Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg tror jeg sprekker... To flotte blomkålhoder brekt i store buketter, forvellet i vann til nesten møre. En god liter hvit saus med muskat over blomkålen (som ble sirlig stappet ned i en ildfast fo

Omnomnomnomnom!!!

Jeg leste først... Morrabrød

Posted Images

Guest Yellow
Skrevet

Tikka masala igjen i dag, med kyllingfileter denne gangen, grønnsaker, en skvett rømme og ris.

I morgen blir det pastarett som jeg ikke har laget før, men som blir slik:

Freset hvitløk og finhakket løk i pannen med olje, en neve amreikansk grønnsaksblanding (erter, mais og gulerot i små terninger), og kyllingfilet(er) kuttet i strimler. Krydret med det man selv ønsker, selv skal jeg bruke hvitløk+chilipulver, litt paprikapulver og en dasj pepper. Tilsett matfløte og la det putre litt.

Serveres med pastarør. :)

Skrevet

Hjemmelaget brun lapskaus med terninger av okse indrefilet. Superdigg og veldig sunt! :D

Gulrot, persillerot, potet og kålrot ++

Skrevet

Lammekoteletter med potet, grønnsaker og kålstuing fikk jeg servert i dag :) I morgen skal jeg lage kyllingfilet med en god salat og ris til. Kutter opp kyllingen og steker den med tikka masala-krydder og hvitløk, namnam!

Guest Gråtass
Skrevet

pannestekt småørret på brødskive med rømme og purre- yummi. I morra blir det kjøttkaker med saus, brokkoli og poteter.

  • 2 weeks later...
Guest Yellow
Skrevet

I dag ble det kjøttboller med ris-salat og hjemmelaget Tzatziki. :)

Det du trenger (til 2 personer):

Kjøttboller ("Farmen" fra Rimi er faktisk veldig gode, eller lag fra bunn).

Ris (bruker du Boil-in-bag så kun 1 pose).

1 pose sukkererter.

1 rød paprika.

1/2 isbergsalat.

Til Tzatziki:

1 beger matyoghurt.

1/2 agurk.

1 hvitløk.

Olivenolje.

Salt og pepper.

Press 3 båter hvitløk inn i yoghurten, kutt en halv agurk i små biter og tilsett, ca. en stor teskje med olivenolje. Smak til med salt og pepper. Bland godt sammen og la det stå i kjøleskapet minimum en halvtime før servering.

Kok risen, og stek kjøttbollene. Når de er ferdig stekt, sett de av på tallerken.

Fres så oppkuttet sukkererter og paprika i tynne strimler raskt i pannen (skal bare varmes), og tilsett så den ferdigkokte risen og bland inn kjøttbollene.

Kutt isbergsalat og bland det sammen på tallerkenen.

Serveres med tzatziki over, og det ble godt. :D

Skrevet

I dag ble det posesuppe fra Toro, kremet blomkål og brokkoli. Med rundstykker ved siden av. Ikke akkurat luksus, men er lat om dagen og orker ikke lage middag hver dag etter lange dager på skolen. Dessuten tømmer vi skapene for mat om dagen. Penger spart :D

I går laget jeg en veldig god tomatsaus med løk, basilikum, chili, hvitløk og tomatpure. Til den hadde jeg byggris, sambo spaghetti, og pølsebiter av kylling og kalkun, også rester. Tomatsausen var skikkelig nam! :D

Og tzatziki da. Det er digg, det!

Skrevet

I dag skal jeg ha stekt torskeloin (høres så fancy ut) med Lofoten fiskesaus og potet- og gulrotmos. Det samme skal jeg ha i morgen. På lørdag blir det tikka masala-kylling med ris og rømme, og så det samme igjen på søndag. Enmannshusholdning er ikke alltid like gøy. :P

Guest Gråtass
Skrevet

Idag ble det pangiusfilet (hvit flat fisk) stekt med bacon og Jamies erte og potetpure. Enkelt og kjempegodt!

Skrevet

I dag, taco! En evig klassiker og sunt er det også. Bruker mager kesam i stedet for rømme, ikke ost og fullkornswrap. Ellers tomat, mais, salatblanding og rødløk. Liker :D

Dessuten - hjemmelaget tacokrydder. Mye sunnere enn pose og minst like godt!

  • 2 weeks later...
Guest Yellow
Skrevet

Dagens middag blir i dag kyllingsalat av: Kyllingfileter, isbergsalat, perletomater, purreløk, rød paprika, mais (og fullkornspasta til min samboer) med litt rømmedressing.

I morgen skal jeg prøve ut denne oppskriften av basilikumkylling. :)

På søndag blir det fullkornpasta, kjøttdeig stekt med paprika, mais, løk og tomatsaus.

Skrevet

I dag blir det Gullgryte...

I morgen kjøpepizza... :P

På søndag blir det pangius-fisk med fløtegratinerte poteter og posegrønnsaker.... :)

Ikke særlig avansert meny med andre ord.... :P Men mett blir jeg nok :D

  • 2 weeks later...
Guest Yellow
Skrevet

Ytrefilet av okse, pommes frites, bearnaise, isbergsalat + stekt løk og varmede cherrytomater. :w00t: Lørdagskos!

Skrevet

Tirsdagen ble det salat med "alt" oppi (agurk, avocado, cherrytomater, fetaost ++++)

På onsdag kjørte vi første middagen sin vi flyttet i ny leilighet - blomkålsuppe

Torsdagen ble det taco

Fredagen skinke, ost og broccoli pai

I går var det lasagne med salat og hvitløksbaguetter.

I dag tror jeg det blir pairester :D (Super studentmat, er jo så lett å ta med seg et stykke på skolen som lunsj også!)

Skrevet

Kjøttkaker med potetmos. Potetmosen min er veldig god, men ikke akkurat sunn. Revet muscatnøtt, meierismør, litt salt og kremfløte moses med nykokte, varme poteter.

Til dessert: Mango- og vannmelonbiter med bringebær og blåbær strødd over. Droppet vaniljesausen fordi jeg brukte fløte i potetmosen. Nok er nok, liksom :lol:

Skrevet
Potetmosen min er veldig god, men ikke akkurat sunn. Revet muscatnøtt, meierismør, litt salt og kremfløte moses med nykokte, varme poteter.

Høres akkurat ut som min potetmos det der :D. Supergod - også jeg som aldri har likt hjemmelaget potetmos før jeg begynte å lage den selv nå i vinter :).

I dag ble det karrigryte med kyllingbiter og peanøtter - litt sånn "man tager hva man haver"-middag:

- To kyllingfileter delt i småbiter, stekt i panne med grillkrydder

- En hakket løk frest gylden i smør

- Ca 3 dl vann helles over og kokes opp sammen med en kyllingbuljongterning

- Krydres med masse karri og litt pepper og Aromatkrydder

Dette får koke litt inn før fløte helles over og kokes opp.

Peanøtter tilsettes på slutten av koketida.

Serveres med Jasminris :).

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...