Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 116
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Håper noen av sonisene kommer hjem med disse! Trophies for the Best in Group 1-4. FB link For noen premier

Bare ikke kjør altfor fort heller...... å bli stoppet på motorveien av finsk politi er en .... morsom opplevelse

Never mind hva jeg sa lenger opp i tråden... Jeg har booket ferge nå, og melder på Foenix til uka... Til mitt forsvar så hadde jeg planlagt to andre utenlandsutstillinger til høsten, som begge fal

Posted Images

Skrevet

Jeg kan vedde mye på at jeg drar - det er så mye bra finske bernere, at det må en få med seg. Det er spesial dagen før vi bedømmes på WDS, så da får en jo enda mer med seg.

Om jeg har noe å stille vet jeg ikke enda, men det kan en jo ta en vurdering på i mai. Det går fint an å dra på utstilling uten å stille. Da får en jo faktisk sett noe også.

Skrevet

Jeg kommer i alle fall ikke til å melde på noe, og antagelig kommer jeg heller ikke til å dra. Dommerne for min rase passer overhodet ikke til mine hunder. Så jeg sitter å venter på dommerlista for Milano i 2015 for å se om det er noen vits å dra dit.

I det minste er EDS 2015 en brukbar dommer, foreløpig.

Skrevet

Hadde tenkt.

Men det klaffer egentlig ikke med ferien.

Og det er jo såååå mye annet man kan dra på hvor man i tillegg til utstilling også får med seg noe som turist.

Har vært flere ganger i Helsinki, og på 2 WDS andre steder.

Så det frister ikke så voldsomt.

Men det kan jo helt klart endre seg, og plutselig durer vi nedover likevel...

Skrevet

Med den dommeren er sannsynligheten for at jeg flyr avgårde STOR. Tarzan har gjort det steike bra for ham ved flere annledninger, så det skal absolutt vurderes. Milano må jeg si frister enda mer, er jo bare 2 timer fra slekt der nede :lol:

Skrevet

ABSOLUTT! Hannhunddommeren på Mops har satt Hector til Beste hannhund på spesialen, og har uttalt at han ønsket å se han mer ferdig enn hva han var da. :D

Også har jeg med med meg to juniorer håper jeg da :P:lol:

Guest Jonna
Skrevet

Skulle jeg finne noen som vil ha oss med så kanskje. Men har da ingen juniorer, akkurat blitt 2, nesten 2, en gammel champion og Blaze på 10,5. Noe sier meg at jeg sparer pengene til 2015 :P

Og det kan være parring rundt hjørnet som kommer til å koste noen kr :P

Skrevet

Fin Dommer på Norsk Lundehund ihvertfall.Dommeren på de to andre aner jeg ikke så får jeg se om valpen rekker og bli junior innen den tid :P

Skrevet

Ooooooh... Arne Foss fra Norge som dømmer dalmatiner hannhundend :D meeee, litt langt å kjøre. Jeg stiller egentlig minst mulig for nordiske dommere med min hund ;-)

Skrevet

Hvordan kommer man seg enklest til Helsinki? Hvilke muligheter har man?

Fly, eller båt over fra Sthlm.

--

Æsj, kunne ikke Per Iversen dømt hannhunder i stedet da... Men vi vurderer vel uansett om veteranen fortsatt lever, får se ;)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg har både junior og veteran da, så må prøve å få tatt turen :)
Satser på å få stille Nora i junior, Mario i unghund, Jäger i åpen, Fredrik i champion og Bella i veteran!

Edit; Og det er for øvrig favorittdommeren min som dømmer tispene :D

Skrevet

Jeg har veeeldig lyst! Og kommer nok til å spare meg opp litt til å dra. (uten hund, men artig lell sant? :lol: ) Og da får jeg besøkt ei venninde jeg ikke har sett på lenge også :ahappy:

Skrevet

Ja lyssten er der.

Ikke er det langt. :P Ikke Hellas langt hvertfall, hehe. :P

Også er det jo i sommerferien.

Litt usikker på om jeg har ferie da, tviler vel egentlig, men det må da å ann å bli enig med sjefen. :P

Stor begivenhet jo. Hehe.

Sånn per idag, så ville det blitt med åpen klasse/nuch, om han får siste certet sitt til den tid, også en junior. Begge hanner.

Muligens også junior tispe. Men vi får se hvordan vi gjør det. :P

Skrevet

Siden jeg forhåpentligvis har en junior da så må man jo nedover:) Stiller sikkert de to andre da også og tar det som en ferie:)

Nedover? Nedover??? Jøjje meg, nå må du finne en globus og titte litt :D

Skrevet

Nedover? Nedover??? Jøjje meg, nå må du finne en globus og titte litt :D

Bortover? Oppover? Jeg har aldri fått godkjent en eneste geografiprøve så skylder på det:p

Skrevet

Bortover? Oppover? Jeg har aldri fått godkjent en eneste geografiprøve så skylder på det:p

Jeg ville sagt bortover. Helsinki og Oslo ligger omtrent på rett linje, så det blir lite av verken opp eller ned dit :D

Og jeg kan masse geografi nettopp fordi jeg drar på utstillinger :whistle:

Skrevet

Jeg ville sagt bortover. Helsinki og Oslo ligger omtrent på rett linje, så det blir lite av verken opp eller ned dit :D

Og jeg kan masse geografi nettopp fordi jeg drar på utstillinger :whistle:

Ahh:p Har aldri lært geografi på tross av utstillinger jeg :( hehe

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...