Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye fysisk trening får hundene deres?


Petra
 Share

Recommended Posts

Her om dagen møtte jeg en person som mente at hundene mine var aaaaalt for dårlig trent. Det overrasket meg litt, for selv om de er veldig langt fra å kunne delta i Iditarod eller VM i weight pulling eller lignende ekstreme ting, så får de da mer mosjon enn den jevne familiehunden, i hvert fall. Trodde de lå sånn ca på samme nivå som andre "sportshunder/brukshunder", men jeg kan jo ta feil.

Derfor lurer jeg på sånn ca hvor mye fysisk trening deres hunder får, sånn i snitt? Da tenker jeg ikke bare på ren fysisk trening som sykling, kløv etc, men også agility, rundering og andre litt aktive hundesporter.

Og så er det lov for alle å svare uansett hvor mye eller lite dere synes dere gjør med bikkjene, slik at tråden blir mest mulig representativ :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 75
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Stort sett 30 minutter om morgenen før jeg drar på jobb. Deretter varierer resten av dagen veldig. Det blir minst 1 time tur tilsammen hver dag. Prøver å få gått skikkelig skogstur på 1-3 timer 2-3 da

Når det kommer til turer i skog og fjell, så er det jo ikke bare bikkja sin tur, det er jo like mye min tur, jeg liker meg ute - og derfor har skaffet meg en rase som passer til mitt aktivitetsnivå U

Tur hjelper i hvert fall mot energimangel. Nå har jeg ganske konsekvent gått minst en times tur i et par måneder, altså daglig. Og merker godt på hunden at hun får mer energi. Hun drar til og med i bå

Ingen hundesport her heller, men bikkjedyra trimmes hvertfall nok. Utenom tisseturer jevnt gjennom dagen så har vi selv satt et minstekrav på 1 time hver dag. Så alt fra 1 time + tisserunder på rundt 15-30 min til 5 timer per dag. De får i tillegg utfordringer i terrenget alt ettersom hvor vi er. Tempoet er relativt høyt så vi menneskene skal få utbytte av det også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi driver med hundelufting, så hundene våre får gjennomsnittelig 2 timers tur i skog og mark hver dag. De løper løst sammen med andre hunder, så de får virkelig brukt seg.

Vi går i tillegg en 15 minutters tur i nabolaget hver dag slik at de ikke skal bli usosiale og glemme at det finnes mennesker og andre hunder her også :P Denne turen går vi med en og en.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja.. 20-30 min hver morgen, også i helga. Minimum en time på ettermiddagen, men ikke uvanlig men 3-4. De lengste turene er alltid i terreng, løse og gjerne sammen med andre hunder. 10-15 min tissetur før det er natt. Og ev andre småturer innimellom der også. I helger kan det bli to lange turer pr dag om det passer seg sånn.

Her går det kun i turer og hundelek, eneste mentaltreninga de får er å oppføre seg pent i byen samt kjøre buss. Ja, og et spor nå og da :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stort sett 30 minutter om morgenen før jeg drar på jobb. Deretter varierer resten av dagen veldig. Det blir minst 1 time tur tilsammen hver dag. Prøver å få gått skikkelig skogstur på 1-3 timer 2-3 dager i uka. I tillegg trener vi agility 1-2 dager i uka, lydighet 1-2 dager i uka, sykler (evt ski på vinteren) 1-2 dager i uka, svømmer 2 dager i uka, alt ettersom hvordan jeg jobber. Et par dager i uka legger jeg på kjetting på en av turene.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommer helt an på dagen. De får noen dager i sofaen. Men har også noen dager i full fres i skogen. (fuglehunden min jobber med å lete etter fugl der), også har vi en dag i uka med agility, og sånn ellers så kommer det an på hvor mye jeg har å gjøre i uka. Men de ser ikke ut til å lide noen nød, og ligger å sover godt om natta og sofadagene :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mannen jogger/løper mellom en mil- en og halv hver morgen/formiddag alt ettersom hvordan han jobber. Så går jeg en 45-50 mins runde med dem litt senere på dagen med barnevogna, så får dem en kveldstur med alle oss sammen itillegg.

Når vi er hos svigers løper de også inn og ut hele dagen som de vil i hagen, og holder seg nok i aktivitet i noen timer... Blir godt med egen hage igjen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Siden hun er ganske ung enda så er det litt moderert, men minst 1 times tur utenom tisseturer osv. Senere blir det nok flere timer, veldig variert og ingen dag er helt lik. Helgeturer ofte på flere timer osv. Om ikke lenge kan hun begynne å bli med på joggeturer i tillegg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dagene mine er omtrent aldri like i løpet av en uke, men 5-6 av dagene i uka er turing omtrent 2-3 timer (per dag). Jeg klemmer og inn dagsturer/streifeturer i fjell når jeg kan. Det finnes ikke noe bedre enn det :)

Brukshundtrening ligger inn som trening 2 dager i uka, og annen trening ligger med 1 dag i uka.

Han fikk veldig skryt av en rasespesialist om at han sto i perfekt kondisjon på utstilling :) Stolt hundeeier jeg da :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fanta er 15 min ute på morgentur, en lengre tur på ettermiddagen og 15 min kveld. I tillegg møter vi endel andre hunder hun springer og herjer med, går løst påtur med, etc. Trener agility minst 2 dager i uka og der får hun også springe mye med andre hunder. I tillegg til endel hodetrim :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Litt vanskelig å si nøyaktig mengde og tid, for det varierer, men det er hva jeg bruker tiden på som er viktig. Jeg GÅR sjeldent tur. Jeg løper eller sykler, ellers så trener vi trekk. Går vi, så er det stort sett når de har mulighet til å løpe løse, og da løper de virkelig, ikke snakk om rusling rundt benene mine. Blir fjelltur med jevne mellomrom, og avhengig av årstid, så er de i trekksele eller løper løse. Hvis jeg løper eller sykler f.eks., så har vi noen mer eller mindre faste runder i skogen, og de vi stort sett tar er på henholdsvis 9, 12, 15 og 18 km.

Hundene mine trives ikke med å bare gå f.eks. en times tur i bånd, da har de for mye energi etterpå. :P Men mine hunder er jo av raser som typisk trives med mye fysisk aktivitet, mens det mentale er mindre viktig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som hos andre her, så varierer det veldig, dette fordi jeg har en veldig varierende arbeidsdag! men minimum to doturer/koseturer på ca 20minutter og en lengre tur på 1time:) Langturen er somregel frislipp, kløving, bæring, trekk eller ulendt terreng, ettersom jeg kjeder meg om vi bare skal gå;) Somregel blir det litt mer en dette, spesielt om jeg har fri, tidlig eller kort vakt på jobb!

Er jeg syk, får han nøye seg med flere og kortere turer i løpet av dagen.

Dyret her er ganske tynn, men har bra med muskler! Mye bedre bygd enn boxern et par gater bortafor;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I hverdagen: 5min morgen og kveld + 1 time gå eller sykkeltur er vel normalen. Hvis vi skal trene lydighet noen timer på kvelden og jeg har det travelt blir det kun 2-3 lufteturer + lp-treningen. Kiter får i tillegg gjete 3-10 ganger i mnd og da får han virkelig brukt seg i terrenget!

Om vinteren blir det MYE mer trening da jeg liker godt å gå på ski/snørekjøre :)

Nå skal det sies at jeg har kuttet ned treningen av Amira noe voldsomt, da hun er sterkt preget av skaden i ryggen. Hun hopper på 3 bein omtrent hver gang hun har løpt en tur ved siden av sykkelen.... :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Tja.... 30-40 minutter tur om morgenen og det samme når jeg kommer fra jobb, og så en lengre tur sånn etter middag/dagsrevyen med innlagt løsløping, ballkasting og lek sånn at vi er ute minimum en time. Så 2 til 2,5 time totalt pr. dag - i tillegg kommer eventuell lp trening og små tisseturer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har vel engetlig ingen klar oversikt på oss. Alt avhenger av været egentlig, og hvor mye annet som skjer i hverdagen.

Men vi har minimum 2 turer om dagen. en om morgen/formiddag og en om ettermiddag/kveld. Den varer på ca 20 min-halvtime. Noen ganger kan 1 av turene bli erstattet med saccovognkjøring eller sykkel. (hvis været er bra) Noen dager jogger samboeren min og da bli Chanti med på joggetur på ca 1 mil. Noen dager drar jeg til foreldrene mine og går tur der, enten med begge dyrene eller en av dem, og da er de løse på tur på stranda /i skogen/fjell etc.

Noen dager er det lek i hagen.

Så det er ganske ulikt egentlig. det som går igjen fast er de to turene. Men jeg ønsker at hundene skal få løpt løs minst 1-2 ganger i uken.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. Er det slik at de som skriver her inne går en del over middels tur med hundene sine? Hittil har mesteparten av de som har svart lagt på rundt en par timer om dagen gjennomsnittlig. Dette reflekterer ikke hva jeg vet om andre som har hund, samt meg selv. Hos oss blir det ca en time om dagen med alle turer fem-seks dager i uken, og en litt lengre en i helgen. I tillegg kommer litt lydighetstrening.

Så lenge hundene ikke går på veggen, og er rolige inne så ser jeg ingen grunn til å øke turmengden så lenge de ikke skal bli brukt til noe spesielt.

PS. Ikke noe negativt om de som går mye tur med bikkjene sine. Kudos til dere. Men kanskje det finnes andre enn bare meg som føler meg som en slask når jeg leser hvor mye trim bikkjene til folk her inne får? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi driver også med hundekjøring, rundt 4 turer pr uke, lengde varierer etter årstid, lengst turer midt på vinteren. Vi går turer inni mellom, men hovedsaklig kjører vi vogn/slede. Border Colliene er med og løper løse sammen med spannet, eller er med på rideturer. Ellers er alle hundene ute i felles hundegård på dagtid, og da styrer de aktivitetsnivået selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er så heldig at jeg har en kamerat som er skikkelig treningsnarkoman når det kommer til å løpe opp fjell - i tillegg til at han liker Casper så godt. Så han tar Casper med på 1-2 intensive fjellturer i uken som er på ca 1,5 - 2 timer hver gang.

Ellers går vi selv minst 1 time tur med han om dagen, med mindre vi er syk... Enten hund eller eiere.

Vi går også selv med han i fjellet minst 1 gang i uken, men da ikke like intensivt som de 1-2 andre fjellturene han får.

Vi driver ikke med hundesport - men vurderer å starte med agillity og WP når han er blitt eldre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her blir det ganske greit med tur og trening.

Først vil jeg si at tur er ikke det samme som fysisk trening!

Her starter vi med 15 minutter morgentur.

Deretter går jeg på jobb..

Når jeg kommer hjem spiser jeg middag før vi finner på et eller annet..

Det er da som regel en av følgende:

-Sykkeltur i lavt tempo

-Weightpulling-trening

-Søk

Så går vi en snau time tur før sengetid.

Litt avhengig av dag og sånt blir det selvsagt forskjellig lengde på turer og varighet på treninger.

Hannen får også en god del mer enn tispa mi, rett og slett fordi hun er ung.

Begge er stort sett med på alt, men litt mindre for tispa enn hannen.

Totalt sett er vi stort sett ute minst 3 timer om dagen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm.. Er det slik at de som skriver her inne går en del over middels tur med hundene sine? Hittil har mesteparten av de som har svart lagt på rundt en par timer om dagen gjennomsnittlig. Dette reflekterer ikke hva jeg vet om andre som har hund, samt meg selv. Hos oss blir det ca en time om dagen med alle turer fem-seks dager i uken, og en litt lengre en i helgen. I tillegg kommer litt lydighetstrening.

Så lenge hundene ikke går på veggen, og er rolige inne så ser jeg ingen grunn til å øke turmengden så lenge de ikke skal bli brukt til noe spesielt.

PS. Ikke noe negativt om de som går mye tur med bikkjene sine. Kudos til dere. Men kanskje det finnes andre enn bare meg som føler meg som en slask når jeg leser hvor mye trim bikkjene til folk her inne får? :P

For min del så er det faktisk fordi jeg har all verdens tid å ta av. Jeg gjør for tiden ingenting, så 4-5 timer ute med hundene er godt! Tiden går. jeg skjønner at det blir en annen hverdag når jeg kommer ut i jobb. men jeg vet også at hundene vil tåle det helt fint, fordi vi har perioder der det blir mindre av ulike årsaker. Enkelte perioder kan det bli kun 3-5 tisseturer på dem i løpet av en dag, si ca 45 min. Ikke noe problem for dem det heller.

Forøvrig er jeg veldig aktiv, da jeg har over gjennomsnittet mye energi, så det bunner nok litt i det også. :D

men det jeg skisserte (altså 1-5 timer) er ikke uvanlig hverdag her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Slet med lyd på kurset i går også. Oppunder taket ivrig på å få mat og lek for gøyale oppgaver.  Selv slet jeg med å være tydelig på hva han skulle gjøre. For tidlig på dagen og for lite koffein innabords. Kom meg litt mot slutten etter å ha forvirret vettet av den stakkars valpen med elendig lederskap i starten. Jeg blir så perpleks når han ikke gjør som jeg ber om, og da blir kommunikasjonen enda mindre tydelig. Blir ofte bare stående rådvill fordi jeg ikke hadde noen plan B for hvordan håndtere det om han ikke gjorde som jeg forventet. Jeg ber om sitt og han legger seg slapt ned på hoften og stirrer på meg for mer tydelig kommunikasjon om hvordan få seg en matbit eller kos eller lek eller begeistring, og jeg blir bare stående perpleks og vente på en god ide om hvordan jeg skal respondere på det.  Det er et nytt problem. Kan ikke huske å ha slitt med å ikke få hva jeg ba om før, derfor har jeg heller ikke noen ideer om hvordan håndtere det. Tror jeg har lagt forventningene til hva han skal mestre ifht alder altfor høyt. Han er såpass mye større enn tidligere hunder, så mine forventninger er ubevisst justert opp bare på det visuelle inntrykket av størrelsen hans. Trenger være mer bevisst på hvor liten han fortsatt er, for å skru forventninger ned og hjelpere og belønningsfrekvens opp.  Ballen er dessverre trukket litt opp igjen, og Jokke er tilbake. Den ligger rett innenfor, nesten nede. Forstår at det der er ubehagelig for ham. I dag har vi gått en litt lengre tur. Nonchalant over en mengde hester i luftegårder, for det har vi sett før. Hest på veien med sulky og kusk med hjelm og briller var noe nytt, så de ble kjeftet litt på for å forstyrre det stabile verdensbildet hans med nye elementer. Ikke noen big deal, ville bare gi dem beskjed om at det der var irreglementært. Han er 16 uker i dag.  Etter tur var vi innom miljøtrening. Der løp Ede ivrig opp trappen for å rutsje ned og løpe over det gøyale skumgummi-terrenget flere ganger før han husket at han var redd trapp og ville ha drama istedenfor gøy.  Gyngeunderlag kunne muttern bare drite i å prøve narre ham i den sikre døden på, men senket plattform var ok å ha en tålmodighetsprøve på, i håp om å få løpe favoritten igjen: Tunnellen 💕 På tur hjem ville muttern ha et fint bilde av en høyreist og råstolt Ede med det nye kampeskinnet sitt, mot en fin bakgrunn, men Ede hadde no such concerns for fotoalbumet sitt. Beste vi fikk til med sliten valp, lite tålmodighet, mobilkamera og Google Photos ble i beste fall laber nisjehumor.
    • Sladretrening er eneste jeg vet om som fungerer. Vært lenge nok på sonen til å postulere at ingen gamle travere her inne kjenner noen mer effektiv metode heller. Har stått i samme situasjon og slet med dårlig timing og dilemmaet mellom å ødelegge markør eller belønne utageringen. Fasitsvaret viste seg å være å ta crap timing på min egen kappe, beholde verdien av markøren ved å belønne konsekvent etter å ha gitt den, og så løser det seg over tid (fra noen timer til mange lange måneder) med en klar overvekt av god timing på markør over tid.  Jeg trodde personlig det aldri ville bli bra, men etter 6 lange måneder med konsekvent sladretrening, det då mørkt ut, ingen lysglimt i tunellen lenge, så var den alternative nevrologiske pathwayen gått fra å være et tråkk til å bli den nye nevrale hovedveien. 
    • Hei! Har en 4 mnd gammel bc valp som er begynt å knurre og bjeffe mot hunder på tur… møter sjeldent hunder på tur her hjemme, men flere hunder som står i hundegård og bjeffer når vi går forbi.. disse hun er begynt å utagere på! Hunder på trening går fint..   noen tips for å avbryte dette? Sladretrening? Dette er non usikkerthet
    • Det er en fin alder. Mine to yngste blir to år i slutten av april. Kjører med de alt fra 12 km til 3 mil. Har noen ruter der jeg må på asfalten litt så jeg kommer til en runde men da tar jeg hastigheten så lav som mulig og bruker potesokker. De med gummi er fint til asfalt. Jeg bruker hundepark (50 mål) 1-2 ganger i uka med flokken som variasjon.  Når jeg kun hadde én husky syklet jeg også rundt mila hver dag for at han skulle være fornøyd. Gåturer var/er han aldri ordentlig fornøyd med. Kunne gå i skogen flere timer for så å komme hjem og løpe rett bort til sykkelen.  
    • Har hatt en helt spinnvill dag på gratis valpekurs av instruktørstudenter på K9 Hundesenter, Midt-Norsk Kompetansesenter for Hund (som har busstopp rett utenfor, 25 min fra Trondheim sentrum innen samme billettsone). Kjempeflinke studenter og lærere og flott opplegg, men bevares for en villstyring han er i den settingen. Kurs/fellestrening er det gøyeste han vet. Han er så rolig og grei når vi er rundtomkring ellers, men akkurat i den settingen der er han bare i taket av forventninger og iver.  Lyd.  Så intens vokal.  All energien han har ombord. Sju sommere og sju vintre. Sommer er supert. Lett å be og verdens letteste å belønne med lek har blitt. Vinter kommer ut i form av lydbølger. Full storm. Verste jeg har opplevd. Har hatt to raser hvis første egenskap folk forbinder med dem er "gneldrebikkjer" og ingen av de to lagde lyd, så jeg trodde jeg var flink til å trene hund av med utidig lyd. Det var feil. Valgte de første ukene med Ede å avvente med å sette cue på hals, fordi det kom bare sutrete bjeffing, og den tonen og stemningen ville jeg ikke ha. Så glemte jeg å begynne jobbe med å få det på cue da det gikk over i mer riktig toneleie. Nå er jeg neck deep i alt annet enn shhhh-it fra Ede. Øverste prioritet den nærmeste tiden blir derfor lyd av og på.  Hilseiver er et annet problem jeg har påført meg ved å la ham ha en selvstendig relasjon med naboen. Det er jo kjempebra at de er glade i hverandre og har funnet sin omgangsrutine, men trenger lære Ede at det ikke er sånn vi hilser på fremmede. Arrangerte hilsesituasjoner er derfor prioritet nr to.  Å finne ro på kommando blir neste prioritet. Han er litt som Charlie Sheen på treningssenteret: "I've got one gear: GO!" ..eller, han har flere, men muttern knoter noe ****** med å finne ut av de. Oppleves som en automatkasse som innimellom henger seg opp på D. P-knappen lever sitt eget liv og slår plutselig inn midt på gulvet om en setter den i N for lenge. Ikke vanskelig å sette tilbake i D, men når en VIL ha den i P, så henger den seg ofte opp på D og gir gass av seg selv. Toyota har bedre self drive software. Vi har derfor meldt oss på "Selvbeherskelse og impulskontroll" kurs. Suksess er om det føles som wasted money når vi kommer dit, for det starter ikke før i april. Det er lenge til med den Duracell-krabaten her.  Dagens virkelige gladnyhet er at begge testiklene er nede i pungen nå. Tror den andre landet i morges, for Ede sluttet plutselig å jukke.  Han har jukket MYE, antakelig pga ubehag fra press ved den ene ballen stuck i lysken. I morges omfavnet han meg bare da jeg satt på huk foran vaskemaskinen. Labbene på skuldrene, kinn mot kinn. Ble stående sånn lenge og kose. Ikke ett jukk. Det var så koselig 💕🐾 Super happy av å vite at han ikke lenger har ubehag, slipper bekymringer for hyperaktiv testosteronproduksjon, kreft og østrogenoverskudd, slipper utgifter, risiko og ubehag ifbm kirurgi, og vi slipper søke og dokumentere for hvert stevne vi vil stille. Få vurdert bygning, tenner, bevegelser og pelskvalitet kan vi også gjøre, mest av pliktfølelse overfor oppdrettere, men også fordi muttern synes Ede fortjener bekreftelse på at han er søtnos og kjekkas, og hun liker ha en unnskyldning for å kle seg i blazer og høye hæler.  Ede er altså ikke lenger lille Jokke, og det er plutselig bare kos å få en omfavnelse. Kurs starter tidligere på formiddagen i morgen. Usikker på om vi skal forskyve frokost to timer, eller om vi skal satse på å bare spise ekstra godbiter på full mage i to timer. Heller mot å drøye leggetid i kveld, stå opp sent og ta frokosten på kurset, da jeg personlig tror det blir et mindre onde for fordøyelsen enn å trykke på med godis i to timer, to timer etter frokost. For det første liker jeg ikke gi ham godis. Han får alt fullforet sitt som godis fra hånden i intervaller som tilsvarer måltider. Ikke glad i å gi masse ekstra utenom. For det andre blir alt som gis i løpet av to timer, to timer etter frokost, det blir vel for dårlig oppløst før magesekken tømmer seg i tarmen. Blir bare vomfyll som hemmer næringsopptak fra måltidet.  Vi går altså for sen kveld og sen frokost, om ingen som vet bedre korrigerer meg på den i tide. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...