Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kjøper man seg bull terrier må man bare stålsette seg for alle kommentarene :P Ikke det at jeg synes det er greit uansett, men det er vel en del av "pakka" som man bare må riste av seg. Heldigvis møter vi dobbelt så mange som elsker han enn det motsatte ;)

  • Like 5
  • Svar 84
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Får høre at hundene mine er for tynne hele tiden. Pleier å svare at det er fordi de ikke får mat

Jeg skal ærlig innrømme at når en kollega som har shar pei ( som er veldig frisk altså , bare blitt operert noen ganger og hater å gå tur ) spurte hvorfor jeg ikke ville ha Shar-pei ( de er jo geniale

Men man trenger da virkelig ikke å fortelle meningene sine bestandig? det handler om å ta ting på riktig tidspunkt..  Leger forteller jo ikke alle røykere de møter på gata heller hvor farlig det

Posted Images

Guest Yellow
Skrevet

Jeg har også opplevd ganske mange negative kommentarer opp gjennom årene som hundeeier av havanais. Folk har negative meninger uansett hvordan rase det er snakk om. 

Skrevet

Jeg tar meg nær av mange ting, men akkurat når folk kommenterer utseendet til mine hunder negativt så gjør jeg ikke stort annet enn å humre, brukshunder trenger ikke være pene i noen former. Friske og sunne er mine heldigvis også :)

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, TullBull skrev:

Kjøper man seg bull terrier må man bare stålsette seg for alle kommentarene :P Ikke det at jeg synes det er greit uansett, men det er vel en del av "pakka" som man bare må riste av seg. Heldigvis møter vi dobbelt så mange som elsker han enn det motsatte ;)

Jeg hadde en oppdretter av bull terrier i nabolaget som liten, og var snar med å rope "seee, der kommer hun med grisene igjen". :P Skammer meg nå altså, for sånt gjør jeg selvsagt ikke lengre! 

Jeg får masse kommentarer hele tiden på begge mine. Chess med raseklipp er syk, operert, "homo-hund", ullteppe osv. Kortklippet liker alle henne snodig nok :P Mini er en katt, rotte, ubrukelig osv osv. Jeg skjelte ut vaktmesteren i borettslaget nylig, da han presterte å lage mjauelyder i det jeg gikk forbi med Mini... Det burde han ikke gjort den dagen jeg hadde stått så ****** opp på feil bein! 

Så... Nei, det er ikke greit å kommentere høyt. Som regel lønner det seg å overse, men jeg mener det faktisk er lov å si fra når folk går over streken. Jeg ble selv snakket om en gang da jeg hadde kort kjole med strømper på meg på vinteren. Ei gammel dame på t-banen. Jeg sa til henne at "jeg hører du snakker om meg, og jeg kan informere deg om at jeg slettes ikke fryser, og at jeg hadde satt pris på om du holdt meningene dine om meg inni deg". :) 

  • Like 6
Skrevet

Jeg hører ingen slike kommentarer jeg, for jeg har en sånn "frankly my dear, I don't give a damn" holdning. Om noen sier noe så begynner jeg bare å snakke om det som er bra - eller noe helt annet :D 

  • Like 1
Skrevet

Jeg tenker at det ikke er nødvendig å si alt høyt. Liker man ikke sånn type hund så tier man still om det. Hvis man må ta opp den dårlige helsen til en hund så kan man gjøre det på en diskre måte direkte til hundeier, eller man kan være høflig og ha en normal samtale om helsen til rasen. Sistnevnte at jeg gjort flere ganger i situasjoner der det har vært naturlig, men jeg har vært generelt nysgjerrig på rasen så oppleves nok hyggeligere da å bli spurt om helse osv.

Selv har jeg hørt mye rart om border collien jeg hadde. Han hadde et veldig stort hode, og han var generelt mye kraftigere enn en normal BC. Det som forundret meg var at det var flere overvektige mennesker som på død og liv måtte kommentere hvor tykk hunden min var. Var ikke måte på hvor feit denne hunden var :lol: 

Har overraskende nok ikke hørt noe om at whippeten er veldig tynn og at jeg må gi han mer mat. Trodde det kom til å komme mange sånne kommentarer :P 

 

Skrevet

Jeg blir veldig glad når noen kommenterer cavalierhelsa jeg, fordi en del av kritikken mot rasen skyldes misforståelser, uvitenhet og direkte feilinformasjon. Spesielt begrepet "cavaliersykdom" tar jeg som en invitasjon til å holde et lite foredrag, så stikker du hånda inn i det vepsebolet der når jeg er i nærheten bør du ha god tid ;)

  • Like 5
Skrevet
8 timer siden, Absolute Entertainer skrev:

Jeg nekter ikke for det, men det er også snakk om situasjonen man velger å diskutere dette på og at det gjøres på en ordentlig måte, ikke drittslenging. Jeg kommenterer jo ikke alle som røyker - da det i hvert fall er å ikke promotere god helse hos mennesker.

Vet godt mopsen kan slite og velger bevisst annerledes rase neste gang. Men det betyr ikke at jeg trenger de kommende 9-10 årene å høre hvor fæl jeg er som menneske som har en hund som Ludvig. 

Det er vel ingen som sier du er et fælt menneske? Man kommenterer at det er leit at hunderasen sliter sånn. Det er jo ikke nødvendigvis din feil :P

Skrevet
8 minutter siden, Kangerlussuaq skrev:

Det er vel ingen som sier du er et fælt menneske? Man kommenterer at det er leit at hunderasen sliter sånn. Det er jo ikke nødvendigvis din feil :P

Jeg har fått kommentaren at jeg er et grusomt menneske som lar hunden min være sånn (ikke opererer nesen eller avliver han), så jo det har skjedd. 

Skrevet
Akkurat nå, Absolute Entertainer skrev:

Jeg har fått kommentaren at jeg er et grusomt menneske som lar hunden min være sånn (ikke opererer nesen eller avliver han), så jo det har skjedd. 

Men det var jo ikke det jeg skreiv. Så jeg skjønner ikke helt relevansen av å quote mitt innlegg da.

Skrevet

Husker jeg påpekte at en hund var litt tjukk en gang. Dette er en hund hvor jeg kjente eieren godt. Hun ble skikkelig fornærmet. Jeg skjønner ikke at en kan bli fornærmet over det jeg. Jeg kan selv se når mine hunder er litt "gode i holda".

  • Like 1
Skrevet

Jeg kommenterte at hundene til en kamerat var litt tykke. Er mulig han ble noe fornærmet, men jaggu har han ikke slanket dem også. Så det hjalp. Riktignok har jeg sagt det direkte til ham, på en så snill måte jeg kunne.

Jeg jobber jo med hunder, og ser mange som er overvektige, har altfor lange klør og går på helt elendig fór. Og jeg brenner etter å si det til eierne, men jeg kan ikke, for jeg vet at folk tar seg nær av det, og gjerne blir fornærmet, og da mister vi kunder. Jeg syntes det er veldig synd at det ikke er greit å si ifra om slike ting. Å kommentere "hunden din er stygg" eller "du er en mishandler som har den rasen" er selvfølgelig ikke konstruktivt, men ellers syntes jeg vi er generelt flinke til å se en annen vei når vi kommer over slike hunder. (Annet enn hvis man har slank eller tynn hund, da, da er det plutselig greit å kommentere det.) Nå sporet jeg kanskje litt av, men.

Må innrømme at jeg tenker mitt når jeg møter på hunder som åpenbart sliter med kroppen sin (feks en mops og en fralle her i nabolaget som man hører surkler fra et par kvartaler lenger borte), men jeg sier ikke noe. De eier allerede hunden.

Er det noen som vurderer en slik utsatt rase, er jeg derimot rask med å kommentere.

  • Like 5
Skrevet

Hva ønsker man å oppnå ved å fortelle folk hvor usunne hundene deres er, egentlig? 

Skrevet

Ikke direkte negativt, men folk spør ofte om hva collien min er blandet med ettersom han er så uredd og overlykkelig hver gang han ser ett menneske.. En renrasa collie er visst nemlig redd alt mulig og vil ikke gå bort til fremmede mennesker.. Kip har tydeligvis ikke fått med seg det:D

  • Like 1
Skrevet

Kanskje jeg lukker ørene, ikke vet jeg - men aldri overhørt noen si noe slikt om mine, at de er overvektig, stygg, usunne, dårlig konstruksjon ect. Men mine er vell ganske A4 hunder, uten noe spesielt over seg. En god del tror Milla er hannhund, og synes hun ser moro ut med bart dog. (pyreneisk gjeterhund/svart og briardmix/svart). 

Men nei, synes det er en uting og snakket opp slik at eier hører det om enkeltindivider. Men hvor hører dere slikt mest? Utstilling? Ut på gata? 

Skrevet
2 timer siden, Snoffe skrev:

Tilfredstille sitt eget behov?

Kanskje? Konstruktivt er det i hvert fall ikke. 

Skrevet
8 timer siden, 2ne skrev:

Hva ønsker man å oppnå ved å fortelle folk hvor usunne hundene deres er, egentlig? 

 

Kommer jo helt an på hvordan man sier det. Hva oppnår man med å prate med folk egentlig, hva er vitsen lissm...

Skrevet
3 timer siden, Kangerlussuaq skrev:

Kommer jo helt an på hvordan man sier det. Hva oppnår man med å prate med folk egentlig, hva er vitsen lissm...

Vi kan jo ta utgangspunkt i dette forumet. Hva oppnår du egentlig ved å hevde i tråder om flatneser, at de er usunne, at det er dyremishandling å avle på de, og at de burde vært utrydda? 

Skrevet

Jeg kommenterer aldri at noens hunder er stygge eller at de tilhører en usunn rase. Men dersom jeg snakker med noen ute på tur med jentene som feks har en kortneserase og de sier til meg at de ikke skjønner hvorfor hundene deres sliter i varmen, så kan jeg godt si at det er ganske vanlig med den typen hund, fortelle at mine med den pelsen også synes det er varmt, og komme med tips til nedkjøling. 

Jeg opplever at mange spør meg om rasevalg, og som når jeg forteller om egen rase, så snakker vi om positive og negative sider. Med shiba er det atferd en skal være obs på, mens når det  gjelder kortneser, er det i mine øyne helsa. 

Det er jo strengt tatt litt viktig å være ålreit med folk, og jeg tenker at det er lettere å få folk til å støtte et oppdrett med større fokus på helse og sunnhet dersom en snakker med dem på invitasjon, framfor å kalle folk en møter på gata ute på tur med skatten sin, for grusomme personer.

 

  • Like 8
Skrevet

Hvis du ikke har noe pent å si til noen, så la være? Det er jo en grei tanke om ikke annet.

Jeg skal gjerne innrømme at jeg gjerne kommenterer for turvenninne eller noe, om jeg synes en hund vi treffer er feit etc. men jeg sier det ikke høyt så eier hører det. Det fører riktignok ikke noe konstruktivt med seg, men noen ganger blir jeg ganske sjokkert over hvor feite folk tillater egne hunder å bli. Jeg har nevnt det for noen eiere, at hunden deres er godt i hold eller "litt rund i kantene", men jeg er ydmyk når jeg sier det og jeg sier det til folk jeg kjenner. De er som regel klar over det og jobber med vekta på hunden faktisk. 

Selv blir jeg mer oppgitt enn lei meg når folk kommenterer at mine hunder er for tynne. Kanskje spesielt Blitz, whippeten. De skal vææær sånn! :P De skal være tynne. De er ikke sånn sett noe tynnere enn andre hunder, de er bare spinklere bygget og har lite pels. Når hun er i det holdet jeg liker at hun er i, så ser du heller ingen bein, selv om du såklart kjenner de når du klapper henne. 

Jeg har også oppdaget at det er greit å fortelle andre at du ikke liker deres hund, hvis de har et spesielt utseende. Det har ikke skjedd så ofte, men jeg har opplevd at folk har sagt at de ikke synes whipsen er noe pen. Joda, de har nok et utseende en må bli vant med, men det er ikke noe hyggeligere å høre at whipsen er mindre pen, som om noen hadde sagt det om schäferen(sjeldent noen synes schäferen min er stygg da, for hun har jo rett rygg :P ). 

Edit: Jeg må likevel innrømme at jeg får vondt i meg når jeg treffer flatneser på tur som åpenbart sliter med pusten. Det er faktisk ubehagelig å forholde seg til disse hundene synes jeg. Jeg sier ikke noe, men som regel så må jeg bare gå. Jeg orker ikke høre på snorkingen og gryntingen og den vanvittige pesingen uten å ha vært i nevneverdig aktivitet.

  • Like 3
Guest Kåre Lise
Skrevet

Beklager å forstyrre kosepraten her men du må nok tåle å høre om virkeligheten angående helsa til hunden din og rasen du har valgt. Når NKK, veternærstanden etc er enig om elendigheten kan du ikke forvente at folk skal holde kjeft og pynte på sannheten for å beskytte noen skjøre hundeeiere.

All den tid jeg har hatt schæfer og måtte høre på all elendighet det er med rasen har jeg heller aldri brydd meg særlig om snakket. Men jeg har istedet sørget for å være passe informert og kjent med tingenes tilstand så jeg kan svare for meg og skille skitt fra kanel.

Skrevet

Når såå mange mener hundene mine er for tynne, når jeg vet dem er i godt og pent hold, så har jeg blitt sånn atter da er det jo heeelt greit atter jeg kommenterer atter hundene dems er feite.. Mange vil jeg faktisk påstå er på grensen til dyremishandling.. Det er ikke sunt, og det er heller ikke bra atter eierne dems ikke klarer å se det sjæl...

Jeg kommenterer ikke usunne raser, men jeg syns synd på dem inni meg, og sier det rett ut hvis dem står å vurderer en slik rase.. Jeg syns det er egoistisk å ha en hund som sliter, og som du vet med en gang vil slite føre den i det hele tatt er født.. 

  • Like 2
Skrevet
5 timer siden, Joachim skrev:

All den tid jeg har hatt schæfer og måtte høre på all elendighet det er med rasen har jeg heller aldri brydd meg særlig om snakket. Men jeg har istedet sørget for å være passe informert og kjent med tingenes tilstand så jeg kan svare for meg og skille skitt fra kanel.

Samme her. Jeg synes igrunnen ikke det gjør noe når folk vi treffer kommenterer helsa på schäfer, selv om jeg har rasen selv. Jeg er klar over hva rasen sliter med og er gjerne åpen om det. Så får man også nøste opp i litt myter om at rekeryggen er grunnen til HD osv :P Har man en rase som er kjent for sine helseplager, så er det noe man må regne med at kommer opp når man snakker med andre. Det samme om man har "skumle" hunderaser. Stort sett får jeg jo den at "Jeg liker egentlig ikke schäfere/er redd for schäfere, men denne var jo snill", så det er jo hyggelig i det minste. Det er jo som regel sånn at den typen fordommer har en rot et sted.

  • Like 1
Skrevet
23 timer siden, Kangerlussuaq skrev:

Men det var jo ikke det jeg skreiv. Så jeg skjønner ikke helt relevansen av å quote mitt innlegg da.

Du skrev at "Det er vel ingen som sier du er et fælt menneske?" og jeg svarte at - jo, det er det enkelte som har sagt. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...