Gå til innhold
Hundesonen.no

Töfra Erik I1, lundehund / islandsk fårehund


Recommended Posts

Skrevet

Erik på tur i skogen i dag, med selen han har arvet fra lundehunden min :-) Litt stor, men han vokser nok fort i den. Full fart i skogen, men ganske flink å følge med og komme på innkalling. Dessuten synes jeg rett og slett han har ganske så velutviklet motorikk og tilpasser seg føret ... forsiktig på isen! Han og Lina lundehund blir stadig mer komfortable i hverandres selskap. Nå utsatte vi introduksjonen av whippeten en dag til. Ikke fordi vi må, men fordi vi kan. 

 

harness.jpg

  • Like 9
  • Svar 112
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I går kom endelig Erik hjem! Han er fra det andre kullet i Norsk lundehund klubbs krysningsprosjekt, som man kan lese om her: http://lundehund.no/index.php/krysningsprosjektet Erik og broren Emil

I dag har Erik hilst på gamlemor whippet. Litt bjeffing til å begynne med, men de fant fort tonen. Når været er som nå, er whippeten mest interessert i å ligge under dyna uansett. Så det ble bare jeg,

Gradestokken viser -15. Vi har vært ute en sving, men det er nå godt inne :-) Sent fra min E5823 via Tapatalk

Posted Images

Skrevet
6 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

12-13 kg som voksen hannhund er jo det en shibahannhund stort sett veier. Helt perfekt, med andre ord! :) Han er kjempefin. Jeg liker godt at han er så mørk. 

Takk skal du ha! Ja, jeg tror muligens han blir enda en god del mørkere også. Lundehundvalper pleier i hvert fall å bli det når de får voksenpelsen. Han vil nok få noe lengre og kraftigere pels enn en lundehund også, og det vil ytterligere bidra til en mørkere farge pga. større andel sorte spisser. Han er genetisk sett en korthåret hund, altså, men pelsen på korthåret islandsk fårehund kan variere en hel del i lengde, og er nok uansett litt kraftigere enn lundehundpelsen (etter å ha vært på Island i januar, kan jeg skjønne hvorfor!)

  • Like 1
Skrevet

I dag har Erik hilst på gamlemor whippet. Litt bjeffing til å begynne med, men de fant fort tonen. Når været er som nå, er whippeten mest interessert i å ligge under dyna uansett. Så det ble bare jeg, Lina og Erik som ruslet oss en tur i skogen. Full fart, og veldig moro! 

lina_erik_skogen_lite.jpg

erik_lite.jpg

  • Like 16
Skrevet

Vanvittig nydelig! :wub: Hvordan syns du gemyttet er ifht ren lundehund til nå? Er vel ganske ung enda, men er vel gjerne småting som kanskje skiller seg ut? 

  • Like 1
Skrevet
10 timer siden, Rocket skrev:

Vanvittig nydelig! :wub: Hvordan syns du gemyttet er ifht ren lundehund til nå? Er vel ganske ung enda, men er vel gjerne småting som kanskje skiller seg ut? 

Takk! Tja, jeg synes det er litt vanskelig å si. Har egentlig aldri hatt lundehundvalp i den alderen han er nå selv. Jeg fikk jo også oppleve de to brødrene sammen på Island, og det var en viss forskjell på de to. Broren orienterte seg nok litt mer mot mennesker, mens Erik er en litt mer selvstendig type, som også er veldig, veldig glad i andre hunder ;-) I lek med de andre hundene mine minner han veldig om valpene i kullet min lundehund hadde i 2014. Han leker mye med labbene, litt som en katt, og det er ikke så uvanlig for lundehunder. 

Og så er det dette med forventninger da, de har jo en tendens til å bli selvoppfyllende profetier ;-) Jeg er forberedt på at han vil få litt mer motor enn den jevne lundehund, og så langt kan jeg vel se tendenser til at det stemmer. Men han har absolutt en avknapp også, og den skal vi ta vare på ;-) 

Islandske fårehunder kan og skal ha en del lyd. Det kan lundehunder også, men i litt andre situasjoner, og foreløpig kan det se ut til at han arvet litt fra den islandske siden, men så er han ung, og han har vokst opp blant islendinger. Vi har allerede begynt å jobbe med å holde det på et akseptabelt nivå, så får vi se hvor godt det lykkes. Spesielt fremmede hunder vil han gjerne "snakke" litt til :-( 

 

 

 

  • Like 4
Skrevet
6 minutter siden, bardmand skrev:

Gradestokken viser -15. Vi har vært ute en sving, men det er nå godt inne :-)076866f403627d9d2bdd92e88f38dd91.jpg

 

Sent fra min E5823 via Tapatalk

 

 

Se på han da:wub::wub: 

  • Like 1
Skrevet
59 minutter siden, Poter skrev:

Virker som de blir veldig vakre disse prosjekthundene! :ahappy:

Det har du jammen rett i ;-) Og selv om ikke det er noe mål i seg selv, så tillater i hvert fall jeg meg å nyte synet av den fine valpen min :-)

  • Like 4
Skrevet
25 minutter siden, bardmand skrev:

Det har du jammen rett i ;-) Og selv om ikke det er noe mål i seg selv, så tillater i hvert fall jeg meg å nyte synet av den fine valpen min :-)

Ja, det skader jo ikke om de er pene i tillegg :ahappy:

  • Like 1
Skrevet
1 time siden, Shlush skrev:

Flere bilder :-D :-D får nesten lyst på en slik prosjektvalp selv!!

Jeg har i hvert all inntrykk av at de som har valgt å gå inn som eiere har vært veldig fornøyde så langt. Det gir en ekstra dimensjon til hundeholdet å være med på en sånn dugnad, synes jeg. Nå vokser det ikke prosjektvalper på trær, selv om det i kommende generasjoner nok blir en hel del flere valper som trenger dedikerte eiere. Man kan melde sin interesse via et eget skjema på klubbens hjemmeside, og der kan man også antyde når det eventuelt passer best å få valp: 

http://lundehund.no/index.php/krysningsprosjektet/onsker-du-krysningsvalp 

 

 

  • Like 3
Skrevet

Jeg er en håpløs fotograf, men jeg klarer ikke å la være å dele ... Prøver å få tatt bilder av Erik sammen med de andre hundene, men jeg får være glad om jeg får én hund til å se normal ut i gangen ;-) Og det er ikke riktig tid til lange fotoseanser i denne kulda. 

frossenfoss_lite.jpg

  • Like 11
Skrevet

4f1a9df0a7b611a42fa776582a7a86e2.jpg

I dag har det vært aldri så lite mildere i været, så tante whippet ble med ut og lekte masse med Erik. Så sliten blir man da ?

Sent fra min E5823 via Tapatalk

  • Like 7
Skrevet

Vi rakk en liten luftetur etter jobb før mørket falt på. I dag viste Erik forresten at han kan akkurat samme lek som lundehunden Lina, nemlig tampen brenner for én. Den lekes slik: Finn en skatt i skogen. Bein og klover etter elg, f.eks. Bær skatten et stykke, triumferende. Gjem den og gå videre. På vei tilbake leter du den opp igjen. Repeat. 

duo_sne_lite.jpg

trio_sne_lite.jpg

  • Like 6
Skrevet
8 timer siden, Sanne skrev:

Han er så vanvittig vakker! :heart: Har du tenkt deg til trondheim i en gang i løpet av neste tiden eller?:innocent: 

Takk, takk! Jeg synes også han er flott. En nokså annen type enn Banzai og søsknene, og ganske mye større og kraftigere enn broren også. Hadde jeg bare sett sporene i snøen etter ham, vet jeg ikke hva jeg hadde sett for meg, de er svære! 

Ingen konkrete planer om noen tur til Trondheim akkurat nå, men det blir nok! Skal si fra, jeg! :-)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...