Gå til innhold
Hundesonen.no

Forslag til en aktiv rase med en raus personlighet?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg tenker mye på en ny hund. Utfordringen er å finne/bestemme seg for en "riktig" rase, men samtidig vet jeg at jeg vil bli hundens største fan uavhengig av rase. Jeg hadde nok hatt et fint liv med en hund jeg plutselig "snublet over" også. Likevel har jeg noen drømmer om bruksområder, slik at det kan være fint med noen innspill fra dere erfarne hundefolk. Når jeg nå kommer med en "ønskeliste", så vet jeg også at mange av punktene er individ- og treningsavhengig også, tror jeg. Kommer jeg over en god hund med nese for trening, så er jeg klar som et egg for å satse på egenskapene til hunden.

- Aktiv turhund med god og sterk fysikk

- Sterk mentalitet

- Kjent for god fysisk helse

- Førerorientert

- Utadvendt og sosial med eier og kjentfolk. Liker at hunden har en raus, stor, deilig personlighet :ahappy:

- Lite jakt

- Jeg liker litt "maskuline" hunder (og jeg har bare hatt store hunder tidligere). Jepp, det må bli en hannhund.

- Sporsøk mv (litt potet-hund er meget ønskelig)

- Kult hvis bikkja ikke drar med seg hele skauen hjem i pelsen sin (litt lettstelt, og jeg kan gjerne klippe og styre med pelsen jevnt og trutt). Liker nok litt kort pelslengde på bikkja.

- Ikke så propell at det ikke er mulig å late seg litt sammen også

Jeg tar også veldig gjerne oppdrettertips også etter hvert

På forhånd takk for innspill og tips :)

Skrevet

Akita (både amerikansk akita og akita):

  • Aktiv turhund med god og sterk fysikk
  • Sterk mentalitet
  • Kjent for god fysisk helse
  • Førerorientert (+/-: Liker å gjøre eier glad, men går ikke nødvendigvis gjennom ild og vann for deg)
  • Lite jakt
  • Jeg liker litt maskuline hunder (og jeg har bare hatt store hunder tidligere)
  • Sporsøk mv (litt potet-hund er meget ønskelig)

Personlighet har de MYE av. 

  • Like 1
Skrevet

Utenom punkte om  jaktinnstinkt og førerorientert høres det ut som malamuten du beskriver? men dette er jo hunder som bør få bruke seg på en ellerannen måte. Men som sagt ryker di på to av punktene dine?

  • Like 1
Skrevet
36 minutter siden, Sprettballen skrev:

Det første som datt ned i hodet mitt var labrador igrunnen :)

Det var det første som poppa fram i hodet mitt også. :)

Skrevet

Staff? Dem er veldig sosiale og liker mennesker. Og er "maskulin" som du ønska. Lite pelsstell. Og ganske aktive også. Staffene er jo så fine da. Har møtt flere i hundeparken. Virker som veldig greie hunder med mye energi. 

Skrevet

Tenker også labrador. Evt boxer og dalmatiner, som jeg synes har mye til felles. Kjenner ikke til helsen på labrador og dalmatiner, men på boxer er det desverre litt av hvert man bør være obs på.

Skrevet

Flat coated retrieveren har i alle fall veldig raus personlighet! :lol: Men alle folk er kule uansett der. Han jeg har passer så og si til alle kriteriene dine, men jeg vil anbefale deg å møte et par individer før du gjør deg opp en mening. :)

  • Like 3
Skrevet

Jeg tenker også at retriever passer de fleste kriteriene dine. Og kanskje flat spesielt siden de er kjent for å være blant de mest aktive. 

Jeg har to, ulike som få. Begge er aktivie, glade, omgjengelige og enkle å ha med å gjøre. Men den ene er stresset i arbeidssammenheng, mens minste er tidenes mest fokuserte og ustressede. Og ja, treff mer enn en. Og jeg hadde også passet på å kjøpe fra en oppdretter som bruker hundene sine til noe og ikke bare er fokusert på utstilling. 

Skrevet

Kult med raseforslag fra dere. Takk! Alle rasene i tråden er absolutt herlige skapninger. Men flat? Jeg har faktisk en helt egen greie med de. Når jeg går forbi den rasen, den folkekjære typen, ja da er det seriøst alltid kjærlighet fra første blikk :wub: Å bli omfavnet med den superivrige hundegleden, resulterer i at jeg også går opp noen hundre hakk i glede. Hadde vært veldig interessant å sett hvordan det hadde gått om jeg hadde fått en sånn i hus :innocent: Mani, kunne hunden ha hett da :D

Men jeg liker godt raser som er mer egenrådige og selvstendige også. Er det kanskje litt rar preferanse for en hunderase det.

Likte forslagene altså. Skal se nærmere på boxer, malamute, akita og staffen nå i første omgang.

  • Like 2
Skrevet
1 time siden, Ellemelle skrev:

Kult med raseforslag fra dere. Takk! Alle rasene i tråden er absolutt herlige skapninger. Men flat? Jeg har faktisk en helt egen greie med de. Når jeg går forbi den rasen, den folkekjære typen, ja da er det seriøst alltid kjærlighet fra første blikk :wub: Å bli omfavnet med den superivrige hundegleden, resulterer i at jeg også går opp noen hundre hakk i glede. Hadde vært veldig interessant å sett hvordan det hadde gått om jeg hadde fått en sånn i hus :innocent: Mani, kunne hunden ha hett da :D

Flat-motto - kjærlighet ved første slikk! :lol:

  • Like 3
Skrevet
Flat-motto - kjærlighet ved første slikk! [emoji38]


Hihi, dette er så sant ^^ Tenkte også på flat da jeg leste innlegget, men er enig i at det er greit å møte noen individer og bruke litt tid med dem først :) Herlig rase da! Helt objektivt altså *plystre*
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...