Gå til innhold
Hundesonen.no

Krøllebøller in the making..


Guest Belgerpia
 Share

Recommended Posts

Guest Belgerpia

Det kan være jeg jinxer - men det får stå sin prøve...

Vi håper at rugemaskinen er full av små krøllebøller - og at lille Malin blir mamma i slutten av juli.

Mor: Se Upp Full i Fan - "Malin" (utstilt med flere CK)
HD: A  AA: 0
PL: Fri
Øyenlyst: U.A.
PRCD PRA: Bærer
Farge: BBEe - bærer anlegg for hvitt
MH
13315364_10205901581813731_9232435736905

Far: C.I.B. N SE DK UCH Berg & Blånes Christmas Dream "Frende"
HD: A
PL: Fri
Øyenlyst: U.A.
PRCD PRA: Normal (fri)
Farge: BBEe - bærer anlegg for hvitt
13428661_10205953556673070_1776278334605
Foto: Maud Nilsson

Både Frende og Malin er sosiale, trivelige hunder og vi håper på vakre krøllebøller med masse humør og sprett i beina :)
Vi krysser fingre for at statistikken er på vår side og at det også kommer hvitt i denne kombinasjonen. Og for å nevne det - vi er på jakt etter fôrvert til ei tispe (om det kommer en), og vi vil gjerne ha en utstillingsinteressert fôrvert. (det er i alle fall det vi drømmer om).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 115
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Gratulerer! Håper dere får det dere vil ha! Dere skal ha engelske navn? Ellers måtte en jo gjort noe morsomt med Hvit i navnene, om dere får en sånn en. ImageCopy Hvitvasket. 

En puddel med navn High Maintenance Gratulerer og lykke til!

Imagecopy Whitewashed og Imagecopy Blackmail funker da supert

Posted Images

Om ikke forverten er utstillingsinteressert, bør h*n i hvert fall være interessert i pelsstell ;) 

Gleder meg til å se hva som kommer i dette kullet! Tispa som beholdes skal jo bli mor til min hvite puddel en gang! :D 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia
1 time siden, simira skrev:

Lykke til!

Hvor høye er de? Er høyden noe man ser noe særlig på når man matcher partnere til puddel? Kan disse f.eks. få storpuddelvalper?

 

Ja, høyden er egentlig vesentlig - men nei, man får ikke storpuddel av to mellompudler - ene og alene fordi storpuddelen liksom er litt på utsiden av alle de andre variantene. En liten storpuddel er en liten storpuddel selv om den har mellom-mål, og en diger mellom er en mellom selv om den høydemessig er en stor. Det er bare innen de andre variantene de registreres som det er.

Malin er 36,5 cm høy og Frende er 39 - det blir mest sannsynlig ingen gampestore valper i denne kombinasjonen, vi kan imidlertid risikere å få dverg, men vi krysser fingre og håper vi ikke får det.

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

20 timer siden, Belgerpia skrev:

 

Ja, høyden er egentlig vesentlig - men nei, man får ikke storpuddel av to mellompudler - ene og alene fordi storpuddelen liksom er litt på utsiden av alle de andre variantene. En liten storpuddel er en liten storpuddel selv om den har mellom-mål, og en diger mellom er en mellom selv om den høydemessig er en stor. Det er bare innen de andre variantene de registreres som det er.

Malin er 36,5 cm høy og Frende er 39 - det blir mest sannsynlig ingen gampestore valper i denne kombinasjonen, vi kan imidlertid risikere å få dverg, men vi krysser fingre og håper vi ikke får det.

 

Så man kan faktisk få mellompudler som er større enn storpudler? Sært. Hva hvis jeg vil ha en sånn passe stor en da? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia
53 minutter siden, simira skrev:

Så man kan faktisk få mellompudler som er større enn storpudler? Sært. Hva hvis jeg vil ha en sånn passe stor en da? :P

Det er jo stort sett sånn at definisjon av passe stor er avhengig av personlig preferanser av hva som er passe. 

Stort sett så blir mellom og mellom  nettopp mellom - dvs 35 til 45 cm. Og så kommer det jo an på hva hunden skal brukes til.  Tenker man agility så ønsker man at en mellom er opp mot 43 - da går den i mellomklasse og drar fordel av å være stor i forhold til hindre. Skal man stille - vel da bør man gå for midt på treet. Og det er jo gjerne sånn at midt på treet hunder som er etter midt på treet hunder får midt på treet hunder.

Frende og Malin er fra linjer der de er litt under midt på treet. Dvs. at vi forventer ikke store valper, men opp mot midt på treet. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, simira skrev:

Så man kan faktisk få mellompudler som er større enn storpudler? Sært. Hva hvis jeg vil ha en sånn passe stor en da? :P

Alle våre mellompudler er akkurat passe store :aww:  Lille Malin er passe stor med sine 36.5 cm, og Leah og Ali er passe store med sine 40-41 cm :P 

Det er sjeldent man får mellompudler som er større enn storpudler da. For det første så er det få storpudler som er så små som 45 cm eller mindre, og for det andre så er det få mellompudler som er 45 cm eller større :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei Vi har planer om å stille ut snart og er nå på utstillingstreninger. Valpen er 11 måneder så hun er fortsatt i vekst. Det som er er at skulderen ligger litt høyt i forhold til der den egentlig skal være.. har noen vært borti at det kan forandre seg når de blir større? ☺️ 
    • Så mye overraskende eksemplarisk adferd i dag, jeg har lyst til å ignorere alt som ikke var eksemplarisk, fordi fremgangen er så tydelig. Ingen byks i iver for å hilse på forbipasserende, ikke noen stressende impulser om å jage etter syklister. Med unntak av en close call, med snuten faretruende nær å berøre midt på skinkesprekken til en som stod med ryggen til, så forsøkte han heller ikke sniffe busspassasjerer. Rolig og behersket og tålmodig for det meste. Ny fase i utviklingen og sladretreningen har fått effekt.  Hva jeg trenger bli flinkere til å forutse er Edewards ønske om sosial inkludering ved kassen i butikker, for å unngå at han planter labbene på disken. Det har skjedd så mange ganger nå, det er pinlig overfor meg selv å ikke forutse og forebygge det der. Inne i dyrebutikken er det ingen krise, men å LA ham få sjansen til å plante labbene på disken i kaffebaren er FLAUT. Virkelig flaut. Trenger huske at det å interaktere med andre mennesker sammen med Edeward er reell multitasking. Hovedvekten av oppmerksomhet må være på ham, og det er ikke rom for å ikke ha ham som universets midtpunkt i flere sekunder, ellers bryter han sitt-bli for å gjenvinne status som center of attention. Han er dramaqueen og skjørtejeger. Flørter med alt på to bein som sender ham vibber av gjensidig interesse. Vibber. Blikk. Følelser. Det er en kommunikasjonsform Edeward forstår, og der det vibber potensiell kos og kjærlighet, der er ikke han sen om å prøve innkassere.  Nuvel. Han ville endelig posere for fotografen i dag: Enten så har han forstått at sitt-bli gjelder selv om mamsen tar opp den flate, svart magi dingsen, eller.. ..så ble en vindel gittertrapp bare too much to ask. Det var ikke det at han ikke hadde lyst på den bollen.    Det var dumt av meg å sette oss i den situasjonen der med sekken full av råfor. Ventet tålmodig og nonchalant noen trinn lenger ned, uten å gi ham mer oppmerksomhet, og tenkte jeg ikke ville gå derfra før vi mestret den trappen, men så gikk det kuldegys nedover ryggen min og påminnet meg om at vi hadde en real klimakrise på gang, og vi måtte avbryte for å reise hjem til fryseren. Bedre planlegging neste gang.
    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...