Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, se for deg når dere får nummer to (tispe?) som skal bo i samme hus.

Ja men det tar vi når det kommer. Det er ikke noe å tenke på nå, nå vil jeg bare at han skal slutte å oppføre seg som en kåt fjortiss uten selvkontroll og oppdragelse.. Kastrerer han jo ikke fordi han har vært dust i en uke.

  • Like 4
Skrevet

Jeg ville kanskje ikke vurdert tispe en gang med en såppas hormonell hannhund, men det er nå det. Ellers så ville jeg heller ikke hatt noe problem med å hive ham i buret for å fysisk kunne begrense ham til han roer seg ned. Inn i buret når han begynner, så fort ut når han roer seg, og gi ham noe å tygge på?

  • Like 1
Skrevet

Det er jo bedre å legge han i buret innimellom istedet for annen etasje/annet rom, enten det er for timeout pga oppførsel, eller om man bare vil ha en pause fra å følge med. Da kan han jo i det minste være sammen med deg. Så lenge du ikke er veldig sint når du putter han inn der så blir det neppe et spesielt negativt sted å være heller, selv om det blir brukt som timeout. Til andre ting kan du jo evt vurdere å kjøpe en grime å ha på for bedre kontroll. Selv hadde jeg nok virkelig satt på plass hunden, og jeg hadde gjort det vær gang det var nødvendig. Sånt er ikke ok og det hadde de blitt smertelig klar over.

Sånn til resten så er det jo ikke nødvendigvis sånn at denne hunden kommer til å bli dust hver gang det er løpetid i nabolaget eller om man får en tispe i hus selv, i eller utenfor dennes løpetid. Pubertale unghunder blir jo voksne før eller siden å det kan fikse det meste. Noen er selvsagt idioter rundt løpetid uansett, men de fleste blir jo ok som voksne.

  • Like 4
Skrevet

Altså, hvis bikkja mi hadde oppført seg så dust og nektet å høre på noe som helst i mer enn 10 sekunder, så hadde han røket rett i buret. Det får være grenser til drittoppførsel, løpetid eller ikke. Å måtte gjemme seg i sitt eget hus blir form min del for dumt.

  • Like 3
Skrevet

Høres ut som en slitsom situasjon og jeg skjønner godt at du blir frustrert og lei deg! Disse hormonmonstrene kan være en utfordring!!

Når Eine var på sitt værste, hadde jeg grime på ham i utesitasjoner (inne var han grei). Nå er han bare 30 kg, men på den tiden hadde jeg en skikkelig skranglete kropp, så at 30 kg rykket til i andre enden av båndet var ikke særlig... heldig, for å si det sånn. Med grime fikk jeg kontroll på ham uten å få rykket armene ut av ledd. Så grime vil jeg anbefale deg.

Inne ville jeg ikke hatt noe dårlig samvittighet for å putte ham i bur! Det er jo bare for en periode, han kommer til å roe seg, og jeg tror ærlig talt han har godt av å bli satt på et begrenset området sånn at han får helt tydelige grenser og kanskje hvilt seg. Det er jo slitsomt for ham også.

I tillegg ville jeg gitt ham mye nesearbeid sånn at han får brukt knollen sin på noe annet og også at han får løpe fra seg i skogen/på egnet område. Har du mulighet å dra ut med ham sånn at han kommer til et annet sted og koble av? F.eks gå med ham i skogen sånn at han får tenkt på noe annet. Gå i ulent terreng med ham sånn at han får brukt seg på en rolig og god måte. Evt. la ham bære kløv om dere har det. Fjortiser har godt av å bruke seg fysisk!

Skrevet

Det er ikke så lett å "sette på plass" disse hundene heller. Er jo individuelt, men noen gir deg fingern uansett hvor hardt du tar dem eller hvor sinna man blir. Jeg villle nok heller funnet en kommando som "gå og legg deg" isch, og vært superkonsekvent på den. Du kan jo terpe på det når han er "normal", så vet du iaf at han skjønner hva du mener når han er mongo. Her betyr "gå og legg deg" at bikkja skal bli på plassen sin helt til han får beskjed om at han kan gjøre som han vil, og det er veldig praktisk. Men man må jo som sagt vise hunden at man er konsekvent for å få det til.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har ikke lett for å "sette på plass" hunder, for jeg er ikke en naturlig autoritær person, og uansett hvor genuint sint og forbanna jeg er, så tror de ikke helt på meg. Litt effekt har det om jeg blir så sint at jeg nesten sprekker, men ikke stor effekt. Jeg vinner på å være konsekvent, det tar lengre tid, men er det jeg har å spille på.

  • Like 2
Skrevet

Funket ikke å "sette på plass" Marvel med sinne eller fysisk korreks hvertfall. Hvis noe så ble han bare mer gira og ekkel. Nesten som at han visste hvor stor og sterk han var, naturlig med en vokterhund med god selvtillit kanskje.. :)

Skrevet

Time out. Legg han i buret/rom/grind ol. Eller hiv han uti kjetting (forutsatt at ikke det oppleves som en belønning) han får ikke være i nærheten av deg når han ikke oppfører seg.

@Mirai tror mange slike hunder vet nøyaktig hvor sterke de er. Ekkelt når det blir så stort og sterkt.

Skrevet

@Malamuten Når du sier at du hadde satt på plass hunden, nøyaktig hva hadde du gjort rent praktisk?

Det hadde kommet helt an på hunden å situasjonen. Men jeg hadde nok gjort det sånn at det hadde satt seg, ikke nødvendigvis bare blitt hardere om det er en "sterk" hund, men da tilpasset metoden etter hunden. Putter man feks en sånn nylon strup oppunder øra så blir de fleste hunder ganske medgjørlige uten at man trenger å gå inn så forferdelig hardt.

Edit: Og for å ha sagt det, det er ikke sånn jeg ville trent, jeg ville også ha trent på normalt vis med gå på plass eller timeout i bur eller slikt, men når hunden ikke er kontaktbar og/eller avbrytbar og omtrent holder på å skade meg, da er det andre boller. Det er ikke aktuelt for meg å la hunden styre slik at jeg føler jeg må gå å gjemme meg i eget hus, ei heller stenge vekk bikkja hele dagen sordi jeg ikke orker eller tørr å være sammen med den alene.

  • Like 6
Skrevet

Han har vært fryktelig ålreit idag, ikke et eneste idiotisk påfunn. Trente en del på senga også kjøpte jeg en leke til han fordi han var så flink :lol:

Takker for alle tips og triks. Får bare prøve litt og se hva som fungerer.

Jeg kan gå litt mer nå, kan gå en tur på et kvarters tid så tenkte å enten hive på en kløv for første gang i morgen og la han jobbe litt eller kjøre til et inngjerdet område et stykke unna og la han surre. Samboeren må bli over på jobben så er aleine til åtte eller noe, så noe må vi finne på.

  • Like 9
Skrevet

Ja det har det også. Skulle tro han har lest tråden :P Han gikk fra komplett idiot til helt normal uten noe mere om og men. Fortsetter å øve på senga også håper jeg han aldri aldri blir sånn igjen.

  • Like 14

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...