Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest *Kat84*
Skrevet
9 minutter siden, Turb skrev:

Foreldrene mine har alltid drukket et glass vin til maten i julen feks og jeg har aldri hatt noen negativ opplevelse av det. Jeg tror det handler om inntaket og hvilken rolle man lar alkohol få i feiringen. Følte aldri at det var noe unaturlig eller noe som var ubehagelig på noen måte. Men samtidig så var det jo aldri nødvendig for dem heller, skulle vi på noe så lot de være, det var ikke noe som spilte en rolle for dem, bare en ekstra hygge ved gode middager. Jeg har venner som har veldig negative opplevelser av foreldrenes alkoholinntak, uten at foreldrene ville vært karakterisert som alkoholikere av den grunn, men jeg tenker at det handler om måtehold og igjen om rollen man lar det spille i livet. 

Ja, men da er jo ikke foreldrene dine av den typen som hamstrer og bare MÅÅÅ ha fordi atte sånn og sånn ;) 
Og som jeg sa så er det ikke negativt at barn ser at det går an å ta et glass uten at det er noe krise. 
Men de som er helt besatt av å måtte handle inn, og middagen nesten blir ødelagt for dem... Det er en helt annen kategori. 

2 minutter siden, Aslan skrev:

For all del, er glad i en god øl jeg og, og oppvokst med at mamma og pappa har kost seg med vin og øl og, uten at jeg har noe negativ opplevelse av det, men jeg blir litt matt av plassen alkohol får av endel fordet. Jeg leser jo litt på mammaforum etc, og det er så mange som er så stressa for hva de skal si som god nok unnskyldning på fester før de egentlig vil offentliggjøre graviditeten. Hva skjedde med "har ikke lyst til å drikke i dag" etc? Jeg var på en haug fester/lønningspils både før jeg ble gravid, etter at jeg ble gravid og lenge før vi begynte å prøve og, og det var da aldri noe verre enn har ikke lyst på i dag, brus er mer enn godt nok liksom, hvis noen i det hele tatt tok seg bryet med å spørre (som oftest i form av om de skulle kjøpe med noe), og min omgangskrets er ikke så unik, det nekter jeg å tro.

Helt enig! I hele innlegget, men spesielt det om den plassen alkohol har fått i alle sammenkomster. 
Det er det jeg ikke forstår meg på. Våre barn har sett oss ta et glass vin når det har vært noe, og mannen har sittet med ølen til grillmaten. Ingen problem det. Men det er ikke sånn at grillmaten er ødelagt om han ikke får ølen sin eller at vi hamstrer inn for å være sikker på å ha nok til å holde ut påsken liksom :P 

Det er den type foreldre og voksne som skaper dårlige opplevelser for barna. Og jeg forstår ikke viktigheten av alkoholen i det hele tatt egentlig. Jeg klarer meg fint med brus til julematen også jeg. Uten at jeg ser ned på de som tar seg en øl eller et glass vin. Men jeg rynker på nesa over de som er tydelig bedugget rundt ungene og ikke klarer seg gjennom en høytid uten fordi det blir full krise. 

  • Svar 4.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

....Nuff said    

Si hei til Yumi  

Jeg så på bilder fra i fjor sommer: ...og oppdaget at lillegutt jammen meg har vokst inn i ørene sine: De var jo mange nummer for store!  

Posted Images

Skrevet
Akkurat nå, Aslan skrev:

Ja is, der snakker vi viktige ting! :teehe: Jeg har snart et gedigent problem med tomt i friskislageret mitt i fryseren, og skal ikke på den butikken som selger 10-pakning med friskis før på fredag. Her snakker vi avhengighet altså :P 

Nå har jeg sukkerstopp, men akkurat 17. mai skal det spises is til det tyter ut av øra, altså :P 

  • Like 3
Skrevet

Jeg hadde en slushmaskin engang i tiden, men jeg finner den ikke igjen! For jeg fikk skikkelig lyst på slush akkurat nå! Jajaaa.

Eller kan jeg kanskje bruke sånn stavmikser med isknusersak? Og helle oppi saft? Hmhm!

  • Like 1
Skrevet
5 minutter siden, enna skrev:

Ovenfor VENNER bør syn på alkohol ikke være noe problem ift selve vennskapet. For eksempel:  jeg er moderat, men jeg har venner som er total avholds,  og jeg har venner som drikker mer enn meg. Vi er alle klare i talen ift hva vi vil, når, hvor og hvor mye. Og om en kjøper cola og en kjøper rødvin en kveld ute er der ingen som reagerer.
Men i JOBB.sammenheng (altså ikke for MEG ;) - jeg har avholdsplikt ;) ) i en del bedrifter er der en del som sliter med opplevelsen av at der ikke er rom for  å si nei. Pga frykten for å fornærme KUNDER.

Akkurat det der er det jeg liker minst med jobben min. Jeg drikker "hva jeg vil", altså, har jeg ikke lyst på vin eller øl, så drikker jeg brus, og jeg liker ikke å være full. Og det har aldri vært noe problem før, sånn i sosiale sammenhenger, men jeg merker at jeg synes det blir litt kleint når jeg er på middager og turer med kunder og jeg ikke drikker. Det blir mye spørsmål om jeg er gravid, blant annet, og veldig mye negativt fokus på det. Og det er dumt. 

 

-

 

I dag skal jeg til frisøren. Hva slags lugg skal jeg velge?

Skrevet
2 timer siden, 2ne skrev:

Det er godt å se at ymse medier dekker de superviktige nyhetene om at Vinmonopolet holder stengt fra 4 dager før 17. mai. Hva skulle vel folk gjort i pinsehelgen og på 17. mai uten alkohol, liksom? 

Jeg merket meg det der... veldig viktig at folk får alkoholen sin til 17. mai... 

Jeg har et veldig avslappet forhold til alkohol, det hadde også mine foreldre. De drakk kanskje en øl eller vin til maten på julaften, men jeg så svært sjelden mine foreldre fulle, selv om det overhodet ikke var noe avholdshjem - ikke snakket vi stort om følgene av alkoholbruk - eller misbruk heller. Det var bare ikke et veldig viktig tema i heimen egentlig. Pr i dag drikker jeg gjerne et glass rødvin til maten, og ett etterpå *ler*, men jeg velger like gjerne en farris eller cola liksom. I ungdomstida var det jo litt drikkepress, og jeg var vel med på morsomhetene, jeg også, men jeg hadde heldigvis ikke noe problem med å si nei heller. Jeg drakk om jeg hadde lyst, eller lot være om jeg ville det. Jeg ser dog at det er et ganske stort drikkepress i sosiale sammenhenger, ikke bare blant ungdom, men kanskje mer blant voksne i arbeidslivet? På slike konferanser og juleborde etc etc... jeg har ikke helt sansen for den drikkingen som foregår i slike sammenhenger, og drikker da gjerne brus, helt uten at jeg føler behov for å forklare hvorfor :D. Jeg må vel innrømme at jeg synes voksne, fulle folk blir litt patetiske :aww:. Jeg er kanskje litt prippen, der *ler*. 

Sånn... da vet dere det liksom :lol:

  • Like 1
Skrevet

Skaffa meg forsikring på bunaden, 290kr i året var ikke mye for å forsikre den mot alt når den har (hittil) kosta meg over 26.000. :)

  • Like 6
Skrevet

Maaaaaaaaasse nye kaninbebiser :wub: ! Og en hissig mor, så jeg har bitemerke på armen. Gir henne noen sjanser til, men fortsetter hun å være momzilla så får hun ikke være avlskanin her, gitt. Må se litt om hun gir det videre til avkomma og hvor lenge osv. Veeelding fine bebiser og gedigent kull. 

 

  • Like 5
Guest Christine
Skrevet

Utstillingen i helga tok på kroppen gitt.. Sengeliggende på dag 3 er alltids like trivelig :aww: Bare supert at jeg skal levere tre eksamener neste uke. 

Skrevet

Kjemikeren i meg synes det gjør vondt i øynene når folk skriver alkohyler, men vanligvis prøver jeg å ikke kommentere det. Jeg framstår jo som den besserwisseren da :P Det skal jo liksom bare være morsomt.

Jeg synes også at det er unødvendig at alle høytider hele tida skal være barnas. Jeg synes nemlig at både jul, påske og 17. mai tilhører - og skal være kjekt- for alle, ikke bare barna. Uten å koble det til alkohol, forresten. Bare i seg selv. 

  • Like 8
Skrevet

Fikk brått besøk i går kveld jeg. tulip mista overnattinga si, så da får hun låne sofaen her noen netter :) Nå har vi vært ute med småttingene, og alle har konka helt. Men de har alle vært gjennom tunnellen minst en gang. Odd flyr gjennom, frem og tilbake, som det er det mest naturlige i verden. Lille tøffingen :D 

Nå jobbe litt videre.

  • Like 1
Skrevet
43 minutter siden, Ozzy skrev:

Skaffa meg forsikring på bunaden, 290kr i året var ikke mye for å forsikre den mot alt når den har (hittil) kosta meg over 26.000. :)

Det kan ikke jeg anbefale nok! Fikk frastjålet alt uten selve stakken for noen år siden, fikk igjen hver krone takke være verdigjenstandsforsikringa :heart: 

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, Kokospaniel skrev:

@Raksha må det være Mazda5? Ikke at jeg har den store oversikten over biler til salgs for tida altså... 

nei, vi kikker på alt av stasjonsvogner nå, problemet er at vi bor så skrekkelig langt unna alt. 

 

Skrevet
Akkurat nå, Raksha skrev:

nei, vi kikker på alt av stasjonsvogner nå, problemet er at vi bor så skrekkelig langt unna alt. 

 

Naboen fikk elbil levert på tunet med transport fordi det var for langt unna å hente. Det funker med vanlig bil også :-) Men en bør helst stole på selger eller få prøvekjørt og naf-testa eller noe før en gjør sånt

Skrevet
Akkurat nå, Kokospaniel skrev:

Naboen fikk elbil levert på tunet med transport fordi det var for langt unna å hente. Det funker med vanlig bil også :-) Men en bør helst stole på selger eller få prøvekjørt og naf-testa eller noe før en gjør sånt

Ja, alltids mulighet for transport, og en tur langt gokk for å hente er ikke egentlig et problem, er det å dra land og strand rundt for å titte på og prøvekjøre. Ser på en kia ceed i dammen og en volvo v50... 

@Mud Er du glad i å kjøre bil? :lol:

Skrevet
Akkurat nå, Raksha skrev:

Ja, alltids mulighet for transport, og en tur langt gokk for å hente er ikke egentlig et problem, er det å dra land og strand rundt for å titte på og prøvekjøre. Ser på en kia ceed i dammen og en volvo v50... 

@Mud Er du glad i å kjøre bil? :lol:

Ehm..Nei :P

Og i hvertfall ikke biler jeg ikke kjenner :lol:

 

Guest lijenta
Skrevet

Det å kjøre nye og andre biler er moro da. Elsker jo å kjøre bil jeg også har jeg bare hatt gamle biler

Skrevet
Akkurat nå, lijenta skrev:

Det å kjøre nye og andre biler er moro da. Elsker jo å kjøre bil jeg også har jeg bare hatt gamle biler

Vi har desverre ikke råd til ny da... Men telemark - hmm - langt unna porsgrunn? 

 

Guest lijenta
Skrevet
Akkurat nå, Raksha skrev:

Vi har desverre ikke råd til ny da... Men telemark - hmm - langt unna porsgrunn? 

 

hehe for meg er mangt nytt når jeg kjører en franskmann fra 2002 til daglig. Det er et sted mellom 1,5 og 2 timers kjøring og jeg har ingenting nedover jeg skal gjøre nå desverre

Skrevet
Akkurat nå, lijenta skrev:

hehe for meg er mangt nytt når jeg kjører en franskmann fra 2002 til daglig. Det er et sted mellom 1,5 og 2 timers kjøring og jeg har ingenting nedover jeg skal gjøre nå desverre

Ah da blir det langt ja. Skal hyle ut om vi snubler over noe nærmere :D

 

Guest lijenta
Skrevet
Akkurat nå, Raksha skrev:

Ah da blir det langt ja. Skal hyle ut om vi snubler over noe nærmere :D

 

ja får se om du finner noe nærmere. Pendler nesten daglig  Seljord, Bø Lunde(Nome) er noen ganger over i Notodden elller oppover til Vinje. Men er det noen i nærheten måtte det være Notodden vil ejg tippe

Guest Klematis
Skrevet

Biz har veeldig lyst til å grave fram både tujaen min og blomsten ved siden av.

Hun synes jeg er kjip som ikke lar henne få lov.:P

Timmy ligger på plenen i sola i flex'en sin, og Bizi har på seg wire'n sin, så ingen stikker ned på veien. Inngjerda hage hadde vært noe.

Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...