Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
Just now, tillien said:

 

Å kalle meningsmotstandere for fjomper er ikke noe godt utgangspunkt for den diskusjonen du sier du er villig til å ta. Er det virkelig ikke mulig å ta en ren faglig diskusjon uten å komme med slikt? Det er seriøse forskere og seriøs forskning bak dem du kaller fjomper og det er forskning som trekker i begge rettninger. Når det kommer til screening og annen forbygging så finnes det store fagmiljøer som har, for mange , et ganske provoserende syn på slikt. Fordi det strider mot det mange intuitivt tenker. Men det er definitivt ikke fjomper som står bak. 

De argumentene jeg fant mot mammografi, var jevnt over at folk kan bli skremt uten grunn. De er skremt fordi de kommer på at de kan få kreft når de får innkalling til screening. De blir skremt om de får en falsk positiv og må ta en tilleggsundersøkelse. Det er mulig at det ligger noe vitenskapelig god argumentasjon for hvorfor vi skal ta det alvorlig, jeg regner med at du finner de til meg, og når jeg har lest det skal jeg revurdere om jeg ikke syns at sånne hensyn er fjompete. For, hvis de tror at SCREENING og en feildiagnose er skummelt, så må de gjerne prøve å sette seg inn i hvordan det er å faktisk ha en sånn diagnose, å faktisk få en ganske heftig behandling for i beste fall bli frisk, i verste fall forlenge livet ditt en stund, og de kan prøve å forestille seg hvordan det er å dra på kontroll hver 3 måned i 2 år etter endt behandling fordi at sjansen for tilbakefall er rimelig stor - det er langt skumlere enn selve undersøkelsen for hvorvidt du har kreft eller ikke. 

Og jeg har ikke engang sagt noe om hva kreftbehandling og skader du får av det, hvor skremmende det kan være. Så ja, jeg kaller det å ta hensyn til folks redsler for å kanskje være sjuke, for fjompete. 

Just now, tillien said:

Uansett, jeg har i alle fall ikke tenkt å ta den diskusjonen med deg her. Også fordi, som nevnt flere ganger i tråden du siterte, dette vel ikke er tråden for slike faglige diskusjoner (de blir jo stort sett skilt ut).

Jeg er ikke lege, så en faglig diskusjon blir det neppe uansett. 

Just now, tillien said:

Skal se om jeg kan starte en tråd om emnet (HD-screening) i helseforumet, så kan vi evt diskutere det der. Jeg har imidlertid ikke noen stor grunn til å diskutere kreftscreening hos mennesker. At mammografi i det hele tatt kom opp var som eksempel på noe som, enten du liker det eller ikke, er noe omdiskutert. Altså for å eksemplifisere at det ikke nødvendigvis er konsensus rundt bruk av screening. Jeg forsøkte ikke på noen måte å starte en diskusjon om kreft.

Jeg gikk ut i fra at denne siden er korrekt: 

 https://www.kreftregisteret.no/screening/Mammografiprogrammet/Fordeler-og-ulemper/

Om det er noen tungtveiende grunner til å ikke foreta screening utover at en og annen blir unødvendig skremt av å måtte sjekke om de har kreft, tar jeg gjerne i mot kilder på det. Det er ikke en diskusjon. Det er opplysningsarbeid. 

Just now, tillien said:

Hjelpes ... jeg kom med et hjertesukk fordi jeg var engstelig. Beklager det. Jeg forklarte også hvorfor jeg likevel gjør det. Fordi jeg ønsker et fortsatt godt forhold til en god oppdretter som jeg har lovet å ta røntgen.

Jeg antar det er fortjent at folk tror jeg er nedlatende når jeg er oppriktig nysgjerrig. Ingenting å beklage, det er ikke jeg som har ømme tær her. 

Og ja, nå var jeg nedlatende. 

  • Svar 3.4k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hils på Silma, North Sheltie's Starlight Har vært en svipptur innom Harstad og hentet lillegull, og sjokkert hele familien, var kun gubben som visse jeg skulle ha valp Tantebarnet til Inya, og en

Jeg danset til krampa tok meg. Bokstavelig talt. Jeg har vondt i føttene, leggene truer med ny krampe etter en siste sluttspurt til Mambo Nr 5, jeg har hold i siden, og senebetennelsen i armene fikk k

Hils på Rhiannon❤

Posted Images

Skrevet
Just now, 2ne said:

Jeg antar det er fortjent at folk tror jeg er nedlatende når jeg er oppriktig nysgjerrig. Ingenting å beklage, det er ikke jeg som har ømme tær her. 

Og ja, nå var jeg nedlatende. 

Seriøst, 2ne. Når en post for en stor del er nedlatende, så er det vanskelig å oppfatte at noe mot slutten, som også ser nedlatende ut plutselig bare er nysgjerrighet. Jeg skjønner heller ikke hvorfor du føler for å fortsette å være nedlatende. Vi er da voksne mennesker her inne? Og jeg skjønner ikke hvorfor du fortsetter på en diskusjon jeg eksplisitt har sagt at jeg ikke ønsker å ta, som ikke var intensjonen min å ta. Så da stopper i alle fall jeg der.

  • Like 2
Skrevet

For en lang dag det har vært... trøtt som en strømpe, men må holde meg oppe noen små timer til. Men snart skal jeg legge meg:)

Hatt en kjempefin tur i dag, og det er deilig å gå tur et sted man ikke pleier å gå tur, og det er deilig å gå tur sammen med andre:D

Imorra begynner uka igjen... blir sliten bare av å tenke på det:)

Skrevet
Herremin! :wub: Jeg vil ha! Har så lyst på en finsk lapphund. (Det er det, sant...? [emoji14] )
Stemmer [emoji3]
Fryktelig søte og fluffy! Jeg er glad det ikke er min type rase, ellers hadde det vel vært ekstremt vanskelig å besøke dem uten å ende opp med en selv[emoji28] så kosete og myke og gode...!
Skrevet
1 time siden, Lola Pagola skrev:

Sett noe så søtt da! Om 1 uke begynner de å dra :/

d8936ee19a7bcf4f36081b5175265bad.jpg

Jeg vil ha den reven helt til høyre, værsåsnill?

  • Like 1
Guest *Kat84*
Skrevet

Dagen i dag har vært ekstremt lite effektiv. 
Etter å ha vært våken en stund begynte jeg å føle meg svimmel, frøs veldig, og halsen svir og klør. Etter å ha måtte stoppe opp og støtte meg mot vegg og dørkarm 2 ganger på kort tid gav jeg opp og gikk og la meg. Da sovnet jeg en kort stund og våknet av at jeg lå og hakket tenner. Sovnet igjen, og da var det helt motsatt. Da svettet jeg som det skulle vært en varm sommerdag... 
Nå har jeg vondt i hodet, øm rygg, og begynner å fryse igjen... 

Kostholdet består nå av peppermynte, appelsiner, cola, og alt annet jeg har lyst på bare fordi. :aww: 

Skrevet
Just now, tillien said:

Seriøst, 2ne. Når en post for en stor del er nedlatende, så er det vanskelig å oppfatte at noe mot slutten, som også ser nedlatende ut plutselig bare er nysgjerrighet. Jeg skjønner heller ikke hvorfor du føler for å fortsette å være nedlatende. Vi er da voksne mennesker her inne? Og jeg skjønner ikke hvorfor du fortsetter på en diskusjon jeg eksplisitt har sagt at jeg ikke ønsker å ta, som ikke var intensjonen min å ta. Så da stopper i alle fall jeg der.

Seriøst, tillien. Som jeg sa. Jeg skjønner at jeg ofte oppfattes som nedlatende, også når jeg ikke mener å være det. At du i dette tilfellet fortsetter å hevde at jeg er nedlatende, gjør ikke min første post om temaet nedlatende av den grunn.

Og seriøst, tillien. Som et voksent menneske som engasjerer deg i sosiale medier, så må du da snart ha lært at det at noen ikke hadde en intesjon eller interesse av å diskutere et tema vedkommende tar opp, ikke er det samme som at det ikke blir en diskusjon om temaet. Det er altfor mange, også på dette forumet, som ikke benytter seg av screening som er anbefalt og tilgjengelig fordi det er "ubehagelig". Det er usaklig. Du hevder det er omdiskutert i fagmiljøet, jeg har spurt deg om kilder, du kommer ikke med noen, du bare insisterer på at jeg er nedlatende. Vel, whatever floats your boat, legg det gjerne på meg, jeg var - igjen - oppriktig nysgjerrig på hva annet enn potensielle unødvendige redsler som ligger til grunn for å ikke benytte seg av potensiell livsreddende screening, da går jeg ut fra at det ikke finnes noen. 

Forøvrig. At du tar det personlig at jeg syns det er fjompete å ikke undersøke seg for kreft fordi man er redd for undersøkelsen, tyder på at du er en av de som syns det er grunn nok til å ikke undersøke seg. Du trenger ikke å svare på det, men jeg håper jo - oppriktig, uten baktanker, uten å være spydig eller nedlatende - at noen måneder ikke vil være avgjørende for deg noen gang. 

Skrevet
1 time siden, Kaisen skrev:

Nå sitter jeg å vrir hodet mitt ang hvor jeg kan plassere mikroen..har plutselig blitt allergisk mot å ha masse ting på kjøkkenbenken.. og den mikroen er jo så stor og lite fin. Ville hatt den i skapet, men har ingen stikkontakt der...kun to stikkontakter ved kjøkkenbenken..kanskje jeg kunne hatt den oppå kjøleskapet, men bak der er der bare en stikkontakt, og der er jo kjøleskapet...alt man skal irritere seg over

Bruker du den så ofte da? Jeg bruker kaffemaskinen hver dag i perioder, men den står fortsatt i et skap, jeg tar den ut og pakker den bort hver gang jeg bruker den. Så jeg hadde bare satt den i skapet, og tatt den ut når den skal brukes. :)

Skrevet
Just now, 2ne said:

At du tar det personlig at jeg syns det er fjompete å ikke undersøke seg for kreft fordi man er redd for undersøkelsen, tyder på at du er en av de som syns det er grunn nok til å ikke undersøke seg

Denne kan jeg ikke la stå ubesvart. Slutt nå med å tillegge andre folk følelser og meninginger som det ikke er grunnlag for. Jeg tar det hverken personlig, eller mener at folk ikke skal undersøke seg. Du drar diskusjonen vekk fra det som evt var temaet. Jeg sier ikke mammografi er galt. Jeg brukte mammografi som et mer eller mindre anekdotisk eksempel på at screening generelt kan være omdiskutert. At det ikke er så åpenbart for alle at det i sum er positivt. Jeg har ikke forsøkt å starte noen mammografidiskusjon. Du må gjerne ta en, men det blir ikke med meg. 

Skrevet
Just now, tillien said:

Du må gjerne ta en, men det blir ikke med meg. 

Og allikevel fortsetter du å svare.. 

Skrevet

Akkurat nå sitter jeg på do...

...med farge i håret og venter på at tiden skal gå.

Jeg setter meg ikke i forholdsvis lys sofa med huet fullt av farge. Men jeg burde hatt TV på badet, 30 minutter går fortere om jeg får sett på en episode av noe moro. 

Guest Christine
Skrevet
Akkurat nå, Stine skrev:

Hvor er det best å kjøre fra Trondheim til Molde? E39 med ferje eller ned til Åndalsnes og ut den veien? @Krutsi?

Jeg liker E39 best :aww: Mulig jeg er farget av å ha kjørt via Åndalsnes mange ganger, men veien fra Dombås til Åndalsnes er kjedelig :lol: 

Skrevet
Akkurat nå, Christine skrev:

Jeg liker E39 best :aww: Mulig jeg er farget av å ha kjørt via Åndalsnes mange ganger, men veien fra Dombås til Åndalsnes er kjedelig :lol: 

Jeg har aldri kjørt E39 der før, så det er jo litt spennende :D Men så må det jo klaffe med ferja og... Det er vel bare 20 min som skiller de to rutene, også vil jeg jo kjøre den beste veien :lol:

Skrevet

Vi har sluppet pent unna vinden, den var langt unna så sterk som varslet i dag. Men jeg er likevel fornøyd med at hestene har holdt seg inne når det har stått på som verst. Flinke gamper :ahappy:  Begge har pels type moskus, men greit at de har vett til å søke inn uansett. Bugen likte seg ikke inne når det var mye vind, ble for mye lyder, men hun gikk konsekvent med tjukt og godt dekken i sånt vær. 

 

Skrevet
1 time siden, Lola Pagola skrev:

Sett noe så søtt da! Om 1 uke begynner de å dra :/
d8936ee19a7bcf4f36081b5175265bad.jpg

Det må seriøst være det søteste bildet jeg har sett på veldig veldig lenge :wub:

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Stine skrev:

Jeg har aldri kjørt E39 der før, så det er jo litt spennende :D Men så må det jo klaffe med ferja og... Det er vel bare 20 min som skiller de to rutene, også vil jeg jo kjøre den beste veien :lol:

Familien i Ålesund kjører alltid via Dombås når de skal til Trondheim. Det vil si NKK Leangen og Trondheim Hundefestival, så mulig vinterføre endrer preferansene.

Skrevet
Just now, Stine said:

Jeg har aldri kjørt E39 der før, så det er jo litt spennende :D Men så må det jo klaffe med ferja og... Det er vel bare 20 min som skiller de to rutene, også vil jeg jo kjøre den beste veien :lol:

Jeg varierer hvilken jeg kjører. Der er jo tre mulige ruter.  Ytre tar en time kortere tid hvis man planlegger godt ift ferger. 

Skrevet
Akkurat nå, Raksha skrev:

Vi har sluppet pent unna vinden, den var langt unna så sterk som varslet i dag. Men jeg er likevel fornøyd med at hestene har holdt seg inne når det har stått på som verst. Flinke gamper :ahappy:  Begge har pels type moskus, men greit at de har vett til å søke inn uansett. Bugen likte seg ikke inne når det var mye vind, ble for mye lyder, men hun gikk konsekvent med tjukt og godt dekken i sånt vær. 

 

Jeg er så imponert over folk som kan hest. For meg er det som å kunne fly helikopter eller andre ting som jeg er et lysår unna å vite noe som helst om. :lol:

 

  • Like 2
Skrevet
Just now, Symra&Pippin said:

Jeg er så imponert over folk som kan hest. For meg er det som å kunne fly helikopter eller andre ting som jeg er et lysår unna å vite noe som helst om. :lol:

 

:lol:  Hester er ganske like hunder å mange måter :wub: De er ganske enkle å skjønne seg på når man bare "snakker språket". Akkurat som med hund. 

 

  • Like 3
Skrevet
2 minutter siden, SFX skrev:

Familien i Ålesund kjører alltid via Dombås når de skal til Trondheim. Det vil si NKK Leangen og Trondheim Hundefestival, så mulig vinterføre endrer preferansene.

Skulle jeg dratt rett til Ålesund hadde jeg gjort det :)

Skrevet
12 minutes ago, Stine said:

Jeg har aldri kjørt E39 der før, så det er jo litt spennende :D Men så må det jo klaffe med ferja og... Det er vel bare 20 min som skiller de to rutene, også vil jeg jo kjøre den beste veien :lol:

Sjekk værmeldingen. Slike dager som i dag tar ytre lang tid, når den ene ferja etter den andre blir kansellert :P 

Skrevet
Akkurat nå, enna skrev:

Jeg varierer hvilken jeg kjører. Der er jo tre mulige ruter.  Ytre tar en time kortere tid hvis man planlegger godt ift ferger. 

Hvordan er veistandarden? Blir enten Oppdal-Åndalsnes eller E39,jeg heller litt mot E39 egentlig. Siden jeg har kjøretid å ta hensyn til :)

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...