Gå til innhold
Hundesonen.no

Sonens Secret Santa 2017 - ønskelistetråden


Recommended Posts

Skrevet

Her skriver dere ønskeliste for Sonens Secret Santa 2017.

Ønskelister gjør det enklere å finne noe som passer for Secret Santa å gi, framfor skivebom og helt uegnet gave - for eksempel riesengrøt til laktoseallergiker eller polvotter til soniser i Sahara. Men det er selvfølgelig - i julens ånd - lov til å gi fra hjertet i beste mening.

  • Like 7
Skrevet
47 minutter siden, SFX skrev:

Ønskelister gjør det enklere å finne noe som passer for Secret Santa å gi, framfor skivebom og helt uegnet gave - for eksempel riesengrøt til laktoseallergiker eller polvotter til soniser i Sahara.

Riesengrøt!?? Er det lov å skrive på et hundeforum?? :P:D (Sorry, kunne bare ikke dy meg ... :) )

  • Like 3
Skrevet
15 minutter siden, tillien skrev:

Riesengrøt!?? Er det lov å skrive på et hundeforum?? :P:D (Sorry, kunne bare ikke dy meg ... :) )

Det HETER riesengrøt på Sonen... :aww: 

  • Like 2
Skrevet
3 timer siden, tillien skrev:

Riesengrøt!?? Er det lov å skrive på et hundeforum?? :P:D (Sorry, kunne bare ikke dy meg ... :) )

Oh yes, riesengrøt er en etablert sonisme, kombinert med at det var et ordspill på ulike hunderaser - vrengt polvott er også en sonenrase :-D 

  • Like 4
Skrevet
11 timer siden, SFX skrev:

Oh yes, riesengrøt er en etablert sonisme, kombinert med at det var et ordspill på ulike hunderaser - vrengt polvott er også en sonenrase :-D 

Oki!! Greit å vite ;)

Men riesengrøt er vel tross alt et større problem for vegetarianere og veganere enn folk med laktoseintoleranse? Bare så folk er oppmerksomme på det altså!!! Om det ikke er snakk om tisper som produserer melk da? Blir litt forvirret her ... 

Jeg kunne også vært interessert i hvor lenge en middels riesen skal koke før det blir grøt. Og om det er juks å bruke kvern (har en KM665MP2, kjøpt på tilbud på Elkjøp, kvernen har vært brukt til å kverne noe fisk tidligere om det er av betydning), evt fliskvern om den er særdeles gjenstridig (det har jeg ikke og tror ikke de har slikt på Elkjøp, men naboen har en som ser ganske effektiv ut. Den er dog ganske gammel - ca 1960ish) ... ?

Hvis man ikke finner riesen, er det noe som kan brukes som erstatning? Kongepuddel? Evt flere mindre schnausere? (hvor mange evt og kan man mixe dverg og vanlig? Hvordan regner man evt ut?) Skjønner at det ikke blir det samme (og det kan jo knapt kalles riesengrøt), men det er jo ikke så altfor mange kokeklare riesen rundt omkring ... (har ikke sjekket ang dverg og vanlig, men det blir vel mye det samme - litt treige å få i gryta de også???)

Takker for alle tips, gleder meg til jul!!

 

  • Like 6
Skrevet
3 timer siden, tillien skrev:

Oki!! Greit å vite ;)

Men riesengrøt er vel tross alt et større problem for vegetarianere og veganere enn folk med laktoseintoleranse? Bare så folk er oppmerksomme på det altså!!! Om det ikke er snakk om tisper som produserer melk da? Blir litt forvirret her ... 

Jeg kunne også vært interessert i hvor lenge en middels riesen skal koke før det blir grøt. Og om det er juks å bruke kvern (har en KM665MP2, kjøpt på tilbud på Elkjøp, kvernen har vært brukt til å kverne noe fisk tidligere om det er av betydning), evt fliskvern om den er særdeles gjenstridig (det har jeg ikke og tror ikke de har slikt på Elkjøp, men naboen har en som ser ganske effektiv ut. Den er dog ganske gammel - ca 1960ish) ... ?

Hvis man ikke finner riesen, er det noe som kan brukes som erstatning? Kongepuddel? Evt flere mindre schnausere? (hvor mange evt og kan man mixe dverg og vanlig? Hvordan regner man evt ut? Skjønner at det ikke blir det samme (og det kan jo knapt kalles riesengrøt), men det er jo ikke så altfor mange kokeklare riesen rundt omkring ... (har ikke sjekket ang dverg og vanlig, men det blir vel mye det samme???)

Takker for alle tips, gleder meg til jul!!

For å bevare smak og konsistens, må den helkokes! Jeg anbefaler å bruke et badekar som du henger over et stort bål og langtidskoker den - gjerne over et døgn. Man kan med fordel tilsette bjørkeris i kokevannet også - det gir en utsøkt aroma. Bruker du kongepuddel tror jeg du får mer fløyelsgrøt, men der skal jeg ikke uttale meg siden jeg ikke har testet ut den. 

  • Like 4
Skrevet

Får være litt seriøs med ønskene mine jeg da ;) Ingen riesengrøt her!

Jeg setter veldig pris på sånne søte figurer til å pynte med (enten tre eller "porselen" look a like). Eller andre søte pyntegjenstander! Har en elsk for buddhafigurer og det er lenge siden jeg har fornyet noe nå (ikke at mannen er lei seg for det) ;) Av julestæsj har jeg det meste egenrlig, men om du hekler er ikke en rund heklet duk i rødt å forakte til stuebordet eller så skulle jeg gjerne hatt noen fine lys å tenne videre i julen (bare ikke tynne tynne som står på stake). Ellers elsker jeg lakris, men da uten andre smaker (kun salt, søtt, surt). Ordentlige, seige karameller er heller ikke å forakte :innocent:

Drikker ikke kaffe/te osv, teit sådan. Ellers ingen gjeldende allergier. 

Ludvig derimot er en enkel mann da han spiser minimalt med nam, men om du tilfeldigvis skal innom IKEA elsker han både den beige kaninen og den lille rosa grisen :ahappy:

Skrevet

Jeg setter stor pris på ting som er hjemmelaget (lue, sokker, halsbånd osv), men ikke pynteting eller ting uten formål. Kosesokker er aldri feil (str 38) og jeg skulle gjerne hatt behagelige pulsvanter (har normalt slanke hender, bruker krykker så må være myke). Av spiselige ting så elsker jeg lakris og honningglasserte nøtter. Jeg elsker neglakker i alle mulige farger, samt annet stæsj jeg kan ta på eller fikse neglene med. Hundene spiser godis med livet som innsats og dreper leker fortere enn jeg får sagt god jul, men det blir likevel satt stor pris på. :)

Men jeg blir egentlig glad for alt. Er ikke så kravstor :)

Skrevet

Ullsokker! Det er aldri nok ullsokker for ei som er kald på beina fra oktober til april (eller i hele år, med en sommer som vi har hatt i år) :aww: 

Av spislige ting liker jeg lakris, salt bedre enn søt. Sjokolade skal helst være melkesjokolade. Det er enklere å si hva jeg ikke kan spise, kanskje? Jeg tåler ikke nøtter av noe slag, og ikke sitrusfrukter (dessverre.. Adventstiden er jo klementin-tid :hmm:), ikke mat med lange trevler i det hele tatt. Jeg drikker ikke kaffe heller, og te liker jeg best i pose, gjerne grønn med mint eller sitron. 

Jeg er glad i duftlys, særlig te-lys, og har et stort forbruk av det særlig i vinterhalvåret. Akkurat nå har jeg oppheng i en duft som heter cotton fra Nille, den lukter rein klesvask syns jeg. Jeg er glad i vaniljelukt også, men ikke så glad i ting som lukter som såpa bestemor hadde på badet da jeg var liten ("orkide" og "roser" f.eks :P ). 

Sånn utover det, om det skal være noe hundegodterier, så husk at den ene er pitteliten og de to andre er små :P Ingen av de er allergiske mot noe, men de får ikke lov til å ha ting liggende (minst en av de har litt ressurforsvar) så det bør være spist opp på ikke så altfor lang tid. 

Skrevet

Blir veldig, veldig glad for alt, men kan lage en liste med forslag
Ingen allergier, spiser alt av godteri (og alt annet). 
Hvis det skal være snacks til hundene så blir de veldig glad for naturtygg og gjerne noe som tar tid å spise opp. Bjørn er veldig glad i ting som er små og ikke alt for harde :)  
Leker har de igrunn mer enn nok av, men hvis de skal få noe bør det være noe som tåler en 45kg makuleringsmaskin  
Ting med gris eller marsvin på  
Strikkede selbuvotter til laaange fingre eller vanlige votter
Veldig glad i pynteting, f.eks i sølv, bronse, lys lilla, hvitt, mørkeblå eller vanlig blå 
Julepynt, gjerne til å henge på tre 
Vi har katter, de blir veldig glad for snacks/leker - det gjelder også grisen :) Grisen spiser alt, f.eks "godteri" til babyer, leker bør tåle litt eller være av type iq-leker. 
Wax melts eller duftlys :heart: 
Øredobber - liker alt (bare ikke sånne store ringer) 
Ting fra Body Shop
Hodelykt 
Driver også med planning så veldig glad i klistremerker, tape osv
Sokker i morsomme mønstre/farger
Hårpynt, halskjede
Edit: pusene elsker forresten hjemmestrikkede mus! 

Skrevet

Torgvanter eller vanter uten fingertupper - elsker sånne til hundetrening og sliter med å finne sånne. Ullsokker, leketing til hunden, snask til meg og Iddisen, alle ting som er nerdete :heart: øredobber, skjerf/sjal, minilys og reflekser og te 

Ellers er jeg litt yey pakke :D 

Skrevet

Blir glad for det meste, men kan jo skrive noen ting jeg ønsker meg :)

Til meg selv: duftlys. Gjerne litt "varme" gode lukter. Heller mer krydrete dufter enn søte eller blomstrete lukter. Vanskelig å forklare.. Men har f.eks noen som lukter litt kanel, og de synes jeg lukter godt. Liker vanilje også, men ellers ikke så glad i de søte luktene.

Te. Gjerne en krydet, god en, men er åpen for å prøve det meste. Bare ikke lakris.

Et skjerf har jeg lenge tenkt at jeg har lyst på. Aner ikke pris på skjerf, men kan jo skrive det ned også. 

Ansiktsmaske, hårkur, ansiktskrem osv kunne jeg godt tenkt meg! Ellers spiser jeg det meste, og sier aldri neitakk til sjokolade (uten nøtter og tørket frukt i) :P

Dyrene sier aldri neitakk til noe snop. Har to katter og en hund, de spiser det meste :) Gira er veldig glad i bamser, og kan gjerne få seg en bamse å leke med! 

 

Skrevet

Jeg drikker ikke kaffe og te, men unner meg kakao av og til. Jeg har ingen allergier, og elsker julemarsipan. Lakris og rosiner not so much. Jeg har storforbruk av telys, og jeg liker å pynte kubbelys med blingbling (for eksempel decsom trykkes fast med en spiss tagg eller to) - jeg har for eksempel et hjortehode i sølv fra Nille jeg synes er kult. 

Jeg liker påfuglfjær, og har en vase med slike. Små enhjørningsdekorasjoner (ikke bamser) er hjertelig velkomne. 

Ullsokker er alltid ønsket og elsket.

Relativt enkle pianonoter (en kopi av en kopi for den saks skyld) så jeg kan utvide repertoaret - jeg lytter veldig mye til P4 og liker den typen musikk. Eller musicals. Elsker musicals! Og Adam Lambert. 

Hundene er altetende når det gjelder godbiter, elsker griseører og margbein, men synes slike "hvite" bein i ulike fasonger er uinteressante. 

Skrevet

Altetende, særlig sjokolade er hyggelig. Hunden er også altetende, men er særlig glad i kyllingsnacks og alt som lukter dritt. 

Jeg elsker jula og hjemmestrikk. Og om noen er flink til å tegne/male, så er det også veldig kult! Liker hjemmelagd:P

 

Skrevet

Jeg er godtemons, elsker sjokolade! Kindersjokolade spesielt, men må være original kindersjokolade da. Stratos, melkesjokolade, smash, sjokolade med karamel og nøtter er nam. :D 

Marsipan og rosiner er desverre no go her i huset . 

Fryser alltid på fingra, alltid!

Har ei datter på fire år som er veldig jentete, elsker rosa/lilla og enhjørninger :lol: Oh! Hun ønsker seg intenst neglelakk, så om min nisse har noen neglelakker som står og ikke blir brukt så er det ei lita ei på 4 år som blir veeeeeldig lykkelig om hun får arve. :lol: 

Har to hanhunder, de har ingen allergier og spiser alt, ikke spesielt lekete av seg. bruker 30 -35 og 35-40 i halsbånd (arver gjerne), basenjien fryser konstant! . 

Arver gjerne ting til meg/datter/hunder. Raseting (nips, stasj osv. Saluki og basenij), hesteting, har shettis og dølahest, og driver oppdrett av kaniner, har også tre katter. Så alt som har med noe sånt å gjøre er bare artig. Hjemmelaga er kjempestas! Ting mer personlig preg, som represterer giver er veldig gøy. 

 

Sminke og hudstæsj bruker jeg aldri, så om min kjære nisse skulle finne på å sende med det - så må det følge med bruksanvisning for dummies, og da mener jeg virkelig for dummies, ellers blir det puttet i en skuff og aldri brukt. :icon_redface:

 

Skrevet

Noe hjemmelaget til meg eller noe å tygge på til hundene (ikke mykt) faller nok i smak. Jeg spiser alt som kan minne om godteri. [emoji111]️[emoji56]

Sent fra min VTR-L29 via Tapatalk

Skrevet

Jeg eeelsker sjokolade! Har en ting for salt og søtt sammen. Veldig glad i hjemmelagde strikketing av alle slag. Jeg er skikkelig duftlys person, men ønsker meg det ikke da jeg har så vannvittig mye kjøpt på utsalg da jeg ble redd for å ikke få tak i igjen også er jeg litt sær på duftene :P Er glad i kaffe men drikker ikke te. Derimot liker jeg ikke pynteting... Det betyr mer å tørke støv av ;) Ellers har vi hunder som er glad i fleece leker, spiser alt og ingen allergier. Venter også to valpekull, ene som ved juletider er i søteste lekealder :D Vi har også to hester, en liten welsh og en døl og tre unger, men de har overflod at vet meste og får ikke ønske seg noe :P  Elsker kjøleskapmagneter!! Får ikke nok av det :D Raserelatert er jo selvsagt hyggelig, har begge hårlagsvariant av Collie :)

Skrevet

Blir glad for det meste. Fryser veldig lett, og liker hjemmelagde ting. Så type ullsokker e.l er en sikker vinner(str 38). Ellers liker jeg sjokolade og vegansk snop(må ikke være vegansk, men er en bonus. Er vegetarianer). Er ikke glad i lakris o.l. Ingen allergier. 

Nemi er veldig allergisk mot mye, og tåler egentlig kun fugl, fisk, kanin, og svin. Hun er også allergisk mot melk, i tillegg til kjøtt. Hun er veldig glad i leker, og ødelegger omtrent ingenting. Hun hsr hejlede leker og er hel i flere år :lol:

Skrevet

Jeg elsker gaver og blir glad for alt :Laugh: 

Har 3-ish hunder, 25 kg og oppover. De elsker å leke med ting de kan dra i alle 3, og liker alt spisende unntatt fisk :D

Jeg elsker blingbling øredobber, neglelakk (svart, grå, hvit, beige). Bruker ikke sminke, har ikke tid til å tørke støv av ting, ikke veldig fan av nøtter og rosiner, men ellers altspisende. Drikker ikke te, og kun karamell- og vaniljekaffe. :)

Har en wall of fame til bikkjene med rosetter og diplomer og der henger jeg små skilt, magneter og sitater om hund innimellom, så ting som passer inn der blir jeg veldig glad for, gjerne hjemmelaget :ahappy:

Skrevet

Ønskeliste ja, like vanskelig vært år :P

Jeg liker te, spesielt grønnte med mynte. Bruker mye kubbelys og telys på denne tiden av året (uparfymert). Er glad i brentemandler og sjokolade (ikke med rosiner i).

Ønsker meg en ny notatbok jeg kan skrive ned oppskrifter i, hvis min Nisse velger å gi meg det hadde det vært veldig gøy å få yndlings oppskriften din skrevet ned i den :)

Ellers har jeg to hunder (liten og medium) og 2 katter som liker snop og leker. Ball med snor i er en stor hitt hos hundene.

Jeg liker sminke, ønsker meg alltid øyenskygge og leppeprodukter :) 

 

 

 

 

 

Skrevet

Jeg er ikke særlig "damete" av meg og bruker ikke ting jenter vanligvis gjør. Men jeg elsker rosa, gjerne så neon rosa som overhodet mulig. Jeg elsker ting jeg ikke trenger, men allikevel trenger. Jeg elsker jo jul også, over gjennomsnittet. Og sånn interiørmessig elsker jeg hjortegreier, dvs jeg har en hjorteperiode. Også elsker jeg sjokoladeeee! Men jeg er glad for hva som helst!

Jeg har for øyeblikket 2 hunder, usikker på hvordan akkurat den situasjonen er til jul. Men dem får ikke så mye namnam annet enn skinkebein og litt godbiter. Men den ene hunden tåler ikke kylling overhodet.

Også har jeg 7 vakre pusekatter som elsker absolutt alt her i livet [emoji6]

Sent fra min SM-T550 via Tapatalk

Skrevet

Ønskeliste herfra. 

Jeg er veldig glad i mørk sjokolade, og sjokoladetrøfler. Men vet ikke helt hvordan trøfler tåler postgang (de smelter jo litt lettere enn en plate).  Hjemmelaget julegodt/kaker er alltid velkomment og spennende å smake på andres tradisjoner og/eller matlagingskunster. 
Hundene er jo flere enn en her, men de kunne godt tenkt seg en sånn "gumminettingball" noe sånt som dette (i litt stor str, aner ikke prisen): 
1532082-origpic-3cb1cd.jpg

Ellers ville de blitt kjempeglade for hjemmelaget godis spesielt av slaget som inneholder mye kjøtt (tørket lever f.eks.) . 

Når det gjelder ting med Siberian/husky motiv er jeg litt kresen, men skulle noen snuble over noen sokker med Siberians på f.eks. hadde jo det vært artig. Og jeg trenger alltid sånne mellomtjukke/tynne (ca som tennissokker i tykkelse) ullblandingssokker som kan brukes på jobb. Svart eller grå er best med tanke på jobb. Fryser gjerne litt på beina, og ull er digg :) 

Skrevet

Jeg har to hunder og en katt som spiser det meste, men fordel om det kan tygges på og varer en liten stund. Ellers har jeg en baby på 10 måneder som elsker bamser, men hun har faktisk ingen hundebamse :o

Selv liker jeg lilla, spiser lite sjokolade, drikker ikke kaffe, te eller kakao. Men elsker drops :P

Skrevet

Jeg ønsker meg tusjer, klistremerker, wasabitape, penner (hello, bullet journaling og Passion Planner!) og slikt dilldall :) Jeg har en del allergier og intoleranser, så spiselige ting og telys er ingen vits, men mørk sjokolade går bra! Ellers er jo ull gull (str 36 og små hender). Eine blir nok glad for noe spiselig, godbiter er bra, Max vil nok sette pris på en spennende leke. Ellers arver jeg gjerne ei god bok! :D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...