Gå til innhold
Hundesonen.no

Basenji stakk av, funnet og ble omplassert av omplasseringssenter.


Recommended Posts

Skrevet

Jeg synes det er helt på trynet at man ikke skal få tilbake hunden sin. Jobber ikke disse pensjonatene for å finne gode hjem til hunder? Men så skal man ta fra noen bikkja si fordi de ikke kan bla opp penger? 600kr for en natt? Hva fórer de dyra på egentlig? :P

For det første så vet man ikke saken her, for alt vi vet så viste de ikke at denne hadde et hjem før den var omplassert, det finnes vedtak på at den ikke hadde det bra til eier osv osv, så for alt vi vet så er det nettopp et godt hjem som har vært prioritert her. Det kan være noe helt annet også, men som sagt vi vet ikke og det er helt umulig og diskutere en sak basert på hva vi tror kanskje har skjedd.

De som tar inn hunder tar seg betalt, er det rart? Er det et pensjonat så kan en løs hund ta inntekt fra dem fordi den oppholder en kennel, i tillegg vil den jo kreve noe arbeid/stell, og de tar sikkert litt ekstra for å dekke opp de som de aldri får betalt for, for det er sikkert flere som aldri blir hentet, folk som ikke har penger etc etc.. Jeg jobber ikke gratis, lurer på om mange andre her inne gjør det, sånn i sin primærjobb, ikke evt frivillighet. Og om ikke annet så skader det ikke at slikt koster litt slik at de som ikke tar så hardt på det kanskje tenker seg litt ekstra om når det koster noen kr.

Det jeg synes skurrer mest med hele greia er at man faktisk valgte å omplassere en hund som allerede HAR et hjem på bekostning av en av de utallige hundene som trenger et hjem.

Den forklaringa bør være ****** god og inneholde litt mer enn tidsfrister og polititillatelser.

Det er jo fryktelig uetisk uansett hvordan man vrir og vender på det...

Vi vet jo faktisk ikke hva som er tilfellet i saken her, derfor er det litt merkelig å ha så mye meninger om saken. På generelt grunnlag ser jeg mange mulige forklaringer og grunner til at man velger å omplassere, både for hundens del, for pensjonatets del og for andre hunders del (om den står på et omplasseringssenter så tar den også plass fra andre som trenger hjelp).

Nei, infoen er ensidig her. På den ene siden finner jeg det veldig spesiellt at eier ikke greide å hente bikkja før. Og selvsagt skal utgifter dekkes. Pleier man ikke sende regning for tjenester, da med purring og evt. Inkasso, før man beslaglegger eiendom? For en hund er faktisk eiendom. Den er kjøpt, betalt og registrert på eier. Det er biten jeg synes er snodig - at det skal ha så liten verdi i praksis...

Jeg ser det på en litt annen måte, en hund krever sitt å den bør ha mer verdi enn at den skal stå på en kennel på ubestemt tid å "vente" på eieren sin, som den kanskje ikke har, for alt man vet. Så jeg synes det er mer snodig å se på en hund som eiendom på lik linje med en bil e.l. selv om det er en form for eiendom. Verdi er så mye mer enn penger.

Saken her er jo helt umulig og forholde seg til fordi det er fint lite vi faktisk vet med sikkerhet, men det er interessant hvor mange som mener å tro/forvente at det sitter mennesker rundt om kring i vårt land og bare venter på å kunne bruke sin tid, sine penger og sin eiendom for å hjelpe andre med tross alt ikke livsviktige problemer, bare fordi det hadde vært en hyggelig ting å gjøre.. Og man går av skaftet for at en hund ikke blir behandlet perfekt, uten å tenke på hva det vil koste for så mange andre hunder å sitte på den ene hunden... Men det er jo ikke så viktig? At andre hunder kanskje blir avlivet fordi de desperat venter på plass på et omplasseringssenter, bare den ene hunden får ha kennelen sin så lenge det trengs i tilfelle en eier dukker opp en gang. Og også ikke greier å skille på tap av inntekt (evt mindre tap enn nødvendig som det nok oftere er snakk om i denne "bransjen") og det å "skulle tjene penger". Jeg tror ikke det finnes et eneste senter som driver med omplassering for å bli rik, men med mindre man har ubegrenset med penger så er man faktisk avhengig av å begrense sine tap for å kunne drive, og det burde jo alle sette pris på, at det finnes folk som driver med dette og forsøker å gjøre livet bedre for de de kan.

jeg har hentet hund hos falck en gang, tror jeg betalte 800 kr pr hund (hadde 2), mye penger, men heller det enn at de springer løs å blir påkjørt, skadet, plager andre etc...

  • Svar 174
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Om man er så handlingslammet at man ikke greier å komme seg avgårde for å hente hunden sin på en uke, da er man kanskje ikke helt egnet til å ha hund heller... . Jeg synes dette høres ut som en veldig

Det jeg synes skurrer mest med hele greia er at man faktisk valgte å omplassere en hund som allerede HAR et hjem på bekostning av en av de utallige hundene som trenger et hjem. Den forklaringa bør

Jeg håper vi får vite sannheten en dag og at det viser seg at det ikke ligger økonomiske eller juridiske årsaker til grunn , men rent dyrevernmessige. Det er i mitt hode den eneste gyldige grunn til

Skrevet

Er det ikke litt trist at det kan skapes økonomisk vinning på dette da?

Jeg hadde aldri levert bort en hittehund sporenstreks, jeg hadde tatt den med til nærmeste veterinær for å finne informasjon om eier og jeg hadde kontaktet alle mulige kanaler for å informere om funn av hund. Det var en gang et samfunn da man orket å hjelpe hverandre fremfor å konsekvent stole på aktører som tjener penger på allskens bedrifter.

Jeg synes dette sier veldig mye mer om mennesker anno 2014, og da gjelder det både hundeeiere som ikke gidder å hente hunder samt de som gjør vinning på bortkomne dyr.

Skrevet

Nei,det står at hunden skal leveres tilbake dersom hundeeier er til stede.

Får være makan til kverulering da...

Hva du sier og hva loven sier er to vidt forkejllige ting.

Tja.

"§ 4. Alminnelige regler om sikring av hund. Vilkår for å la hund være løs

Hunder kan være løse bare når de a) blir fulgt og kontrollert på aktsom måte"

Da kan man jo argumentere med at man ikke har "fulgt og kontrollert" hunden på aktsom måte dersom den er utenfor synsvidden til eier. I såfall bryter en stor andel av de som har hundene sine løse hundeloven. Det er veldig vanlig at løse hunder på et eller annet tidspunkt er utenfor synsvidden til eier.

Hunden min plaget hverken folk eller fe, og jeg visste nøyaktig hvor hun var. Ergo er min konklusjon at vilkårene for å ha hund løs (utenfor inngjerdet område) var oppfylt. Og er de vilkårene fylt har ikke personer lov til å hanke inn hunden...

Skrevet

Tre ganger i mitt liv har jeg funnet hunder, der eieren ikke har dukket opp innen rimelig tid. To av hundene ble med hjem. En av de gangene ringte jeg politiet og sa fra at hunden var hos meg og der ble den til eier meldte den savnet. Politiet fikk mitt nummer og etter en times tid ble hunden hentet av eier. Det var forresten en nydelig korthårscollie som var på besøk i Lillehammer og hadde vimet seg vekk. Den andre var en gordonsetterfrøken på jakt i andedammen i Søndre park. Da jeg ringte nummeret på brikken på halsbåndet, viste det seg at hun tilhørte en gammel klassevenninne og hadde det med å ta seg en tur ned i parken, uten at det var så veldig populært. Dette var før mobiltelefonenes tid og jeg tok dem med hjem for å ringe.

Den tredje var en liten dachsefrøken vi traff langt til skogs en julaften formiddag. Hun kom mot oss på stien, mutt putt alene, så vi koblet henne på med en av våre hunders lenke, ringte nummeret på brikken, fikk et nytt nummer å ringe og traff på noen passebesteforeldre, som hadde lett og lett og var veldig lykkelige over å få igjen frøkna. Det tror jeg den fineste julaftenen jeg har opplevd. Barfrost, liten hund som var på vei innover i skogen og vi som helt tilfeldig gikk akkurat der og fikk snudd nesen hennes riktig vei :D

Men poenget mitt er at jeg trodde de fleste gjorde det sånn. Ordner opp selv, uten å ringe politiet eller Falck. Alle vet hvor dyrt det blir for eier og de aller fleste hunder som kommer bort fra eier, kommer jo fra gode hjem og har eiere som gjerne vil få dem hjem så fort som mulig :)

  • Like 8
Skrevet

Jeg er ikke uenig i det du skriver @Malamuten , klart de ikke skal jobbe gratis og en klask på lanken er også greit, men hadde de sendt med en giro istede f.eks så eier kunne plukka opp hunden umiddelbart, hadde plassen blitt ledig igjen og bikkja hadde sluppet å stå der så lenge.

Jeg skjønner ikke at man skal holde igjen en hund pga penger, og samtidig vite at en annen blir avlivet fordi de holder igjen en hund som har et hjem. Hvis vi tar for oss det scenarioet. Heller ikke at hunden blir omplassert når man vet den har et hjem der den er ønsket.

Men ja, det er vanskelig å forholde seg til en sak man ikke har et klart bilde av.

  • Like 3
Skrevet

Jeg håper vi får vite sannheten en dag og at det viser seg at det ikke ligger økonomiske eller juridiske årsaker til grunn , men rent dyrevernmessige.

Det er i mitt hode den eneste gyldige grunn til at en hund med kjent hjem blir omplassert. ..

  • Like 10
Skrevet

Jeg har jobbet på Tunge hundepensjonat i 10 mnd. Jeg har ikke noe kjennskap til denne saken så kan ikke uttale meg om den, men de mnd jeg jobbet der omplasserte vi over 100 hunder så det er langt i fra bare en hund som finner drømmehjemmet. Vi fikk også inn flere hittehunder denne perioden som vi fant nye hjem til. Regner med det har gått til på samme måte i denne saken også. Det var nøye på kennelen at ting skulle foregå riktig. Det er ikke noe bra for hverken gammel eier, ny eier eller pensjonatet om man omplasserer hunder man finner i hytt og pine. Vi var nøye på at ting skulle være riktig så ny eier ikke trengte være redd for at det skulle komme noen å kreve hunden tilbake. Så for Tunge er det ikke noen ny ting å omplassere hittehunder. Det var en rutine på det, så jeg regner med den er blitt fulgt her også i god tro på at denne hunden er som de andre.

Hundene må være på Støle i så og så mange dager før Tunge blir oppringt av politi/Støle ang henting av hund og det er politiet som tar avgjørelsen. Alt av beslutninger osv er tatt før Tunge får tlf om å plukke opp hundene.

Torhild kjempet lenge for disse hittehundene. Hadde det ikke vært for at ho ikke ga seg ville denne hunden og de andre hundene blitt avlivet samme hvor snille og greie de var.

Jeg har jobbet på Tunge hundepensjonat i 10 mnd. Jeg har ikke noe kjennskap til denne saken så kan ikke uttale meg om den, men de mnd jeg jobbet der omplasserte vi over 100 hunder så det er langt i fra bare en hund som finner drømmehjemmet. Vi fikk også inn flere hittehunder denne perioden som vi fant nye hjem til. Regner med det har gått til på samme måte i denne saken også. Det var nøye på kennelen at ting skulle foregå riktig. Det er ikke noe bra for hverken gammel eier, ny eier eller pensjonatet om man omplasserer hunder man finner i hytt og pine. Vi var nøye på at ting skulle være riktig så ny eier ikke trengte være redd for at det skulle komme noen å kreve hunden tilbake. Så for Tunge er det ikke noen ny ting å omplassere hittehunder. Det var en rutine på det, så jeg regner med den er blitt fulgt her også i god tro på at denne hunden er som de andre.

Hundene må være på Støle i så og så mange dager før Tunge blir oppringt av politi/Støle ang henting av hund og det er politiet som tar avgjørelsen. Alt av beslutninger osv er tatt før Tunge får tlf om å plukke opp hundene.

Torhild kjempet lenge for disse hittehundene. Hadde det ikke vært for at ho ikke ga seg ville denne hunden og de andre hundene blitt avlivet samme hvor snille og greie de var.

Ut i fra dagens kommentarer på fb, høres det ut som Tunge har gjennomført en vanlig omplassering. Men at hunden er sendt for tidlig og på tross av avtale med eier, fra Støle...

Skrevet

Jeg håper vi får vite sannheten en dag og at det viser seg at det ikke ligger økonomiske eller juridiske årsaker til grunn , men rent dyrevernmessige.

Det er i mitt hode den eneste gyldige grunn til at en hund med kjent hjem blir omplassert. ..

Fullstendig enig!

Guest Kåre Lise
Skrevet

Jeg er ikke uenig i det du skriver @Malamuten , klart de ikke skal jobbe gratis og en klask på lanken er også greit, men hadde de sendt med en giro istede f.eks så eier kunne plukka opp hunden umiddelbart, hadde plassen blitt ledig igjen og bikkja hadde sluppet å stå der så lenge.

Er vel knapt ett sted igjen i verden du får kreditt sånn uten videre anno 2014, hvorfor skal du få det for å ha rota bort bikkja di?

Skrevet

Bare ett eksempel herfra: hundeeier med borzoi og whippet pleide lufte hundene ved å åpne ytterdøra om morgenen og slippe hundene ut på egenhånd i byggefeltet. Det endte med at borzoi hentet takeaway i form av en miniatyr. Borzoien ble avlivet og dama fikk 3 års prøvetid på hundeholdet sitt. Dvs at om politiet hadde hanket inn whippeten på vift i løpet av den perioden,ville den ikke blitt returnert til eier uansett OM hun hadde tatt aldri så mye kontakt i tide. Selv om whippeten ikke hadde spist miniatyr. Klart et finnes haugevis av sånne tilfeller rundtom. Ikke vet vi OM eier kontaktet Tunge før bikkja ble solgt og ikke vet vi om tanta vet hva jenta holder på med?? Kan jo hende tanta er litt mere oppegående og prøver løse dette?

  • Like 3
Skrevet

Bare ett eksempel herfra: hundeeier med borzoi og whippet pleide lufte hundene ved å åpne ytterdøra om morgenen og slippe hundene ut på egenhånd i byggefeltet. Det endte med at borzoi hentet takeaway i form av en miniatyr. Borzoien ble avlivet og dama fikk 3 års prøvetid på hundeholdet sitt. Dvs at om politiet hadde hanket inn whippeten på vift i løpet av den perioden,ville den ikke blitt returnert til eier uansett OM hun hadde tatt aldri så mye kontakt i tide. Selv om whippeten ikke hadde spist miniatyr. Klart et finnes haugevis av sånne tilfeller rundtom. Ikke vet vi OM eier kontaktet Tunge før bikkja ble solgt og ikke vet vi om tanta vet hva jenta holder på med?? Kan jo hende tanta er litt mere oppegående og prøver løse dette?

Tja, om man leser under bildet som er linket til her inne så ser hun ikke så veldig mye mer oppegående ut.. Synes hun skriver både det ene og det andre som tyder på at de har skylden selv.

Skrevet

Tja, om man leser under bildet som er linket til her inne så ser hun ikke så veldig mye mer oppegående ut.. Synes hun skriver både det ene og det andre som tyder på at de har skylden selv.

Får "dessverre" ikke lest,men ingen overraskelse.....

Skrevet

Får "dessverre" ikke lest,men ingen overraskelse....

Ser ut som hele greia er sletta nå :) Hun tok fullstendig av, bannet og styrte og sa stygge ting om Tunge og det ene med det andre. Og politiet hadde løyet og bedt henne "drite i hunden" og lagt rett på (ehm?) og advokatene tok feil og det var ikke måte på. For meg mister det all troverdigheten når folk går ut på den måten offentlig. Men det er nå meg.

Skrevet

Ser ut som hele greia er sletta nå :) Hun tok fullstendig av, bannet og styrte og sa stygge ting om Tunge og det ene med det andre. Og politiet hadde løyet og bedt henne "drite i hunden" og lagt rett på (ehm?) og advokatene tok feil og det var ikke måte på. For meg mister det all troverdigheten når folk går ut på den måten offentlig. Men det er nå meg.

Så ulikt kan man oppfatte det man leser.... Vel er ikke skriftspråket det beste, men om man skal dømme folk etter det, så...

  • Like 4
Skrevet

Så ulikt kan man oppfatte det man leser.... Vel er ikke skriftspråket det beste, men om man skal dømme folk etter det, så...

Jeg har vel aldri dømt etter skriftspråket? Jeg synes, uavhengig av hvordan man skriver, at man ikke henger ut folk på den måten på facebook. Uansett om det er hundepensjonatet, politi eller andre. Man skriver rett og slett ikke sånn om folk som ble skrevet der.

Når man velger å ta en debatt offentlig på den måten, beskylder den andre parten for det ene og det andre, skriver opp og ned om at ingen må finne på å sende hundene sine dit og blabla så synes jeg det er utrolig ufint. Det eneste ryddige er jo faktisk å ta det gjennom de rette menneskene (advokater, politi, o.l.), ikke slenge ut beskyldninger på facebook. Og om den andre parten i tillegg ønsker å være litt mer seriøs så vil det se ut som denne parten ikke har gode nok svar.

  • Like 2
Skrevet

Jeg har vel aldri dømt etter skriftspråket? Jeg synes, uavhengig av hvordan man skriver, at man ikke henger ut folk på den måten på facebook. Uansett om det er hundepensjonatet, politi eller andre. Man skriver rett og slett ikke sånn om folk som ble skrevet der.

Når man velger å ta en debatt offentlig på den måten, beskylder den andre parten for det ene og det andre, skriver opp og ned om at ingen må finne på å sende hundene sine dit og blabla så synes jeg det er utrolig ufint. Det eneste ryddige er jo faktisk å ta det gjennom de rette menneskene (advokater, politi, o.l.), ikke slenge ut beskyldninger på facebook. Og om den andre parten i tillegg ønsker å være litt mer seriøs så vil det se ut som denne parten ikke har gode nok svar.

Vel er det sikkert ikke det smarteste å øse ting ut på fb. Men jeg greier å ha forståelse for at folk gjør nettop det i en opphetet og fortvilt situasjon. Og har jeg forstått ting rett, så er nok ikke eier helt på bærtur...

  • Like 1
Skrevet

Vel er det sikkert ikke det smarteste å øse ting ut på fb. Men jeg greier å ha forståelse for at folk gjør nettop det i en opphetet og fortvilt situasjon. Og har jeg forstått ting rett, så er nok ikke eier helt på bærtur...

Altså, jo mer jeg tenker på denne saken, jo rarere synes jeg det er å bare omplassere et annet menneskes hund. De vet hvem eieren er, hvor vrange er det første hundepensjonatet egentlig når de velger å sende bikkja videre til neste "instans", som OMPLASSERER en hund som allerede har en eier? Skulle de statuere et eksempel eller noe? Hadde noen av dere fått dere til å gjøre noe sånt? Eller hadde dere lagt godviljen til og tenkt at dere heller kunne hjelpe til med å få fraktet hunden hjem til eieren?

  • Like 3
Skrevet

Ser ut som hele greia er sletta nå :) Hun tok fullstendig av, bannet og styrte og sa stygge ting om Tunge og det ene med det andre. Og politiet hadde løyet og bedt henne "drite i hunden" og lagt rett på (ehm?) og advokatene tok feil og det var ikke måte på. For meg mister det all troverdigheten når folk går ut på den måten offentlig. Men det er nå meg.

Jepp, så fort det går så langt så er det ofte frustrasjon over at man selv har feil og ikke får gjort noe med det, og ikke greier å legge skylden på alle andre. Det er en del konspirasjonsteorier ute og går, men jeg tror ikke at både advokat, politi og to hundepensjonater er så korrupte at de går veldig inn for å lure en hund fra en uskyldig eier.

  • Like 3
Skrevet

Litt OT, ikke bare litt heller, men er det virkelig "lett som en plett" å omplassere en Basenji? Trodde kanskje at det ikke er verdens letteste prosjekt å omplassere en voksen Basenji.

Jeg har tenkt på det samme, når det var snakk om at denne hunden "tok" en annen hunds sjanse til å bli omplassert.

Kanskje den ble snappet opp nettopp fordi noen hadde ett finn-søk lagret på "Basenji" og ønsket seg en voksen omplassering av rasen, og hadde ventet lenge på en tilsvarende hund.

Jeg skjønner ikke hvordan omplasseringen av en basenji påvirker omplasseringen av den gjengse husky-bc-elghund blandinga på finn..

Skrevet

Litt OT, ikke bare litt heller, men er det virkelig "lett som en plett" å omplassere en Basenji? Trodde kanskje at det ikke er verdens letteste prosjekt å omplassere en voksen Basenji.

Det er ikke så veldig vanskelig, nei.

  • Like 1
Skrevet

Vel er det sikkert ikke det smarteste å øse ting ut på fb. Men jeg greier å ha forståelse for at folk gjør nettop det i en opphetet og fortvilt situasjon. Og har jeg forstått ting rett, så er nok ikke eier helt på bærtur...

Da får vi nok bare enes om å være uenige. Jeg synes det vitner om dårlig folkeskikk og lite respekt for de rundt seg. Uansett om man er sint eller ikke så er det lov med normal folkeskikk.

  • Like 2
Skrevet

Da får vi nok bare enes om å være uenige. Jeg synes det vitner om dårlig folkeskikk og lite respekt for de rundt seg. Uansett om man er sint eller ikke så er det lov med normal folkeskikk.

Det kan man si, men siden når ble det sånn at mennesker med dårlig folkeskikk og lite respekt for andre ikke fortjener å få beholde/tilbake hundene sine? Vi kan synes hva vi vil om de involverte, men hvorfor oppfører pensjonatene seg som lånehaier? "Nei, har du ikke råd til å betale så får hunden din bare bli her sånn at det koster deg enda mer for hver eneste dag ekstra den er her." Det er jo ingen fornuft i dette!

  • Like 2
Skrevet

Det kan man si, men siden når ble det sånn at mennesker med dårlig folkeskikk og lite respekt for andre ikke fortjener å få beholde/tilbake hundene sine? Vi kan synes hva vi vil om de involverte, men hvorfor oppfører pensjonatene seg som lånehaier? "Nei, har du ikke råd til å betale så får hunden din bare bli her sånn at det koster deg enda mer for hver eneste dag ekstra den er her." Det er jo ingen fornuft i dette!

Nei, det var uavhengig av selve saken sånn sett. Jeg tenker det er mye vi ikke vet om denne saken og som gjør at ting er blitt som de er blitt. Og er det en misforståelse så løser det seg forhåpentligvis. :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...