Gå til innhold
Hundesonen.no

Yasmine Dalido - en bepelset blomst...


Siri
 Share

Recommended Posts

Ja, da var det liksom klart da - jeg blir tohundseier i starten av neste år om Mattilsynet ikke krøller det til med andre importregler igjen.

Allerede i sommer så jeg denne annonsen og tenkte at søren heller - dette KAN jeg ikke la gå fra meg. Jeg greide ikke å slippe tanken på at det hadde vært interessant med en liten tispe fra denne kombinasjonen, og var litt impulsiv og sendte melding til oppdretter om det var mulig å reservere en sort tispe allerede da. Det kom sporenstreks svar tilbake at selvsagt var det det.

903461_3685230026188_270949023_o.jpg

Det varte og rakk før jeg endelig fikk beskjed om at nå var parringen gjennomført. Bare ei uke etterpå fikk jeg så forespørsel fra samme oppdretter om hun kunne få parre den andre tispen sin med min Willy.... Skitt.... Da fikk jeg jo brått et dilemma: Kanskje jeg likevel heller skulle ta en parringsvalp etter Willy om det ble noen valper? Tispa ble inseminert med edle dråper fra Willy bare ei uke etter at den andre tispa ble parret.

Nå ville det seg slik at det ikke ble noen valper etter Willy ved denne parringen, så da var det jo ikke mer å tenke på.

1. desember ble det født 8 valper på kennel Dalido i Tsjekkia - 7 hannhunder og 1 tispe - alle sorte. Jeg fikk umiddelbart PM fra oppdretter om at NÅ var tispa mi her :). Jeg var åpenbart litt heldig, for hun hadde mange på venteliste på tispe - noen ganger kan det være greit å ha "et navn" i miljøet :D.

På en måte var det jo litt synd at det bare var ei tispe som kom - da blir det jo ikke noen å velge i, på den annen side var det kanskje like greit, for jeg lider jo av utbredt beslutningsvegring og hadde antakelig ikke greid å velge om det var flere :). En annen positiv ting er jo at jeg da kan droppe en ekstra tur nedover for å plukke valp - den er jo allerede plukket ut til meg :). Det er jo penger spart, det også.

Så til foreldrene da.

Pappa'n til kullet er jo da halvbror av min egen Willy, de har samme far, mens mamma'n hans er den samme tispa som ble inseminert med sperm fra Willy tidligere i høst :).

PAPPA: Shadow of Boss Dalido:

1402260_3773784159986_986362029_o.jpg

Farfar: CIE N DK UCH NV07'08'09'10 NORDV07'10 DKV09 WW10 KBHV10 Li-Brie's Boss Number One

69486_557893324237881_396433227_n.jpg

Farmor: CIE CZ CH J'Adore Dalido

983886_570888462955578_2023532742_n.jpg

Mor: CH Esmina Dalido de Los Niegos:

Har vel ikke noen gode bilder av henne ennå..

Morfar: CH CIE Harry Potter Dalido
post-611-0-73594000-1386069922_thumb.jpg

Mormor: CH Sayuri de Los Niegos

post-611-0-41650400-1386069973.jpg

Det får vel holde, tror jeg :). Enn så lenge.

Nå er det bare å krysse fingrene for at alt går som det skal, at hun ikke dør i valpekassen, at hun utvikler seg bra og blir min perfekte lille nye :).

Her er forresten pappa'n i aksjon på gjeterhundtrening (han har deltatt i to gjeterhundkonkurranser og vunnet dem begge :)). Han er jo fortsatt nybegynner - og sliter litt med å holde avstand til disse sauene *ler*.

1009344_3244811055989_1512852880_o.jpg

Og her er noen valpebilder - ligner vel mest på rotter enn så lenge :D.

1459900_673696139341476_1197061733_n.jpg

1425777_673696126008144_350289835_n.jpg

  • Like 27
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 621
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja, da var det liksom klart da - jeg blir tohundseier i starten av neste år om Mattilsynet ikke krøller det til med andre importregler igjen. Allerede i sommer så jeg denne annonsen og tenkte at s

Har vokst litt til...

Den kan snart fly!!!!

Posted Images

Jippi! Gleder meg til å treffe monsteret til neste år :D

Jeg også - tror jeg :D.

Spennende - gratulerer så mye :D Funnet navn?

Takker :). Jeg får vel egentlig se hvem hun er før jeg bestemmer meg helt - det første som slo meg var jo Yeti, men så kom oppdretter med tre navn hun ville ha på stamtavla i dag, så da valgte jeg ett av dem som offisielt navn i alle fall - så får vi bare se :).

Å, så gøy Siri! Gratulerer :D Dette blir morsomt å følge med på!

Takk :D.

Spennende - og du - pappa's mamma var etter mitt noe utrente øye (sorry om jeg tar feil liksom) en vakker tispe...

Jeg tror ikke du tar så feil, altså :). Jeg har ikke sett henne selv, men hun har jo produsert noen veldig bra avkom og jeg synes også hun ser veldig bra ut selv. Det var en grunn til at jeg syntes det var stas om Willy fikk bli pappa til hennes valper :). For øvrig er hennes bror en vanvittig bra avlshund som har gikk noen sinnsykt lekre avkom. Om det ikke hadde blitt valp i dette kullet, så hadde jeg antakelig gått til nabolandet og kjøpt av en oppdretter der som har kull med denne hannhunden (de ble født i dag *ler*).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

....og selv om hun heter Yasmine på papiret så må hun seriøst hete Nickers til daglig.

Hahhahha, Nickers er fortsatt hot altså :D. Papirnavn er jo uinteressante, egentlig :).

Så spennende, gleder meg til å følge henne

Takk :).

... dobbeltposter bare fordi jeg kan :aww:.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer så mye! Krysser fingrene for at alt går som det skal framover, og at hun inntar heimen med brask og bram utover vinteren.

Jeg hadde jo bare Foenix å velge i sist gang, og det er litt deilig å ikke måtte velge - det er ikke noe lettere når en går oppi dem hele tiden (jeg skulle jo plukke den beste hannhunden for å sende til Australia), og som folk sa til meg - det er ikke sikkert de andre tispene hadde vært noe bedre enn Foenix, selv om det var flere tisper der. Hun var så bra i seg selv, at hun trengte ikke sammenligningsgrunnlaget.

Og det fine med tisper, er at en slipper den bekymringsfaktoren som testikler er - hvor mange har ikke hatt en favoritt med yoyoballer i valpekassa? Synes jeg stadig vekk hører om det...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer så mye! Krysser fingrene for at alt går som det skal framover, og at hun inntar heimen med brask og bram utover vinteren.

Jeg hadde jo bare Foenix å velge i sist gang, og det er litt deilig å ikke måtte velge - det er ikke noe lettere når en går oppi dem hele tiden (jeg skulle jo plukke den beste hannhunden for å sende til Australia), og som folk sa til meg - det er ikke sikkert de andre tispene hadde vært noe bedre enn Foenix, selv om det var flere tisper der. Hun var så bra i seg selv, at hun trengte ikke sammenligningsgrunnlaget.

Og det fine med tisper, er at en slipper den bekymringsfaktoren som testikler er - hvor mange har ikke hatt en favoritt med yoyoballer i valpekassa? Synes jeg stadig vekk hører om det...

Takk takk :).

Og ja, du har jo rett, egentlig. Det er jo absolutt ikke sikkert det hadde blitt noen tisper som var bedre... eller for å dra inn da jeg valgte Willy.... Han var jo egentlig ikke den beste eksteriørt sett - han hadde små detaljer som var LITT mindre bra enn sin bror, men han ble jo likevel den beste, så... :).

Disse testiklene er jo bare til besvær... godt å slippe og tenke på dem ja :). For øvrig har vi jo også noe som heter doble sporer da - de skal jo liksom være korrekte - men jeg satser vel på at oppdretter har sjekket dem og funnet dem i orden :).

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så hyggelig, Siri! Dette blir spennende å følge. :flowers:

Gratulerer! Blir spennende å følge med på denne jenta :Grin:

Så kult Siri :D Gleder meg til å se bilder her inne av hårete vofsebebis :D

Gratulerer masse! Gleder meg veldig til bilder av Willy med sin egen Yeti- Nickers :banana-santa: :banana-santa:

Så spennede! :D Gratulerer!

Takker så meget :). Dere er så søte, altså :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gratulerer så mye! Så kjekt at du fikk tispa! :) Håper hun vokser opp til å bli den perfekte valp for deg! :D

Takk for det :). Ja, jeg krysser jo fingrene for at hun selvsagt blir helt perfekt og får alle de gode sidene fra mor og far *ler*.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så spennende! Blir morsomt følge med en lite frøken også :)

Regner med at det blir masse bilder!

Det eneste er at jeg holdt på å sette kaffen i vrangstrupen da jeg leste overskriften som viste seg å være navnet... :blink::D

Dalido kan leses på flere måte kan man si.... :icon_redface:

Godt det ikke var bare meg som leste det slik :D

Gratulerer med pelsdott! :D håper jeg får hilst på henne :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så spennende! Blir morsomt følge med en lite frøken også :)

Regner med at det blir masse bilder!

Det eneste er at jeg holdt på å sette kaffen i vrangstrupen da jeg leste overskriften som viste seg å være navnet... :blink::D

Dalido kan leses på flere måte kan man si.... :icon_redface:

Fnis, jeg og leste det feil, men turte ikke nevne det :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...