Gå til innhold
Hundesonen.no

Frisk og sunn - tråden for motivasjon, råd og selvskryt


Recommended Posts

Skrevet

Har ikke jogget siden onsdag, knapt vært ute og gått tur de siste dagene, og i går sprakk jeg med i min antisukkerkampanje, og heiv i meg mer sukker på en kveld enn jeg har gjort totalt siden juledagene...

Skylder på vond fot og drittvær :P

  • Svar 2.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gått noen runder med meg selv om jeg skulle tørre å publisere disse bildene, først gjorde jeg det på den lukkede gruppen "vår" på FB, også på min egen FB side. Så da kan jeg vel like gjerne legge dem

I did it! På lørdag løp jeg 86 km på 12 timer og 13 minutter. En ganske sinnsyk opplevelse, med oppturer og noen drøye nedturer underveis. Endte på en strålende 334. plass av de 650 som start

Selvskryt coming up: Da har jeg fått makeover med ny stil, ny frisyre - og, ikke minst, ti kilo lettere!

Posted Images

Skrevet

Hm ja aner ikke jeg :lol: kan godt hende jeg skal ta av mindre og, 10 var liksom et så greit tall :P Er jo litt blubb å ta av liksom :lol: (men vil ikke si at jeg er overvektig akkurat, mer litt rund.)

hmm ja er kanskje det? Jeg har som dere skjønner veldig lite greie på dette, men hører at damer bør holde seg under 2000 kalorier om dagen... ser for meg at når jeg når målet mitt så blir jeg å ligge på rundt 1500 om dagen. Men skal ikke telle kalorier resten av livet akkurat da, jeg prøver jo å finne et kosthold som fungerer for meg. Derfor begynner jeg ikke på shaker og sånn, fordi det blir jo bare en midlertidig endring.

Når du har nådd målet ditt vil det være mer realistisk å øke kaloriene sakte men sikkert til du finner ut av vedlikeholdsbehovet ditt.

Å leve på 1500 kalorier resten av livet er komplett umulig da det er like mye som du forbrenner av å sove hele dagen. Strengt tatt ville jeg startet på ca. 1800 kalorier og kuttet ca. 100 kalorier når vektnedgangen stagnerer.

Problemet med å ligge på f.eks 1000 kalorier om dagen er at kroppen begynner å protestere og du vil oppleve at du ikke orker å gjøre stort annet enn å ligge på sofaen. Det er noe kroppen gjør for å protestere, fordi det ikke er bra å ligge så lavt på kaloriene over lengre tid.

Nå når du i tillegg er vegetarianer(?) så vil du dersom du lever på 1000 kalorier i flere uker/måneder antakeligvis oppleve å få noen mangelsykdommer på veien fordi du ikke får spist nok til å fylle på med det du trenger av ulike vitaminer. Det er et problem hos de som spiser helt vanlig også.

Hvis man ligger veldig lavt over lengre tid vil man oppleve at kroppen craver etter mat og man kan ende opp med å overspise.

  • Like 1
Skrevet

Bær over med mitt lavterskel treningsopplegg og skryt :ahappy:

Vekt og bmi er ok, men jeg ønsker å komme bedre form, særlig styrket kjernemuskelatur og styrke generelt. Har ikke trent (utover turgåing i greit tempo) på endel år :icon_redface:

Denne uka har jeg gjennomfør 3 x styrketrening i stua (innspirert av programmet Puls :wink: ), med ekstra mage/rygg øvelser, og en time på treningssykkel. Godt fornøyd med innsatsen :sweat: Men jeg har vært så støl at jeg nesten ikke klarte å få på meg skoa noen dager, så det var tydeligvis på tide...

Og så har jeg begynt å ta tran. Hvertfall nesten hver dag :x

Så nå som dette er outet svart på hvit på et offentlig fora, jeg jo gjennomføre hver uke :lol:

  • Like 1
Skrevet

Denne helgen går det så dritt. Jeg er så fysen... Åh :( Har så lyst til å ikke være det. Men jeg er så godtesjuk og gir sånn etter i helgene nå. Blæh. Er det virkelig nødvendig med ennå en "slankerunde" på meg?! Ser sånn ut.. Må bare være mer nazi.

Skrevet

@Lola Pagola - ang kcal og sånn; et gjennomsnittlig str menneske som ikke trener, men ikke sitter på ræv hele dagen heller, regnes å forbrenne rundt 2000 kcal dagen. Det er ikke så mye vits i å tenke dag for dag, men si man tenker i ukesperioder, så bør man altså ikke ligge på så mye mer enn ca 14000 kcal i uken om man vil holde stabil vekt. Et kg er ca 7000 kcal. Om man skal gå ned ca et kg i uken må man altså kutte 7000 kcal i uken = man kan spise 7000 kcal i uken/ca 1000 kcal dagen.

Å gå ned 1 kg i uken er MAX av anbefalt, og man anbefales ikke å ligge på mindre enn 12-1400 kcal for dagen, det ser man på Lifesum og alle lignende steder, man blir aldri anbefalt mindre kcal enn det, uansett hvor mye man printer inn at man vil gå ned. Derfor bør man heller trene, og øke forbrenningen av kcal og, spise mer. Om man forbrenner 300 kcal dagen eller 500kcal annenhver dag eller hva man nå gjør på trening, så kan man fint ligge på 1200+ kcal dagen og likevel gå ned 1kg uken. Og treningen har jo masse andre positive effekter annet enn vektnedgang ;) Det gir fortgang i innstramming på cm om man måler det også, og ikke bare ser på vekt.

Edit for å si at det med daglig forbrenning av kcal selvfølgelig er vedlig individuelt, kommer ann på str (høyde/vekt), lite/mye muskler, genetikk ift forbrenning osv, men sånn ca 2000 kcal for en gjenommsnittlig str nordisk kvinne har jeg i hvert fall hørt.

Skrevet

Det er Lifesum jeg bruker. Har justert ukesmålene nå, så nå sier den 1400 i uken. Skal nok skru opp aktivitetsnivået og (har vært veldig sløv siden sommerferien, Casper stakkar har mistet flere kg muskler, det er bare flaut :lol: ), men treningsstudio er ikke min greie som sagt :P er mer fan av å gå raske turer, småjogge opp bakker osv.

Takk for forklaring forresten, kalorier har alltid vært noe veldig mystisk for meg :lol:

Skrevet

Jeg er så fysen om dagen, blir helt ørsk :(.... nå er sambo tilbake fra Afrika etter 5uker.. og jeg tror det er assosiasjonene; han, meg, film, kose mat som slår inn. Det går lettere alene nesten.

Anywho på fredag var jeg ikke flink til å spise regelmessig og det endte med oksehunger på kvelden. Dette førte til at jeg stappa i meg 3 tacoruller...masse grønnsaker i disse rullene men likevel for mye. Pga dette la jeg på meg 500 gr ??

Jeg veide meg 2 dager etter på morningen...

0.5 kg pga litt mye mat en kveld...æsj

Guest lijenta
Skrevet

Altså hvis en er litt for trøtt kan det være en mulighet for at en spiser for lite?

Jeg er ativ og etter måling(san sak som sjekekr muskler og fett og ..) sto det over gjenomsnittet sterk, men jeg veier 10 kg mer enn jeg spiser for etter den appen j testet. Skulle gjerne gått litt mer ned etter det året jeg hadde tre oprasjoner. Finnes det noe sted som virkelig kan fortelle meg om jeg spiser rett i forhold til aktivitet.

Skrevet

Altså hvis en er litt for trøtt kan det være en mulighet for at en spiser for lite?

Jeg er ativ og etter måling(san sak som sjekekr muskler og fett og ..) sto det over gjenomsnittet sterk, men jeg veier 10 kg mer enn jeg spiser for etter den appen j testet. Skulle gjerne gått litt mer ned etter det året jeg hadde tre oprasjoner. Finnes det noe sted som virkelig kan fortelle meg om jeg spiser rett i forhold til aktivitet.

Lavt energinivå kan absolutt være pga dårlig matinntak ja, men HVA du spiser har jo minst like mye å si. Viktig å få i seg det man trenger av vitaminer og riktige næringsstoffer. Jeg blir tung og slapp av raske karbohydrater og (mye) kjøttmat.

Guest lijenta
Skrevet

Lavt energinivå kan absolutt være pga dårlig matinntak ja, men HVA du spiser har jo minst like mye å si. Viktig å få i seg det man trenger av vitaminer og riktige næringsstoffer. Jeg blir tung og slapp av raske karbohydrater og (mye) kjøttmat.

Spiser ekstrem lavkarbo, pga matintolleranse. Men viktig å vite det jeg har anelse om.

Skrevet

Jeg er så fysen om dagen, blir helt ørsk :(... nå er sambo tilbake fra Afrika etter 5uker.. og jeg tror det er assosiasjonene; han, meg, film, kose mat som slår inn. Det går lettere alene nesten.

Anywho på fredag var jeg ikke flink til å spise regelmessig og det endte med oksehunger på kvelden. Dette førte til at jeg stappa i meg 3 tacoruller...masse grønnsaker i disse rullene men likevel for mye. Pga dette la jeg på meg 500 gr

Jeg veide meg 2 dager etter på morningen...

0.5 kg pga litt mye mat en kveld...æsj

Det er faktisk umulig å legge på seg så mye på grunn av litt mye mat på en kveld, så du har nok bare samlet opp litt vann (og det kan bli en stund i kroppen). Ikke noe å bli lei seg for :)

Spiser ekstrem lavkarbo, pga matintolleranse. Men viktig å vite det jeg har anelse om.

Det at du får i deg så lite karbohydrater kan også være med på å gjøre deg sliten. Jeg mistenker at du får i deg for lite mat, og dermed blir sliten av den grunn :)

  • Like 2
Guest lijenta
Skrevet

Det er faktisk umulig å legge på seg så mye på grunn av litt mye mat på en kveld, så du har nok bare samlet opp litt vann (og det kan bli en stund i kroppen). Ikke noe å bli lei seg for :)

Det at du får i deg så lite karbohydrater kan også være med på å gjøre deg sliten. Jeg mistenker at du får i deg for lite mat, og dermed blir sliten av den grunn :)

Tipper på for lite mat.

HAr fungert fin fint i forhold til søvn på den maten jeg spiser før jeg begynte på den fysiske jobben og det jeg er aktiv med i fritiden. Før jeg la om for 5,5 år siden så spiste jeg ca halvparten av det jeg spiser nå så jeg er på rett veg. Og det kan godt stemme at jeg trenger mer mat ut fra min erfaring. kroppen min går direkte i sparebluss og jeg har litt for mye på kroppen. Den komm eter tre orpasjoner som stresser kroppen og jeg manglet mange vitaminer og mineraler.(blodtap) Har fulgt oppp det med blodprøver så det skal være i orden og har nå begynt å ta godt med omega 3. Noe som jeg og tror har god virkning på kroppen.

Da jeg var arbeidsledig kjørte jeg 7 treningsøkter i uka + turer med hunden og hadde overskudd. Så ja jeg tror jeg må ha mer mat, som vil bli en utfordring men utfordringer er til for å taes. Begynne frokosten med å tilføre litt mer mat også se på de andre måltidene. Beregnet at jeg kunne løfte ting uten problemer i 25 kilos klassen da jeg begynte i mai. Har ikke trent noe målrettet og løfter nå stålband på 50 kg. Så muskelmassen har klart å vokse

Edit: sult er ikke noe mål for meg fordi det er bare etter at jeg har begynt å jobbe der jeg er nå at jeg har blitt sulten hver dag

Skrevet

Jeg merker faktisk at jeg sliter litt med å spise mye mer enn 1000 kalorier jeg. Lifesum sier jeg har 739 igjen, jeg har spist 1120 og forbrent 460 på tur.

Hva skal jeg gjøre da? Spise selv om jeg ikke er sulten? Får kanskje spist rundt 200 hvis jeg prøver hardt, men aldri i livet om jeg klarer 700 :P

(Nå tar jeg ikke lifesum og runkeeper helt for god fisk da, men det gir jo en god indikasjon.)

Og jeg som føler at jeg bare spiser hele tiden.... men er nok fordi jeg har blitt flinkere til å spise jevnt, 4-5 små måltider om dagen, istedenfor ett eller to store, som det gjerne ble før.

Det jeg lurer litt på er om jeg egentlig ikke har spist så innmari mange kalorier om dagen før heller, men at det er måten jeg har spist på som har vært usunn.

Guest lijenta
Skrevet

Bruker en app for å finne ut av hvor mye jeg spiste og hvor mye jeg trag ut fra vekten jeg ønsket meg. Når jjeg hadde lagt inn all aktivitet so jeg på 000 Altså burde jeg da ha spist det dobbelte eller ver det helt rett det jeg spiste

Skrevet

Jeg merker faktisk at jeg sliter litt med å spise mye mer enn 1000 kalorier jeg. Lifesum sier jeg har 739 igjen, jeg har spist 1120 og forbrent 460 på tur.

Hva skal jeg gjøre da? Spise selv om jeg ikke er sulten? Får kanskje spist rundt 200 hvis jeg prøver hardt, men aldri i livet om jeg klarer 700 :P

(Nå tar jeg ikke lifesum og runkeeper helt for god fisk da, men det gir jo en god indikasjon.)

Og jeg som føler at jeg bare spiser hele tiden.... men er nok fordi jeg har blitt flinkere til å spise jevnt, 4-5 små måltider om dagen, istedenfor ett eller to store, som det gjerne ble før.

Det jeg lurer litt på er om jeg egentlig ikke har spist så innmari mange kalorier om dagen før heller, men at det er måten jeg har spist på som har vært usunn.

Lifesum vil at du skal spise opp de kcal du trener vekk, men det trenger du jo ikke. Jeg holder meg til det fastsatte antall kcal uavhengig av trening, kan evt spise en ekstra snack etter trening om det føles nødvendig (typ 100-150 kcal). Ikke spis om du ikke er sulten :P Om du ligger 100kcal under "budsjett" hver dag kan du fråtse 600 kcal ekstra på søndager :D

  • Like 1
Skrevet

Jeg lastet ned lifesum i går. Appen sier jeg skal spise 1200 kcal daglig... synes dette er litt lite?

Det kommer jo ann på hvor mye og hvor fort du vil gå ned, og om du har mye eller bare litt som skal av, hvor aktiv du er osv :)

Skrevet

Lifesum vil at du skal spise opp de kcal du trener vekk, men det trenger du jo ikke. Jeg holder meg til det fastsatte antall kcal uavhengig av trening, kan evt spise en ekstra snack etter trening om det føles nødvendig (typ 100-150 kcal). Ikke spis om du ikke er sulten :P Om du ligger 100kcal under "budsjett" hver dag kan du fråtse 600 kcal ekstra på søndager :D

Utrolig digg at man kan spare opp litt sånn da! For da går det faktisk ann å spise lørdagsgodt med god samvittighet :D

  • Like 1
Skrevet

Utrolig digg at man kan spare opp litt sånn da! For da går det faktisk ann å spise lørdagsgodt med god samvittighet :D

Jeg skal på fest neste helg og spise god middag og drikke vin med god samvittighet, har vært dritflink både med mat og trening de siste ukene ;)

Skrevet

Altså hvis en er litt for trøtt kan det være en mulighet for at en spiser for lite?

Jeg er ativ og etter måling(san sak som sjekekr muskler og fett og ..) sto det over gjenomsnittet sterk, men jeg veier 10 kg mer enn jeg spiser for etter den appen j testet. Skulle gjerne gått litt mer ned etter det året jeg hadde tre oprasjoner. Finnes det noe sted som virkelig kan fortelle meg om jeg spiser rett i forhold til aktivitet.

Dette var jo intr mtp det du spurt om @lijenta?

Men altså, det er jo bare sunn fornuft at man ikke helt eller nesten helt kan fjerne en av næringsgruppene fra kostholdet sitt uten (negative) konsekvenser? Har alltid synes lavkarbo er tull, det er jo helt åpenbart at et slikt kosthold ikke kan være sunt, uansett hvor mye man går ned.

Tenkte på det hin dagen forresten, når jeg i perioder har slanket meg ved å telle kcal, spise balansert med karbo, protein og fett, med karbo fra grove kornprodukter, grønnsaker og litt frukt, og selvfølgelig begrenset fettinntak med sunt fett, samt gjerne trent litt, så er reaksjonene ofte "ååh, du må ikke telle kcal, det er ikke sunt, nå må du ikke bli for fokusert på kcal, du kan få spiseforstyrrelser" osv osv, mens hvis en i venninnegjengen er på lavkarbo er det "ååh, du har gått ned masse, så flink du er! " mens hun propper seg med bacon og smør. What the...?? Nå sier jeg ikke noe om kcal eller kcalmålene mine, bare sier at jeg har begynt å trene og kuttet ned på snop og chips for å slippe mas.. (og flere spør hvilken "diett" jeg er på.. Jo, den "bruke fler kcal enn jeg får i meg"-dietten, den kalles også "spise sunt og trene"-dietten ;) )

  • Like 1
Skrevet

Noen som har gode joggeskoanbefalinger for hardt underlag? Har store planer om å lære meg til å like jogging i løpet av året, men det må dessverre bli endel løping på asfalt pga boforholdene. Begynner å bli i litt for god form til at vanlig gåturer er nok lengre, og jeg vil jo gjerne bli i enda bedre form. I tillegg har jeg jo 11 kilo til som må bort, så det skader ikke å bli enda mer aktiv akkurat (har gått ned 29 kilo til nå :ahappy: ). Hovedmotivasjonen for å jogge er jo å bli i bedre form, med en aktivitet som hundene er med på. Har funnet ut at det blir lite trim på meg dersom hundene ikke er involverte. Bortkastet tid jo. :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...