Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
2 timer siden, Bellare skrev: Hahaha :teehe:

Sambuar syns det ER så bra når ho losar på Fenris (Catania har gitt grei beskjed om kva ho meinar om å bli losa på), for ho gjer jo eit så bra losarbeid. Han startar gjerne arbeidsdagen med lostrening på den utstoppa grevlingen på jobb til og med... Mannfolk :sleep:

Men er egentlig bjeffing på de andre hundene i familien innendørs los? Eller er det vanlig gira valp som bjeffer på de andre hundene? Vil man at elghunder skal få los på andre hunder?

I følge sambuar er det los, ho står ikkje berre å bjeffar, men man ser ho jobbar slik ho skal på elgjakta.

Eg ønsker ikkje at ho skal holde på sånn inne, ei heller på andre bikkjer, så får grei beskjed av meg om å gi seg.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

  • Svar 660
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Etter tre valper i går kveld, endte vi med keisersnitt. Nr 4 hadde fått hodet inn i neste horn av livmoren, og lå dermed på tvers og blokket for åpningen. Alle små klarte seg, og vi sitter nå igjen me

Da ble det endelig valp på meg også!! Min første! Ikke belger, men pyreneisk gjeterhund med korthåret hode, fra kennel Petit Norvégien. Gleder meg helt vanvittig til å hente han hjem 

Nå hååper jeg at jeg kan melde meg inn i denne valpegjengen for alvor! 5 valper endte vi opp med i natt, 3 hanner og 2 tisper (+ 2 døde tisper til )  Det blir ikke bestemt hvem av tispene je

Posted Images

Skrevet
13 timer siden, Bellare skrev:

En ting er i vert fall sikkert, eg skal ha ein bruning til! Syns det er litt kjedelig å kun gå med bikkja i bånd året rundt. Og så er det ikkje like enkelt og få fine bilder då ?

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Det er kjedelig, og man får ikke like fine bilder nei :P 

derfor håper jeg virkelig stabijen kan gå løs når han blir voksen også! :lol: 

  • Like 1
Skrevet
På Thursday, August 25, 2016 at 10:45 PM, Bellare skrev:

I følge sambuar er det los, ho står ikkje berre å bjeffar, men man ser ho jobbar slik ho skal på elgjakta.

Eg ønsker ikkje at ho skal holde på sånn inne, ei heller på andre bikkjer, så får grei beskjed av meg om å gi seg.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Kall det hva du vil, liksom. Men å kakle på alt mulig er ikke los, det er bare unødig bråk. Og ikke en jakthund verdig...

  • Like 2
Skrevet
På 25. august 2016 at 7:15 PM, Perfect Image skrev:

Vi fikk tilbud om en eldre tispevalp, men venter til våren isteden for å få en på 8 uker. Blir spennende å se hvordan jeg synes det blir i forhold til de andre bikkjene her hjemme :P Utvidet hundegårdene igår så nå er alt klart til gråfrøkna kommer til våren. 

Det blir et fellesprosjekt mellom meg og samboer. Litt spent å se hvordan det vil gå :P 

Hvor skal dere ha valp ifra? Jeg synes elghund var grei som valp jeg.. Han gikk løs med meg, på gården bare vel og merke, de første 2-3 mnd uten å stikke av. Ingen andre kunne ha han løs da :P litt biting, men ikke noe værre enn andre.. 

Dachsen derimot.. Det var et kapittel det.. :aww: 

1 time siden, Pringlen skrev:

Kall det hva du vil, liksom. Men å kakle på alt mulig er ikke los, det er bare unødig bråk. Og ikke en jakthund verdig...

Enig! Bikkjer kan få bruke stemmen sin i skauen, og resten av tiden holde kjeft :aww: 

Skrevet
6 timer siden, Pringlen skrev:

Kall det hva du vil, liksom. Men å kakle på alt mulig er ikke los, det er bare unødig bråk. Og ikke en jakthund verdig...

Unødvendig bråk er det, så absolutt. Ho kan fint spare stemmebåndet sitt til jakta, og halde stilt ellers :) 

  • Like 1
Skrevet
10 timer siden, Krutsi skrev:

Hvor skal dere ha valp ifra? Jeg synes elghund var grei som valp jeg.. Han gikk løs med meg, på gården bare vel og merke, de første 2-3 mnd uten å stikke av. Ingen andre kunne ha han løs da :P litt biting, men ikke noe værre enn andre.. 

Dachsen derimot.. Det var et kapittel det.. :aww: 

Enig! Bikkjer kan få bruke stemmen sin i skauen, og resten av tiden holde kjeft :aww: 

PM sendt ;)

  • Like 1
Skrevet

edited_1472383743275.jpg

Bob har vært hos oss i tre dager snart og har så klart sjarmert alle sammen :heart:

Med ett unntak, sin pappa Albert. Han synes han er kjempeekkel og skjønner ikke dette med valpelisens. De er for det meste derfor på hver side av en grind. Tid og tålmodighet regner jeg med løser det og håper snart han blir en resurss og lekekompis. Krølle tante Mims er fin leketante som synes det er gøy med bebba i hus.

Bob er en supergod gutt med humørpinnen i full sving :wub: Trygg og god, sover på natta, gøyal, elsker jakt og kamplek, hyler høyt når han er misfornøyd, og er generelt så søt at han er til å spise opp :wub:

I dag skal vi ut på t-banetur og oppleve litt mer av verden.

Vi har og øvet på hvordan lufte voksne hunder med trøtt valp. Her sover han søtt i bæresjal :ahappy:

20160829_120139.jpg

  • Like 14
Skrevet
5 timer siden, Martine_Teddy skrev:

Endelig kan jeg skrive her også! Etter 1-2 år med leting og uflaks blir det valp på meg i oktober  :jump: 

 

Hvilken rase ble det? :)

Valpen min er 4 mnd i morgen :o Debuterer på valpeshow på firemånedersdagen, sammen med to kullbrødre. Hun har kommet ganske langt med tannfelling allerede, alle fortennene er byttet ut, og P1 oppe har kommet, såvidt jeg klarte å se. 

Vi har begynt å trene så smått, både spor og lydighet, eller dvs. lek, kontakt og innkalling. Ikke noe teknisk enda :) Er veldig fornøyd med henne så langt. 

  • Like 1
Skrevet

Er det normalt at kvalpar tissar SÅ mykje? Kan ikkje hugse å ha hatt ein kvalp i hus som har ei så ekstrem blære som Hera har. Tissar nokre gangar når vi er ute, men ein knapp halvtime etter at vi er inne igjen, kan eg finne 2-3 nye tissedammar... Og ikkje berre litt som kjem ut av den lille kroppen der heller, blir sprø snart :|

Skrevet
3 timer siden, Bellare skrev:

Er det normalt at kvalpar tissar SÅ mykje? Kan ikkje hugse å ha hatt ein kvalp i hus som har ei så ekstrem blære som Hera har. Tissar nokre gangar når vi er ute, men ein knapp halvtime etter at vi er inne igjen, kan eg finne 2-3 nye tissedammar... Og ikkje berre litt som kjem ut av den lille kroppen der heller, blir sprø snart :|

Jeg ville fått sjekket henne hos veterinær.
Eneste valpen jeg har opplevd det hos var en herfra som etter hun flyttet fikk nyresvikt :(   så obs! jeg er litt hysterisk mht valper som tisser unormalt mye/ofte. Kan være hun har f.eks. UVI og det er jo lett å fikse :)
Evt har hun nervøs blære eller noe slikt

Skrevet

Tenkte å ta oss ein tur innom vet på tirsdag ☺

Tirsdag som var er vel einaste dagen ho har vert flink med kun 3-4 uhell i løpet av dagen. Og ellers held ho seg natta gjennom.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...