Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

En kjapp spørreundersøkelse fordi jeg lurer på hva slags type halsbånd jeg burde sy mest av, og hvilke jeg kanskje ikke trenger å sy noe særlig av. :)

Er helt greit å svare flere typer du liker/ikke liker. Ta gjerne med hvilken rase du har, da størrelse/pels ofte kan være vesentlig i forhold til hva slags halsbånd man foretrekker.

 

 

Hvilken type halsbånd liker du?

Hvilken type halsbånd liker du ikke?

Hvilken bredde foretrekker du?

Liker du fóret, justerbart eller begge deler?

Hvilke(n) rase(r) har du?

 

 

Tok med noen eksempler på halsbånd. Sleng gjerne med flere bilder om du vil ha med noen det ikke er bilde av.

 

Vanlig halvstrup

e68b63eab9ec9653f7fba0f6ca102c35.jpg

 

Martingale-halvstrup

ef446c27c58f3f149d2fe7cb910263bf.jpg

 

Halvstrup, justerbart

a8c67fdc80596ba7af5eef1f1da81b8c.jpg

 

Spenne, justerbart

51594b22f346efe99403f1ebe66083f1.jpg

 

Spenne tredd igjennom ringen, justerbart

5a8b6764b965d660eef3a55626fbfb6f.jpg

 

Spenne og fóret, noe justerbart (kan også være halvstrup)

f6f3863ec1c1f3339cba98d1391b7815.jpg

 

Spenne og fóret

8c6bd47af34d6e4a578824e6f1cfefd2.jpg

 

Beltespenne

b34a290c50f596c8a66df48942c6b5d0.jpg

 

Double up, justerbart

c30d8d5f86c74ef810e62a99355250cc.jpg

 

Ellers har vi vel fastbånd, helstrup, kjettingstrup osv.

Skrevet

Jeg bruker nesten utelukkende halvstrup nå, men jeg kunne godt tenkt meg noen slike beltespenne halsbånd (for min del med stor ring og som må tåle en trøkk, men det er jo mer spesielle ønsker) har Siberians :)

  • Like 1
Skrevet

Hvilken type halsbånd liker du?

Fast halvstrup. Har ikke prøvd martingale. Evt beltespenne

Hvilken type halsbånd liker du ikke?

Helstrup. Justerbare bånd(min erfaring er at de ofte justerer seg ut, så må sy fast justeringen uansett).

Hvilken bredde foretrekker du?

4-5cm ca

Liker du fóret, justerbart eller begge deler?

Fôret. Justerbart er greit viss den beholder lengden den skal.

Hvilke(n) rase(r) har du?

welsh springer spaniel

Skrevet

Bruker kun halsbånd til ID/til pent. Det skal være smalt for hundens str (for å ikke være i veien), ufôret, justerbart (gjerne i skinn evt glatt stoff) og aller helst skulle jeg vel også hatt strikk eller selvutløsende klips på. Sistnevnte hadde vært ekstra viktig om jeg hadde mer vilter hund som likte å løpe løs i skog etc.

Skrevet

Bruker halsbånd veldig lite. Ridgebacken har martingal, gårdshunden halvstrup. Foretrekker vel egentlig halvstrup. Fôring eller ikke kommer an på materialet.

Skrevet

Hvilken type halsbånd liker du?

Halvstrup i alle varianter og beltespenne halsbånd.. (men missliker ikke andre halsbånd heller, men er det jeg bruker mest) 

Hvilken type halsbånd liker du ikke?

Fastbånd med spenne, stoler ikke på plasten

Hvilken bredde foretrekker du?

Så bredt som passer han. Halvstrup 2-3cm, lær eller stoff med beltespenne kan gjerne være 4-5cm. 

Liker du fóret, justerbart eller begge deler?

Begge deler. 

Hvilke(n) rase(r) har du?

Dogo Canario på 63kg. 

 

Jeg er mer opptatt av at ting holder om han rykker enn hva det er.  Men i hverdagen  bruker jeg svært lite fastbånd, mest halvstrup eller strup.  

Skrevet

Bruker bare martingal/halvstrup på min mini bullterrier. Det eneste som holder seg på siden nakken er like bred som skallen :P  Liker best brede halsbånd 4-5 cm :)

Skrevet

Hvilken type halsbånd liker du?
Jeg liker best med spenne, eller slik beltespenne. 

Hvilken type halsbånd liker du ikke?
Er lite jeg ikke liker. Alt har sin fordel til en tid. Bruker sjeldent halsbånd da.

Hvilken bredde foretrekker du?
Liker ikke alt for tynne, men har ikke noe formening om hvor bredt.

Liker du fóret, justerbart eller begge deler?
Syns justerbart er veldig greit. Spesielt om man kjøper til en unghund som uansett vil vokse litt. Fòret er greit, men ikke nødvendig. 

Hvilke(n) rase(r) har du?
Papillon og Australsk kelpie.

Skrevet

Hvilken type halsbånd liker du?
- Martingal og halvstrup. Foretrekker selve martingal delen i kjetting. 

Hvilken type halsbånd liker du ikke?
- Ingen spesielle jeg misliker. :) Har en houdini hund da, derfor jeg foretrekker halvstrup og martingal.

Hvilken bredde foretrekker du?
- ca 3-4cm

Liker du fóret, justerbart eller begge deler?
- Foretrekker fôret. Om jeg bestiller halsbånd så trenger det ikke være justerbart. 

Hvilke(n) rase(r) har du?
- Beagle. 

Skrevet

foretrekker halvstrup, vanlig eller martingale spiller ingen rolle. Liker ikke om den "strup"biten blir for lang, da går de bare å slår bena i den på tur. 

Bruker vell stort sett bare halvstrup eller nylonstrup bånd(bruker ikke strupen, bare synes de er små, nette og enkle å ha av å på).

Bredde er ikke så nøye, jeg synes de som er 4-5 cm brede er skikkelig kule, men har ikke tatt meg råd til å kjøpe så da blir det vell ganske standard rundt 2.5 cm eller noe slikt.

Er ikke noen jeg ikke liker nødvendigvis, men jeg kjøper ikke noe annet enn halvstrup e.l. som er bare å smette av og på uten å måtte åpne eller noe.

Foret eller justerbart, tja, justerbart er jo greit til valper i vekst, ellers spiller det ingen rolle. Foret eller ikke spiller ingen rolle, kommer an på båndet om jeg liker det eller ikke.

Har hatt mutter og har nå malle og hollender.

Skrevet

Brede martingal og rundsydde halvstrup i lær er det vi bruker (bruker ikke helstrup, finner ikke brede nok og de drar ofte av litt pels). Alt annet er livsfarlig på borzoi, det sklir rett av.

Skrevet

Liker best halvstrup, kun de halsbåndene som brukes (sele på tur). Hare noen faste også, men de er aldri brukt. Gjerne brede, 3-4cm. Har drevere.

feks, synes det første bildet ditt (det blå) er veldig fint :) 

Skrevet

Bruker både strup og halvstrup.
Bredde, 3-4, til 10 cm.
Skinn de jeg bruker akkurat nå ( et fra kenjan, Kvalitetshalsbånd og et fra kiffani, med navnet hans på).

Om det er noen jeg misliker? Ja, alt av dårlig kvaliter, som ryker. Bort sett fra det, kan jeg bruke alt.

Rase: schæfer

Skrevet

Bruker halsbånd mest som "smykke" til id - merket. Så kan gjerne være fast størrelse og ganske smalt.

Har myndehalsbånd om jeg må bruke bånd. Bikkja har klart å rygge ut av halvstrup så stoler ikke på de (var stilt inn korrekt).

Har liten myndemix.

Sent fra min SM-G903F via Tapatalk

Skrevet

Jeg bruker lite halsbånd, kun tur og evt. til pynt og id-tag. Foretrekker da halvstrup, ca 2-3 cm bredt og foret. Aller helst i skinn.  :) Kan ikke bruke faste, han har et gigantisk hode, og da blir de gjerne for store rundt nakken :D På tur bruker jeg grime og/eller helstrup (sikring for grimen). Har bullmastiff. 

Skrevet

Hvilken type halsbånd liker du?

Jeg liker periodevis vanlig halvstrup best, og periodevis de med klikklås som du trekker gjennom ring.

Hvilken type halsbånd liker du ikke?

Jeg liker ikke halsbånd med store beltespenner , sånn når spennen blir mye bredere enn halsbåndet.

Hvilken bredde foretrekker du?

3-4 cm hvis det er foret, litt mindre hvis det er uforet.

Liker du fóret, justerbart eller begge deler?

Jeg liker foret halvstrup og justerbart med klikklås.

Hvilke(n) rase(r) har du?

Engelsk springer spaniel og papillon.

Skrevet

Hvilken type halsbånd liker du?

Halvstrup, både martingal og sånn annen(pluss regulerbar), så lenge strupedelen blir for lang. 

Hvilken type halsbånd liker du ikke?

Vanlig halsbånd med spinkel klips, venter bare på at den skal ryke. Utenom det så er det lite jeg ikke liker, men vil ikke være redd for at hunden kommer ut av halsbåndet eller ryker festet.

Hvilken bredde foretrekker du?

3-4-5 cm hvis de er foret, opp til 3,5 hvis de er uforet tror jeg. 

Liker du fóret, justerbart eller begge deler?

Liker foret halvstrup og justerbart. Men er det justerbart så må ikke foret bli helt rart...

Hvilke(n) rase(r) har du?

Malinois.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...