Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
1 time siden, Tommy skrev:

Jeg er på hotell for første gang på egenhånd, og så har de ikke xxx-kanaler engang. Skuffet, akk så skuffet.

Men du har åpenbart internett. Og det er ikke du som skal vaske sengetøyet i morgen :D 

42 minutter siden, Siri skrev:

:P Line ringte mobilnummeret mitt, og da svarte damen som hadde tatt vare på mobilen - og Line fikk adressen og formidlet den til meg :D Jeg skal ikke engang skryte på meg at jeg tenkte på den løsningen :lol: Jeg er ikke vant til å miste mobiler, jeg, så jeg har liksom aldri tenkt ut slike løsninger :aww: Men som hun sa, samen som fant mobilen (akkurat der jeg trodde jeg hadde mista den - da jeg plukket opp prinsessens etterlatenskaper), så hadde hun levert den inn på lensmannskontoret i morgen om ingen hadde ringt den i kveld - og jeg hadde jo tenkt at jeg skulle stikke innom der i morgen om jeg ikke fant noen løsning i løpet av kvelden :D Så da har jeg fått tilbake livet mitt :lol:  

Jeg skjønner det er en tastefeil, men jeg får likevel et søtt bilde av en same i full kofte, med skaller og søljer, som joiker seg innover på Hedmarksvidda, og finner en mobil i snøen.

Nå venter jeg på at det skal ha gått 15 minutter, så Foenix kan få andre runde av kveldens øremedisin, så skal jeg vekke Glam så begge kan få kveldsmat, og så er det natta. Glam måtte bruke hjernen i dag, så han har vært rimelig døsig og fraværende i kveld - både slitsom klatretur i skogen OG rallytrening, sånt tar på for en fjomp som ikke er vant til å være så mye mer enn dum og deilig :wub: Fjompen fikk en real brainfart midt i treningen, hvor han bare ikke kunne sitt, han hadde aldri hørt ordet sitt, han forsto ikke håndtegn for sitt, han var ikke i stand til å sitte. Da fikk han sitte i bilen og tenke seg om, så fikk Foenix gå en bane i stedet - og hun har jo litt understimulert treningshjerne, så hun fokuserte på rally-biten i dagens trening, og var tilbake til å hoppe baklengs foran meg mens vi gikk spiralen :D Hun vil ikke være sykemeldt, hun. 

For øvrig har flere begynt å følge meg på instagram de siste dagene, etter at jeg har tagget bilder blant annet med #rally - men de fleste av disse har noe med bil i sitt brukernavn eller ikon. Jeg tenker de skal bli skuffet når de eneste bil-bildene jeg legger ut er eksempler på bil-tetris med bagasjen når vi skal på langtur :D 

  • Like 8
  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Valping 

Basse har bursdag  9 år, tenk det. 

Jeg er helt i ekstase jeg!! Hippy ble bekreftet drektig, så begynner nestingen ? Jeg burde kanskje lage egen tråd for nerdingen der, men seeee da  

Posted Images

Guest *Kat84*
Skrevet
4 timer siden, Mud skrev:

Jeg er så pinlig dårlig på å spare ! Eller jeg sparer. På brukskonto.  Jeg er tidenes gjerrigknark,  jeg hater å shoppe  ( yrkesskade), men jeg blir dritstressa hvis jeg ikke har passe med penger på brukskonto selv siste dagen før lønn , så jeg overfører sjeldent noe til sparekontoen.  Nå har jeg tatt meg sammen og ordnet automatisk overføring.  Voksenpoeng det tenker jeg. 

 

Jeg har også fått voksenpoeng i dag! 
Jeg og gubben har ordna med felles sparekonto (etter jeg fjernet han som disponent på den jeg hadde for et år siden :icon_redface: ), og til og med REGNINGSKONTO! Vi har til og med diskutert fordeling av penger til både sparekonto og regningskonto i dag. 

1 time siden, maysofie skrev:

Tinder-app for hunder, atte hæ?

:blink: 
Og jeg som trodde finn.no annnonseringer etter hvilken som helst hann var tvilsomt :| 

Når jeg handlet i kveld så fikk jeg et anfall av å gå inn for å bli sunn. Jeg har kjøpt frukt og bær, og annet som trengs til å lage smoothier. Og også et skikkelig surdeigsbrød. Det het gourmet til og med, så det må jo være sunt og bra :aww: 

Nå drikker jeg varm melk med honning. Hvis jeg ikke husker helt feil så var det varm melk som skulle være søvndyssende. Så nå skal jeg vinne over klokkestilletullet :P 

Sjef har fått prøvd seg på en challenge som har startet opp i beaucerongruppa på FB også. Tidligere har det vært søk etter gjenstander og godbiter, gå rundt noe og fremadsending, og nå altså godbit på snuten. 
Jeg trodde det ikke var mulig å få et matvrak som han til å sitte i ro med noe godt på nesa, men joda. Jeg har tydeligvis undervurdert ham der. Klarer å sitte i 30 sekunder før det er jeg som avbryter for at han ikke skal bli utålmodig etter bare 4-5 små økter siden i går kveld. :P 
 

20170327_225931.thumb.jpg.14476c0db7fad5759f2d193b543109a7.jpg

Adventskalenderen med treningsutfordringer har inspirert, og godt er det! Moro å se at ting her kan inspirere til noe positivt og inkluderende på flere arenaer :) 

Skrevet

også var det frem med vinterdyna igjen [emoji14]
Så noen hadde lagt ut et bilde av et pinnsvin... litt tidlig å våkne, får håpe det ikke blir for kalde netter fremover.


Skrevet
5 timer siden, Siri skrev:

Fordi når man er så sylta at man må ha nesespray, da kjenner man ikke at det smaker noe av den :P 

Så sylta er jeg heldigvis så å si aldri, og de ytterst få gangene jeg er det, får man tak i nesespray som ikke smaker høgg og åpenbart ikke skaper noe super-avhengighetsforhold etterpå. Om jeg virker bittelitt nedlatende, så er nok det riktig, jeg har stått lengre perioder på morfin og opium uten noen abstinenser ved slutt, så at det skal være vanskelig å slutte med nesespray slår meg som en anelse latterlig :P:teehe: 

5 timer siden, Siri skrev:

De er så politisk korrekte vet du, at de har bestemt seg for at sånn skal det være. I hvert fall for alle som jobber i noe som kan defineres som by... samme om det er Oslo eller Hamar :aww: 

Hjelper ikke om man jobber i en by, om man ikke bor i den byen :aww: 

5 timer siden, Siri skrev:

Jeg tar aldri feil... *hrmpf*

Vi får se da vettø :P  

5 timer siden, Siri skrev:

Jeg bare undrer meg egentlig... hvorfor er ALLE så opptatt av farge liksom? Og tegninger... må ikke glemme tegninger :P 

Apropos dette! 

4 timer siden, Debbie skrev:

Og det er vakkert med dalmis i begge farger, men det er noe med en veldig pen levertispe. For å ikke snakke om patch:wub:

Hva er greia med at feilfarga hunder liksom skal være the shit? :P 

4 timer siden, Mud skrev:

 

@Siri så heretter bør vi skrive Bordercollie,  jackrusselterrier , borderterrier etc?  

Jeg har en belgiskfårehundtervueren, antar jeg :lol: 

3 timer siden, JeanetteH skrev:

Var sånn det var ja :P 

Jepp :D 

3 timer siden, JeanetteH skrev:

Også Oppdaget jeg i dag at egentlig er Sinner mer klar for å starte LP enn Rally. Han er selvsagt påmeldt i Rally :lol:

Fornuftig gutt! :D 

Skrevet
8 timer siden, SFX skrev:

Jeg skjønner det er en tastefeil, men jeg får likevel et søtt bilde av en same i full kofte, med skaller og søljer, som joiker seg innover på Hedmarksvidda, og finner en mobil i snøen.

:lol: 

6 timer siden, 2ne skrev:

Så sylta er jeg heldigvis så å si aldri, og de ytterst få gangene jeg er det, får man tak i nesespray som ikke smaker høgg og åpenbart ikke skaper noe super-avhengighetsforhold etterpå. Om jeg virker bittelitt nedlatende, så er nok det riktig, jeg har stått lengre perioder på morfin og opium uten noen abstinenser ved slutt, så at det skal være vanskelig å slutte med nesespray slår meg som en anelse latterlig :P:teehe: 

Cluet er "frie luftveger"... det er litt avhengighetsskapende, det :P 

6 timer siden, 2ne skrev:

Jeg har en belgiskfårehundtervueren, antar jeg :lol: 

Men du sier ikke belgiskfårehundtervueren - gjør du vel :P 

Nå skal jeg etter hvert hute meg avgårde til Elverum for månedens medisindose... og da blir det boller og kaffe til frokost :ahappy:

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Cluet er "frie luftveger"... det er litt avhengighetsskapende, det :P 

Godt å få oppklart det :P 

Akkurat nå, Siri skrev:

Men du sier ikke belgiskfårehundtervueren - gjør du vel :P 

Nope, jeg sier terv eller belgisk fårehund, og en sjelden gang i blant tervueren. Det heter Belgisk fårehund: tervueren selv om jeg sier terv, belgisk fårehund eller tervueren allikevel :P 

--

AN skal jeg hoppe i dusjen. Skal først i begravelse, så på Ahus for å ta blodprøve - det ville jo vært teit om de kunne tatt den blodprøven hos fastlegen, for det å dele informasjon er visst helt uhørt i disse datadager :rolleyes: 

Guest Jonna
Skrevet

Fikk ikke med meg starten på denne rase diskusjonen, men jeg pleier faktisk bare si Kelpie :P Og ser det ut som folk har litt kunnskap så kommer de gjerne med oppfølging spørsmål og ikke bare ett "tomt i blikket" og aaaahhhhhhh :lol: 

Sinner the destroyer har nå drept begge løvene til Murphy. Godt ikke Murphy er her til å se det, de er ryggsprettet og jeg har skyer i hele stuen :P 

Skrevet
14 minutter siden, JeanetteH skrev:

Fikk ikke med meg starten på denne rase diskusjonen, men jeg pleier faktisk bare si Kelpie :P Og ser det ut som folk har litt kunnskap så kommer de gjerne med oppfølging spørsmål og ikke bare ett "tomt i blikket" og aaaahhhhhhh :lol: 

Sinner the destroyer har nå drept begge løvene til Murphy. Godt ikke Murphy er her til å se det, de er ryggsprettet og jeg har skyer i hele stuen :P 

:lol: Å du skal se at Murphy vet, og gir han bank når Sinner, en gang om mange mange år, reiser til Regnbuebroen. Da står hun nok klar ved inngangen og bare venter på å kaste seg over stakkaren!

Enda en dag med aldeles nydelig vær som jeg må se på bak vinduet. Men jeg har hjemmekontor (for tiden har jeg omtrent bare hjemmekontor - er nesten mer i Køpenhavn enn jeg er inne på jobben i Oslo - elsker hjemmekontor, får jobbet masse da og det reduserer stress å få unna ting!) og hjemmekontor betyr verdens beste lunsj pause - ut med små bisker!

Skrevet

Verden er islagt igjen. Men nå smelter det ikke snø konstant da, jeg øyner et svakt håp om at vi har nok snø den 13. april :D

Litt fnurt - yep fnurt faktisk, fordi jeg er satt opp på kjøkkenvakt på påskebasaren i år og, det var jeg i fjor og. Hmpf.  Vel vel. Neste år streiker jeg om jeg blir satt opp. Så det så! :lol:  (særlig... Men syns de kan bruke de som ikke har småunger som må gjetes konstant.)

Jeg har sovet nesten et døgn, litt avogpå. Det var godt. Litt pillehjelp for å få sove i natt og, det var ikke dumt. Føler meg ørlitegranne mer levende i dag enn jeg har gjort på en stund, våkner like ofte, men blir ikke like våken og kroppen er avslappa så lettere å sovne igjen til tross for absurd skrudde drømmer. Sitte her litt til, så opp og måle temp. på to kalver som tuller med oss, og så ringe vet. og fortelle han at de tuller med oss. :aww::lol:  Den vi ringte vet. for i går, var feberfri og full fart og stormende jubel i går, men en annen lå strekk ut med høy feber. I går kveld hadde den som hadde høy feber i går vært i full fart og stormende jubel, mens den som var feberfri tidligere hadde begynt å få feber igjen. 

Skrevet

Måtte dusje Alfred i går, og ble litt overaslet over at det var lettere å dusje hann enn Casper (og Casper er enkel å dusje):icon_confused: Den katten er stø som fjell! 

Skrevet

I går opplevde jeg det rareste. Samboer fikk besøk av en kompis. Bikkja har hilst på han før, men det hadde hun visst glemt. Hun er jo redd/skeptisk til fremmede men i går var hun så redd at hun tissa på seg.. det har aldri skjedd før:blink: heldigvis så fikk hun tillitt til han før han gikk, og da var hun oppi fanget hans for kos.

Senere på kvelden skulle vi ut på kveldstur og når vi kommer hjem står det en mann fra Norges Energi på døra vår. Det er ganske trangt ved inngangspartiet så vi måtte passere han bare noen cm unna. Forberedte meg på at bikkja kom til å klikke..men neida! Hun logret med halen og skulle plent bort å hilse?! Det har hun heller aldri gjort med fremmede før

Skrevet

Hatt en fin to timers tur i skogen, det er det lenge siden jeg har klart med de betente beina mine. Nå må jeg bare passe meg så jeg ikke presser meg for mye.

 

Skrevet
13 minutter siden, Snoffe skrev:

Måtte dusje Alfred i går, og ble litt overaslet over at det var lettere å dusje hann enn Casper (og Casper er enkel å dusje):icon_confused: Den katten er stø som fjell! 

Thea pleide å ligge i vasken når jeg vasket hendene etter dobesøk, da hun var litt yngre :D

  • Like 1
Skrevet
34 minutter siden, Snoffe skrev:

Det gjør Alfred også :lol: 

Kåre også. Også reiser han seg så vanner renner av han og det blitt vått overalt :P Ikke like begeistret for dusjen.. Har måtte dusje to-tre ganger pga bæsj som har hengt i rompa (og da setter man seg jo ned og smører det utover). Går greit så lenge jeg holder et grep i nakkeskinnet (ikke løfting eller noe, bare for å holde han i ro), men han liker det ikke. Men når han blir pakket inn i håndkle etterpå så er alt greit igjen :P Han tilgir fort, heldigvis!

 

 

  • Like 1
Skrevet

ÅÅååh! Casper lå og slikket seg på foten, også ser jeg at den ene kloa er helt rød! Fordi det er ikke en klo det er bare nerve! Hva skal jeg gjøre med det? Har renset litt (det var vondt, dakar), og tatt på plaster og bandasje. Er heldigvis den lille kloa, ikke noen av de som er i bakken...  er dette sånn umiddelbar dyrlegeting? Eller er det type se an? Håper virkelig på sistenevnte...

Skrevet

Hva er greia med de som ringer, bare for å legge på? De ringte hver dag en periode, og nå ringte de igjen. Ulike nummer, men bare de siste to tallene i nummeret som er ulike, så regner med det er samme greia. Jeg tar den ikke når jeg kjenner igjen nummeret da. Men hva får de ut av det? Kan de svindle folk på den måten eller noe sånn?

Skrevet

Sitter å tenker på å ta en tur til sverige i sommer...men de jeg vanligvis reiser med, kan ikke i år. Da må jeg reise med  noen som ikke har lappen og det er kun jeg som kan kjøre.. det tar 6 timer til sandefjord...vet ikke om jeg orker å kjøre 12 timer tur/retur + kjøre i sverige. Så har jeg en stor frykt for å kjøre på ferjer (ferger?) :P fikk så innmari kjeft sist gang jeg kjørte på svenskebåten fordi jeg ikke skjønte hvor han som dirrigerte ville ha meg. Det er 4 år siden og jeg hadde akkurat fått lappen:innocent:

Guest *Kat84*
Skrevet
Akkurat nå, laikamor skrev:

Hva er greia med de som ringer, bare for å legge på? De ringte hver dag en periode, og nå ringte de igjen. Ulike nummer, men bare de siste to tallene i nummeret som er ulike, så regner med det er samme greia. Jeg tar den ikke når jeg kjenner igjen nummeret da. Men hva får de ut av det? Kan de svindle folk på den måten eller noe sånn?

Høres ut som selgere. Jeg går også noen sånne i perioder selv om jeg har reservert meg. Då for jeg dem klær beskjed om hva jeg mener om den praksisen, og legger på :aww:

Skikkelig fint vær i dag så jeg tenker jeg må bruke mest mulig tid ute i dag :) Må jo nytes når det blir slik for en gangs skyld :teehe:

Har fått opp denne reklamen i dag forresten: 

Screenshot_20170328-010326.thumb.jpg.0fd1622edc9e23e9d29cab369d76b77a.jpg

Jeg kan ikke si at den traff særlig godt :aww:

 

Skrevet
15 timer siden, Wednesday skrev:

Her har jeg kjøpt hund for at den skal rydde opp når ungene søler mat på gulvet (kun derfor ja :whistle: ), så spiser den verken ris eller grønnsaker. Da må jeg jo rydde sjøl likevel da :( Bedre lykke med neste hund. 

Uff, her spiser Damir alt av kjøtt og sånt, og Iraia spiser ris og grønnsaker i tillegg. Damir fikk ris når han var dårlig og det var seriøst ris overalt, og han gadd ikke rydde opp. Sendte inn valpen og poff så var stua risfri :lol:

 

Fortsatt vondt etter den dumme sprøyta. Bare å ta på meg genser gjør vondt så da får jeg ikke gjort så mye idag.. 

  • Like 1
Skrevet
4 timer siden, 2ne skrev:

Godt å få oppklart det :P 

:P 

4 timer siden, 2ne skrev:

Nope, jeg sier terv eller belgisk fårehund, og en sjelden gang i blant tervueren. Det heter Belgisk fårehund: tervueren selv om jeg sier terv, belgisk fårehund eller tervueren allikevel :P 

Normalt sett sier du vel bare NOOOORAAA!!! :P 

4 timer siden, JeanetteH skrev:

Fikk ikke med meg starten på denne rase diskusjonen, men jeg pleier faktisk bare si Kelpie :P 

Jeg sier briard... ikke bri ard :P 

32 minutter siden, Lola Pagola skrev:

ÅÅååh! Casper lå og slikket seg på foten, også ser jeg at den ene kloa er helt rød! Fordi det er ikke en klo det er bare nerve! Hva skal jeg gjøre med det? Har renset litt (det var vondt, dakar), og tatt på plaster og bandasje. Er heldigvis den lille kloa, ikke noen av de som er i bakken...  er dette sånn umiddelbar dyrlegeting? Eller er det type se an? Håper virkelig på sistenevnte...

Sjekk om det sitter igjen litt biter av kloa i kanten av nerven, det kan fort skape trøbbel (ja, nå snakker jeg bare av erfaring med en sånn klo selv altså - var hos veterinær som ikke fjernet hele klokapselen, og det ble veldig betent)... Jeg tror kanskje jeg hadde tatt en tur til veterinær, jeg altså... 

Hjemme fra sykeshuset igjen - trivelig som alltid å være der... noe sier meg at det sikkert ikke blir like trivelig når jeg skal dit på fredag. 

  • Like 1
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...