Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 1.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Se tulip! I Australia har de skjønt det. In case of emergency:

Da har jeg vasket halve kabinettet med zalo, eddik og vann på sprayflaske. Lot det virke 5-10 minutter før jeg gnei det inn med en litt grov klut. Funket veldig bra!

Reposter denne for lesere som ikke gidder å lese hele tråden

Posted Images

Skrevet
26 minutter siden, mushi skrev:

Hvordan får jeg vasket et dusjkabinett i glass som er full av kalk? Må ha det helt strøkent til bilder ifm salg...

Lykke til! Beregn bra tid, masse eddik og diverse vaskemidler fra rørleggeren. 

Men altså, sjekk i en rørleggerbutikk. De har som oftest saker som er mer effektive enn det en bruker til vanlig. Evt hvis du kjenner noen som jobber som renholdere, så har proffene bedre ting enn det matbutikken har.

Kalk på bad er noe herk!

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, mushi skrev:

Hvordan får jeg vasket et dusjkabinett i glass som er full av kalk? Må ha det helt strøkent til bilder ifm salg...

Bland edikk og zalo! :)

  • Like 1
Skrevet
4 timer siden, Kokospaniel skrev:

Lykke til! Beregn bra tid, masse eddik og diverse vaskemidler fra rørleggeren. 

Men altså, sjekk i en rørleggerbutikk. De har som oftest saker som er mer effektive enn det en bruker til vanlig. Evt hvis du kjenner noen som jobber som renholdere, så har proffene bedre ting enn det matbutikken har.

Kalk på bad er noe herk!

Flott, da starter jeg allerede i dag. Har prøvd tidligere, men det ser jo bare litt bedre ut, ikke bra...

Skrevet
1 time siden, mushi skrev: Flott, da starter jeg allerede i dag. Har prøvd tidligere, men det ser jo bare litt bedre ut, ikke bra...

http://www.granvvs.no/kjokkenvaskerom/rengjoring/rengjoring/porsgrund-showerclean-10133

Denne! Bruk bare svamp, gni veggene i det og skyll av etter noen minutter. 

Nope, ikke hvis en har blitt skikkelig kalka. Da trengs det sterkere saker.

Skrevet
2 minutter siden, Kokospaniel skrev:

Nope, ikke hvis en har blitt skikkelig kalka. Da trengs det sterkere saker.

Fungerer supert i kabinettet her. :)   

Skrevet
51 minutter siden, Ozzy skrev:

Fungerer supert i kabinettet her. :)   

Dere har vel nytt kabinett? Ikke ett som ikke er vaska skikkelig på mange år? Dritten går jo aldri av når jeg vasker det. 

Skrevet

Ang kalk i dusj (og andre steder med vann); noen av oss har brønnvann med høyt salt- og kalkinnhold. Skal en bli helt kvitt kalken må en da bruke ei eller annen syre for å nøytralisere (alternativt kjøpe vaskevann, men det er å dra det litt langt...).

De fleste steder i Norge er ikke hardt vann (=mye kalk og mineraler) noe problem, derfor er norske vaskemidler ikke tilpassa slike forhold. Kommer en sørover i Europa er de mer vant til det og vaskemidlene mer tilpassa å fjerne kalk. Det finnes proffe rengjøringsmidler som tar kalk, men de er ikke alltid så enkle å få tak i. Angrer en smule på at jeg ikke kjøpte "restopplaget" når en av rørleggerne i bygda slutta med butikk. 

Skrevet

Da har jeg vasket halve kabinettet med zalo, eddik og vann på sprayflaske. Lot det virke 5-10 minutter før jeg gnei det inn med en litt grov klut. Funket veldig bra!

1592d05a7612f312af09a2488a85408a.jpg

  • Like 6
Skrevet
11 minutter siden, borderen skrev:

Jeg har en ny bomulls-t-skjorte som har fått en fett-flekk foran. Det gikk ikke av i vanlig vask (man ser fremdeles "Skyggen" av flekken. What to do? 

Har du biotex? Evt kan du dekke flekken med zalo en halvtimes tid før du kjører den i maskin, bare skyll godt først så det ikke skummer over :lol: og om det er bomull så vask på 60!

Skrevet
37 minutter siden, borderen skrev:

Jeg har en ny bomulls-t-skjorte som har fått en fett-flekk foran. Det gikk ikke av i vanlig vask (man ser fremdeles "Skyggen" av flekken. What to do? 

Jeg tok "wanish"  direkte på flekken. Pulver + litt vann,  lot det virke i et par timer før jeg hev i vasken med de andre klærne, fettflekkene forsvant. 

 

@Kokospaniel som kan dekke over? Får finne en flisebutikk eller noe da.

  • 3 weeks later...
Skrevet
På 23.8.2016 at 10:40 AM, Fillerya skrev:

Hvordan fjerner man fargestift tegninger fra setet på spisestuestolen :sint_01: Puten er i lin og kan ikke tas av:gaah:

Sikkert samme måte som permanent svart tusj fra gyngehest i stoff og lyse vegger.... Gåkke. :aww:  (pappaen gikk på do)

  • 2 months later...
Skrevet
6 minutter siden, Tonje skrev:

Hvordan fjerner man flekk fra hårfarge på porselensvask? :icon_redface: Har prøvd med eddik, men flekkene blir bare svakere..


prøv neglelakk fjerner :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...