Gå til innhold
Hundesonen.no

Sommeren 2013. Planer, drømmer, tips og spørsmål.


Recommended Posts

Skrevet

Sommerferien min har strengt tatt startet, første mai siden jeg var 5 år at jeg kan nyte maidagene utenfor et klasserom. :D

Ellers blir det en ukes tur til Hellas fra 6. juni med min kjære tante, og når jeg kommer hjem da venter (sommer)jobben som i år er nattevakter i bolig. Dagene skal soves bort på stranda og nettene skal tilbringes våken. Perfekt når man fremdeles er tenåring :lol:

Så starter man på høgskole til høsten om man kommer inn, og det gleder jeg meg skikkelig til!

  • Svar 161
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Denne sommeren har jeg planer om å ligge på utesofaen på verandaen. Den skal tilbringes som hvalross, og jeg tror det blir varmt. Etterhvert skal vi på sykehuset en tur, og når vi skal hjem igjen derf

Jeg dropper Sølen i år for å ha råd til å betale noen for å passe på jentene mens jeg er på voksenferie i Hellas i to uker med fine mannen. Det kjenner jeg er veldig, veldig riktig. Han bor jo i Athe

JA til treninger på Ekeberg!

Skrevet

Vel, dersom alt går bra med eksamen så flytter jeg til Finnmark i starten av juli :o blir ikke noen sommerferie på meg, bare jobbing, men kjenner at jeg er sykt klar for det! :D

Oh, så må jeg legge til at jeg hååper å bruke ferien på å bli kjent med en eventuell ny hund som jeg snuser litt på om dagen :D wææ

Skrevet

Blir ikke noen sommerferie i sommer vil jeg tro, så dette tas på vinter/vår/høst. Drar noen dager til Athen nå, og noen dager til Island etter det. Og om et halvt års tid går ferien til Australia - bobilferie :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg har 3 uker fri. Blir mest å vente på valp (hvis det blir noe av). Den siste uken ca. blir jeg å dra til Sandefjord en tur, kombinert med å da hente valpen. Så er det å skyyyynte seg å bånde med valpen før jeg begynner på jobb igjen :P

  • Like 1
Skrevet

Båt, båt, båt, båt, båt og fjell :P

I år gidder vi ikke reise så langt som til Gøteborg med båten. Syns det var veldig kjedelig og langt inn til Gøteborg, i tillegg til at gjestehavna var både dyr og dårlig. Første stopp blir nok Koster, så får vi ta det derfra. Ellers blir det nok noen turer på hytta på fjellet også. Første turen blir den obligatoriske St. Hans helgen med miniskirenn :D

Skrevet

Skal ha fri hele sommeren for første gang på mange år :) Fordi vi skal ha valp :wub::D Så jeg skal bare være valpemamma og ha ferie i ca. 2,5 måneder :w00t::bananas: DET blir digg det! Vi skal være litt i hjembyen og dra på tur til hytta 30 min unna og kanskje en tur til Sandefjord, men ingenting er planlagt enda. Alt kommer an på valpen og jeg orker ikke stresse med noen ting :rofl: Det her er min drømmeferie!

  • Like 2
Skrevet

Skal flytte ut innen 1.juli så mye av tiden går til det gitt .. :(

Hvis det blir tid og råd blir det kanskje en tur til Montenegro. Faren min har kjøpt seg leilighet der, så blir jo bare kostnader til fly og mat, men usikker på om vi finner tid og penger til det.

Skrevet

3 uker til eksotiske Porsgrunn! En av ukene skal tilbringes på hytta i fjorden, resten hjemme hos far. Grilling, turer, gode venner og fin familie. Gleder meg til sommeren jeg :ahappy:

Guest Michellus
Skrevet

Her blir det forhåpentlig 4 uker med ferie mellom juli og august :) Forhåpentligvis tar vi oss en 2-3-dagerstur til Göteborg hvor vi drar innom Universeum og selvfølgelig Liseberg (jeg SKAL ta AtmosFear og Balder denne gangen! :P). Videre tar vi sikkert en tur til Sarpsborg. Ellers har vi ikke noen særlig flere planer :)

Skrevet

Blir en uke Sølenkurs med spor og en uke Hemsedal lp.

Så kunne jeg tenkt meg en uke på hytta eller noe sånt hvis jeg får med meg noen, for å gå masse turer i fjellet. Det ligger ikke så langt fra Femund heller, og der er det så fint. (Bra valg Borderen).

En gang tidlig i høst kunne det være deilig å få besøkt venninnen min i Italia. Men det innebører hundepass, så det får vi se på.

Legger til: Og mye hundetrening så klart. Jeg er med på masse treninger og treff i sommer :)

Skrevet

En uke hundeferie på Hemsedal eller så går resten av sommeren min til valper hvis det går som det skal...Og selvsagt er jeg klar for sonetreninger.Ops glemte helgekurs med Maren i juli..

  • Like 1
Skrevet

Jeg skal en uke til Tyrkia med mamma 5. juni og så skal jeg jobbe så mye jeg kan. Ser litt mørkt ut mtp akkurat jobb om dagen. Så håper jeg får en del vakter så ikke lommeboka går i minus. I juli skal jeg en uke til Barcelona med pappa, søstera og broren min, kanskje farmor. :) Godt å ha litt tid til familien Ila sommeren også.

Utover dette blir jeg mye hjemme, og det skal bli sååå digg. Bare være mye ute og gå tur med hundene. Blir muligens leilighetsjakt om sambo nå får seg jobb når masteren er levert. Da må vi søke om boliglån og flytte på oss. Det kjenner jeg at jeg er rimelig klar for! Også skal jeg på sommertreff med portisklubben som alltid da. Kanskje en tur til Egersund. Mange ting man kan gjøre gitt!

Jeg skal ta permisjon fra studiene til høsten og er sånn sett helt blank ift hva jeg skal gjøre. Må tenke vel og lenge over den der kjenner jeg. Har sommerferie allerede 21. mai!

Skrevet

Ser ut som det blir valpesommer på meg :)

Betty skal ha sitt siste kull nå, i tillegg håper jeg på en liten pelsklump i løpet av sommeren ;) - får bare håpe det kommer noe til meg! ;)

Litt utstillinger blir det jo.

  • Like 1
Skrevet

Jeg skal en uke til Tyrkia med mamma 5. juni og så skal jeg jobbe så mye jeg kan. Ser litt mørkt ut mtp akkurat jobb om dagen. Så håper jeg får en del vakter så ikke lommeboka går i minus. I juli skal jeg en uke til Barcelona med pappa, søstera og broren min, kanskje farmor. :) Godt å ha litt tid til familien Ila sommeren også.

Utover dette blir jeg mye hjemme, og det skal bli sååå digg. Bare være mye ute og gå tur med hundene. Blir muligens leilighetsjakt om sambo nå får seg jobb når masteren er levert. Da må vi søke om boliglån og flytte på oss. Det kjenner jeg at jeg er rimelig klar for! Også skal jeg på sommertreff med portisklubben som alltid da. Kanskje en tur til Egersund. Mange ting man kan gjøre gitt!

Jeg skal ta permisjon fra studiene til høsten og er sånn sett helt blank ift hva jeg skal gjøre. Må tenke vel og lenge over den der kjenner jeg. Har sommerferie allerede 21. mai!

Ane og jeg er i Barcelona fra 3 - 17 juli!! Aldri vært der før. Gleder meg veldig. Vi har betalt for en ekstra koffert hjem! :lol:

Skrevet

Jeg hadde jo håpet på å få jobbe mye, men det ser rimelig mørkt ut nå gitt. Skal ha rundvask av en barnehage bare (vi er to om den jobben) bare, og det tar ikke opp en hel sommermåned. Så da tenker jeg det blir en tur til Andøya i starten av juli, og endelig skal TJ være med igjen! Lenge siden sist nå. Håper også svigers skal dra, de har jo snakket om det lenge. Forhåpentligvis kan broren til TJ passe en av hundene, og da blir det nesten som hundefri ferietur. Ellers tar vi oss ikke råd til noenting. Jeg er ferdig med studiene i juni, har ikke fått napp på jobb enda annet enn 10 %-en jeg har fra før av så det blir å øve seg på pengesparing samt skrive jobbsøknader i stedet. Oh joy. :P

Skrevet

Ane og jeg er i Barcelona fra 3 - 17 juli! Aldri vært der før. Gleder meg veldig. Vi har betalt for en ekstra koffert hjem! :lol:

Vi skal fra 16-22 juli! :D

Dette blir min fjerde tur til byen. Eeelsker den. Byen som har absolutt alt! Så det er en tur dere må glede dere masse til altså. Kanskje vi plutselig går inn i hverandre den dagen vi overlapper. ;)

  • Like 1
Skrevet

Ta jegerprøven!! Mye av ferie blir borte pga kursdatoer, men det er verdt det!

Marienkurs i august, en tur å hoppe strikk i Rjukan og en langhelg på fjellet er det eneste "planlagt" jeg hater å planlegge :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...