Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 74
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Skrevet
10 timer siden, Mumle Mu skrev:

Stina, borzoi, 11 år ,78 cm, 31 kg

Juba 79 cm, 1 1/2 år, ca 79 cm 34 kg

Dita 79 cm, 2 1/2 år, 28 kg

Danara 78 cm, 8 måneder 28 1/2 kg

Salo 57 cm, 14 år 27 kg

@Mumle MuGanske fasinerende å se hunder på Nitros høyde, men samtidig så mye mindre vekt. Lurer på hvorfor, siden de er så like i kroppsbygningen. Eller kanskje de ikke er det, egentlig? Har liksom aldri møtt borzoi på nært hold.

Skrevet

My er ca. 47cm i manken og 18kg når hun ikke har ekstra spekk på seg. Emma er vel 20cm eller noe og veier 2,5kg når hun er i god form. :lol: Har ikke målt hun på lenge, hun er jo liten uansett hvor mange cm det står i.

Skrevet

Garp dvergpincher, 8 år, 35 cm og 9,5 kg

Vips pyreneisk gjeterhund med korthåret hode, 20 mnd, 43-44 cm og 12,5 kg (litt ekstra spekk)

Skrevet
3 timer siden, Djervekvinnen skrev:

@Mumle MuGanske fasinerende å se hunder på Nitros høyde, men samtidig så mye mindre vekt. Lurer på hvorfor, siden de er så like i kroppsbygningen. Eller kanskje de ikke er det, egentlig? Har liksom aldri møtt borzoi på nært hold.

Er ganske store variasjoner innen borzoi, mamman til Danara veide nok 25 kg, mens noen hanner kan være 50kg + :) Både Dita og Juba er litt tynne, Dita er nok fin på rundt 30, mens Juba fortsatt er i vokseform - regner med at han lander på rundt 40 kg :)

Konstruksjonen har sine likheter, men helt like er de ikke. På borzoi "sliter" vi litt med at den genetiske muskuleringa forsvinner. Stina veide 32 kg som topptrent og maks muskulert, men du kan ikke se forskjell på muskuleringa da og nå (pensjonist som subber på tur :P). Juba setter muskler på en annen måte, det tror jeg Danara vil komme til å gjøre også. Det påvirker jo vekta en del :)

Skrevet

Også overrasket over mye/lite enkelte hunder veier. Borzoi trodde jeg helt klart var tyngre hunder.

 

Bjønn, irsk ulvehund, 3.5 år, ca 87 cm og 72 kg.

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...