Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tror dere at antall stjerner på dyrebar er litt riktig? Kosefaktor, kommer overens med barn, vennlig overfor andre raser, altivitetsnivå, mosjonsnivå, lett å trene/oppdra, pelsstell, Selskapshund, treningkompis, agility, jakthund, vakthund, Allergivennlig.

Der er det fem mulige stjerner rasen kan få der en stjerne betyr lite og to stjerner litt og tre stjerner sånn passe og fire stjerner ganske mye, og fem stjerner mye. Sånn ca. Da ?

Hvis dere går inn på dyrebar, stemmer dette mye på den rasen du har?

Det er selvfølgelig stor forskjell fra individ til individ og alle hundene er forskjellige enten det er samme rase eller ulik rase. Men sånn ca. ..?

Skrevet

Stemte greit, men de burde faktisk hatt bilde av riktig rase :P Eller ville jeg valgt en stjerne mindre på mosjonsnivå og vakthund, men det stemte eller ganske bra.

Dobermannen syns jeg det stemte ganske dårlig på...

Skrevet

Kelpie - kommer overens med barn, 2 stjerner. Det syns jeg ikke stemmer. Min elsker barn og er super snill med de. Jeg stoler hundre prosent på henne rundt barn.

Men ellers virket det meste på begge mine raser til å stemme :)

Skrevet

Den stemmer ihvertfall ikke spesielt bra på malle, holldender eller malamute.. Får litt følelse av dogs 101 og amerikanske tilstander. Og masse tull skrevet på hear say heller enn fakta/kunnskap.

Skrevet

Nei.

Ikke litt en gang.

Pulien står tilmed oppført som ikke allergivennlige og kosefaktor på bare 2 stjerner :lol:

Det stemmer at de er barnevennlige , har høyt aktivitetsnivå og vokter.

Utpreget god spenst er forsåvidt også et kjennetegn.

Edit : hysterisk morsomt at terven kommer dårligere overens med barn enn Groenendael! :lol: :lol:

Skrevet

http://www.dyrebar.no/raser/hund/australian-shepherd

Aussie 4 stjerner på lett å trene/oppdra. Aussien er lett å trene, men kan være en håndfull å oppdra. Det er to forskjellige ting. Den bør få full pott på vakinstinkt. Ellers ok

http://www.dyrebar.no/raser/hund/collie-korthaaret

Korthåret Collie ville jeg gitt full pott på kosefaktor. Min er kose-klegg ;)

Skrevet

http://www.dyrebar.no/raser/hund/australian-shepherd

Aussie 4 stjerner på lett å trene/oppdra. Aussien er lett å trene, men kan være en håndfull å oppdra. Det er to forskjellige ting. Den bør få full pott på vakinstinkt. Ellers ok

)

Belgern har også fire stjerner på trenbarhet, tror det er samme grunn.

Men bare 3 stjerner på kosefaktor...? Det er alt for lite!

Pelsstell burde vært 1, maks 2. Alternativet er at jeg har en sjuskete terv selv, men pelsstellet er virkelig på et minimum.

  • Like 1
Skrevet

Belgern har også fire stjerner på trenbarhet, tror det er samme grunn.

Men bare 3 stjerner på kosefaktor...? Det er alt for lite!

Pelsstell burde vært 1, maks 2. Alternativet er at jeg har en sjuskete terv selv, men pelsstellet er virkelig på et minimum.

Med ingen pelsstell så tenker jeg pelstype ala whippet, dvergpinscher, osv. Altså pels man aldri behøver å røre :P Men ser jo at puddel og puli har fått 4 stjerner på pelsstell, så jeg lurer på hva som må til for å få 5 stjerner? :lol:

Jeg skjønner ikke den der kosefaktor jeg heller. Dvergpinscher har fått 3, og det er hunder som gjerne ligger inni genseren din når du ser på tv. :P Den har også fått like høy score som whippet på agility (3), og det stemmer dårlig. Dvergpinscheren passer langt bedre til agility enn whippet, og er en rase man potensielt kan nå langt med :)

Skrevet

Samojeden får høyere skår (fem stjerner) for å være selskapshund enn for å være en treningskompis (fire stjerner). :huh:

Ganske rar fordeling av stjernene generelt sett, men teksten stemmer ganske bra.

Skrevet

Kosefaktor betyr tydeligvis at hunden velger mennesker (både kjente og fremmede) over alt annet, inkludert fremmede hunder, jakt og andre spennende ting. Jeg sjekket både boxer og fransk bulldog, og boxeren fikk bare 4 på kos, og frallen fikk topscore. Og det stemmer ganske bra, synes jeg.

Stusser på at boxeren fikk 4 stjerner på vennlighet med andre raser, da samkjønnsaggresjon kan være et problem, plus at de gjerne oppfører seg på en måte som mange andre raser misforstår.

Skrevet

Dalmatiner synes jeg faktisk stemte ganske greit jeg. Slike sider pleier ofte å være så feil. http://www.dyrebar.no/raser/hund/dalmatiner

Her har de jo faktisk kontaktet raseklubbene for å få info, virker det som. Selv om jeg ikke kjenner igjen navnene fra klubben min da, så ingen i styret, med mindre jeg ikke har fulgt med.

Men de klarer søren ikke skrive dalmatiner riktig...

"På 1700- og 1800-tallet ble dalmantinere brukt i hestespann som såkalte "coach dogs" for å vokte de reisende, og i USA som "mannskap" på brannbiler."

Skrevet

Men de klarer søren ikke skrive dalmatiner riktig...

"På 1700- og 1800-tallet ble dalmantinere brukt i hestespann som såkalte "coach dogs" for å vokte de reisende, og i USA som "mannskap" på brannbiler."

Pissirriterende! Akkurat som "dalmation"... Det verste er at det finnes oppdrettere som ikke engang greier skrive det riktig :P

  • Like 1
Skrevet

Pissirriterende! Akkurat som "dalmation"... Det verste er at det finnes oppdrettere som ikke engang greier skrive det riktig :P

Sånne oppdrettere klarer jeg ikke ta seriøst, jeg...

Skrevet

Eurasier harfått 4 stjerner på kosefaktor, barnevennlig og lett å oppdra :D Ville fjernet i hvert fall én på kosefaktor og barnevennlig, og to på lett å oppdra :P

Den har også fått 4 på treningskompis, usikker på hva de mener med det, men eurasiere er jo vanligvis ikke særlig interessert i å hverken trene lydighet eller f.eks jogge/trekke e.l... Teksten var forøvrig grei.

Skrevet

Hehe... Husker jeg for lenge siden sendte epost til dem og informerte om at de hadde feil bilde på Manchester terrier. Har visst ikke skjedd stort.

Skrevet

For min del tror jeg rett og slett de har blandet puli og komondor litt..Eller lest litt for mye på animal planet.

Pulien er en gjeter , ikke først og fremst en vokter. Og de krever ikke like mye pelsstell som Bedlington, I should know.

Morsomt nok har Bergamasco ( som gjerne har en mer krevende snoringprosess ) tydeligvis mindre pelsstell da :lol: :lol: Beskrivelsen av den hadde passet bedre til Pulien på det området..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...