Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 147
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Likte den historien! Det krever mye å bare fullføre ett sånt løp, så jeg synes egentlig alle som kommer i mål fortjener litt heder og ære.

Jeg var elev(sammen med Heidi) på hundekjøringslinja til Harald på Øytun Folkehøyskole i 09-10, og var frivillig under hele FL2010! Og ja, det er en sinnsyk opplevelse Ledet alle spanna fram til star

Helsikken så spennende dette er blitt! Det at Inger-Marie ventet så lenge med å ta ut hvilen er drøyt! Kult at hun fikk det til. Ser ut som hun kom seg greit over med fin fart også. Virker som det var

Skrevet

Kjempebra!

Og nå har Sørlie tatt 1.plassen, noe jeg nesten forventet av ham. Så nå får vi se om han holder seg der resten av løpet eller om noen sniker seg forbi. Og han har fortsatt 14 hunder inn i Kirkenes.

Og akkurat nå så jeg at Inger-Marie har dratt ut fra Kirkenes som nr. 1. Hun tok ikke langlang pause, kom inn etter Sørlie, men dro før. Dette er spennende! :D

Skrevet

Leif Herleiksplass, som jeg forøvrig ikke kjenner nevneverdig til. Har lagt de andre SH spanna langt bak seg på FL500. Håper han kommer til mål i god stil :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Heia Robert sier jeg bare - men jeg synes resultatservicegreia suger bigtime

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Kjempebra!

Og nå har Sørlie tatt 1.plassen, noe jeg nesten forventet av ham. Så nå får vi se om han holder seg der resten av løpet eller om noen sniker seg forbi. Og han har fortsatt 14 hunder inn i Kirkenes.

Og akkurat nå så jeg at Inger-Marie har dratt ut fra Kirkenes som nr. 1. Hun tok ikke langlang pause, kom inn etter Sørlie, men dro før. Dette er spennende! :D

Du kunne ikke si noe om hvem som ledet før alle har tatt 16-timershvilen da :P Inger Marie Haaland og Arne Kalstrøm var før Sørlie ut fra Kirkenes.

Skrevet (endret)

dette er fortsatt spennenede! Krysser fingrene for at resterende SH-spann (ed: det ene er både AH og SH i) kommer til mål. og jammen, de to SH-spannene som startet Iditarod er fortsatt med!

Endret av Meg
  • Like 1
Skrevet

dette er fortsatt spennenede! Krysser fingrene for at resterende SH-spann kommer til mål. og jammen, de to SH-spannene som startet Iditarod er fortsatt med!

Sigrig Ekran har nettopp kommet inn til Elim i Iditarod, ligger på 10. plass

Karen Ramstead og Han Debruin er i Kaltag (4 sjekkpunkt bak) de har 346 miles til Nome og har henholdsvis 14 og 12 hunder igjen i spannet. Ligger på 47. og 48. plass av 57 som fortsatt kjører.

9 kjørere har så langt brutt, alle bortsett fra en på sjekkpunkt før Kaltag.

Skrevet

Harald tok Robert igjen i sporet, og kom nesten inn sammen til Neiden2. Robert kom inn 6 minutter før Harald. Harald har kjørt denne etappen på 11:15, mens Robert har brukt 11:50. Inger-Marie som kom inn tidligere idag brukte 10:28.

Inger-Marie tar nok nå 16 timers hvilen sin, mens både Harald og Robert tok den i Kirkenes i natt.

Heia Harald! :jump:http://farm8.staticflickr.com/7038/6833640562_dcf76f8a7c.jpg

Skrevet

Helsikken så spennende dette er blitt! Det at Inger-Marie ventet så lenge med å ta ut hvilen er drøyt! Kult at hun fikk det til. Ser ut som hun kom seg greit over med fin fart også. Virker som det var smart ettersom de andre har slitt med vind og snø i natt.

Nå har Inger-Marie noen timer igjen ( hun reiser vel ut rundt 1 i natt?? ) og så har hun et friskt og uthvilt spann. Tidligere i løpet har hun jo kjørt på gode tider, så hun blir nok vanskelig for de andreå slå. Utrolig kult! Digger den dama der :D

Også et det jo veldig morsomt med Harald da! Han kjørte raskere enn Robert selv med ferre hunder, så blir spennede å se hvordan dette går videre!

Kom igjen Harald!

  • Like 2
Skrevet

Kom igjen Harald!

Få noen på sonen til å passe hundene du! :ball:

Ser ut til at Harald setter ut en unghund i Neiden2. Han kom inn med Anatsji på sleden.

Skrevet

Få noen på sonen til å passe hundene du! :ball:

Ser ut til at Harald setter ut en unghund i Neiden2. Han kom inn med Anatsji på sleden.

Veit du hva som er galt med Anatsji? Jeg har ikke sett han siden sist hørst, men han er da en kraftkar med litt vekt. Herligste Anatsjivalpen vår!

Skrevet

Da er Trine Lyrek nettopp kommet inn til Neiden2. Ble skrevet inn klokka 20:21, og har brukt 11:36t.

Og jeg må si at Katy virker som en utrolig glad og blid person! Jeg som egentlig er kresen på folk, og sjeldent liker noen virkelig godt, synes hun virker kjempe gøy! :w00t: Jeg blir bare i godt humør av å se og høre henne snakke. Tror det kan være en grunn til hvorfor hundene går så godt jeg! Har nok en innvirkning på dem :)

Skrevet

Er kjempespennende å følge med dette, dumt at det hakket så på nrk sendinga.

Men noen spørsmål: De sier de snacker bikkjene, hva slags snack er det snakk om??

Og ser jo at de fleste reklamerer for vogh, men er jo flere med Labb osv- er det forskjellige tørrfor de forer med. Og forer noen med Labb? ( ja jeg er litt negativ til det foret)

Skrevet

Er kjempespennende å følge med dette, dumt at det hakket så på nrk sendinga.

Men noen spørsmål: De sier de snacker bikkjene, hva slags snack er det snakk om??

Og ser jo at de fleste reklamerer for vogh, men er jo flere med Labb osv- er det forskjellige tørrfor de forer med. Og forer noen med Labb? ( ja jeg er litt negativ til det foret)

Snack er kjøtt de får underveis. Ofte kan det være reint fett også.

Joda, noen forer med Labb. Jeg kjenner selv en hundekjører som har fora på det i mange år, og har gode erfaringer med å bruke det på sine bikkjer. Selv er jeg ikke veldig glad i det foret, men det er flere som fungerer på det også.

Skrevet

Veldig sprekt av Inger-Marie å ta den pausen så seint ja, men jeg tror det var taktisk lurt.. Hun er heldig og slipper drittværet på akkurat den strekka. Spennende!

Skrevet

Men noen spørsmål: De sier de snacker bikkjene, hva slags snack er det snakk om??

http://www.finnmarks...id=5712&lang=no :)

Var ute en tur med dyret. Så nå er det kommet inn enda tre til Neiden2. Kjetil Reitan kom inn klokken 20:35, Arne Karlstrøm klokken 20:55, og Magne Storstein klokken 21:28. De har brukt forholdsvis 11:55, 14:46, og 11:36t. Noe sier meg at Arne må ha hatt en parkering, eller andre problemer med den tiden.

Skrevet

Her i huset har alle fulgt med, ettersom det er en fra dalen her hvor vi bor dom er med og som sambo og co. kjenner.Det var han som vant "lille" løpet.

Det var en kvinne som vant 500, men mener du han som fikk NM gull?

Da var Kjell Brennodden også kommet inn i Neiden2! Han har også brukt lang tid, 15:15t.

Harald har nå kjørt ut som første mann fra Neiden2! Og en scooter tråkker løype for han.

  • Like 1
Skrevet

Harald har nå meldt fra om at han har møtt på et kraftig uvær. Og han sliter med å få bikkjene framover fordi det blåser så mye imot.

Skrevet

Det var en kvinne som vant 500, men mener du han som fikk NM gull?

Da var Kjell Brennodden også kommet inn i Neiden2! Han har også brukt lang tid, 15:15t.

Harald har nå kjørt ut som første mann fra Neiden2! Og en scooter tråkker løype for han.

slik var det ja, han er fra salten trekkhundklubb. :) Leif tror jeg det var.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...