Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

På neste løpetid planlegger jeg valper etter Twiggy :D

AD Cometstaff Japanese Lantern - Hun er en supertrivelig og sprudlende staff med akkurat det gemyttet jeg ønsker i dem. Hun er intens på trening og ute på tur, går aldri tom for energi, men har samtidig en behagelig avknapp inne og elsker å ligge på fanget sålenge det ikke blir for varmt :P Hun har veldig bra språk overfor andre hunder, og går fremdeles godt overens med alle. Hun er et arbeidsjern som elsker å jobbe, det beviste hun godt når vi tok utholdenhetsprøven for et par uker siden. Hun var ikke andpusten engang når vi kom i mål :D slenger jeg på kjetting setter hun inn sjettegiret og stopper ikke før jeg ber om det. På lydighetsbanen tilbyr hun intenst alle kunster hun kan for en godbit :P Vi har debutert i rallylydighet med 200 poeng! Vi skal snart debutere i både lydighet og agility, det har bare kræsjet litt med eksamener og skole.

Hun har gjennomført den svenske BPH - beteende og personlighetstest for hund, og er skuddfast. Hun viste gode reaksjoner og avreaksjoner. 

Helsemessig ligger hun godt over snittet i rasen. HD A, AD 0. L2HGA og HC genetisk fri. PHPV fri. Ingen allergier på henne, søsken eller foreldre. Hun er øyelyst med moderat distichiasis ifjor, og skal øyelyses igjen om et par uker. Jeg velger allikevel å avle på henne, siden hun ikke er affisert av dette i hverdagen. Dette er bestemt i samråd med veterinær. Jeg har derfor valgt å finne en hannhund som ikke har distichiasis, det er ikke så vanskelig, da dette ikke er et stort problem på rasen. Det er heller ikke noe som ligger bakover i linjene til Twiggy.

Eksteriørmessig er jeg superforelsket i Twiggy :wub: Hun har en sunn konstruksjon som heller mot terriertypen. Overlinjen er rett og hun bærer den godt også i bevegelse. Hun har godt tilbakelagte skuldre og god dyp brystkasse. Velvinklet bak. Fantastisk uttrykk, god bredde i underkjeve og korrekt saksebitt. Hennes største feil eksteriørmessig er lette ører. De har korrekt rosenknekk, men er altså litt luftige. Det er heldigvis ingenting som plager henne i hverdagen, og hun kommer til å matches med en hannhund med korrekte ører bakover i linjene.

Faren til Twiggy er fra de nederlandske Quinlentlinjene, som er kjent for å ha mye driv. Rhino er en veldig trivelig og kul herremann, som dessuten er smellvakker! Jeg har hatt gleden av å møte han to ganger :) Han brukes aktivt i weightpulling og agility. Han har tatt 3 mentaltester, og BPH'en var samtidig som Twiggy. En trygg, avbalansert og skuddfast hund.

Moren hennes var fra svenske utstillingslinjer og var vakre Idun. En superkosete tispe som var lekker i kroppen. Hun tapte dessverre kampen mot kreft ifjor og ble bare 7 år gammel.

For de som er interessert i å granske Twiggys stamtavle så finnes den her.

Jeg gleder meg så vannvittig mye! Twiggy er så fin at jeg nesten sprekker :D Jeg håper å videreføre både det herlige gemyttet, og arbeidsviljen. Jeg mener at staffer er supre arbeidshunder til mange forskjellige hundesporter! Samt gode turkamerater og familiehunder :) 

Når det kommer til hannhund har jeg kokt ned til 2 flotte individer, og hvem av dem det blir avhenger egentlig av når Twiggy får løpetid rett og slett. Førstevalget mitt er i USA til rett rundt løpetiden. Så det kommer jeg til å annonsere senere :) Men jeg lover at det er 2 hotte kandidater med god mentalitet og helse :D 

Den kommende moren :icon_redface:

dd.JPG

  • Like 32
  • Svar 256
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I natt kom 7 valper til verden her hjemme. En med hareskår blir engel. 5 ttisper og en gutt. Alle har det bra Mer oppdatering og bilder senere. 

På neste løpetid planlegger jeg valper etter Twiggy  AD Cometstaff Japanese Lantern - Hun er en supertrivelig og sprudlende staff med akkurat det gemyttet jeg ønsker i dem. Hun er intens på trenin

Valpene er 13 dager gamle, og har begynt å åpne øynene  Jeg har fordelt navn. Dette blir mitt Gemstones-kull  Her er edelstenene: Fastback's Axinite Flash (hannen) Fastback's Am

Posted Images

Skrevet

Så spennende med det første kullet!

Satser på at løpetid klaffer med reiseplaner og andre faktorer, det er alltid et puslespill å legge.

  • Like 1
Skrevet

Twiggy er så pen :wub: Hvis jeg skulle hatt staff så hadde jeg slått til på denne kullet altså. Det virker som du virkelig har tenkt igjennom alt! 

Masse lykke til! :D 

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, mushi skrev:

Dette blir spennende! :D Håper alt går etter planen! 

Ja, skulle ønske jeg hadde en spåkule altså 8320fb1abaa77fd1fb27998c8022e741.jpg

 

1 time siden, Raksha skrev:

Fiiine Twiggy! :wub: Dette blir spennende å følge med på! :o 

 

:D Det er liksom både lenge til men samtidig nært forestående på en gang!

 

1 time siden, Mirai skrev:

Gleder oss! Spent på hvilken hannhund det blir av de to :). 

Jeg og, tror begge vil gi et godt resultat :) 

 

1 time siden, SFX skrev:

Så spennende med det første kullet!

Satser på at løpetid klaffer med reiseplaner og andre faktorer, det er alltid et puslespill å legge.

Det er så spennende og skummelt! Dette har jeg gledet meg til skikkelig lenge, og jeg har studert hundrevis av stamtavler! Jeg er forberedt på at jeg må ta relativt spontan avspassering fra jobb, lang tur blir det uansett :P

 

27 minutter siden, Heidihj skrev:

Så spennende! En god staff syns jeg virker som utrolig kule og gode arbeidshunder ? Skal virkelig følge med her. 

Det er de absolutt! :) 

 

Akkurat nå, MegaMarie skrev:

Twiggy er så pen :wub: Hvis jeg skulle hatt staff så hadde jeg slått til på denne kullet altså. Det virker som du virkelig har tenkt igjennom alt! 

Masse lykke til! :D 

Så utrolig hyggelig skrevet :) Det er mange staffer på markedet, så jeg vil produsere noe bra. Ikke bare fordi jeg har en tispe, men fordi hun er skikkelig bra :D 

Tusen takk!

  • Like 4
Skrevet

Du er så flink med jentene dine, så jeg håper du får alt du ønsker deg i dette kullet. :) Lykke til med oppstarten som oppdretter, måtte du prege standarden for staffeavl i årene som kommer med fokus på bruksegenskaper, helse, gemytt og et funksjonelt eksteriør. :cheer: 

  • Like 6
Skrevet

Å herregud...! :wub: Masse lykke til med ditt første kull - hadde ikke dobermann vært innerst inne i hjerteroten, hadde det nok blitt staff her. Glade artige og allsidige hunder.

Edit: hjertet mitt ble ikke til hjerte så måtte endre :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Twiggy har en egen tråd (som hun deler med Aïda) for de som vil følge med der mens vi venter på løpetid :) 

 

14 timer siden, Stine skrev:

Skulle jeg hatt staff igjen skulle det vært et Twiggy barn :heart: Masse lykke til når sen tid kommer!

Å, så koselig å høre :icon_redface: Tusen takk!

 

8 timer siden, LØJ skrev:

Herregud så spennende dette blir :frantics: Peneste og kuleste bullebeib'n :heart::heart::heart:

Ja :D 

 

7 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

Du er så flink med jentene dine, så jeg håper du får alt du ønsker deg i dette kullet. :) Lykke til med oppstarten som oppdretter, måtte du prege standarden for staffeavl i årene som kommer med fokus på bruksegenskaper, helse, gemytt og et funksjonelt eksteriør. :cheer: 

Tusen takk for gode ord :flowers:

 

4 timer siden, Calina skrev:

Å herregud...! :wub: Masse lykke til med ditt første kull - hadde ikke dobermann vært innerst inne i hjerteroten, hadde det nok blitt staff her. Glade artige og allsidige hunder.

Edit: hjertet mitt ble ikke til hjerte så måtte endre :ahappy:

Takk takk !! En liten maskot kanskje?? :whistle:

 

3 timer siden, Poter skrev:

Dette blir bra!

Ja det tror jeg og :D

 

3 timer siden, Krutsi skrev:

Åh, så spennende! Twiggy er virkelig en staff jeg kunne ha tenkt meg :heart: 

lykke til! :) 

Blir jo så glad når jeg hører sånn! Alle skulle hatt en Twiggy :aww:

Tusen takk!

  • Like 5
Skrevet

Så utrolig spennende!

Husker så godt turen vår rundt Semsvann når du røpte at du ventet på fødselen til Twiggy og nå skal hun jaggu bli mamma. Krysser fingrene for at alt går som det skal :wub:

  • Like 1
Skrevet
18 timer siden, SiriEveline skrev:

Så utrolig spennende!

Husker så godt turen vår rundt Semsvann når du røpte at du ventet på fødselen til Twiggy og nå skal hun jaggu bli mamma. Krysser fingrene for at alt går som det skal :wub:

Det føles som en evighet siden! Det blir veldig spennende :) 

 

15 timer siden, Lola Pagola skrev:

Lykke til! emoji3.png

Sent fra min SM-G903F via Tapatalk
 

Takk!

 

14 timer siden, Snøfrost skrev:

Lykke til!

Tusen takk :ahappy:

  • Like 2
Skrevet

Da er Twiggy øyelyst på nytt, mild/moderat distichiasis uten tegn til irritasjon på hornhinnen :) Så nå gleder vi oss stort til paring i august!

For de som er interessert i farger kan jeg opplyse om at begge kandidatene er kufarget :P

Bilderesultat for red white cow

Jeg forventer mye rødt/hvitt i kombinasjon, men blir ikke overrasket om det kommer noe brindle. Det blir spennende å se :wub:

  • Like 12
Skrevet
10 timer siden, Mirai skrev:

Kufarget, er det det som står i fargebeskrivelsen i standarden også? :lol:

Ja, black cow, red cow osv :teehe: 

neida, pied kaller vi det ;) 

  • Like 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...