Gå til innhold
Hundesonen.no

Hannhunder og kulde


Red Merle
 Share

Recommended Posts

Vel, nå har vi en liten kuldebølge her, hvor det har vært 8 - 13 kuldegrader i ca 1 uke. Nå er ikke dette så kaldt, men har opplevd både 15 og 25 kuldegrader her vi bor.. Så det er jo greit å ha litt kunnskap innabords :) Siden jeg ikke har hatt hannhund så lenge som tispe, så er jeg litt bekymret for frostskader på utstyret til bikkja. Altså, pungen. Den er jo ganske utsatt, og Yoshi er jo korthåret, hva kan jeg gjøre for at den ikke får noen forfrysninger osv?

Har sett at huden på pungen blir noe rød etter lengre turer, så tenkte kanskje at jeg kan smøre med kuldekrem en halvtimes tid før tur? Kan det ha noe for seg? Yoshi fryser generellt mye, og går med dekken. Fleece overall er bestilt og potesokker skal vi få kjøpt på FK til uka :) Kom gjerne med tips og erfaringer !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det eneste som har hjulpet på Bris og som holder seg på i mer enn bare tur i bånd er feks vaselin på pungen (men det blir "slitt" av og må gjentas flere ganger under turen og blir litt klinete) og kondomdress med kathadindekken over (for å ikke ødelgge kondomdressen). Kathadindekken alene var ikke bra nok, for ballene bare sklei til sida og utenfor den delen som skulle beskytte de, men med kondomdressen holder de seg på plass.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har tenkt på det samme nå når det har vært så kaldt her. Valpen har pels rundt ballene, de er jo bittesmå ennå. Men han er ganske naken på magen og rundt penis. Han tisser fortsatt sittende, så han dypper hele stasen nedi snøen. Han får små snøklumper i det lille han har av pels, så jeg kan ikke se noe annet enn at det må bli ganske kaldt rundt lillekaren. Så lenge vi er ute tisser han når og hvor han føler for, så dekken som dekker til stasen vil fort bli tissa på. 

Er det noe jeg kan gjøre for å unngå forfrysning, annet enn å bare ta korte turer og prøve å børste av ham snø? Nå går vi bare såvidt rundt i nabolaget, og han hiver seg uti dypsnøen hele tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå, mokken skrev:

Jeg hadde nok sikret meg med en "ballevarmer" :P Med så lave temperaturer over tid så er faren for frostskader relativt stor. Det finnes også katahdin dekken med innebygget ballevarmer.  

http://www.kvernmolia.com/index.html/contents/no/d6_Pungvarmere.html

Og akkurat nå kjenner jeg det er greit med en hund med skikkelig hår på balla :lol::lol: 

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vær forsiktig med slike kuldekremer, enkelte inneholder faktisk vann...! Men noen påstår at de ikke har noen effekt i hele tatt.  

Forfrysninger kommer først til utrykk som hvite flekker, disse kan varmes opp med en gang uten at noen fare har skjedd.  Desverre oppdager man først frostskader når man kommer inn og blir varm,  da kommer det blemmer. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, mokken skrev:

Jeg hadde nok sikret meg med en "ballevarmer" :P Med så lave temperaturer over tid så er faren for frostskader relativt stor. Det finnes også katahdin dekken med innebygget ballevarmer.  

http://www.kvernmolia.com/index.html/contents/no/d6_Pungvarmere.html

Og de der var visst mildertidig utsolgt..

2 minutter siden, AussieAllTheWay skrev:

Strikka ballebukse i ull :P

184495_10151134339316780_1911351322_n.jp

Så fiks den der var! 

Nå er Strider på sin 6. vinter og jeg bekymrer meg for ballene hans hver vinter tror jeg.. når det er kaldt så blir ballene frisk røde. lyser opp der bak som 2 bremselys liksom. Blir det veldig kaldt så virker det som han trekker opp ballene i bukhulen.Så langt har det alltid gått bra, men kryper termometret under -17 så får han ikke lov å gå i dyp snø hvor ballene liksom kan komme nedi snøen (dvs vi forsøker å unngå "balls on ice").

Første åre, forsøkte jeg å kjøpe en hannhund katadin dekken.. det var ikke så vellykket nei. Det var en sånn tut under, som jeg antar bikkja skulle tisse gjennom. Men utsyret til Strider rakk ikke bort til det røret..

 

 

strider_drakt.jpg

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Legger inn med tillatelse:

"Hei alle med hannhund i kulda. Har skjønt at det er ett problem med hannhunder med baller i kulda. Jeg har løst dette problemet med og strikke en slags sokk til selve ballesekken med en "løs" strikk i toppen. Om det er ønskelig kan jeg strikke disse på bestilling i 100% ull.

Pris ca 50 kr. pluss frakt."

[email protected]

12511571_10207400708567224_945372476_n.j

12511708_10207400715727403_1931390761_n.

 

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 timer siden, Argyr skrev:

Legger inn med tillatelse:

"Hei alle med hannhund i kulda. Har skjønt at det er ett problem med hannhunder med baller i kulda. Jeg har løst dette problemet med og strikke en slags sokk til selve ballesekken med en "løs" strikk i toppen. Om det er ønskelig kan jeg strikke disse på bestilling i 100% ull.

Pris ca 50 kr. pluss frakt."

[email protected]

12511571_10207400708567224_945372476_n.j

12511708_10207400715727403_1931390761_n.

 

 

Vil ikke disse falle av i aktivitet?? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har prøvd sånn ballevarmer, men den var upraktisk, skled av og hunden likte den ikke.  Siden da har jeg ikke hatt noen problemer med det føler jeg, og vi har hatt nå en periode med veldig kaldt og vind. Har ikke sett at han har blitt rød på ballene. Jeg ville smurt på kuldekrem. Har gjort det på ørene til Mynte, og hun ble ikke rød da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt jeg ikke har bekymret meg for... :o 
Pigg har heldigvis ganske god og tett pels rundt ballene og de har ikke virket røde etter tur enda - ørene derimot har jeg syntes har vært litt røde på innsiden når det var -17... Får holde et øye med ballene nå da siden vi har fått mer snø.

Hørte om en som fikk låne en kollegas storpuddel hannhund i påsken og litt etter skituren begynte hunden å skrike. Da hadde den forfryst ballene og måtte kastreres... kan tenke meg at det var litt spesielt å levere tilbake litt mindre hund...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Forstår jeg aldri skal ha glatthåret hannhund :lol: 

Sånn ellers har jeg dessverre ingen gode tips. Vil tippe at noe som er strikka holder varmen ganske godt fordi om det ikke er vindtett. Merker jo selv hvis man har på seg strikka votter at de varmer mye mer enn ingenting, uansett hvor mye det blåser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når dachshanner kan jage i både kuldegrader og snø, så tenker jeg problemstillingen er sterkt overdrevet :) Jo da, på skarpt føre kan det bli litt oppskrubbet utstyr, men pattene på tispene er faktisk langt mer utsatt. De blir fort oppskrubbet, selv på de langbeinte drivende. Uansett gror det svært fort. Skal man absolutt bruke beskyttelse (om det er en del snø, skarpt, og hunden skal jobbe flere timer i terrenget) så er flytende plaster greit å smøre på. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

13 timer siden, Schæfermann skrev:

Vær forsiktig med slike kuldekremer, enkelte inneholder faktisk vann...! Men noen påstår at de ikke har noen effekt i hele tatt.  

Det er derfor kuldekrem skal smøres på en halvtimes tid før man skal gå ut, netopp fordi vannet i en skal fordampe før man går ut. Samme prinspippet som at solkremen må trekke inn i en 20 min før man skal sole seg. Jeg jobber i barnehage, og ser jo at kuldekremer har en viss effekt -og at det finnes kuldekrem uten vann. Så det er ingen bekymring,
---

Jeg har aldri hatt en hund som fryser så mye som Yoshi, bare å gå ut i hagen i tisse nå, er nok til at han fryser. Han skjelver, holder labbene opp og setter deg ned litt sånn krokete. Liker vikrelig ikke snø og kulde han, han hadde vel trivdes best på en sydhavs øy. Potevoks ser ut til å¨fungere bra på potene, siden han har slitt litt med at de sprekker opp, så det skal vi fortsette å bruke. Jeg tror jeg skal få tak i en god kuldekrem til bjellene.

Og jeg vil tro at en tur i bånd er mye kaldere, enn å være en løs dachshund på jakt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er rart det der, hvor forskjellige to like hunder opplever kulde. Bris har ikke mindre pels rundt utstyret enn Isak, men Bris blir rød, får blemmer og sår som blør om han ikke får beskyttelse. Isak viser ingen tegn på forfrysning selv om han også har løpt flere timer i dyp snø. Bris fryser lettere enn Isak generelt, så det må nesten være det som gjør det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...