Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva har du gjort sammen med hunden din i dag?


Recommended Posts

Skrevet

Intet festlig i dag heller. Et par kjøreturer, tilsammen 16 km for støverene. Dvs 10 km for noen dachser, "pensjonisttur" på 6 km for resten. Resten av dagen har de byttet på å være ute og fjase, og å være inne. Festelig med to høyløpske horer. Feriegjesten er en engel, husets egen hanhund er unormalt uspiselig..

  • Svar 1.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Idag har Aska og jeg blitt heisa ned med tau fra helikopter, satt av på fjellet, og så heisa opp igjen! Litt av en opplevelse!! Jeg var litt nervøs da det ble min tur. Tenk om Aska skulle få panikk..

Vi har gått sesongens første blodsporprøve. 1. premie og 2. plass (av 19 startende)

Idag dro vi til Valnesfjorden på skitur. Hadde en helt fantastisk tur i - 20. Aska var i tillegg en eksemplarisk trekkhund idag. Hun er en stor schæfer, og når hun virkelig tar i så merkes det! Er så

Posted Images

Guest Belgerpia
Skrevet

I dag gikk vi morgentur før vi dro til Oslo. Der var all tre firfotingene med på TV innspilling. Vitenskap program som skal sendes på NRK til våren. Jobben var skikkelig krevende ? . Løp rundt og fang tennisballer........

Skrevet

Tilbrakt ettermiddagen hos mine "adopterte trønder-foreldre". De har en valp i huset for tiden - korthåret vorsteh og jeg er solgt..
Tok med Lotta og de to fikk leke en time. Den valpen er jaggu meg utholdende og heftig!
https://youtu.be/M4U85ytI0Bc

Guest lijenta
Skrevet
22 minutter siden, enna skrev:

Tilbrakt ettermiddagen hos mine "adopterte trønder-foreldre". De har en valp i huset for tiden - korthåret vorsteh og jeg er solgt..
Tok med Lotta og de to fikk leke en time. Den valpen er jaggu meg utholdende og heftig!
https://youtu.be/M4U85ytI0Bc

Hærlige :) Det er grunner til at det i de fleste vorsteh hjem ikke finnes så mage av dem

Skrevet
Just now, lijenta said:

Hærlige :) Det er grunner til at det i de fleste vorsteh hjem ikke finnes så mage av dem

ELSKER vorsteh!! Ingen over, ingen ved siden :)
Dessverre er ikke gubben enig...

Skulle gjerne ha hatt en til.

Guest lijenta
Skrevet
Akkurat nå, enna skrev:

ELSKER vorsteh!! Ingen over, ingen ved siden :)
Dessverre er ikke gubben enig...

Skulle gjerne ha hatt en til.

Je er så klart enig. Ønsker meg en til jeg da. 

Skrevet
1 minutt siden, enna skrev:

ELSKER vorsteh!! Ingen over, ingen ved siden :)
Dessverre er ikke gubben enig...

Skulle gjerne ha hatt en til.

Løp og kjøp :) Hadde jeg greid å jakte fugl, så skulle jeg nok hatt en ny kv :wub:

Skrevet
Just now, Pringlen said:

Løp og kjøp :) Hadde jeg greid å jakte fugl, så skulle jeg nok hatt en ny kv :wub:

DER tror jeg grensene hos gubben går...
Dessverre...
Jobber med saken... og har gjort det i ca 5 år nå....

Skrevet

Det ble en liten ettermiddagsskogstur hvor vi så på ekorn og snuste rundt, og etterpå ble det fryktelig mishandling med dusj og blåsing for å få av mer underull. Han var helt seig i pelsen og trengte virkelig en dusj nå. Prosjekt Av Med Vinterfrakk nærmer seg endelig slutten, tror jeg!

Nå skal vi snart ut på en liten tur i nabolaget for å sjekke hva som har skjedd i grøftekantene siden morgenturen.

Skrevet

Først godbitsøk i luftegården, så ein tidleg ettermiddagstur på i overkant av 3 km.

Og no har vi nett komt inn igjen etter å ha fjerna hønsenetting og gjerdestolpar nede i hønsegården. Ho var dessverre ikkje så veldig hjelpsom av seg :P 

Guest Yellow
Skrevet

I dag har jeg og hunden vært kattepassere. Tok buss til dit vi skulle og var der litt over en time bl.a på verandaen mens pus fikk oppmerksomhet (som forøvrig hunden synes er ganske så urettferdig), og så gikk vi hjem igjen og det tok 1 time. ?

Skrevet

I går ble det 20 min morgenlufting og en times båndtur i nabolaget før vi skulle bort. I dag har Vims fått et par timer i skogen sammen med @Tonje og gutta, mens Varga fikk løpe fra seg foran sykkelen etterpå. Vims fikk et par lydighetsøkter og varga fikk et godbitsøk og en liten lufting-

Skrevet

De siste dagene har jeg hatt besøk og gått mange fine turer. Fredag gikk vi 7 km og utforsket nytt naturreservat. Lørdag gikk vi rundt Brønnøya, litt over 7 km.  Og idag gikk vi først rundt Semsvannet, så løp vi 7 km opp mot Grønnland :D Nå purker jentene fornøyd i sofaen :) 

  • Like 2
Skrevet

Lørdagstreff på søndag i dag. Trent litt lydighet, litt bakpartskontroll, løpt litt agility og litt generelt fanteri. Kom hjem og vipsen kollapsa og snorksov 4 timer. Herlig med valp i hus :)

Skrevet

I dag har vi kost oss ute i solen og trent litt agility i 2 timer :ahappy: Det var mest Tidi som fikk trene, vi jobber med å få på plass slalomen. Blondie fikk løpe litt tunnel og slalom, og ellers leite etter godbiter og vasse i vannet med oss i pausene :) 

Skrevet

Før ein kjapp tur til Førde for og sjå sjefen hoppe ut i paragliding, då Catania fikk vere ute i starten for litt miljøtrening.
Når vi kom heim, tok vi oss ein 2 timers tur opp forbi Instebøstølen. På veg ned igjen fikk ho ferten av hjort som mest sansynleg nett hadde kryssa vegen, for ho gikk fullstendig bananas :lol:

Ho har låge fint sammenkrølla i sofaen sidan vi kom inn døra for nokre timar sidan. Knapt nok letta på skrotten når eg styrte på inne på kjøkkenet :ahappy:

13233082_10156830321210468_1543467502455

Skrevet

Gikk hjemmefra og langs vei i dag, ca en time tar vell runden egentlig, men stoppet i fjæra en halvtimes tid å kastet pinner utover langgrunna så bikkjene fikk løpe i vannet å leke i det varme fine været :) En liten tisserunde nå for ikke så lenge siden også blir det vell en liten lufting før vi legger oss. 

Guest Yellow
Skrevet

Kattepassing og en time tur igjen. Så har vi sittet ute en stund sammen med to hyggelige eiere og to andre små hunder i dag.

image.jpeg

Skrevet

I dag har vi kjørt gjennom en middels snøstorm (på sommerdekk!) for å finne et turområde med sol og varme. For å gjøre det ekstra spennende gikk vi på et sted som er kjent for bjørn, men jeg vet heldigvis hvordan frøkna reagerer på store rovdyr og føler meg rimelig sikker på at hun ville vært veldig tydelig i signalene hvis vi hadde nærmet oss noe sånt ;)

Skrevet

Knappe to timer i marka med relativt strålende vær, til tross for at vi våknet til plaskregn og det gikk flere skurer før vi kom oss ut. Vært lite av skikkelig gode markaturer i det siste så det tror jeg vi satte pris på alle 4 ?

 

 

IMAG0193.jpg

IMAG0188.jpg

IMAG0198.jpg

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...