Gå til innhold
Hundesonen.no

Akkurat nå, januar 2017


SaraS
 Share

Recommended Posts

  • Svar 3.9k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Han bestod både praktisk og teoretisk eksamen,  flinkeste Bonden min!

Gjett hvem sin lille fineste Fettergutt som har A-hofter og 0-albuer?  

Iskaldt her i dag! Ikke så mange kuldegradene, men sterk og sur vind. Brrr!! Noen som har lyst å se bilde av mitt kommende gull? Synes det er lenge å vente og glede seg "alene", så det må da gå b

Posted Images

Guest *Kat84*
1 time siden, Siri skrev:

Det er vel ingen grunn til å gjøre ting verre enn de allerede er - og det kan det fort bli om han skjønner hvorfor det lukter så deilig... kan ikke tenke meg at det skal bli noe som helst bedre av at han skal få gå med tispa på tur. 

Enig i dette. 
Slik Sjef oppfører seg når han finner gode lukter hadde det vært katastrofalt å gå tur med en tispe med løpetid. 
Jeg går heller på motsatt side av gangsti eller smale veier der hvor jeg vet han finner lukter. Da har han bedre fokus på meg, og går relativt bra selv om lukten er rett ved. 

Men om han først limer seg fast i tispelukt er det ikke lett å få ham med videre. Så det hadde aldri gått an å gå tur med en tispe; Spesielt nå som han er en skikkelig hormon-idiot igjen. 

1 time siden, Siljus skrev:

Derfor jeg kom fram (etter de første innleggene) at vi skal prøve å ha tissenekt i det området hun og må gå :) Og skaffe øreplugger, til oss og naboene :P 

Det høres lurt ut :) Hold avstand til de stedene du har merket at det lukter ekstra godt, og kanskje også holde litt fart. Da blir det vanskeligere for han å stoppe opp siden han må henge med deg. Det har vært effektivt for min del frem til denne skikkelige idiot-perioden kom. 


Nå burde jeg sovet. Jeg må opp rundt klokka 5 for å være på jobb på flyplassen klokka 6... Og hvis det der skal gå an må jeg ha et par kopper kaffe. :aww: 
Jeg har kommet så langt i planleggingen av søvn at jeg har bestemt at jeg skal sove på sofaen. Ellers har jeg det alt for komfortabelt og sover for godt. 
 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hahaha jeg lo høyt av den der @Sbtlita:lol:

Planen etter jobb idag var å få orden på hytta, jeg har ikke vært hjemme på 3 mnd, bare innom. Og alt jeg har hatt med meg har dekket alt av gulvplass. Endte med å sove i 3 timer etter jobb og har rydda siden :P NÅ er det kaosfritt og jeg finnes ikke trøtt. Jaja. 

Så da ser jeg på Harry Potter :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia
7 timer siden, Siljus skrev:

Det er akkurat det, jeg aner ikke om G blir mer stresset over å gå med løpetispe, eller av å kjenne lukta uten å "få vite noe mer".. :P Vi får prøve oss fram, så starter vi nå med å ignorere rautinga han holder på med, og ha superkort bånd og lukte/tisse-nekt det stykket hun og går :) 

Det der avhenger av om du er av typen som spør hunden pent om det passer å høre etter, eller om du er kontant nok til å sette en skikkelig grense og fortelle han at han skal drite i det. 

Mine hanner har gått med løpetisper fra ung alder, men fått beskjed om å oppføre seg.  Ingen av de har vært pipete, latt være å spise, eller mista huet. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*

God morgen Sonen :wave:

Nå har jeg vært på jobb i snart halvannen time, og kjenner at kroppen skriker etter mer kaffe. 

Nå er det evigheter med venting på neste fly slik at jeg kan bli ferdig og komme meg hjem igjen. Det blir nok en liten dupp på sofaen en times tid. :aww:

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg EEEEER så valpesjuk for tiden! Har vært det i et par uker nå, sitter å ser på kullplaner på working-dog og hos interessante oppdrettere hver dag nesten, og det blir jo ikke bedre når jeg kommer over noe interessant :sweat:. Hvem har en løsning på problemet mitt? :shifty::D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 timer siden, Symra&Pippin skrev:

Nemlig! Jeg har trodd at jeg slet ut de stakkars leddene mine hvis jeg ikke tok masse hensyn, jeg har tolket ting i litt feil retning når jeg har snakket med leger om dette før. Ble veldig glad og optimistisk etter den samtalen i dag! Og det ble hundene også, de begynner å bli lei av turer i artrosevennlig terreng! :lol:

Vel, om du hadde hatt en HD-hund, ville du tenkt at mindre mosjon var lurt for å spare leddene, eller ville du tenkt at den trengte muskler for å avlaste leddene? Det er det samme med folk :P 

--

AN kjenner jeg at jeg er glad jeg ikke har hannhund i hus :P Må være ****** masete at de påvirkes av nabobikkjer? Kan ikke huske at mine har gjort det, jeg.. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mann og barn sendt avgårde - fått i meg første kaffekopp og resten av frokosten til barnet. Hundene har fått tisse og alt. Så føler meg riktig så effektiv :aww: Utfordringen er jo bare å fortsette å være effektiv. :lol: Gulrot med bartedame i hus i kveld :D   Minn meg på hvor mye jeg gledet meg, når mine er teite og damen ikke roer seg *fnis*  

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Belgerpia skrev:

Det der avhenger av om du er av typen som spør hunden pent om det passer å høre etter, eller om du er kontant nok til å sette en skikkelig grense og fortelle han at han skal drite i det. 

Mine hanner har gått med løpetisper fra ung alder, men fått beskjed om å oppføre seg.  Ingen av de har vært pipete, latt være å spise, eller mista huet. 

Det siste der er cluet, tror jeg. Det er for mange som "får lov" til å oppføre seg dust. Og så er det nok sikkert noen som er medfødt mer duste-hannbikkje, som er litt vanskeligere å nå inn til (ville jeg aldri avla på feks). 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

For en forferdelig natt... Casper låste seg helt i går på tur, gikk som vanlig helt til de siste 500 m, da var det som om han begynte å gå i sirup, jeg bare så at kroppen hans stivnet mer og mer. Kom oss inn, og han hadde det så ubehagelig at han ikke visste hvordan han skulle ligge, så ble sittende da. Pga. internettmangelen min var jeg hjemme oss foreldrene mine da, og jeg bestemte meg for at vi bare måtte sove her og, for jeg hadde ikke lyst til å be ham gå ett skritt mer enn nødvendig. Måtte virkelig hjelpe ham opp trappa. Og han lå bare i fotenden i hele natt og maste ikke om dyne eller noe (meget unormalt)... hadde heldigvis en onsior-tablett her som jeg fikk gitt (tror jeg skal be om metacam igjen å ha, siden det bare er av og til han får så kan han like godt få det som er sterkest). Kanskje litt bedre i dag... eller mulig det er å tøye strikken litt. Måtte ta på ham sele for å få ham ned trappen, hadde jeg ikke holdt ham godt hadde han falt ned. 

Ringte såklart til dyrlegen med en gang jeg våknet, og flaks nok var det "vår" som tok telefonen (og hun er der bare på torsdager, så hell i uhell), men de var helt stappfulle i dag... så da får jeg komme i morgen tidlig og ta det hjemme hos henne i stallen, det synes jeg er så utrolig snilt! Han blir jo forhåpentligvis bedre i løpet av dagen, men det må nok være noe underliggende som er i klem eller lås nå...

Jeg føler nesten ikke at jeg har sovet i natt, har bare ligget og krisemaksimert og vært skikkelig deppa. Hadde en litt fin drøm da jeg våknet i natt da, og det var at undulatene mine hadde kommet tilbake til liv.

Casper har matlyst og er glad om ikke annet, så krysser fingrene for at dette ordner seg, det har jo tross alt gjort det alle de andre gangene, og han har hatt noen slike ubehagelige netter før, selv om det er ett år siden.... 

Planen i dag var egentlig å dra på besøk med en venninne til en annen venninne, gå tur i skogen med hundene etc, men det får bli med deres hunder, det sier seg selv at Casper ikke skal en dritt i dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

God bedring til Casper.

Her er det streikemodus i matmors kropp. Primakroppen var ganske uthvilt den... får se om jeg klarer å kreke meg en liten tur.

Godt med hund som kan finne avknappen når det trengs.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, Debbie skrev:

God bedring til Casper.

Her er det streikemodus i matmors kropp. Primakroppen var ganske uthvilt den... får se om jeg klarer å kreke meg en liten tur.

Godt med hund som kan finne avknappen når det trengs.

 

Takk! :-) Han sitter i lenestolen og vil egentlig legge seg ned men får det ikke helt til... gah... om hunder bare kunne snakke! Eller, han snakker jo allerede fordi jeg forstår akkurat hvordan han har det, men hadde vært fint om han kunne sagt jeg vil ha en pute der og der også vil jeg ligge hardt... fks :P 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

16 timer siden, 2ne skrev:

Velkommen i klubben for oss med sjeldne sjukdommer og odde bivirkninger, liksom :lol: 

Du? Du lå ikke noen dager på Ahus før jul? Jeg kom plutselig på at du har ambull, og ei av de jeg delte avdeling med i desember hadde ambull. Var det deg?

Takk takk! Hadde jeg visst at det var en klubb hadde jeg meldt meg inn for lenge siden :lol: Men hvorfor må man lære the hard way? Hadde det ikke vært bedre om vi ble født med en bruksanvisning eller dos and don'ts-liste? Drittkropp!
Fikk noen nye piller i går og jammen har de ikke virket også. Deeeeilig!!

Nei, jeg lå ikke på A-hus i desember. Men oi så nysgjerrig jeg ble på hvem du har snakket med. Var en tid der jeg kjente nærmest alle i Norge med ambull, det var tider det *savne*

God bedring til Casper @Lola Pagola

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uff så kjipt @Lola Pagola :hmm:  Kan tenke meg hvordan du har hatt det. Ikke moro å bekymre seg over hunden. Håper på gode resultater etter dyrlegentimen.  Ikke så greit alltid med en eldre hund.. Nå man begynner å se endringer på dem.  Nitro plages med en fot, så kjenner at man lett krisemaksimerer hvis man ser noe antydninger.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

God bedring til Casper @Lola Pagola, håper han kommer seg raskt igjen.

Drittvær ute i dag også. Får vente litt og se om det blir bedre, men jeg tenkte å gå en tur på formiddagen uansett siden jeg ikke må på jobb før klokka ett. Når jeg kommer hjem er det stappmørkt, og været er sikkert ikke noe bedre da heller..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Elsker å jobbe! Hadde egentlig bare tre vakter denne uken, men fikk jammen meg en til da ene kollegaen min ga meg vakten sin fordi hun var sliten. :drool:

Kan ærlig si at jeg elsker jobblivet og _HATER_ studentlivet. Men skolebenken venter på meg til høsten eller neste høst da.. :no:

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 timer siden, Th3a skrev:

Jeg er så avstandsforelsket i den sju mnd gamle corgi cardigan på finn, den er så søt... Det gjør helt vondt! Hvorfor er jeg ikke voksen, har god økonomi og plass til en til?! :icon_cry:Jeg vil aldri finne en så søt hund igjen tror jeg...

Du er ikke alene om den avstandsforelskelsen der... :cry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

25 minutter siden, LØJ skrev:

 

God bedring til Casper @Lola Pagola

Tusen takk!!

8 minutter siden, Line skrev:

God bedring til Casper @Lola Pagola, håper han kommer seg raskt igjen.

 

Tusen takk!!

21 minutter siden, Djervekvinnen skrev:

Uff så kjipt @Lola Pagola :hmm:  Kan tenke meg hvordan du har hatt det. Ikke moro å bekymre seg over hunden. Håper på gode resultater etter dyrlegentimen.  Ikke så greit alltid med en eldre hund.. Nå man begynner å se endringer på dem.  Nitro plages med en fot, så kjenner at man lett krisemaksimerer hvis man ser noe antydninger.

Det er skikkelig dritt... håper og dyrlegen får fikset opp i ham, hun er veldig flink og kiropraktor i tillegg, så hun er liksom den eneste jeg vil dra til når det er slike ting, hun kjenner Casper og har sett bildene hans osv. Så jammen meg flaks at hun kunne skvise oss inn altså. Skulle såklart gjerne ha få gjort noe i dag, men sammtidig så kan det være greit å vente litt, kanskje han slapper litt mer av i kroppen i morgen og det blir lettere å kjenne hvor problemene ligger (aner ikke jeg :P )

Det skal så lite til tydeligvis, før ting går galt i kroppen hans. Jeg prøver jo å være forsiktig, men i går på tur så var han nede i en grøft og sleit med å komme seg opp, var litt glatt og han kavet, så da har han sikkert vridd seg eller gjort ett eller annet som han betaler for nå... DRITTLEI vinter! Det er bare glatt kaldt og ******! (ok, ganske varmt til å være januar egentlig)... jeg vil ha sommer, sol og veier som gir godt grep for Casper.

Jeg tenker alltid at slike ting såklart skjer i helgen der det er vanskelig med dyrlege og sånn, men når jeg tenker meg om har mange av disse akutte episodene skjedd på onsdager, som jo er "flaks" mtp dyrlegen vår sin tilgjengelighet :P 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Var det sånn at det er PostNord vi ikke liker? Jeg skal nemlig få noe levert fra de og de driver å sender meg sms'er med linker jeg ikke får åpnet med noe registreringsgreier. Frustrert allerede liksom :thumbsdown:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Lola Pagola skrev:

 

God bedring til Casper! 
Høres absolutt ikke moro ut for hverken deg eller Casper. 

 

Når jeg leste de foregående postene her inne så ble jeg plutselig litt ekstra glad i gutta her. Merker aldri løpetid i nabolaget. Og at de sier ifra at egne tisper har løpetid er egentlig bare greit, for flere av tispene løper så "umerkelig" at det ellers ikke er det letteste å få med seg i starten (lite blod, holder det helt rent, ikke spesielt hovne bak, og ingen adferdsendring). 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Lola Pagola skrev:

*Poff*

:hug:God bedring til Prikke!

En dobbeltime utdanningsvalg som jeg hadde grua meg litt til gikk helt fint. Alltid litt spennende om jeg treffer med opplegget jeg har laget i klasser jeg ikke kjenner. Og så har jeg bare avtalt to rådgivingssamtaler i dag fordi jeg trodde vi hadde et samarbeidsmøte etter lunsj. Det betyr at jeg har god tid resten av dagen. Det er en sjelden luksus for en rådgiver i januar. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
    • Dette albumet har flere låter han liker. Artisten har gitt ut flere: https://music.youtube.com/playlist?list=PLQKkIV10JKf_ZFZxjvkB-LUc00Kyiifhz&si=Hc2-qFcJVQEsqZ_G
    • Om økonomien er stram låner man bøker på biblioteket. 100% positiv hverdagslydiget (eller Hverdagslydighet fra valp til voksen som den nye versjonen heter), På talefot med hunden, eller andre gode hundebøker. Men ta en titt på fra Bølle til bestevenn-seriene, Maren bruker mye metoden der med å få hunden til å legge seg og være trygg i sengen sin.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...