Gå til innhold
Hundesonen.no

Aya og Moro de Perro de la Tierra.


Recommended Posts

Skrevet

Aya er en perro de presa canario-frøken fra Tenerife. Grunnen til at jeg valgte valp fra disse linjene er at jeg synes de stort sett har veldig bra eksteriør, og de ser ut til å ha generelt sett litt mindre forsvar og litt mer byttedrift enn de andre presalinjene jeg er vandt med, noe som er helt perfekt for meg. De har også en del gamle hunder (har sett og hørt om flere over 10 år.) Og noen av hundene er bare awesome, haha.. Kombinasjonen er litt tilfeldig, er mer hundene bakover og linjene som var viktige for meg. Pappa Afur er en stor hanne på 65 kg, og mamma Chacara er en medium tispe på ca 45 kg. Så jeg tipper Aya blir ei medium/stor tispe. Alt har gått på skinner så langt. Flytur - null stress. Kjøre bil - avslappende! Være hjemme aleine - null stress. Bli stuerein - ikke ett uhell inne, bare et par i bilen. Holdt seg også hele flyturen. Og hun har sovi hele natta fra første dag. Heller ikke noe problem å stå i hundegård. Hun elsker drakamp, ball og godbiter, så jeg tror lydighet kommer til å bli bare morro. Hun er den første valpen/hunden jeg har hatt som står rett opp og ned, og ser på meg og bjeffer og piper om hun ikke får vilja si når hun er overtrøtt eller litt vel gira. :D Men stort sett er hun veldig rolig og grei å ha med å gjøre. Hun er sosial med folk og eelsker unger. Hun er litt skeptisk til store hunder, særlig om de bjeffer eller kommer litt brått på. Men hun er flink til å avreagere, og det går ganske fort over i nyskjerrighet, for hun er sykt nysgjerrig på alt! Hun har noe usikkerhet på nye steder, men ser allerede forbedring på det. Hun har det beste brystet jeg noen gang har sett på en presavalp (er en av svakhetene ekstreriørmessig på rasen generelt synes jeg), så det er jeg veldig fornøyd med. Hun er litt høyere over rævva akkurat nå, men regner med det retter seg litt ut etter hvert. Er også litt skeptisk til bakbeina hennes, men vi får sjå (ørliten tendens til kuhaser). Disse linjene bruker ofte lang tid på å legge seg ut i bredden, så her er det bare å smøre seg med mye tålmodighet. 

Alt i alt har hun sålangt absolutt stått til forvetningene (som har vært høye :D:P  ), og ting har igrunn gått bedre enn forventa. (er det rart jeg digger denne rasen :wub: )

I fremtiden skal hun brukes i weightpulling, vi ska trene masse lydighet, og kanskje prøve oss på noe spor? (Hun er veldig god med nesa.)

Her kommer bilder av familie og Aya. (godt det er frivillig å gå inn i tråden her, så geek som jeg er på disse linjene/hundene :ahappy: ) 

Bestefar Ruso. Sosial, gammal fyr <3 

IMG_8394.JPG

IMG_8387.jpg

 

Bestefar på mors side (stjålet bilde)

photo_11989.jpg

Oldefar x2 Elsker han er :wub: (også stjålet bilde) Han har gitt masse bra hunder!

3289.jpg

Pappa Afur

IMG_2957.jpg

Afur som unghund (hun har ikke brystet fra pappaen iaf :P men ganske likt uttrykk) 

photo_12179.jpg

 

mamma Chacara som valp 

72830_10152738105185414_863689105_n.jpg

 

 

Aya, ca 4 måneder 

IMG_8757.jpg            

IMG_8749.jpg

 

IMG_8713.jpg

 

 

IMG_8698.JPG

 

IMG_8742.JPG

 

 

 

 

 

  • Like 21
  • Svar 215
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Aya er en perro de presa canario-frøken fra Tenerife. Grunnen til at jeg valgte valp fra disse linjene er at jeg synes de stort sett har veldig bra eksteriør, og de ser ut til å ha generelt sett litt

Prinsesse Aya napa har gått spor for første gang i dag. Det gikk kjempebra! La et spor på ca 20 meter, og hun jobbet som bare det. Så det må vi prøve å gjøre oftere. Vi har også fått litt mer dreis på

Aya har hatt besøk av Tito i dag, så da blei det litt bilder i dag og (eller mange, haha...). Hun har også hatt besøk av ei rottis jente, men det fikk jeg ikke tatt noen bilder av. Hun ligger rett ut

Posted Images

Skrevet
Akkurat nå, Ozzy skrev:

:wub: Hun er så søt altså! :wub:    Hun og Damir hadde fått fine barn :lol:  

De hadde garantert blitt et pent par :D:D 

  • Like 1
Skrevet
8 timer siden, Teserere skrev:

Så nydelig hun er, herlig ansikt og uttrykk! :wub:

 

7 timer siden, Emilie skrev:

Vanvittig nydelig! Hun kommer til å bli en vakker dame :heart:

Tusen takk! :ahappy: 

Skrevet

Oioioi...til å spise opp :wub: Veldig pent hode og utrykk på henne.

Også synes jeg det er så hyggelig at hun har deg rundt lillepoten allerede...oppi sofa'n tilogmed :P

Skrevet
12 timer siden, Malamuten skrev:

Utrolig flott liten dame :wub: Gratulerer så mye :D 

 

Tusen takk :) 

12 timer siden, Mona skrev:

Kjempesøt :wub:

Takk :) 

11 timer siden, simira skrev:

Søt dame, gratulerer! Men så synd at hun er kupert! Var det fordi du ikke kunne velge valp før det ble gjort?

Tusen takk. :) Oppdretteren valgte valp til meg. Jeg trodde ikke de kom til å bli kupert, men da jeg kom ned så var hun det allikevel. Men for meg har det jo egentlig ikke så mye å si da hun uansett ikke er av en NKK godkjent rase, og derfor ikke skal på utstilling, og det jeg er interessert i å konkurrere i er wp, og der er det heldigvis (for meg) greit å starte med kupert hund.  

11 timer siden, SoppenCamilla skrev:

Sååååååå søt! :D:D:D:D:D

:D:D 

11 timer siden, LØJ skrev:

Oioioi...til å spise opp :wub: Veldig pent hode og utrykk på henne.

Også synes jeg det er så hyggelig at hun har deg rundt lillepoten allerede...oppi sofa'n tilogmed :P

Takk. :ahappy: Haha, er nok en kombinasjon av at jeg synes litt synd på meg selv i disse dager (og da er det litt koselig med kos i sofaen) og at hun er veldig søt og snill. Også sovner hun jo etter 30 sekunder hvis jeg legger henne på fanget om kvelden :wub::wub:  Vi får se hvor lenge det varer :D 

10 timer siden, Th3a skrev:

Nåmmin! Nydelig ansikt på henne. :wub:

 

8 timer siden, Rora skrev:

Så nydelig! :wub:

 

8 timer siden, Sissi skrev:

Så vakker liten frøken :wub:

 

8 timer siden, Monikawt skrev:

Gratulerer! Hun er nydelig :wub: 

Tusen takk alle. Koselig at dere liker henne :):) 

  • Like 1
Skrevet
21 timer siden, mara skrev:

vakkert! Gratulerer så mye.

 

13 timer siden, Freddiee skrev:

Så utrolig nydelig :wub:

 

11 timer siden, Snoffe skrev:

Gratulerer så mye! Hun var bare helt nydelig, likte ansiktet hennes veldig godt:wub:

 

4 timer siden, Poter skrev:

Gratulerer! Så fin hun er! Bestefar Ruso og oldefar var også pene :)

 

2 timer siden, Sofie & Aska skrev:

ÅH hun var helt nydelig og søt!

Tusen takk for det :):):) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...