Gå til innhold
Hundesonen.no

Dagens Middag


tm100021
 Share

Recommended Posts

Siste middager jeg husker:

Søndag:

Lapskaus av røkt kjøttpølse, poteter, gulerøtter og brun saus.

Mandag:

Wok av kyllingfilet, rødløk, mais, paprika, gulerot, soysauce og sursøt chilisaus.

Tirsdag:

Indrefilet, pommes frites og bearnaise.

Onsdag:

Findus fiskegrateng.

Torsdag:

Enkel taco i pita, med tacokrydret kjøttdeig, paprika, tomater og revet ost.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 3.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg tror jeg sprekker... To flotte blomkålhoder brekt i store buketter, forvellet i vann til nesten møre. En god liter hvit saus med muskat over blomkålen (som ble sirlig stappet ned i en ildfast fo

Omnomnomnomnom!!!

Jeg leste først... Morrabrød

Posted Images

Inspirerende tråd!

Vi hadde hjemmelagd " potetmos" ( poteter, et par gulrøtter og selvfølgelig masse smør og litt melk) og Fiskegrateng. I morgen blir det restene av stappa med fiskeboller i hvit saus og revne gulrøtter til. Billig, enkelt og godt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lasagne. Squash i creme fraiche, gullerøtter, løk, hvitløk, hakkede tomater og diverse krydder. (oppskrift fra rema1000 appen) Var godt! :D Tilbehør har vi ikke hørt om :P

Og jeg lagde det helt selv! Mtp mine bidrag tidligere i denne tråden bør dere være imponerte!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Middag/nattmat/frokost - går visst ut på ett nå. Hvertfall, hjemmelaget "lasagne" - ikke helt da, siden jeg ikke gidder ostesausen, så blir bare tomater i diverse former, gulrot, løk. kjøttdeig, krydder, lasagneplater og ost. Nam!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I dag spiste vi indisk curry-gryte for første gang. Veldig god!

Det vi hadde i:

Kyllingkjøttdeig.

1 rødløk.

1 glass Indian Curry.

Noen skvetter matfløte.

Strimlet sukkererter som ble tilsatt mot slutten for bare å såvidt bli varmet opp.

Servert med ris.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dagens middag var sinnsykt godt!

Nakkekotelett kokt i viltsaus i ovnen, med litt baconterninger og champion båter. Hadde litt brokkoli oppi mot slutten av koketida :drool:

Siden jeg ikke hadde poteter ble det servert med Quinoa

*konklusjon; når man lager det man har blir det knall godt*

like greit å slutte å planlegge når man er å handler

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gidder ikke lese hva andre har til middag i dag, da blir jeg sulten...

Siste dag før lønnings spiser jeg det siste jeg har i kjøleskapet, i dag måtte jeg jaggu stjele fra bikkjene :icon_redface:

En svensk kjøttpølse (IKKE vomoghundemat), stekt sammen med gulerot, løk, paprika, brokkoli og egg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dagens middag ble hjemmelaget (hvis man ser bort fra hermetikken da :P) CHILI CON CARNE

P2212946.jpg

Klarer ikke å dy meg, så legger ved dette :innocent: :

Chilikonkurranse

Et lite utdrag fra dommerprotokollen.

Chili nr 1: MERETES MANISKE MONSTER CHILI

Dommer 1: Litt mye tomat. Stimulerende styrke.

Dommer 2: Rund, vennlig tomatsmak, meget mild.

Novisen: Hallo! Hva i all verden er dette? Man kan fjerne maling med dette stoffet. Det var påkrevet med to halvlitere øl bare for å få slokket ildtungene. Håper dette er den verste chilien. Folk er jo gale som serverer slikt!

Chili nr 2: ÅDNES ÅNDEDRETTSDREPENDE CHILI

Dommer 1: Litt røksmak, kanskje ispedd en liten aning kjøttsmak.

Dommer 2: Meget interessant grillsmak, trenger nok litt mer chilipepper for å bli 100%.

Novisen: Dette stoffet må holdes utenfor barns rekkevidde. Det er vanskelig å kjenne smaken når kjeften er full av brent kjøtt. Jeg måtte vifte bort de som forsøkte å foreta Heimlich manøver på meg. Det var så vidt jeg klarte å kreke meg bort til baren for å få fatt i et brett med halvlitere.

Chili nr 3: FREDDYS FLAMMENDE CHILI

Dommer 1: Utsøkt ildfull chili! Meget fin styrke. Må nok ha i flere bønner.

Dommer 2: Chili uten bønner. Kanskje litt for salt. Den røde chilipepperen kommer virkelig til sin rett.

Novisen: Ring Statens Strålevern, dette er radioaktivt avfall! Det kjennes ut som om jeg har sniffet metangass. Jeg forsøker frenetisk å få åpnet øltønna med neglene. Jeg må få slokket brannen i kjeften!! FORT!!

Chili nr 4: BERTILS BRUTALE BØNNEBRYGG

Dommer 1: Svarte bønner nesten helt uten smak. En stor skuffelse.

Dommer 2: En svak aning av lime av bønnene. Sikkert bra til fisk eller annen mild mat. Som chili derimot, skuffende.

Novisen: Jeg kjente noe som rev i tungen men jeg kunne ikke kjenne noen smak. Bartenderen stod bak meg med et brett med halvlitere og forsikret meg om at forfriskningene hele tiden var innen rekkevidde. Det var bare for meg å rope ut…

Chili 5: LINDAS LAMMENDE LEPPESMELTER

Dommer 1: En fin og sterk chili. Cayennepepper som basis gir en anseelig styrke. Meget imponerende.

Dommer 2: Chili med strimlet kjøtt som burde ha mer tomater. Må medgi at cayennepepperen dominerer en smule.

Novisen: Det ringer i ørene og jeg kan ikke fokusere blikket. Jeg rapte og fire personer som befant seg foran meg måtte oppsøke lege på grunn av brannskadene de pådro seg. Man kan få alvorlige hjerneskader av denne chilien. Bartenderen reddet meg ved å plassere meg direkte under tappekranen. Det irriterer meg at en av dommerne ba meg slutte med å hyle og bære meg.

Chili nr 6: VERAS VARIERTE VEKKELSE

Dommer 1: Tynn men grov vegetarisk chili. Forøvrig en meget fin ballanse mellom chilipepper og øvrige krydder.

Dommer 2: Den absolutt beste hittil. Aggressiv anvendelse av chilipepper, løk, og hvitløk. Superb.

Novisen: Innvollene er bare en romlende floke av ild og skumle gasser. Ingen tør å befinne seg bak meg bortsett fra bartenderen.

Chili nr 7: SVANHILDS SERIØSE SPISE

Dommer 1: En kraftig chili som minner for mye om chilipepper på boks.

Dommer 2: Smaker som om kokken har rørt inn en boks chilipepper i siste liten. Jeg noterer at jeg er alvorlig bekymret for dommer nummer 3 - han virker litt oppspilt og stresset.

Novisen: Om noen stappet en håndgranat inn i munnen på meg og fjernet splinten ville jeg ikke ha merket forskjell. Jeg har mistet synet på det ene øyet og det andre er i ferd med å sløres. Det er en konstant brusende lyd i hodet mitt, omtrent som om jeg skulle befinne meg midt i Niagara-fossen. Hele brystet er dekket av den chilien som den bedøvde munnen ikke har klart å få i seg. Siden det nå er så usannsynlig vondt å trekke pusten, har jeg bestemt meg for å slutte å puste. Jeg kommer til å dø. Under obduksjonen kommer de i alle fall til å forstå hva som tok livet av meg. Forresten, jeg kan jo puste gjennom hullet i magen… Ring Mulder og Scully og fortell dem at jeg har en supernova på tungen.

Chili nr 8: MARTES MONUMENTALE MEGA CHILI

Dommer 1: Dette var en mild og fint balansert chili. Bare synd at det meste gikk til spille da dommer nummer 3 falt og veltet hele gryten over seg.

Dommer 2: En perfekt avslutning. Dette er en fint blandet chili som er middels sterk for de aller fleste. Ikke for grov, men tilstrekkelig sterk.

Novisen: Aggghhhh………

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...