Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg synes også du fikk litt krasse svar... Det går jo an å anbefale gode oppdrettere som har det andre hun ser etter, istedenfor å henge seg opp i størrelsen. Så vidt jeg ser så var ikke det noe krav, men en "jeg vil helst -, men det går bra om-".

Jeg er laaaaangt fra noen Kelpie-ekspert, men jeg ville sjekket ut Evallens :) Har fått et veldig godt inntrykk av dem. Og så synes jeg jo @Shlush sine Kelpiser virker veldig fine og spretne! Husker ikke oppdretter på dem da, men er vel en svensk en?

Takk :-D

Jeg er veldig fornøyd med mine kelpiser, selvsagt. Eldstemann er ca 2 1/2 år gammel og er en stor hannhund i øvre sikte av standarden dog er han ikke tungt bygd og er spretten delux. Han elsker å jobbe, har god lek og er selvstendig, arbeidssom og miljøsterk. Han kommer fra kennel Aussie Action i Sverige :-) Far til min hund har gitt litt store hunder tror jeg så er lurt å se på kombinasjoner, dette kan oppdretter hjelpe deg med.

Minstemann er bare 4 mnd, tror han blir litt mindre men ingen liten hund det heller. Han virker veldig fin så langt. Han er av samme linjer men fra annen oppdretter. Han kommer fra Kennel Cefeus i Sverige.

Bare å spørre om du lurer på noe :-)

  • Like 2
  • Svar 78
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Når spørsmålet er om man vet om noen som avler små hunder, kan man jo ikke klage over at man får svar på nettopp det? Man får derimot kanskje ikke alltid svaret man ønsker seg. Jeg kan ikke all ver

Akkurat det med størrelse har jeg litt erfaring med på min rase. Og den tilsier ganske så tilfeldig... Jeg paret en medium tispe med en stor hanne og fikk kun medium- veldig jevne- tisper i kullet (de

Synes du fikk litt halv-krasse tilbakemeldinger her Elita2005. Håper du finner det du er ute etter!

Skrevet

Når spørsmålet er om man vet om noen som avler små hunder, kan man jo ikke klage over at man får svar på nettopp det? Man får derimot kanskje ikke alltid svaret man ønsker seg.

Jeg kan ikke all verden om kelpie, men jeg har hengt på sonen lenge nok til å ha fått med meg at jeanette har litt peiling. :P Da ville jeg tatt til meg det, og heller fokusert på alle de andre tingene man ønsker seg i en god arbeidshund. :)

  • Like 5
Skrevet

Synes jeg bare har møtt itty bitty kelpier, menneh... Det er bare meg :P

(Bare en generell kommentar om at "det ikke er vanlig". At trådstarter bør få generelle tips uansett størrelse synes jeg er et fint tiltak).

Skrevet

Synes jeg bare har møtt itty bitty kelpier, menneh... Det er bare meg :P

(Bare en generell kommentar om at "det ikke er vanlig". At trådstarter bør få generelle tips uansett størrelse synes jeg er et fint tiltak).

He he, ja det var det jeg skulle si selv :) De er jo knøtte-små :P

  • Like 1
Skrevet

Alle kelpier blir jo små i forhold til en labbe da kanger :P

Klart man kan svare på andre ting og, men når ts fortsetter å be om tips på str, så stagnerer det jo litt.

Skrevet

Synes jeg bare har møtt itty bitty kelpier, menneh... Det er bare meg :P

 

(Bare en generell kommentar om at "det ikke er vanlig". At trådstarter bør få generelle tips uansett størrelse synes jeg er et fint tiltak).

Spørs på øyet som ser og hva man er vant til. Jeg synes f. Ex rottweileren som nå er i min krets er mega svær gigantisk.. Fordi nesten alle venner har kelpie, welsh, springer, bc og de er like høye hele gjengen :P
Skrevet

Det er jo ingen som sier at de ikke finnes, men at det ikke går an å forutse. Derfor hun ble tipset om å velge en voksen, eller eventuelt en annen rase om hun ønsker å konkurere i liten klasse. For da vet man kanskje hva man får.

Men for all del, fortsett med str-diskusjon. Dere bidrar hvert fall ikke til at hun får svar på det andre hun lurer på. :P

  • Like 1
Skrevet

Miss Magoos i Sverige virker som har bra hunder (med meritter) og virker seriøse. Trivelige er de også :) Jeg hadde kjøpt valp derfra om jeg ikke hadde valgt (holdt meg til) WK istedet. Størrelsesmessig vet jeg ikke hvordan valpene deres har vært, men som andre har påpekt så er det umulig å forutse størrelse. Tisper er generelt en del mindre enn hanner, da.

  • Like 1
Skrevet

Denne tråden ble laget for å spørre om det var oppdrettere som avlet på hunder i den nedre delen av skalaen. Det finnes slike oppdrett i andre raser. Jeg er ikke ute etter å "bytte" rase..

Nei det er så vidt meg bekjent ingen kelpieoppdrettere som bevisst avler på hunder i den nedre delen av skalaen. Og grunnen til det er bla som Jeanette nevner, noe med hva som er praktisk i forhold til rasens bruksområde.

Skrevet

Med tanke på at det avles små individer av blant annet mudi, BC og en rekke andre raser i Øst-Europa så finner du sikkert noen mellom-kelpier der også...

Dersom mentalitet er et kriterium bør man være relativt kritisk til ak fra øst-Europa.

------

Ettersom ts har et kriterium på størrelse som (så vidt meg bekjent,) ikke noen oppdrettere i Norge eller Sverige oppfyller i så er det ikke mulig å gi noen råd.

Skulle jeg selv ha vurdert noe annet enn DeepEyes så hadde jeg antageligvis sett på Busligans eller Lilla Primtorpet. Alt etter hvilke kombinasjon selvsagt. Men de har ikke små ak.

Ettersom jeg ikke ser etter valp selv så har jeg ikke veldig god oversikt for tiden. Listen over oppdrettere jeg ikke vil ha valp fra er betraktelig tydeligere for meg pr dd.

Også er det full mulig å bruke rapport knappen dersom man føler at det er nødvendig. Når man allerede snakker om off topic...

  • Like 1
Skrevet

Ps: om man syns det er mange medium agility kelpie i sverige så er det pga de får på nationalt nivå gå opp til 44.99 cm.

Skrevet

En ting er å synes at kelpier generelt er små hunder. De blir jo det sammenlignet med mange andre raser. En annen ting er å se hvor høye de er i forhold til standaren. Da er ikke de fleste kelpiene i nedre del av skalaen. Og det er jo det ts ønsker seg.

Skrevet

Men det er vell ikke et problem med en stor kelpie heller? De greier vell å hevde seg i ag klasse stor også?? :-)

Det er ikke et problem nei. Men mange flere deltagere i klasse stor enn i mellom. Og selvsagt mer belastende for hunden å hoppe max 65 cm mot max 45. :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg er ingen ekspert på kelpie i det hele tatt, har fått min første kelpie nå og han er bare 10 uker gammel. Jeg har jo fulgt en del med på de kullene som har vært dette året i og med at jeg har sett etter egen oppdretter og valp.

Evallens hadde kull på ei tispe som var rett over 40 cm høy nå i vår. Det er det som står som R kullet på deres hjemmesider. Resten av kullsøsknene til tispa er normalstore og det er foreldrene også.

I Sverige jobber de, etter det jeg har lest (RAS), med å få størrelsen litt ned, fordi at mange, særlig hannhundene, ligger i øvre sjiktet av rasestandarden. Alle de tispene jeg har sett har hatt kull nå i vår (bortsett fra Evallens tispa) har ligget på rundt 46-47 i mankehøyde og hannhundene har ligget på 50+

Jeg har møtt flere mediumhunder i Sverige, både tisper og hannhunder. Men de har vært spredt mellom forskjellige oppdrettere, ingen oppdretter eller linjer har pekt seg ut på noen måte som jeg kan se iallefall.

Jeg vet ikke om dette var til noen hjelp for deg akkurat

  • Like 1
Skrevet

Jeg fatter meg i korthet. Tusen takk for alle konstruktive tilbakemeldinger (tror dere skjønner hvem dere er) :) Det er ikke umulig at det kommer noen privatemeldinger til noen av dere med spørsmål etterhvert :icon_redface:

Om flere har erfaringer gode/dårlige med opprettere så skriv gjerne her, eller send privatmelding om det ikke passer å skrive det åpent :)

Guest Belgerpia
Skrevet

T-cup kelpie..... finnes sikkert noen som driver med det i statene. De lager småversjoner av alt.

Skrevet

T-cup kelpie.... finnes sikkert noen som driver med det i statene. De lager småversjoner av alt.

Men de regnes jo ikke som teacup med mindre de er under 30cm. :P Det er forskjell på en teacup hund og en som er noen cm under rasestandard!

Skrevet

Men de regnes jo ikke som teacup med mindre de er under 30cm. :P Det er forskjell på en teacup hund og en som er noen cm under rasestandard!

Finnes teacup-BC :lol:
Guest Belgerpia
Skrevet

... Det jeg spurte etter var faktisk 43 cm, som er den laveste høyden INNENFOR RASESTANDARDEN. Flere som ikke fikk med seg det..

Jo - laveste iht standarden så man kan finne en dommer som er villig til å jukse litt så den blir mellom i agility.

Skrevet

... Det jeg spurte etter var faktisk 43 cm, som er den laveste høyden INNENFOR RASESTANDARDEN. Flere som ikke fikk med seg det..

Jeg tror de fleste fikk med seg det. Men all den tid det ikke går an å forutbestemme hvor store valpene skal være som ferdigvokste hunder i en alder av 2 år + så synes vel de fleste at 43cm var et litt ugjennomtenkt kriterium å ha, spesielt siden du ønsker å starter mellomklassen i AG hvor 43cm faktisk er klassifisert som stor. De fleste som avler på hunder av en eller annen bruksrase har dessuten gjerne hverken farger eller størrelser som mål for sin avl så lenge det meste faller innenfor standard.

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...