Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Jeg har enda ikke kommet på noen sjeldne raser som jeg liker (bortsett fra min egen da ?). Jeg kjenner noen som har hund av sjeldne raser, men det er ikke raser jeg vil ha. Som F.eks Sarlooos wolfhound. Flott, men nei takk.
Det er nok gode grunner til at enkelte raser er sjeldne. 
 

Men jeg er veldig nysgjerrig på hvilke sjeldne raser andre liker ?

Endret av Rufs
Skrevet
1 time siden, Debbie skrev:

Porcelaine har alltid vært min drømmerase, men skal aldri ha det.

Kom over en annonse på Finn nylig med den rasen. 

 

Hmm. Saarloos Wolfhound er jo utrolig fin, for den ligner på en ulv. Irsk Vannspaniel, vet ikke helt hvorfor. Blå/Picardie Spaniel for jeg liker utseende på stående fuglehunder. 

Skrevet

Min egen rase, basenji.

For meg var det en typisk "drømmerase jeg aldri skal ha" type ting, rett og slett fordi det er mange skrekkhistorier ute å går. Den hørtes alt for sær og krevende ut, men man skal aldri si aldri. Så dere som tenker at dere aldri kommer til å få rasen dere liker fordi den er for sær...ikke frist sjebenen! 

  • 1 month later...
Skrevet

Native American Indian Dog.
 

Yakutisk Laika (en del av de er ikke noe fine, men noen av de er helt ekstremt fine!!)

British Timber Dog. Ganske ny rase.

Tamaskan.

Beauceron. Sjelden i Norge isf.

Alaskan Klee Kai. Har sett noen i Norge da.

  • 7 months later...
Skrevet

Jeg ser både Beauceron og Irsk Vannspaniel er nevnt i tråden, det er veldig gøy - har hatt begge. 

Irsk Vannspaniel med et "uhell", og Beauceron for å prøve et friskere alternativ til Dobermann, som jeg også har hatt tidligere.

De er flotte hunder alle, Irsk Vannspaniel var en stor tulling og veldig rar. Dere vet når Frodo tar på seg ringen i Ringenes Herre, og havnet i ett paralellunivers. Sånn var han hele tiden.

Beauceron er en stor klovn som er vanskelig å motivere, mye egne meninger og vil gjøre det hun vil gjøre. Vil være ferdig å trene når hun vil være ferdig. Bjeffer når hun synes hun har gjort øvelser "bra nok" og bør være ferdig.

Dobermann er fortsatt favoritt og i trening var hun mer av typen: vi gjør alt du vil gjøre, all day, every day.

  • Haha 1
Skrevet

Jeg «oppdaget» nylig lapsk vallhund. Og utseendemessig er de helt fantastisk fine (jeg liker ikke masse pels ?). Flotte farger, passelig med pels, og passelig høyde.

Men ellers vet jeg lite om de, og har til gode å treffe en. Skulle gjerne visst mer om denne rasen. Da om gemytt og helse. For fine er de! ❤️

Skrevet
2 minutes ago, Rufs said:

Jeg «oppdaget» nylig lapsk vallhund. Og utseendemessig er de helt fantastisk fine (jeg liker ikke masse pels ?). Flotte farger, passelig med pels, og passelig høyde.

Men ellers vet jeg lite om de, og har til gode å treffe en. Skulle gjerne visst mer om denne rasen. Da om gemytt og helse. For fine er de! ❤️

En av mine drømmeraser. Bare... røyting, og lyd... De er jo brukshunder og krever en del aktivitet, mer enn de andre lapphundene. Men generelt friske og stødige hunder, tøffe gjeterhunder med mye kapasitet og (egen)vilje. Og lyd. Og pels. Nevnte jeg bjeffing og røyting?

  • Haha 2
Skrevet

Taigan har fascinert meg siden jeg først hørte om dem. Kan dog svært lite om dem. 
Alaskan Klee Kai vurderte jeg seriøst en periode, men de utgikk. 
Samme med Kai Ken, flotte hunder, men ikke det jeg ønsker i en hund akkurat nå. 
Thai ridgeback synes jeg er flotte spesielt de sorte eller grå, men det blir for urhund med vokt for meg. Hadde jeg derimot bodd der og hatt behov for en vokter er jeg ikke i tvil. 
Div ulvehunder er også bare helt fantastisk flotte, men ikke noe jeg ville hatt i hus. De er ikke for meg. 
Mudi var også oppe til vurdering for meg, men det blir for mye lyd for meg. 
Lagotto Romagnolo er høyt på lista mi om allergien min blir ille. (Bank i bordet, håper jeg slipper det)

Sikkert flere der ute jeg ikke kommer på i farten, men dette er i hvert fall noen jeg har bitt meg merke i. 

Skrevet

Ordentlig sjeldne raser har jeg erfaringsmessig skjønt at det gjerne er en grunn til at de er det. Flere jeg har hatt interesse for som jeg har skjønt ikke er noe for meg når jeg har blitt kjent med noen individer. Men selvsagt mange raser jeg synes er tiltalende utseendemessig, men er jo væremåten man må like og trives med, det får man ikke et ordentlig inntrykk av når man ikke kjenner individer av rasen.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...