Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Ja, for nå holder jeg på å gå av skaftet her. Keiron er veldig lydig her hjemme, men det vinduet - der er han helt stokk døv. Han skulle gjerne få se ut, men da får han holde kjeften lukket, noe han bare klarer ca. 2 av 10 ganger.

Jeg blir sprø av dette her, og kunne kanskje få noen tips til hvordan vi kan få dette vekk, om han må helt vekk fra vinduet så får det være slik, men jeg kan ikke fjerne sofaen, stua er veldig liten og har ikke noen alternativer til hvor den ellers kunne stå.

Jeg har prøvd klassisk betinging, jeg har prøvd å ta han vekk og vise han noe han får lov til å gjøre. Jeg har prøvd å forhindre han fra å gå dit. Jeg har prøvd å distrahere. Har selvsagt også sagt nei, og gå ned derfra (disse to som han tydeligvis ikke kan høre i det hele tatt)

Edit: har også prøvd å belønne de gangene han har vært stille, men sluttet for det virker ikke som han skjønner hva han fikk belønning for. Ja, og så ignorering har null effekt :(

Endret av MissHeike
Skrevet

Jeg har også en hund som ligger på sofaryggen og ser ut, men hun er stille. Hadde hun hatt mye å melde mens hun lå der, hadde hun ikke fått lov til å oppholde seg der, ferdig snakka. Foreslår at det blir løsninga di også, en trenger ikke gjøre ting så komplisert. :)

Skrevet

Hvordan lager man "frosty"-glass med kulturmelk da? Har ikke hørt om det før.

Ja, noe må jeg jo gjøre, sånn her kan det jo ikke være. Vindusfolie var jo ikke så dumt, det tror jeg kan bli ett veldig bra alternativ.

Skrevet

Har du prøvd å bare ta ham bort hver gang han lager en lyd der? Timeout på 20 sekunder et sted han ikke kan gå opp i vinduet igjen? Ikke noe belønning, distrahering, nei, eller noe. Bare ta ham i halsbåndet, led ham bort, uten å si noe.20 sekunder, nytt forsøk. Etter 100 ganger funker det kanskje. ;)

Vi har gjort det samme med Odin i hagen, så han bjeffer to ganger og løper til døra for å komme inn. :P

Skrevet

Ozu er sånn. Han liker å kikke ut terrassedøren, men da er det bare snakk om tid før han bjeffer på noen som passerer der ute. Har forsøkt å fjerne ham når han bjeffer og la ham kikke når han er stille, men føler ikke det har hjulpet noe særlig. Så nå har han ikke lov å ligge å kikke ut lenger.

  • Like 1
Skrevet

Vi har gjort det samme med Odin i hagen, så han bjeffer to ganger og løper til døra for å komme inn. :P

Haha, Aiko gjør det samme, bare med ett bjeff, og klasker ned i dekk om jeg ser på henne når hun herjer med lillesøster (må nemlig legge seg for å roe seg ned om det blir litt mye ivrighet i hagen). :lol:

Skrevet

Har problemer med at Nicki bjeffer på folk utenfor vinduet jeg også. Var en periode nazi på å kjefte-hysje/fjerne/holde henne med en gang hun bjeffet på forstyrrelser utenfor, men da oppførselen ble til at hun først bjeffet og deretter kom automatisk til meg for å ta straffen så ga jeg opp. Lite moro, men det virker heldigvis som om den pregingen er på veg bort igjen nå. Om jeg skulle startet forfra igjen så ville jeg vel begrenset meg til å hive henne i 20-30s isolat hver gang gang hun bjeffet, og stålsatt meg og holdt det gående til lærdommen sank inn.

Skrevet

Jeg dekte til vinduet en periode, og åpnet gradvis opp når jeg var hjemme og kunne kontrollere at det ikke ble bjeffet på alt som rørte seg der ute.

Nå kan hun ha fri tilgang på vinduer igjen, og sier kun i fra om det kommer noen bort til døra vår.

Skrevet

Hvordan lager man "frosty"-glass med kulturmelk da? Har ikke hørt om det før.

Ja, noe må jeg jo gjøre, sånn her kan det jo ikke være. Vindusfolie var jo ikke så dumt, det tror jeg kan bli ett veldig bra alternativ.

Link! :)

Kan være en grei løsning før du setter opp noe permanent, så ser du om det har effekt eller ikke.

  • Like 1
Skrevet

Bryr han seg om han får en sprut med vann i hodet? Det var det eneste som funket på min forrige hund, trengte ikke å gjøre det mer enn to ganger så han skvatt heller.

Hvis ikke ville jeg også prøvd å dekke til vinduet/nektet ham å se ut der.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Han treneger vel ikke få lov til å se ut av vinduet i det hele tatt? Send han vekk/ned hver gang han stiller seg opp for å se ut.

Skrevet (endret)

Ja, sender han ned konsekvent nå, så får vi se, hvis ikke har jeg mange ting jeg kan prøve.

@IW Ja, han bryr seg ikke stort om vannsprut, han elsker vann, med mindre det er badekaret og det er jo for langt vekk, hehe.

Endret av MissHeike
Skrevet

Er vel kanskje litt ufint, men naboen hadde samme problemet med bikkja si og de tok på han sprutehalsbånd. Den bjeffa på alle som gikk forbi spesielt når han var alene hjemme. Kan si hva man vil om hvor etisk riktig det er, men det fungerte. De pleier ikke å "straffe" hunden på den måten, men når man ikke får det til på andre måter er ikke et sprut med vann så ille hvis det løser problemet..... Hadde vi hatt samme problemet og ikke blitt kvitt det hadde jeg ikke hatt dårlig samvittighet for å prøve et sånt sprutehalsbånd.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...