Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg synes også du fikk litt krasse svar... Det går jo an å anbefale gode oppdrettere som har det andre hun ser etter, istedenfor å henge seg opp i størrelsen. Så vidt jeg ser så var ikke det noe krav, men en "jeg vil helst -, men det går bra om-".

Jeg er laaaaangt fra noen Kelpie-ekspert, men jeg ville sjekket ut Evallens :) Har fått et veldig godt inntrykk av dem. Og så synes jeg jo @Shlush sine Kelpiser virker veldig fine og spretne! Husker ikke oppdretter på dem da, men er vel en svensk en?

Takk :-D

Jeg er veldig fornøyd med mine kelpiser, selvsagt. Eldstemann er ca 2 1/2 år gammel og er en stor hannhund i øvre sikte av standarden dog er han ikke tungt bygd og er spretten delux. Han elsker å jobbe, har god lek og er selvstendig, arbeidssom og miljøsterk. Han kommer fra kennel Aussie Action i Sverige :-) Far til min hund har gitt litt store hunder tror jeg så er lurt å se på kombinasjoner, dette kan oppdretter hjelpe deg med.

Minstemann er bare 4 mnd, tror han blir litt mindre men ingen liten hund det heller. Han virker veldig fin så langt. Han er av samme linjer men fra annen oppdretter. Han kommer fra Kennel Cefeus i Sverige.

Bare å spørre om du lurer på noe :-)

  • Like 2
  • Svar 78
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Når spørsmålet er om man vet om noen som avler små hunder, kan man jo ikke klage over at man får svar på nettopp det? Man får derimot kanskje ikke alltid svaret man ønsker seg. Jeg kan ikke all ver

Akkurat det med størrelse har jeg litt erfaring med på min rase. Og den tilsier ganske så tilfeldig... Jeg paret en medium tispe med en stor hanne og fikk kun medium- veldig jevne- tisper i kullet (de

Synes du fikk litt halv-krasse tilbakemeldinger her Elita2005. Håper du finner det du er ute etter!

Skrevet

Når spørsmålet er om man vet om noen som avler små hunder, kan man jo ikke klage over at man får svar på nettopp det? Man får derimot kanskje ikke alltid svaret man ønsker seg.

Jeg kan ikke all verden om kelpie, men jeg har hengt på sonen lenge nok til å ha fått med meg at jeanette har litt peiling. :P Da ville jeg tatt til meg det, og heller fokusert på alle de andre tingene man ønsker seg i en god arbeidshund. :)

  • Like 5
Skrevet

Synes jeg bare har møtt itty bitty kelpier, menneh... Det er bare meg :P

(Bare en generell kommentar om at "det ikke er vanlig". At trådstarter bør få generelle tips uansett størrelse synes jeg er et fint tiltak).

Skrevet

Synes jeg bare har møtt itty bitty kelpier, menneh... Det er bare meg :P

(Bare en generell kommentar om at "det ikke er vanlig". At trådstarter bør få generelle tips uansett størrelse synes jeg er et fint tiltak).

He he, ja det var det jeg skulle si selv :) De er jo knøtte-små :P

  • Like 1
Skrevet

Alle kelpier blir jo små i forhold til en labbe da kanger :P

Klart man kan svare på andre ting og, men når ts fortsetter å be om tips på str, så stagnerer det jo litt.

Skrevet

Synes jeg bare har møtt itty bitty kelpier, menneh... Det er bare meg :P

 

(Bare en generell kommentar om at "det ikke er vanlig". At trådstarter bør få generelle tips uansett størrelse synes jeg er et fint tiltak).

Spørs på øyet som ser og hva man er vant til. Jeg synes f. Ex rottweileren som nå er i min krets er mega svær gigantisk.. Fordi nesten alle venner har kelpie, welsh, springer, bc og de er like høye hele gjengen :P
Skrevet

Det er jo ingen som sier at de ikke finnes, men at det ikke går an å forutse. Derfor hun ble tipset om å velge en voksen, eller eventuelt en annen rase om hun ønsker å konkurere i liten klasse. For da vet man kanskje hva man får.

Men for all del, fortsett med str-diskusjon. Dere bidrar hvert fall ikke til at hun får svar på det andre hun lurer på. :P

  • Like 1
Skrevet

Miss Magoos i Sverige virker som har bra hunder (med meritter) og virker seriøse. Trivelige er de også :) Jeg hadde kjøpt valp derfra om jeg ikke hadde valgt (holdt meg til) WK istedet. Størrelsesmessig vet jeg ikke hvordan valpene deres har vært, men som andre har påpekt så er det umulig å forutse størrelse. Tisper er generelt en del mindre enn hanner, da.

  • Like 1
Skrevet

Denne tråden ble laget for å spørre om det var oppdrettere som avlet på hunder i den nedre delen av skalaen. Det finnes slike oppdrett i andre raser. Jeg er ikke ute etter å "bytte" rase..

Nei det er så vidt meg bekjent ingen kelpieoppdrettere som bevisst avler på hunder i den nedre delen av skalaen. Og grunnen til det er bla som Jeanette nevner, noe med hva som er praktisk i forhold til rasens bruksområde.

Skrevet

Med tanke på at det avles små individer av blant annet mudi, BC og en rekke andre raser i Øst-Europa så finner du sikkert noen mellom-kelpier der også...

Dersom mentalitet er et kriterium bør man være relativt kritisk til ak fra øst-Europa.

------

Ettersom ts har et kriterium på størrelse som (så vidt meg bekjent,) ikke noen oppdrettere i Norge eller Sverige oppfyller i så er det ikke mulig å gi noen råd.

Skulle jeg selv ha vurdert noe annet enn DeepEyes så hadde jeg antageligvis sett på Busligans eller Lilla Primtorpet. Alt etter hvilke kombinasjon selvsagt. Men de har ikke små ak.

Ettersom jeg ikke ser etter valp selv så har jeg ikke veldig god oversikt for tiden. Listen over oppdrettere jeg ikke vil ha valp fra er betraktelig tydeligere for meg pr dd.

Også er det full mulig å bruke rapport knappen dersom man føler at det er nødvendig. Når man allerede snakker om off topic...

  • Like 1
Skrevet

Ps: om man syns det er mange medium agility kelpie i sverige så er det pga de får på nationalt nivå gå opp til 44.99 cm.

Skrevet

En ting er å synes at kelpier generelt er små hunder. De blir jo det sammenlignet med mange andre raser. En annen ting er å se hvor høye de er i forhold til standaren. Da er ikke de fleste kelpiene i nedre del av skalaen. Og det er jo det ts ønsker seg.

Skrevet

Men det er vell ikke et problem med en stor kelpie heller? De greier vell å hevde seg i ag klasse stor også?? :-)

Det er ikke et problem nei. Men mange flere deltagere i klasse stor enn i mellom. Og selvsagt mer belastende for hunden å hoppe max 65 cm mot max 45. :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg er ingen ekspert på kelpie i det hele tatt, har fått min første kelpie nå og han er bare 10 uker gammel. Jeg har jo fulgt en del med på de kullene som har vært dette året i og med at jeg har sett etter egen oppdretter og valp.

Evallens hadde kull på ei tispe som var rett over 40 cm høy nå i vår. Det er det som står som R kullet på deres hjemmesider. Resten av kullsøsknene til tispa er normalstore og det er foreldrene også.

I Sverige jobber de, etter det jeg har lest (RAS), med å få størrelsen litt ned, fordi at mange, særlig hannhundene, ligger i øvre sjiktet av rasestandarden. Alle de tispene jeg har sett har hatt kull nå i vår (bortsett fra Evallens tispa) har ligget på rundt 46-47 i mankehøyde og hannhundene har ligget på 50+

Jeg har møtt flere mediumhunder i Sverige, både tisper og hannhunder. Men de har vært spredt mellom forskjellige oppdrettere, ingen oppdretter eller linjer har pekt seg ut på noen måte som jeg kan se iallefall.

Jeg vet ikke om dette var til noen hjelp for deg akkurat

  • Like 1
Skrevet

Jeg fatter meg i korthet. Tusen takk for alle konstruktive tilbakemeldinger (tror dere skjønner hvem dere er) :) Det er ikke umulig at det kommer noen privatemeldinger til noen av dere med spørsmål etterhvert :icon_redface:

Om flere har erfaringer gode/dårlige med opprettere så skriv gjerne her, eller send privatmelding om det ikke passer å skrive det åpent :)

Guest Belgerpia
Skrevet

T-cup kelpie..... finnes sikkert noen som driver med det i statene. De lager småversjoner av alt.

Skrevet

T-cup kelpie.... finnes sikkert noen som driver med det i statene. De lager småversjoner av alt.

Men de regnes jo ikke som teacup med mindre de er under 30cm. :P Det er forskjell på en teacup hund og en som er noen cm under rasestandard!

Skrevet

Men de regnes jo ikke som teacup med mindre de er under 30cm. :P Det er forskjell på en teacup hund og en som er noen cm under rasestandard!

Finnes teacup-BC :lol:
Guest Belgerpia
Skrevet

... Det jeg spurte etter var faktisk 43 cm, som er den laveste høyden INNENFOR RASESTANDARDEN. Flere som ikke fikk med seg det..

Jo - laveste iht standarden så man kan finne en dommer som er villig til å jukse litt så den blir mellom i agility.

Skrevet

... Det jeg spurte etter var faktisk 43 cm, som er den laveste høyden INNENFOR RASESTANDARDEN. Flere som ikke fikk med seg det..

Jeg tror de fleste fikk med seg det. Men all den tid det ikke går an å forutbestemme hvor store valpene skal være som ferdigvokste hunder i en alder av 2 år + så synes vel de fleste at 43cm var et litt ugjennomtenkt kriterium å ha, spesielt siden du ønsker å starter mellomklassen i AG hvor 43cm faktisk er klassifisert som stor. De fleste som avler på hunder av en eller annen bruksrase har dessuten gjerne hverken farger eller størrelser som mål for sin avl så lenge det meste faller innenfor standard.

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...