Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva bruker dere mot flått på hundene?


Recommended Posts

Skrevet

Ingenting. De er glatthårede og er lett å finne flått på (og den setter seg nok ikke så lett som med mer pels). Vi brukte bravecto (piller) et år, og pelsmiddel før det igjen, men har igrunn ikke fått noe mer flått etter at vi sluttet.

Jeg ville nok brukt et repellerende middel om jeg skulle hatt pelshund.

Skrevet (endret)

Bruker Bravecto på springeren min, mens han eldste (blanding, korthår) har gått uten Bravecto i år. Opplever som @simira at de ikke fester seg så lett og er enkle å se. Mens springeren var full i flått før han fikk Bravecto?

Endret av Miloficent
Skrevet

Bor på Østlandet og har mye flått. Har langhåret border collie og bruker Bravecto på 6. året nå. Ikke opplevd noen bivirkninger. Hender de kryper i pelsen, men de dør hvis de biter. Jeg gir kun en gang på våren når jeg ser den første flåtten. Opplever at en pille holder hele sesongen her.

Skrevet
19 minutter siden, Miloficent skrev:

Bruker Bravecto på springeren min, mens han eldste (blanding, korthår) har gått uten Bravecto i år. Opplever som @simira at de ikke fester seg så lett og er enkle å se. Mens springeren var full i flått før han fikk Bravecto?

Men blir pelsen fulll av levende flått som kryper rundt på springeren? 

Skrevet
På 10/1/2020 at 5:33 PM, Grønn skrev:

Men blir pelsen fulll av levende flått som kryper rundt på springeren? 

Nei, full av levende flått blir den ikke. Men på en skogstur midt på sommeren kan jeg plukke 2-3 som kravler i pelsen. Bor i Rogaland - mye flått! Så er de vanskelige å se når de setter seg i pelsen, derfor bruker vi flåttmiddel? Også fordi de ofte setter seg i ansikt og det ser så dumt ut med en hårløs flekk når de blir plukket

Skrevet
Akkurat nå, yurij skrev:

Nexgard eller Bravecto men ja, de blir fulle av kravlende flått. Over 100 pr tur tilsammen på alle tre. 

uæææ

Hvor i landet er dette? Og børster du dem etter hver tur, da?

Skrevet
Akkurat nå, Grønn skrev:

uæææ

Hvor i landet er dette? Og børster du dem etter hver tur, da?

Sørlandet, jeg plukker med fingrene og hundene er hvite så jeg ser dem. Heldigvis har vi hatt lange tørre perioder de siste somrene og da liker flåtten seg dårlig. 

Skrevet

Bravecto på hunden med mørk rufsepels. Ser ikke flåtten der, så der får pillene ta knekken på de som fester seg. Virker veldig bra ?

Den lyse korthårete bruker jeg ingenting på. Der ser jeg flåtten, og kan fjerne dem umiddelbart. Dvs 5-7 stk greier å feste seg i løpet av en sesong. Og det er ikke så ille, så hun slipper flått-middel

Skrevet

Frontline eller exspot på mine to groenendaeler. Foretrekker repellerende midler, og ene hunden fikk bivirkninger på bravecto. 
Men synes dessverre flåttmidlene har dårligere virkning nå enn for bare noen år siden, så går over med karde etter tur for å få vekk flått som kravler i pelsen. 

Skrevet

Bruker Bravecto de ukene i året vi er i huset i Spania.

Funker jo ikke med dråper på hunder som bader flere ganger om dagen.

Og har før fått med husflått hjem fra Portugal som overvintret i huset vårt, pga at vi hadde gitt dråper som tydeligvis ikke gjorde jobben etter bading.

Hjemme slipper vi heldigvis sånt.

Skrevet

Synes å huske fra sist jeg hadde hund for mange år siden at man helst ikke skulle kose så mye med pelsen på hunden når den hadde på slike halsbånd, spesielt at barn burde holde seg unna. Er det sånn?

Skrevet
2 hours ago, Grønn said:

Synes å huske fra sist jeg hadde hund for mange år siden at man helst ikke skulle kose så mye med pelsen på hunden når den hadde på slike halsbånd, spesielt at barn burde holde seg unna. Er det sånn?

Ja, man skal holde seg selv og barn unna, og spesielt andre katter kan det gå katastrofalt med om de driver borti påføringsmiddelet til hunden. 

Skrevet
Akkurat nå, Stjerneskinn skrev:

Ja, man skal holde seg selv og barn unna, og spesielt andre katter kan det gå katastrofalt med om de driver borti påføringsmiddelet til hunden. 

Men hvordan får dere til det? Å ikke kose med hunden over halvparten av året?

Skrevet
Just now, Grønn said:

Men hvordan får dere til det? Å ikke kose med hunden over halvparten av året?

Det gjelder ikke så lenge etter, og så kan hunden bades også (ikke spør meg om nøyaktig tid etter det er påført). Jeg bruker ikke slike preparater/legemidler selv (finnes tross alt mye naturlig en kan bruke). 

  • 7 months later...
Skrevet

Jeg anbefaler Bravecto for å ta livet av flåtten. Det fås som påflekkingsvæske og som tyggetabletter og har få bivirkninger (1,6% av hundene får diaré, oppkast o.l.). I tillegg er det lurt å bruke noe med repellerende/frastøtende effekt. Noen eksempler er Beaphar halsbånd og biodråper, men det finnes også andre produsenter. Noe nytt i 2021 er Trine potevoks med repellerende effekt på flått og flyvende insekter. Den er basert på citronella-, lavendel-, og nellikolje og disse essensielle oljene har dokumentert effekt overfor flått og flyvende insekter.

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...