Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva hadde hunden din gjort om du ble angrepet?


Recommended Posts

Skrevet

Det har jeg lurt på av og til når det gjelder mine. Hvis for eksempel situasjonen var slik: Du krangler høylytt med en aggresiv dørselger som har foten plassert sånn at du ikke får til å slenge igjen døra. Dørselgeren griper tak i deg og brøler. Du får til å vippe opp døra til stua bak deg, sånn at hunden kommer styrtende. Hva skjer?

  • Svar 72
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Euro hadde flydd rett på. Han har bevist det ved et begynnende innbrudd vi hadde i fjor faktisk. En øst-europeer som prøvde å bryte seg inn terrassedøren, og jeg lå og gjemte meg på vaskerommet mens j

Hei folkens. Mitt første innlegg, selv om jeg har lest her en lang tid. Jeg gikk nedover en gate da jeg møtte en diger kar. Jeg hadde pelsen på min høyre side og denne fyren kom på venstre. Da han

Eddie har jaget en slik dørselger før han, med den eldre herren vi leide leilighet hos som støtte (jada, jeg kom stormende for å hjelpe til jeg også...aggressiv dørselger som brøyter seg inn i huset

Skrevet

Tuva hadde nok knurret og bjeffet, mens Trym hadde hoppa opp og sleika han i trynet :lol: For å være helt ærlig så veit jeg ikke, men jeg tror Tuva har en lavere terskel enn Trym til å "anngripe" en overfallsmann. Nå har begge en høy terskel, men skulle noen gjort det hadde det vært hu tror jeg.

Skrevet

Tror Caro hadde stått ved meg evt bak meg og bjeffa, knurra å reist skikkelig bust, men ellers lite tror jeg...han tror han er tøff, men er egentlig litt pingle :)

Skrevet

Det ville nok komme an på min reaksjon tror jeg. Bretonen tror alle i verden synes han er verdens herligste, og er alltid blid mot alle. Men hvis han opplevde at jeg virkelig ble truet og var redd, tror jeg han ville trå til faktisk (i hvert fall er det det jeg sier til meg når jeg er alene på hytta :whistle:. Spanielen har jeg ikke noe tro på i en krise, enda så knyttet hun er til meg.

Skrevet

Rimelig sikker på at han ikke hadde angrepet noen, for å si det slik, hadde nok blitt stresset og løpt litt frem og tilbake og ikke forstått hva han skulle gjort.

Skrevet

Har tenkt litt på dette noen ganger, for Linux er jo av typen "bjeffer først og spør etterpå", og han kan rumle litt nedi halsen når vi er på tur og det er mørkt og vi passerer folk/menn som er litt "utagerende", men han er jo ikke noe særlig tøff. Så jeg er ganske sikker på at det ville kommet mye lyd, og før var jeg også ganske sikker på at han hadde gått rett på med livet som innsats hvis han skjønte at det var alvor, men nå er jeg jammen ikke helt sikker lenger altså... Det skal sies at han er veldig på vakt når jeg hilser på vorstherne hjemme, og de blir litt voldsomme (de tar litt av i hilsingen av og til, og en av dem biter seg ofte fast i jakka hvis han blir litt stresset), da går han på for å "avbryte", men de kjenner han jo...

Skrevet

Jeg har ingen situasjon å se til som kan gi meg noen pekepinn på hva som faktisk ville skjedd i en sånn situasjon om det var på ordentlig. Men om f.eks. jeg og sambo lekesloss "angriper" Chessea meg, liksom... :P Tror hun demper mer enn hun passer på. Men hun har jo veldig mye vakt i seg sånn hjemme og i forhold til eiendommen, så man skal ikke se bort i fra at hun hadde gitt fra seg mye lyd om noe sånt skjedde i alle fall!

Leja hadde vel ikke hatt stort å stille opp med, men hun hadde nok stått på god avstand og boffet.

Skrevet

Haha, dørselgere, altså?

Vel, jeg trur Imouto hadde gått rett i bevoktning, mens Aiko hadde bjeffa litt prøvende mens hun logra for å se om hun kunne få dørselgeren glad igjen.

Haha. Spørsmålet dukket opp i hodet mitt etter at jeg leste i avisa i dag at politiet advarer mot noen aggresive dørselgere som går omkring i trondheimsområdet nå.

Jeg tror Symra ville bjeffet og løpt forvirret fram og tilbake, kanskje hoppet opp på selgeren. Pippin ville knurret voldsomt hvis han skjønte at det var alvor. Hvis det ikke hadde hjulpet så tror jeg faktisk at terrieren i han hadde slått inn og at han ville gått på med dødsforrakt. Jeg ville ikke vært den dørselgeren i såfall.

Skrevet

For å si det sånn, så skal dørselgern være veldig aggressiv om han trør innenfor porten her med 4 bjeffende og hoppende hunder.

De virker ganske så avskrekkende, så folk som ikke kjenner dem strekker seg over porten for å ringe på i stede for å gå inn...haha...

Vips problemet løst.

Men om det skulle komme folk som ikke er redd de, med skumle hensikter, så er jeg jammen ikke sikker på at de vil forsvare meg.

Mye lyd hadde det nok blitt, meeen det hadde nok stoppa der.

Skrevet

Ingen anelse. Har lurt på det mange ganger, særlig når det gjaldt dobberne. Jeg er veldig usikker hvordan Nitro hadde reagert, sikker blitt redd og forfjamset hvis jeg hadde frika ut. På funksjonsanalysen får man jo litt innblikk i trussel, med han reagerte ikke på noe annet vis enn litt usikkerhet og nysgjerrighet, uten noe form for aggressjon.

Skrevet

: Ingen verdens ting... Bortsett fra å stå på avstand og bjeffe vil jeg tippe. Den ene hadde sikkert blitt med dørselgeren hjem og hun hadde snudd seg i døra, sett på meg og sagt "See you later aligator" :(

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Dørselgern finner ut at det er lurest å gå å være aggresiv hos noen andre.

Ekko har nekta en mann å komme inn i leiligheta før. Fyren gjorde ikke noe galt i det hele tatt, men han var rar og jeg var usikker på han (kjente han ikke). Ekko sto ved ytterdøra og lot han klappe han og kose sesg som vanlig. Men når mannen prøvde å gå inn i stua, snudde Ekko seg og sto breibeint i døra inn til stua (hvor jeg var) og knurra. Mannen ble redd og trakk seg tilbake til døra og Ekko var fornøyd, rolig og avslappa igjen. Men jeg ba han selvfølgelig gå å legge seg. Kan ikke la han holde på sånn :P Det kombinert med reaksjonen hans på MH og at han har en del forsvar, så tror jeg jeg kan si ganske sikkert at han ikke akkurat trekker seg. Men om han forsvarer meg, leiligheta eller seg selv, det er jeg ikke sikker på. Om han ville gå skrittet å bite aner jeg ikke, tror egentlig ikke det, men han ser såpass skummel ut og trekker seg ikke unna, at det holder lenge. Det er forøvrig egenskaper som ikke alltid er like greie i hverdagen om man ikke kontrollerer dem :hmm: Han hadde en periode som unghund hvor han mente at alle plasser han hadde stått stille mer enn 3-5 minutter var hans (evt vår) :aww: Det ble plukka av han for å si det sånn :P

Skrevet

Boris hadde flydd på med en gang. Han hadde nok ikke biti, men hoppa villt og knurra høyt og bråka, kanskje evt glefsa mens han hoppa. Mens han hadde knurra/bråka og hoppa, så hadde han vel logra og tenker jeg. Altså veldig mye energi, mye bråk og litt glefsing, men ikke noe ordentlig angrep. Han hadde ALDRI stått og sett på eller holdt seg på avstand.

Kuma hadde holdt seg litt på avstand og bjeffa for full hals. Hvis dørselgeren hadde snudd ryggen til, så kanskje hun hadde turt å bite han litt i buksebeinet. :P

Guest Belgerpia
Skrevet

Han hadde kastet seg ut av døra og med hele seg sagt "Hellloooooooo - virru kline"?

Skrevet

Foxi hadde tatt tak i personen og dratt og bjeffet og knurret (eller vel hun har det når ekle folk har tatt tak i meg :P )

Amiga ville stormet frem og knurret,bjeffet og antageligvis begynt å nappe hun også.

Kelpien ville nok stått og laget et spetakkel bak meg

Skrevet

MH-en til hunden min viste noe trusseladferd. En ekstremt aggressiv dørselger, slik som de "døvstumme" selgerne som er i Trøndelag for tiden, vil mest sannsynlig utløse trusseladferd, både knurring og truende kropsspråk, men det vil ikke gå lengre enn det.

Skrevet
Han hadde en periode som unghund hvor han mente at alle plasser han hadde stått stille mer enn 3-5 minutter var hans (evt vår) :aww:

Grim er sånn ennå. Aldri greid å få det helt vekk. :aww:

Han hadde bedt dørselgeren om å fjærne seg. Han hadde busa frem med full bust, knurra og brøla. Om han hadde gått til angrep om personen ikke hadde fjernet seg og jeg ikke hadde bremsa han, vet jeg ikke. Han er ikke så tøff som han tror han er når det kommer til stykket. Men det er ikke så godt å si. Mulig han hadde kjørt på med et varselsglefs om situasjonen hadde blitt krigersk. Han hadde hvertfall skremt de fleste om han fikk lov. Jeg er ikke så redd for innbrudstjuver. :aww:

Edit: hadde jeg blitt angrepet på gata, tror jeg absolutt han hadde forsvart meg.

Skrevet

Mine hadde blitt med idet jeg åpna døra, så det hadde ikke blitt noen heftig krangel kan jeg tenke meg :lol:

Valpis vet jeg ville stilt seg (truende) opp og ev moffet, Oabba er jeg ikke sikker på. Sannsynligvis ville hun klenget og bedt om kos :baby:

  • Like 1
Skrevet

Eddie har jaget en slik dørselger før han, med den eldre herren vi leide leilighet hos som støtte :D (jada, jeg kom stormende for å hjelpe til jeg også...aggressiv dørselger som brøyter seg inn i huset til en gammel mann er rett og slett skummelt!)

Øst-Europeere har stooor respekt for dvergpinschere.

Vi har hatt en slik dørselger her og, men det var gubben som åpnet døra og de færreste tør å bli voldsom med han.

Blade er normalt en snill og omgjengelig kar, men har reagert kontant når noen har hatt truende atferd mot meg. Om han hadde bitt vet jeg ikke, har ikke voldsomt lyst til å finne ut av det heller selv om jeg selvsagt er nysgjerrig, men truslene hans har vært nok til å få eklinger på avstand hittil :) Gullet til mor :heart: Han står bak grinda til stua når jeg åpner døra, men det er ikke noe problem for han å hoppe over om han virkelig vil.

Kom på en ting, familiehunden vi hadde når jeg var barn, en bunnsolid goldengutt, bet en gutt i klassen min i armen når gutten tok tak i meg og skulle slenge meg i bakken. Det bør nevnes at ingen voksne reagerte negativt, de mente gutten kunne skylde seg selv når han var så dum. Hunden gjorde heller aldri noe lignende igjen, og han overdrev ikke på noen måte. Tok et godt tak og slapp igjen etter kort tid.

Tror vel de fleste hunder først og fremst vil beskytte seg selv og sitt, egoistiske som de er. Men jeg bor i et ganske shady strøk, og jeg føler meg tryggere når Blade er med meg ute på kvelden ja. Hund generelt har en avskrekkende effekt tror jeg, med mindre "slemmingen" er speeda halvt ihjel eller psykotisk.

Vet ikke om det bare er meg, men jeg føler at dette er litt tabu å snakke om i Norge :icon_confused:

  • Like 3
Skrevet

Euro hadde flydd rett på. Han har bevist det ved et begynnende innbrudd vi hadde i fjor faktisk. En øst-europeer som prøvde å bryte seg inn terrassedøren, og jeg lå og gjemte meg på vaskerommet mens jeg ventet på politiet. I begynnelsen satt han bjeffende ved siden av meg, men når fyren nesten kom seg inn, rablet han totalt og kastet seg glefsende, skrikende og direkte sinnsyk mot døren for å ta denne idioten. Tyven snudde forøvrig der og da, og løp rett på politiet på bunnen av trappen :P

  • Like 10
Skrevet

Taz hadde nok boffa og gjort et forsøk på å se morsk ut :P Anastasia hadde bare bjeffa velkommen og blitt overlykkelig over å se muligheter for kos :P

Mine tidligere hunder derimot, har jeg opplevd det med, og dunkern min bet en gang faktisk.. men det var fordi fyren truet med å slå meg..

Skrevet (endret)

Reknar med frøkna hadde bjeffa, meir veit eg ikkje :P

Hugsar nokon testa ut dette på ein BC/Collie blanding, verdens snillaste hund som gjekk overrens med absolutt alle. Om eg husar riktig, så gjekk tispa til forsvar og var klar til å angripe personen som "angreip" eigaren.

Edit:

Åååh, såg no det hadde med dørselger å gjere. Hmm... kanskje eg burde ha med meg Pia ned når det ringer uventa på. Men ellers er det vel bra eg aldri opnar døra om folk ringer på her når eg er aleine :lol:

Endret av Bellare

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...