Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har klart å få med meg to schäfere opp en rulletrapp. En valp hengende på armen, og en voksen hengende over kneet. :lol: Evt om jeg har sele med handtak, så løfter jeg de først opp på trappa, og så løfter de når vi skal gå av. Men foretrekker å ta vanlig trapp eller heis. :P

Skrevet

Snart seks år som Ozzy-eier, og har enda ikke truffet på en situasjon hvor vi må i rulletrapp. :P

Men hadde nok løfta han, hørt om hunder som har skadet seg kraftig i rulletrapper da de skal av..

Skrevet

Snart seks år som Ozzy-eier, og har enda ikke truffet på en situasjon hvor vi må i rulletrapp. :P

Men hadde nok løfta han, hørt om hunder som har skadet seg kraftig i rulletrapper da de skal av..

Hvordan klarer de det? (Jeg hadde nok løftet om jeg hadde hatt hund med lang pels som kan sette seg fast.)

Skrevet

Hvordan klarer de det? (Jeg hadde nok løftet om jeg hadde hatt hund med lang pels som kan sette seg fast.)

ved å ikke gå av raskt nok. Rulletrappa forsvinner jo "inn" og en hundeklo får fint plass i rillene på trappa,

Skrevet

ved å ikke gå av raskt nok. Rulletrappa forsvinner jo "inn" og en hundeklo får fint plass i rillene på trappa,

Ja, det med klo er nok riktig. Har gått få rulletrapper med hund, men det har gått helt fint (med whippet).

Guest Yellow
Skrevet

Har mange ganger tenkt over hva jeg skulle ha gjort om jeg hadde hatt en stor hund, hender det er praktisk å kunne løfte hunden et stykke, ja.

Red og OT: Hadde tenkt meg over og hjem i hagen med en lykkelig og godtroende Labrador jeg fant løs på tur en gang, men da måttet vi ha gått over en bro med sprinkler (over togbane) og det kom ikke på tale i det hele tatt, uansett lokking. Så da satt jeg der og måtte vente på at Viking kom dit.

Skrevet

Det ser ikke pent ut dersom de setter fast labber, så ville råda folk til å enten droppe rulletrapper eller løfte de...

Skrevet

En venninnes hund reiv av kloa på flyplassen her for et par år siden.

Rulletrappa stod, så de gikk opp, men så starta den mens de var på tur opp.

Vips, skadet klo, vondt for hunden, masse blod og styr...

Vi tar heis, eller finner en annen trapp.

Skrevet

Bærer under armen, som på bildet. Toppen av latskap da jeg har én liten Phaléne. Men et er da så sliiiitsomt å bøye seg langt ned or å ta et ordentlig grep rundt hunden :rolleyes:

Skrevet

Chess er livredd for å gå i rulletrapper, så med henne går jeg i vanlig trapp eller tar heis. Leja får stå selv i sånne flate trapper, men i vanlige rulletrapper tar jeg henne på armen. Jeg ser ingen grunn til å "tvinge" dem til å kjøre rulletrapper, selv om mini ikke bryr seg. Det er fort gjort å sette fast klør eller annet. Vanlig trapp er bedre egnet for hunder spør du meg :)

Skrevet

Odin tar jeg fint på armen. Kovu har aldri vært i en rulletrapp, og jeg håper for all del at vi slipper det noen gang. Litt usikker på om han ville syntes det var ok, og han er tung...

Skrevet

Odin tar jeg fint på armen. Kovu har aldri vært i en rulletrapp, og jeg håper for all del at vi slipper det noen gang. Litt usikker på om han ville syntes det var ok, og han er tung...

Please, om dere noengang ender opp med å måtte løfte han opp ei rulletrapp, så vær så snill å filme mens det skjer! :lol:

  • Like 3
Guest Snusmumrikk
Skrevet

Please, om dere noengang ender opp med å måtte løfte han opp ei rulletrapp, så vær så snill å filme mens det skjer! :lol:

Det går vel fint det. Jeg kan fint bære Ekko et stykke jeg. Værre nå som jeg har to :lol:Ok, jeg har aldri bært Ekko opp en rulletrapp heller hehe

Jeg har aldri opplevd å måtte gå rulletrapper uten vanlig trapp eller heis ved siden av. Og da går vi logisk nok vanlig trapp eller heis istede. Sånne rullebånd har jeg noen ganger kommet til uten at man enkelt kan gå rundt, så får bikkjene bare gå på dem. Det har alltid gått bra så langt. Ingen avrevne klør eller fastklemt pels tross skremselshistoriene. Men vi går helst ved siden av om det er mulig :)

Skrevet

Tinka er livredd for rulletrapper av en eller annen grunn, så med henne tar jeg heis eller går vanlig trapp - ser jeg ikke noe av det i umiddelbar nærhet kan jeg løfte henne opp og ta rulletrappen, men da bør det helst være en relativt kort rulletrapp. :P

Geo står foran eller ved siden av meg, han syns rulletrapper er helt cool.

Skrevet

Finner andre alternativer. Elwira fikk dratt ut en klo i rulletrapp for noen år siden.. Blir ikke det igjen med mindre jeg har en liten hund

Skrevet

Nå har ikke vi akkurat så mye rulletrapper her at det gjør så mye men under ei trening en med NRH så ble det mye rulletrapper og da tok jeg på sokker på hundene så fikk de gå selv. :)

Skrevet

Det går vel fint det. Jeg kan fint bære Ekko et stykke jeg. Værre nå som jeg har to :lol:

Jeg føler på meg at en voksen RR-hannhund er litt tyngre enn en voksen terv-hannhund, men det er mulig jeg er litt fordomsfull. :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...