Gå til innhold
Hundesonen.no

"Gammel" og klok


Jerko1
 Share

Recommended Posts

Syns det er er fascinerende med aldrende hunder, en kan ofte nesten lese ut av dem alt hva de har opplevd gjennom livet. Jerko her har vært med på det meste og han har også fått noen merker gjennom livet. Den ene øreflippen var det en tispe som tok da han for noen år siden ble litt for innpåsliten. Det var nok ikke helt meningen for hun ble langt mer forfjamset etterpå enn det han ble :) Så er det arret under det ene øyet da han som ung hund dessverre kom i nærkontakt med en eldre hannhund med mat-forsvar Men han endret ikke atferd i etterkant, han er like glad i alle, hannhunder som tisper den dag i dag. Han har vært og er en fantastisk hund, sånn sett har jeg vært utrolig heldig.

305989_541471062563276_1563838298_n.jpg

  • Like 18
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nydelig hund!

Jeg savner han her. Floyd. Han hadde denne roen over seg. Måten han kunne sitte og bare speide utover landskapet.

251435_10150266169185831_1589708_n.jpg

247699_10150266171845831_6264055_n.jpg

Og så var han så god.

Ja noen hunder har en spesiell personlighet som bare fester seg :) Jerko er også slik, han kan ligge i gresset og bare betrakte verden med stoisk ro. Syns at personligheten nesten bare manifesterer seg mer og mer med alderen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjære Vanja som var min første hund var klok å forsto det meste fra var ung. På gamledagene (ble 12 år og 3 mnd) var det nesten skummelt hun forsto alt å ofte var det nok med et blikk eller ord for få hun til forstå;) Kommer nok aldri til få en sånn hund gjenn nei!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ååh, jeg bare elsker gamle hunder :wub:

De er så kloke og gode, og vet akkurat hva som forventes av dem. Men så kan de være litt frekke og sta også, men de slipper som regel unna med å være det også :P

Luna på snart 11 som jeg har hatt siden jeg selv var 13 1/2 år:

553144_482122555176659_1307829028_n.jpg

549978_449091188479796_1019055968_n.jpg

480891_459425787446336_70664200_n.jpg

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er noe med gamle hunder altså..... :wub: Kan ikke helt forklare hva det er..... :wub: Jeg kan styre min begeistring for valper og unghunder egentlig, det er noe med disse gamlingene :wub::P

Det er vel litt som med eldre mennesker, de får en slags patina av levd liv i tillegg til all lærdommene både på godt og vondt som har formet dem. Jeg liker forsåvidt både valper og ung-hunder og jeg, vi har en ung-hund i huset også. Men det er en helt annen fase av livet som har sine sjarmerende sider, eller ikke bare sjarmerende da :ahappy:

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Amstaffene i Norge begynner å bli gamle nå. For meg er det veldig trist og vemodig. Så flotte hunder som de er og så kommer det ikke noe påfyll. Her er et lite utvalg av de som jeg har vært så heldig å få møtt. Ingen av de er mine.

539541329_bc5d592cd3_z.jpg?zz=1

539541311_b04eff1377_z.jpg?zz=1

539541259_fe7aafaef3_z.jpg?zz=1

539424100_fc0e72a486_z.jpg?zz=1

  • Like 14
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nja.. Jonas har jo rundet 15 og har ikke blitt så mye klokere. På sin 15 nyttårsaften bestemte han seg for at han er skuddredd og han har blitt betraktelig mer humørsyk. Det er vel den eneste forskjellen. Han står fortsatt å røsker og røsker i en og annen gren og fatter ikke hvorfor han ikke får med seg pinnen...

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har jo også en gammelknark i hus, hun er 13 år og i nokså god form enn så lenge. Hun er suveren med små lopper som trenger å beskjed på en fin måte om hvor skapet skal stå og hun er fantastisk med folk og spesielt barn. Om hun kunne få velge selv ville hun vært "tunhund" i en barnehage :P
I tillegg til å være verdens beste Csipisz, gjør hun meg nokså sprø innimellom pga av lydreguleringen hennes er nokså defekt, hun hører dårlig og jeg tror virkelig ikke hun skjønner hvor høyt eller hvor mye hun bjeffer selv :P7171_10151326559636478_1781151306_n.jpg

72722_10151326559476478_2081364610_n.jpg

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er han ikke så gammel men han har en helt egen ro over seg som ikke ungpøbelen har. Nå har han opplevd mye, være med på mye og utforsket det meste så ingenting er mer spennende enn kos. Så Ivo sitter for det meste på fangen når vi stopper på turer og Lea er høyt og lavt hele tiden.
Fineste gamlingen mine :wub:
post-2805-0-85524800-1361067488.jpg

post-2805-0-14980200-1364002249_thumb.jp
post-2805-0-13555300-1362956855_thumb.jp
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Saeta er en sånn hund som er født "voksen", men nå har hun faktisk bikket åtte år, og er per definisjon "gammel", selv om hun ikke ser sånn ut. Hun er like sprek som da hun var tre, og har knapt nok fått ett eneste grått hår (hun har alltid vært litt hvit på snuta).

487840_10152665924595641_904105073_n.jpg

542671_10152665924625641_1498546400_n.jp

Litt divanykker må man få ha når man blir eldre...

481246_10152665924620641_593155962_n.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her var hun 11,5 år. Hun ble 14 år gammel, en helt enestående hund. Hun hadde så mye energi og livsglede at det eneste tegn på at hun begynte å bli gammel var at hun begynte å bli omtrent like rolig som voksne hunder vanligvis er. Jeg er heldig som fikk tatt dette bildet - to sekunder senere var hun på andre siden av plenen. :P

1977_61033576720_3563_n.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så mange fine pansjonister <3

Min Shanie er 9,5 år.. ikke av de eldste her i tråden..men vis, vakker, valpete og verdig <3

VI pleier å kalle henne NOrges eldste valp.. Liten til å være samojed (47,5 cm.. valpepelsaktig pels..og leken

Hun har blitt så klok at hun begynt å lese aftenposten :)9

Hun er høyt elsket i familien.. og min yngste datter som studerer i Tromsø..savner Shanie mer enn oss andre ;)

http://s325.photobucket.com/user/BeaJaspers/media/Shalalal-1.jpg.html'>Shalalal-1.jpg

http://s325.photobucket.com/user/BeaJaspers/media/00nuss.jpg.html'>00nuss.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...