Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg føler at vi faktisk får til å holde på reglene vi ble enige om før Marvel kom i hus, og han lærer stadig mer! Gjorde ikke så mye sånt med Mona, men hun var liksom hakket roligere, hehe.

- Ikke lov å være på sofa eller puff (vi skal kanskje oppheve denne i fremtiden, avhengig av hvordan ting går, når han vet det ikke er lov og kun et privilegium)

- Sitte før vi går ut inngangsdøra, og mennesket får gå først

- Sitt og vent på matskåla

- Beinjokking er "nei" og han blir tatt ned og må sitte

- Prøver han å hoppe på sofaen etter to advarsler får han timeout i et veldig kort bånd under sofaen (bra skrivefeil! :lol:) trappa (samme med jokking)

- Ett eneste bjeff i hagen = inn igjen

- Snike seg innpå oss i løvestyle og så hoppe frem og bjeffe er også rett i timeout

- Får aldri mat fra tallerken

Noen andre som har lignende, eller kanskje har noen smarte vi ikke har tenkt på? :)

Han er jo valp så jeg vil regne med at noen av disse faller vekk av seg selv ettersom han blir eldre, mens andre kanskje må holdes på!

IMG_9442.jpg

  • Like 1
  • Svar 80
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

"Man skal ikke plage andre, man skal være grei og snill, og for øvrig kan man gjøre hva man vil." Nesten

Jeg er veldig mye strengere når hunden er 'ny', da må man sitte før man får mat etc... Det eneste jeg er totalt nazi på i gjennom hele hundeholdet er at hundene ikke skal gå ut døra når den blir åpn

Det må jeg si var den rareste regelen jeg har hørt om!

Skrevet

Sitt og vent på mat gjelder bare dotten og Issi :P

Og nå sliter jeg med å komme på andre ting :lol: vi har sikkert noe men nå står det stille her :lol: hundene har fri tilgang til stoler og sofa men må innfinne seg at vi ber de gå å legge seg et annet sted ol om vi har besøk osv.

Skrevet

Tror mine har som regel at de ikke må herje og mase når jeg ser film eller slapper av :P Sånn ellers så er det jo sånne regler som å ikke stjele mat, hoppe opp på benker, generelt oppføre seg pent. Ellers så har de fri hundeoppdragelse vil mange mene :P

Skrevet

Han må ligge og tigge.

Han får ikke vaske pus i rumpe, ei heller jokke på stakkar'n.

Det er egentlig ikke lov til å bjeffe helt ut av kontroll.

Ikke lov å bjeffe på huseier. .

Ikke lov å stjele kattemat (men der er han flink, når han er sulten og tom for mat så tar han en munnfull kattemat og slipper den forsiktig foran meg. Spiser det ikke, men sier i fra at han er sulten :P)

Ikke lov å ta med V&H ut på teppet for å spise det.

Ikke lov å stjele mat.

Han får lov til å gå først ut døra, ligge i sofaen og leke inne. Men han er som regel snill og grei og gjør lite ut av seg. :)

Skrevet

Synes de oppfører seg pent av seg selv jeg :innocent:

Jeg kan gjerne trøkke maten opp i trynet på dem uten at de spiser hvis jeg ber de om det, men hvorfor gidde det hver dag? Jeg VET jo at de kan vente på værsegod hvis jeg ber de om å vente. Her er det igrunn bare spis så fort maten er på gulvet.. Soffaen får de lov til å komme opp i også. Men Grumpy får ikke lov å mase om oppmerksomhet (det er så j*** irriterendes med en labb oppå soffakanten) så da blir han bare forvist opp på stolen for å legge seg.. Også er det bare å løpe ut av utgangsdøra når jeg åpner, men de har ingen problemer med å vente heller, hvis jeg ber om det.

At de ikke tar maten min ser jeg på som en selvfølge.

Skrevet

Hmmm... Har ikke så mange regler..

Vente på værsågod før hun får spise mat

Ikke lov å tigge eller ligge ved bordet mens vi spiser

Vente på værsågod før hun får komme opp i sofaen til oss. Samme gjelder i senga.

Vente ved gangen mens vi kler på oss før hun får et "ja" når vi skal ut av døra.

Og det var vel det..

Skrevet

Ikke så mye regler her.

Men bjeffing i vinduet eller å gå opp på stuebordet (noe hun aldri hadde funnet på) er ikke lov.

Selma gjør i grunnen aldri noe tull, så jeg trenger ikke å ha så mye regler. Om hun hadde tatt ting som ikke var hennes og ødelagt tinger så hadde vi nok hatt litt flere regler.

Jeg får vel en rampehund neste gang jeg, så da skal jeg komme ned fra min høye hest :lol:

Skrevet

Eneste regelen jeg praktiserer er vel kanskje, ikke ta mat fra bordet. Var mye strengere da skinnet var liten, men nå er hun ni og ting har sklidd litt ut. Eller, hun har fått sånne bonuspoeng som kommer med alderen :P

Skrevet

Her går ting av seg selv, så jeg kommer ikke på så mye.

De får selvfølgelig ikke stjele mat, tigge, springe inne (rolig lek er greit). Når vi kommer inn fra tur så må de gå å legge seg i sengene sine med en gang. Hvis ikke så hadde jeg hatt våte hunder i sofaen store deler av tiden :)

I tillegg så får de ikke gå rundt i leiligheten uten mål og mening. Når de er inne så skal de slappe av :)

Skrevet

De får selvfølgelig ikke stjele mat, tigge, springe inne (rolig lek er greit). Når vi kommer inn fra tur så må de gå å legge seg i sengene sine med en gang. Hvis ikke så hadde jeg hatt våte hunder i sofaen store deler av tiden :)

I tillegg så får de ikke gå rundt i leiligheten uten mål og mening. Når de er inne så skal de slappe av :)

Hva?! Tiggeøyne er jo noe av det søteste som finnes! :P

  • Like 1
Skrevet

Ikke stjel mat ut av henda på meg (selv om jeg ler hver gang de prøver) ikke gå på bordet (ler også hver gang en finner på å gjøre det, de to eldste har slutta men Bodil kan finne på det enda) ikke ta livet av hverandre. Ehhhm ja.

Skrevet

Piping, bjeffing, masing = nulltolleranse

Ellers er det ikke lov til å være i sofaen, ikke plage kattepusen og ikke herje inne. Eller løpe ned besøkende. Ellers tror jeg ikke vi har så mange regler.

Skrevet

Som valp hadde vi ingen adgang til sofa eller seng (sofa var lov om han lå i fanget), ikke stjele mat fra bordet, ingen jokking, ingen bjeffing innendørs (vi har ikke hage han kan stå ute i, derfor er ikke det en regel, men han åker inn om han bjeffer ute og da, men da har skjedd en gang i hans 15 måneder lange liv, så det er ikke et stort issue, hehe), ingen gnaging på møbler (eller oss). Tigging ikke lov.

Nå (unghund) er sofa og seng fri adgang - men om han får beskjed om å gå ned må han høre etter. Stjele mat fra bordet prøver han seg egentlig ikke noe på. Jokking var bare et issue når han var helt fersk. Bjeffing er fortsatt nulltoleranse, men det skjer ytterst sjeldent. Gnaging på oss/møbler er ikke lengre et issue. Tigging går fint om han ikke bråker (altså, han får lov til å ligge rolig og se søt ut, for det skjer ikke noe spesielt uansett, om vi har spist ok mat får han lov til å få noen rester etterpå om det er. Men piping og masing fører til en beskjed om å gå og legge seg).

Ellers kommer jeg ikke på noe mer, selv om det sikkert er noen flere :P Hjemme hos oss går egentlig ting ganske automatisk, og det er få ting han trenger å minnes på egentlig (bjeffing inne skjer så og si aldri, og tigging skjer ikke med mindre vi spiser ekstremt godluktende mat, ved "vanlige" måltider får han tilogmed ligge i sofaen mens vi spiser, han bryr seg minimalt, begynner han å vise interesse får han først beskjed om å legge seg ned, og gang to blir han sendt ned), så får vel bare leve i trua om at vi la ned gode vaner fra dag 1 :ahappy:

Skrevet

Ikke ta mat fra bordet

sitte pent å vente på værsågod før mat.

Ikke ha snuta på stue bordet.

Kan få komme i sofaen, men da må han ligge rolig, hvis ikke er det rett ned (må bli bedt opp, men den kan ofte skli litt ut..snik!) :)

Ikke rase for mye inne.

Bjeffe inne = rett på soverommet/time out

Bjeffe ute = rett inn!

Ellers er det ganske fritt...ja også sitte å la meg gå ut først for så å vente på værsågod! :) :)

Skrevet

*Ikke lov å sutre og bjeffe unødig.

*Ikke lov å ta mat fra bordet.

*Sitte seg ned og vente på "Versegod", før vi går ut av døren. Det gjelder både hjemme og andre steder vi er på besøk.

*Ikke lov å gå ut av døren hvis jeg f.eks skal rett ut med søppelet eller til postkassen.

*Ikke noe jokking eller annet sånn tull.

..elllers er det lite regler her :)

Skrevet

Hva?! Tiggeøyne er jo noe av det søteste som finnes! :P

Jeg skrev ingen plass at de ikke gjør det :innocent:

Okei, de har ikke lov å legge hodet på tallerken min :aww: De må legge seg ned en plass :aww:

  • Like 1
Skrevet

Har ikke så mange regler, hadde mange flere for aussiene, men Eine virker ikke å trenge så strengt regime :) Jevnt over er det vel:

-ikke stjele mat fra bordet

-ikke spise/tygge på ting (men det driter han i)

-ikke mase

-hilse høvelig pent på besøkende

-ikke løpe/herje innendørs

Skrevet

"Man skal ikke plage andre, man skal være grei og snill, og for øvrig kan man gjøre hva man vil."

Nesten :)

Samme regel her! Kardemommeloven gjelder!

Skrevet

Hos oss skulle det ikke være lov å være hverken i sofaen eller sengen. Det er det lov til nå... Men det er ikke lov å hverken herje, spise eller leke i sofaen eller sengen.

Ellers venter vi på "værsågod" før mat og før vi går ut av porten. Og så er det ikke lov med poter på bord eller tunge eller snute på stuebord. Det er heller ikke lov å gå på stuebordet, selv om han har prøvd seg på det noen ganger (er så praktisk høyde i forhold til sofaen. Hilsen Robert). Og så er det ikke lov å tigge når menneskene spiser. Vi stanser også all aktivitet om han skulle finne på å begynne å bjeffe selv om det skjer uhyre sjeldent.

Skrevet

Ingen bjeffing,hverken inne eller ute. (Hun har lov til å knurre litt om hun ser en hund eller noe utfor,men bjeffing er nei)

Ikke lov å ta mat fra hender eller tallerkner.

Ikke lov å snike oppi poser ol. som ligger på gulvet.

Må vente på maten.

Unødvendig sutring er ikke lov. (Hun får selvfølgelig si ifra om hun må på do eller noe)

Ellers kan hun gjøre det hun vil :)

Vi har jo selvfølgelig regler om at hun ikke kan tygge på møbler ol. men det har aldri vært noe hun har hatt behov for å gjøre,så jeg tar det ikke med :P

Skrevet

Kardemommelov er vel en selvfølge, men jeg tenker jo at man må vel vise/lære dem hvordan man holder seg til dem, jeg tror Marvel bare hadde ledd av meg om jeg hang lista på veggen og aldri sa noe :P . Men ja, det gir mening.

Han er mye enklere å ha med å gjøre nå som han forstår mer hvordan ting fungerer inne, enn om han hadde fått slippe unna med ting innimellom.

Skrevet

Har egentlig ingen regler vi :) Fri oppdragelse her og :P Men de oppfører seg veldig pent inne, synes jeg. Og når de finner på noe hyss, er det mest bare morsomt :)

Skrevet

Sånn bortsett fra selvfølgeligheter som å ikke bjeffe, snike i poser og ellers etter mat, bite på puter og annet snask så er det stort sett fritt frem. De sover i sofa og seng og får lov til å leke inne så lenge det ikke tar fullstendig av.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...