Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisan,

Vi har en Thai ridgback. Hun Heter Mali. Vi fikk henne når hun var 10 mnd.

Det var ikke at hun hadde hatt ett dårlig hjem, og hadde blitt dårlig behandlet eller noe, men at pga forsjellige årsaker ikke hadde kommet seg ut i ett hjem. Så hun kom rett til Tunge hundepensjonat fra oppdretter.

Grunnen til at vi ville ha Thai Ridgeback er at vi er en familie som er halvt Thai. Jeg har vært i Thailand og sett hunder der, og oppdaget plutselig at det fantes en hund til med ridge, jeg visste om Rhodesian ridgeback fra før. Og var ganske interesrt i den også. (strengt tatt finnes det vel flere hunder med ridge, men det får bli en annen tråd.)

Så plutselig en dag i fjor høst så jeg en Rhodesian og en Thai utenfor den lokale rimi. Wow!

Måtte bort og prate med eierne, som var veldig hyggelige og lot meg spørre og kikke. De fortalte at søsteren var lagt ut på finn til omplasering. Jeg fikk ikke hunden ut av tankene og etter noen runder for og mot hund i familien bestemet vi oss for å ha henne. Hadde noen samtaler med Tunge hundepensjonat og ble enige om at vi skulle få Mali.

Rasen er ikke vanlig i Norge. Det medfører at man er litt ute på egen hånd. Oppdretteren har også gitt seg, så det er ikke noe hjelp og hente der heller hvis en lurer på noe.

Etter min lille erfaring så er den litt annerledes i hodet enn europeiske hunder. Meget selvstendig og gjør ingenting uten at det er noen god grunn for det. Vant til og klare seg selv.

Veldig skeptisk til fremmede, etter noen runder blir hun vant til de, men tar gjerne mer enn ett besøk. Og veldig forskjellig faktisk, noen blir godtatt med en gang mens andre er litt skumlere. Samme med hunder, noen godtaes mens andre blir knurret på på flere meters avstand. Dette er noen vi jobber med og få henne tryggere i alle omgivelser.

Iflg Tunge gikk ikke Mali overens med noen andre hunder der, men etter hvert har vi fått til at hun kan leke med andre. Ikke mye ennå men litt forsiktig tilvenning så går det bra. Hun har lekt med en Manschester terrier og en Corso italiano. Hvis ikke leken pågår for lenge går ting veldig bra.

Ellers har vi vært på grunnkurs lydighet og er på miljøtrening hver tirsdag, med mange andre hunder.

Nå klarer vi og bevare oppmerksomhet på oss, selv om det er andre hunder i nærheten. Vokter instinktet er stort i rasen. Vi bygger ikke opp om vokter tendensene, feks var hun velidg ivrig på og stå i vinduet i begynnelsen men det er mye mindre nå. Likevel er jeg ganske sikker på at hun vil forsvare familien hvis noen trenger seg inn i huset. Godt og vite da jeg har mange nattevakter og kone og barn er alene hjemme.

Blir det kaldere en 6-7-8 minus er det litt problemer. Kaldt til potene og dekken blir nødvendig.

Har ikke skaffet sokker ennå, men vurderer det sterkt.

Pelsen er bare ett lag, ikke noe under-ull. LIte pels på mage.

Legger ut noen bilder, noen er de samme som jeg la ut i en annen tråd her,

313573_253355951382723_100001249609808_759239_1167449530_n.jpg

313858_248807778504207_100001249609808_744566_1103990117_n.jpg

Litt posering her, kun noen dager etter vi hentet henne:

298006_248807915170860_100001249609808_744567_1163094024_n.jpg

En fin høstdag:

295808_250155718369413_100001249609808_749610_526236661_n.jpg

Ridge:

321286_253356118049373_100001249609808_759244_251343551_n.jpg

På stranda

317461_253356291382689_100001249609808_759246_2050296017_n.jpg

305864_253356384716013_100001249609808_759247_1879214400_n.jpg

Så kom vintern!

378856_275591205825864_100001249609808_825188_1389074059_n.jpg

378441_275591079159210_100001249609808_825186_666300945_n.jpg

379984_275582802493371_100001249609808_825156_1887845643_n.jpg

Stig og Aoo

  • Like 2
  • Svar 63
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Mali og sønnen (10 år) er gode venner. Han er veldig glad i Mali, men hun er litt sjalu av og til. I starten var hun ikke interesert i oss i det hele tatt, men nå er det blitt litt viktigere og få an

De siste ukene,har Mali hatt inbilt svangerskap. Ikke slik at hun har samlet masse sokker i ett hjørne, men Puppene er litt store, litt "Jur" og store brystvorter. Virker som det påvirker oppmerksomhe

Heisan, Vi har en Thai ridgback. Hun Heter Mali. Vi fikk henne når hun var 10 mnd. Det var ikke at hun hadde hatt ett dårlig hjem, og hadde blitt dårlig behandlet eller noe, men at pga forsjellige å

Skrevet

En selvstendig frøken det der, ja, men flott å høre at hun kom til et så godt hjem med forståelse for rasen, og at det går fremover!

Utrolig vakker er det ingen tvil om at hun er. :)

Skrevet

Som sagt, Stig, hun er blitt UTROLIG flott og ligner veldig på sin bror. Virker som om dere gjør en skikkelig bra jobb med henne. Lykke til fremover, med kule Mali :D

Skrevet

For en flott, muskuløs kropp! Jeg liker at hele hunden kroppslig sett ser veldig balansert ut på en måte :P Spennende og stilig hunderase! :phone:

Skrevet

Utrolig flott tispe og en flott kropp på henne.

Det later til at dere har gjort en bra jobb så langt da, ut fra hva du forteller. Blir spennende å følge dere videre :)

Var ikke moren til kullet også inne på Tunge, eller var det "bare" Mali og broren?

Skrevet

wow blir jo helt overveldet av alle fine tilbakemeldinger!

Moren stod der også ja.

Jeg synes også at Thaien har veldig fin balanse i alt, høyde lengde bredde, det passer bra sammen!

STIG:)

Skrevet

Utrolig flott! Spennende med en så sjelden rase :)

Dere holder vel ikke til i Trondheim? Da jeg gikk på valpekurs nevnte instruktøren at det skulle starte en thai ridgeback neste kurs :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...