Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Har en venninne med en hund som er blanding av litt av hvert, blandt annet noen forskjellige trekk/polar-raser. Han er snill som dagen er lang, egentlig. Men hun sliter med at han trekker. Som et uvær.

Jeg funderer litt på hvordan vi kan trene på dette, men jeg er litt usikker. Han er litt "dum" (som jeg liker å kalle han), og er liksom likeglad om man er blid eller sint på han (han reagerer ikke noe særlig på kjefting eller nei, kan på en god dag høre litt på kremting. Han logrer liksom bare, og er glad, uansett, han). Han trekker ikke fordi han har et mål, han bare trekker fordi han trekker. Derfor er jeg usikker på om det vil hjelpe med å snu og gå en annen vei, da vil han bare trekke den andre veien. Tror ikke han vil skjønne det om man stopper og ikke går noen steder før han har tatt kontakt, antakeligvis ikke selvom man hadde vært totalt konsekvent på dette, nettopp fordi han ikke trekker for å komme seg noen steder. Rykking/napping kommer man ingen vei med, selvsagt.

Om man nå først finner en ålreit måte å trene inn dette med å ikke trekke: Hvordan belønner man ønsket atferd? Han er ikke veldig glad i mat, og tror ikke godbiter vil være en bra nok forsterker. Han blir glad for kos og oppmerksomhet, han er glad i leker, men jeg vet ikke hvordan han kan belønnes med dette uten at han blir for høy (en som er lettstresset, dette). Han er ca halvannet år, hvis det hjelper ift eventuelle svar.

Håper noen luringer der ute kan hjelpe oss, så hun slipper å gå turer i frustrasjon! :)

Skrevet

Har bare vært borti en sånn hund tidligere og ved en tilfeldigvis så fant vi løsningen. Hadde glemt halsbånd til henne og måtte ta på et som jeg hadde liggende. Dette passet fint på hunden men var egentlig litt for lite i forhold til de hun pleier å ha på. Normalt så hadde hun halsbånd som lett la seg godt nede på halsen(hund med lang hals) og dermed ga henne mulighet til å legge seg i båndet og dra. Dette satt oppe på halsen og ble sittende der siden det va mindre enn normalt. Bare for å ha det avklart så sitter det ikke opp under ørene på hunden sånn som utstillingsbånd, men det sitter langt nok opp på halsen til at hun ikke vil/klarer å legge tyngden i det som hun pleier. Det er et 2cm bredt halsbånd og ja hun kan enda finne på å dra men laaaangt i fra sånn som det var.

Fant vist bilde av henne med det på også:

post-2805-0-04089300-1357089932_thumb.jp

Om det vil virke på denne det er jo usikkert. Dette er ei tispe som ikke er særlig glad i at halsbåndet ligger langt oppe på halsen for da skal det større fristelser til for at hun drar og hopper i båndet.

  • Like 1
Skrevet

Gå og gå! Bruk halsbånd kun når hunden skal gå pent, og sele på strekninger der man ikke trener. Selen er på hele tiden så man kan raskt bytte på halsbånd/sele. Med en gang man ser at båndet skal til og strammes snur man og går motsatt retning. Man rekker kanskje å gå et halvt skritt i begynnelsen før man må bytte retning.

Derfor er det greit å bare trene på dette en liten stund før man kobler over på selen, og ikke ha en plan om å gå fra A til B i halsbåndet, men heller gjøre det med selen, ellers kommer man seg ikke ut på tur om man skal være konsekvent med halsbåndet :)

Ikke belønn hunden i det du drar den med, men vent til den tar ett skritt eller to uten å trekke etter du har snudd :)

  • Like 1
Skrevet

Er det ikke en trekkhund hun har kjøpt seg da? Be henne bruke bikkja til noe fornuftig som trekking av vogn/pulk eller dra med hunden på skiturer :)

  • Like 4
Skrevet

Med fare for å virke meggete: Kjøper du deg en trekkhund(blanding), så må du nesten forvente at bikkja trekker. Da kan du velge om du ønsker å bli gal av frustrasjon og trene til du blir blå i trynet, eller om du vil omfavne de egenskapene av hensyn til både hundens og egen mentale helbred. Jeg har feks to jakthunder som stort sett lever som selskapshunder. Likevel er det noen iboende egenskaper jeg bare må leve med og forsøke å se det positive i, ellers blir det et fryktelig slitsomt hundehold.

Jeg sier selvsagt ikke at det er umulig å lære en trekkhund å gå pent, jeg bare sier at det kan være en lang og fordømt frustrerende vei å gå, og at det er store individuelle forskjeller her. En hund som du beskriver, trur jeg at jeg heller hadde satt til arbeid enn å forsøke å jobbe mot hver eneste dag. :)

  • Like 2
Skrevet

:lol: Høres ut som Gubbelille. For han var det det samme hvor vi skulle hen, bare vi skulle *dit*, så å snu hver gang han trakk, førte bare til seg at han løp til enden av båndet og begynte å trekke igjen. Jeg prøvde å lære han å gå pent i bånd i 6 år, innimellom med forholdsvis brutale metoder, uten at det gikk inn på noen som helst måte (han bare logra han og, litt sånn "ja ja, du er sur, det går over det"). Så kapitulerte jeg.. Han trakk resten av sitt liv :)

Så det er tipset mitt. La han trekke. Det sparer henne for en del frustrasjon ;)

Skrevet

Det går jo an å bruke grime eller en sånn sele med feste foran i brystet. Når det kommer til beløninning så synes jeg det er effektivt å "ploffe"/spytte godbiter ved gå-pent-trening fordi man da får en hund som har litt kontakt, snuser litt på bakken o.l.

Skrevet

sier bare ett ord: magebelte!

Det er mye mer behagelig å gå med sånne trekkivrige firfotinger om du har magebelte (baggen belte med stropper til å holde det på plass er beste jeg har prøvd så langt).

Mine to tidligere og ene jeg har nå kan fint gå "pent" så lenge jeg er veldig aktiv og oppmuntrende til akkurat det. Men så fort hun, eller jeg, mister litt fokuset så er det rett tilbake å trekke. selv om hun riktignok ikke legge rare kreftene i trekkingen når hun går med halsbånd. Og det gjør ikke de andre heller.

  • Like 5
Skrevet
Ja, en ting er jo at han skal få brukt seg, men det hadde jo også vært ålreit om det gikk an å gå vanlige gåturer også, uten at man må gå på seg senebetennelse. Men vi får bare prøve oss fram.

sier bare ett ord: magebelte!

Hadde ikke jeg hatt trekkbelte (liker ikke begrepet magebelte, for da høres det ut som en skal gå med det rundt livet, og det ser jeg mange gjør, og da nøkker det jo like fint i korsryggen som du prøver å unngå at skjer med armene), hadde jeg ikke orka å gå tur med Imouto i det hele tatt, trur jeg. Jeg har Baggen, men trenger ikke sånne stropper til å holde det nede, jeg bare setter det midt på rompa og går i vei. :)

  • Like 1
Skrevet

Det er jo mulig å lære han å gå bak eiern også da. Er mange som gjør det med sine dyr siden det er upraktisk med huskier som trekker deg NED fjellet også. Det ser kanskje ikke like "fint" ut, men om det er en kort strekning hvor hun trenger at han ikke trekker, så er jo det en alternativ løsning. Vil ikke se på det som noe du gjør for luftinga sin del, for å være ærlig, menmen.

Skrevet
Det er jo mulig å lære han å gå bak eiern også da. Er mange som gjør det med sine dyr siden det er upraktisk med huskier som trekker deg NED fjellet også. Det ser kanskje ikke like "fint" ut, men om det er en kort strekning hvor hun trenger at han ikke trekker, så er jo det en alternativ løsning. Vil ikke se på det som noe du gjør for luftinga sin del, for å være ærlig, menmen.

"bak" er helt klart en høyt verdsatt komando her (av meg ved å merke) Men jeg bruker den bare i bratte nedoverbakker på fjellturer/skogturer.

  • Like 3
Skrevet
sier bare ett ord: magebelte!

Det er mye mer behagelig å gå med sånne trekkivrige firfotinger om du har magebelte (baggen belte med stropper til å holde det på plass er beste jeg har prøvd så langt).

Mine to tidligere og ene jeg har nå kan fint gå "pent" så lenge jeg er veldig aktiv og oppmuntrende til akkurat det. Men så fort hun, eller jeg, mister litt fokuset så er det rett tilbake å trekke. selv om hun riktignok ikke legge rare kreftene i trekkingen når hun går med halsbånd. Og det gjør ikke de andre heller.

Ja, har et her som hun skal låne mens de er her, så får vi se om det blir litt mer ålreit.

Han er forøvrig ikke husky-blanding, da, så han er ikke avla for trekk (tror ikke han er avla for noe, egentlig), men han har raser med gode trekkegenskaper, som feks samojed, i seg. Vi får bare prøve oss frem, kanskje vi får til noe, kanskje ikke.

Skrevet
Ja, har et her som hun skal låne mens de er her, så får vi se om det blir litt mer ålreit.

Han er forøvrig ikke husky-blanding, da, så han er ikke avla for trekk (tror ikke han er avla for noe, egentlig), men han har raser med gode trekkegenskaper, som feks samojed, i seg. Vi får bare prøve oss frem, kanskje vi får til noe, kanskje ikke.

Samojeder kan trekke ganske godt, altså! :P Hvis man først får en med trekkvilje, legger de ofte mer tyngde i trekkinga enn huskyer; samojeder er sterke mens huskyer er raske :) Har hunden trekkvilje fra samojeder, så blir det minst like slitsomt som om det kom fra en husky.

Ville defintivit gått for sele og belte; det er så mye mindre frustrerende både for hunden og eieren dersom det er snakk om sterke instinkter, og det er langt enklere å lære en trekkhund å være lydig mens den trekker enn mens den går pent i bånd (for å gå pent i bånd er så slitsomt og vanskelig at det tar opp all hjernekapasiteten tydeligvis :icon_confused: ). Sele og høyre/venstre/stopp/gå - voila. Hakuna Matata! :rofl:

  • Like 3
Skrevet

Hvis man lar hunden alltid gå å trekke på lufteturer og sånt, får man ikke da et problem med at de også vil trekke mot alt mulig de har lyst til å gå bort til (tenker søppelkasse, andre hunder, interessante lukter osv) ? Spør fordi jeg har en som ikke går sånn kjempefint i bånd selv :whistle: .

Guest lijenta
Skrevet

Forslaget med hoftebelte/trekkbelte. Lær hunden gå bak lær hunden å gå på plass er jo noe av tigene

Skrevet
Hvis man lar hunden alltid gå å trekke på lufteturer og sånt, får man ikke da et problem med at de også vil trekke mot alt mulig de har lyst til å gå bort til (tenker søppelkasse, andre hunder, interessante lukter osv) ? Spør fordi jeg har en som ikke går sånn kjempefint i bånd selv :whistle: .

Hvis du lar hunden trekke akkurat hvor den vil, så vil den det :P

Vi har veldig klare regler også når hundene får trekke. Nå kan det selvfølgelig diskuteres hvor flinke de er på å overholde disse reglene, hihi, men det blir stadig bedre og trekkhunden er langt mer behagelig og lydig når han får trekke enn når jeg krever at han skal gå pent. Da går han ikke særlig pent :P

F.eks. må de holde en side av vegen, med mindre vi sier "over" (krysse veg), eller høyre/venstre i kryss. Skjener de over får de irettesettelse og kommando "hold høyre/venstre". Gå betyr både "gå på" og "fortsett rett framover". Feks, de har lov til å snuse når de bare trekker i vanlig (ikke jobbesele/nomesele), men idét vi sier "gå!" må de fortsette framover.

Ved passering av andre hunder (og for retrieveren, mennesker) får de litt ulike kommandoer avhengig av hvor nært den/de vi passerer er. Er det såpass langt unna at de skal være i stand til å gå forbi uten fjas, får de irettesettelse og kommando "hold høyre/venstre" hvis de skjener, "gå" hvis de stopper opp, og selvfølgelig ros og belønning når vi er forbi. For trekkhunden er den beste belønningen ros og å få trekke videre, og kanskje attpåtil øke tempo en liten stund; retrieveren vil ha ros, øyenkontakt, hopp og sprett; hun får ikke godbit når vi trener på å trekke, for da blir hun litt klistremerke :heart:

Passerer vi noen som er såpass nærme at de kan nå bortpå i bånd, så får de kommando "her" og må da gå med kontakt forbi. Enn så lenge har jeg litt varierende hell med akkurat den kommandoen, så da holder jeg dem fast nært meg mens jeg belønner kontakt (stopper dem i det jeg sier "her" og går fram til dem, tar tak i sele/nakkeskinn), og det fungerer stadig bedre - jeg kan slutte å holde midt i passeringen og de har blitt flinkere til å stoppe og komme mot meg av egen maskin :)

  • Like 1
Skrevet
Hvis man lar hunden alltid gå å trekke på lufteturer og sånt, får man ikke da et problem med at de også vil trekke mot alt mulig de har lyst til å gå bort til (tenker søppelkasse, andre hunder, interessante lukter osv) ? Spør fordi jeg har en som ikke går sånn kjempefint i bånd selv :whistle: .

OT i forhold til tråden, men når dere går, har du prøvd å øke tempoet og ikke bare tusle avgårde? Med mer tempo fra deg er det fullt mulig at han vil trekke mindre.

Skrevet

tulip: ja, mitt gåtempo er ganske raskt og det passer ham bedre, så jeg pleier sjelden å bedagelig rusle avgårde for det skaper bare stor friksjon for begge :P . Vi jobber med saken da, tar med litt ost og prøver å holde større fokus på å gå innen lengden av båndet.

Skrevet
Hvis man lar hunden alltid gå å trekke på lufteturer og sånt, får man ikke da et problem med at de også vil trekke mot alt mulig de har lyst til å gå bort til (tenker søppelkasse, andre hunder, interessante lukter osv) ? Spør fordi jeg har en som ikke går sånn kjempefint i bånd selv :whistle: .

Det var strengt tatt et ikke-tema med huskyene vi hadde, var de på jobb, så stoppet de ikke for bagateller som lukter, søplekasser eller andre hunder.

Å lære inn kommandoen "gå bak" var ikke noe problem, men å få de til å gå bak en hel tur, var like masete som å få de til å gå pent. I AH'ene så ligger det ganske dypt i de at de skal gå foran å trekke. Ihvertfall med de to vi hadde :)

Skrevet
Det var strengt tatt et ikke-tema med huskyene vi hadde, var de på jobb, så stoppet de ikke for bagateller som lukter, søplekasser eller andre hunder.

Å lære inn kommandoen "gå bak" var ikke noe problem, men å få de til å gå bak en hel tur, var like masete som å få de til å gå pent. I AH'ene så ligger det ganske dypt i de at de skal gå foran å trekke. Ihvertfall med de to vi hadde :)

Hvis man lar hunden alltid gå å trekke på lufteturer og sånt, får man ikke da et problem med at de også vil trekke mot alt mulig de har lyst til å gå bort til (tenker søppelkasse, andre hunder, interessante lukter osv) ? Spør fordi jeg har en som ikke går sånn kjempefint i bånd selv :whistle: .

Det er jo litt forskjellig fra hund til hund, også blant AH og SH, hvor fokuserte de er. Noen lukker verden ute når de jobber, de bare går rett frem og forbi alt. Andre må lære at når vi jobber, så stopper vi ikke for å lukte eller hilse på hundene vi passerer.

Skrevet

Ja, men tenker ikke nødvendigvis på en trekkhund på jobb, men hunder som trekker mye når de går i bånd. Om det er lov å trekke så mye man vil, hvordan stopper man dem når man IKKE vil de skal trekke fremover f. eks? :P

Skrevet
Ja, men tenker ikke nødvendigvis på en trekkhund på jobb, men hunder som trekker mye når de går i bånd. Om det er lov å trekke så mye man vil, hvordan stopper man dem når man IKKE vil de skal trekke fremover f. eks? :P

da lærer man en kommando for det :) og så kan man lære dem at sele = trekke. halsbånd = gå pent.

Jeg har ikke lært alle mine å gå pent. jeg bruker bare brystsele når vi er på fottur, for å skille mellom arbeidsantrekk (nomesele). Har jeg på de få som er stilt ut utstillingsline, vet de at de skal trave pent. Så det ER mulig å lære selv gærne trekkhunder å gå pent, men det er litt av en jobb til tider :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...