Gå til innhold
Hundesonen.no

Sonenjakthelg - noen interresse?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg vil veldig gjerne være med på fuglejakt ( da det er store sjangser for at jeg får meg fuglehund en eller annen gang iløpet av livet :D ) men jeg har ikke jaktprøve enda, så det blir som observatør, går det ann?

Skrevet

Jeg er helt klart interessert! Har jegerprøven, men ikke våpen og særlig skyteerfaring, så først og fremst som observatør jeg kunne tenkt å være med.

Hvis vi hadde funnet et godt småviltterreng, så er det jo gode muligheter for flere typer jakt iløpet av en helg. Er spesielt interessert i skogsfugl og hare.

Skrevet

Jeg kan sikkert stille med lokkefløyter om noen vil lokke på rev :) Jeg får det nesten til og regner med at vi skal lokke en god del fra 15 juli så får jeg erfaringen også :)

Om vi tar det seint på høsten så kanskje klarer jeg å få ta med Rappern, da har vi harehund :)

Skrevet

Jeg vil gjerne være med som observatør. Har ikke våpen, og kommer nok ikke til å få det med det første heller. Vil være med å nyte naturen og lære mer om jakt :) kan stille med kløvhund til å ta alles nistepakker :D

  • Like 2
Skrevet

Jeg kan stille med fuglehund med stor interesse for fugl, men har hverken jegerprøven eller veldig peiling på jakt ;) Men vi blir gjerne med :D

Skrevet

Jeg vil veldig gjerne være med på fuglejakt ( da det er store sjangser for at jeg får meg fuglehund en eller annen gang iløpet av livet :D ) men jeg har ikke jaktprøve enda, så det blir som observatør, går det ann?

Jeg har heller ikke jaktprøve, men mye man kan gjøre for det om da :) Har vært på flere treninger selv.

Jeg er gjerne med, får sikkert låne ES Iver, og har da som sagt ikke lov å bære børse men mye å gjøre for det om.

  • Like 1
Skrevet

Artig tiltak! Mulig jeg og Auris er med om det blir fuglejakt, om det da ikke kolliderer med løpetid eller fuglehundprøve :)

  • Like 2
Skrevet

Så gøy at flere vil være med :)

Alle som vil kan være med, både som observatør, fotograf og nysgjerrig

Hvis vi hadde funnet et godt småviltterreng, så er det jo gode muligheter for flere typer jakt iløpet av en helg. Er spesielt interessert i skogsfugl og hare.

Jeg kan stille fuglehunder til disp.

Om Kaja kan få med Raptus, så har vi harehund.

Det letteste er å finne et skogsterreng slik at vi kan jakte/trene på skogsfugl + hare.

Kan være vanskelig å få med fjell samtidig, men vi får se hva slags terreng vi finner.

Det største problemet blir å finne en helg, deretter terreng.

Jo senere ut på høsten vi kommer jo vanskeligere blir det, men for min del passer det egentlig best i november, selv om det gir vanskelig forhold for skogsfugl siden det kan ha kommet snø

Mulig at en helg i oktober passer, men litt tidlig å si enda.

  • Like 2
Guest Christine
Skrevet

Jeg vil!

Skal etter planen få ut dyret på jakt utover høsten, så går treningene bra hadde det vært kjekt om han hadde fått vært med for å få gå med mer erfarne hunder :)

Skrevet

Det eneste som er litt dumt er at Nora mest sannsynelig får løpetid igjen i oktober eller november, men får bare håpe det ikke kræsjer - for dette høres veldig spennende ut :)

Skrevet

Jeg kunne godt tenke meg å være med, fordi jeg liker all slags hundeaktivitet hvor de får bruke medfødte instinkter, og kan godt ta med Super-Samuraien så vi får demo av skikkelig allround-jakt med absolutt alle sanser. Hun reiser fugl (men er ikke i ro under oppflukt), ringer elg, hjort, rådyr og grevling tilbake til post, dreper alt som rører på seg på bakken med et treffsikkert bitt over nakken og er henrykt ved tanken på å få løpe etter hare med Raptus også. :lol:

På den mer alvorlige siden synes jeg dette er et utrolig kult tiltak! Håper å få delta på hjortejakt med Imouto i løpet av høsten sjøl. :)

  • Like 2
Skrevet

Vi må ta det litt utover hvertfall, polisen har EVIGLANG saksbehandling på våpensøknad, har 232 til låns hele sesongen, men hagle kan jeg ikke låne da ingen jeg kjenner har noe i nærheten som passer :P

Skrevet

Kos dere! Går ut ifra det blir på Østlandet :P

Men om dere går i skog, så er det ikke så lett å se fuglehunden jobbe da. Om poenget er at folk skal få se på hvordan den gjør det. Da er fjell mye bedre :)

Skrevet

Om det passer med mit skema i skolen vil jeg også gerne med :) Jeg ved heller intet om jagt, men elsker at se hunde lave hvad de er skabt til..

Skrevet

Vi må ta det litt utover hvertfall, polisen har EVIGLANG saksbehandling på våpensøknad, har 232 til låns hele sesongen, men hagle kan jeg ikke låne da ingen jeg kjenner har noe i nærheten som passer :P

Jeg kan jo muligens se om jeg får lånt med meg en hagle, men sikkert flere som har med da.

Skrevet

Jeg kan jo muligens se om jeg får lånt med meg en hagle, men sikkert flere som har med da.

Jeg kjenner mange med hagle, og har prøvd alle hagler de har i alle foretninger i nærheten og har enda ikke funnet en neste som kan passe uten masse ombygging. Nermeste jeg kom er bestilt og må bygges om. Hehe. Jeg skyter greit med andre hagler også, men prøvd en, en gang (som desverre bare er godkjent for konkuranse) som passet, og den skøt jeg så mye bedre med :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...