Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg hopper i det og lager en tråd jeg :P

Tips og triks om billige middag (eller annen mat) tilbud etc.

Chilli Con Carne til 2 pers X 2.

2 boks hakka tomat

2 bokser kidneybønner

1boks mais

1 løk

1-3 chilli (spørs hvor hot du liker det)

1 pk 700 grams karbonadedeig fra Rema 1000 (eller annen billig kjøttdeig, spørs hva du liker)

chilli og hvitløkkrydder.

1 pk spinat hvis du vil eller litt revet gullerot for fylde.

Holder til C og meg i 2 dager, blir det litt snaut kan man koke ris, ha salat eller nanbrød til :)

  • Like 1
Skrevet

Ohh, kanskje vi kan lage chilli con carne en dag? Så godt ut! :)

Snadderloff er godt og billig.

Halvstekte baguetter (stooor pakke på rema til ca 20kr)
Strimlet svinekjøtt krydres godt

Løk, paprika og annet fyll etter ønske
Ei stripe dressing i hver baguett, fyllet oppå der igjen, og ost på toppen. Steikes til osten er smeltet.

De baguettene kan jo brukes til mye annet også. F.eks pizzabaguetter, tacobaguetter, tilbehør til supper og gryteretter osv.

Edit: Jeg har lastet ned appen "Mattilbud" på telefon. Veldig grei for å få oversikt over tilbud rundtom.

  • Like 1
Skrevet

@laikamor

Blomkålsuppe koser heller ikke veldig mye å lage :)

Spar har ofte 10 kroners marked, som man kan få ganske gode kupp fra :)

Ellers så er det rimelig å lage en gryterett med 2 pk. hakkedetomater, 2 pk. bønner, gulrot, løk, mais (egentlig hva man vil av grønnsaker) og kjøttdeig(eller annet kjøtt, evt. droppe kjøttet). Dette blir veldig mye, så da har man middag flere dager.

Svarer her, jeg.

Blomkålsuppe liker vel dessverre ingen av oss.

Jeg er dessverre ganske kresen når det kommer til grønnsaker. Altså rå gulrøtter, salat osv er greit. Men så fort de blir kokt eller stekt så takler jeg det ikke. Ender med at jeg brekker meg etter noen biter :/ Men om man bruker stavmikser blir det kanskje bedre, så slipper man tygge store biter med gulrot f.eks? :P Har ikke stavmikser da, men det kan vel skaffes.

Men takk for tips. Må absolutt bli flinkere å lage gryteretter og supper og sauser fra bunn av. TORO blir dyrt i lengden, også synes jeg alle gryterettene deres smaker tomatsuppe..

Skrevet

Gjerne ha med ca. pris på middagen :)

Billigmiddag for meg er gjerne rema sin pakke med strimlet svinekjøtt- med grønnsaker, jeg bruker brokkoli og blomkål kokt. Ca. 60 kroner på rema tenker jeg :) Om man kjøper en pakke svinekjøtt, brokkoli og blomkål holder det til 2 personer. Og det er sunt også!

Skrevet

Pleier å hamstre picnick eller bogskinke om jeg kommer over på tilbud. Holder seg lenge og kan brukes både som den er med ris og bernaise (eller potet og annen saus), som pålegg, som skinke på pizza eller i bakt potet eller som del av en salat. Og sikkert enda flere løsniger. Fant bokser til under 12 kr stk på coop ekstra i helga.

Skrevet

Artig tråd, jeg elsker å lage mat. En av mine nye favoritter er bulgursalat. Super enkelt å lage, og raskt. Ingrediensene varer til to ganger.

1 pk Bulgur(den holder en stund, da man trenger ca.2 dl til en middag for 2 personer)
3 paprikaer av ulike farger
Pølse etter eget ønske, jeg synes det er godt med en som er litt spicey(chorizo). Kjøp hel/halv, det er så mye bedre smak i de!
Babyspinat, som man har over helt på slutten så de "smelter"

Her trenger man bare koke bulguren, kutte opp pølse og paprika før man freser det i pannen. Hiver over ferdig kokt bulgur, og babyspinat. Så er den klar til å spises. Kok gjerne bulguren i kyllingfond for ekstra smak.



Skrevet

Et annet tips er hvis man har potet og makaroni rester, er å steke det i panne med pølse(kjøttpølser, julepølse, grill eller wiener) er kjempegodt! Gjerne krydret med gastromat.

Skrevet

Har man dårlig råd er appen "mattilbud" glimrende for å sjekke ut ukens tilbudsaviser hos de fleste (alle?) mattbutikker nær deg :ahappy:

Ellers:

Wok. Billig, enkelt og godt.

  • Like 1
Skrevet

Trine sin kjapp suppe;

Nok til 2 voksne til middag er min erfaring

1 liter grønnsaks eller kyllingbuljong (en buljongterning 2/3 kr?)

1 liten løk 2 kr

2 fedd hvitløk 2 kr

1/2 squash 10 kr

2 tomater 6 kr

200 gram kikerter 13 kr

2 vårløk 5 kr (bytt ut med litt purre istedet hvis du ønsker enda billigere)

ca. 200 gram pølse 5-10 kr hvis man velger billigpølser, bedre og dyrere hvis man velger chorizo

salt og petter

Totalt ca. 50 kr

Fiskeboller i hvit saus

Poteter 5 kr

Fiskeboller 15 kr

Melk (halvliter) 5 kr

Fiskebuljong til sausen 2 kr

Smør og mel til sausen 1 kr?

Raspa gulrot 5 kr

Masse mat til 30-40 kr

Pannekaker

Vanskelig å gi pris, kommer veldig ann på tilbehøret, men går man for superenkel, helt, vanlige pannekaker med sukker, er det jo bare egg, mel, melk og sukker. (Men hvor sunt og mettende det er kan jo diskuteres...)

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Svarer her, jeg.

Blomkålsuppe liker vel dessverre ingen av oss.

Jeg er dessverre ganske kresen når det kommer til grønnsaker. Altså rå gulrøtter, salat osv er greit. Men så fort de blir kokt eller stekt så takler jeg det ikke. Ender med at jeg brekker meg etter noen biter :/ Men om man bruker stavmikser blir det kanskje bedre, så slipper man tygge store biter med gulrot f.eks? :P Har ikke stavmikser da, men det kan vel skaffes.

Men takk for tips. Må absolutt bli flinkere å lage gryteretter og supper og sauser fra bunn av. TORO blir dyrt i lengden, også synes jeg alle gryterettene deres smaker tomatsuppe..

Jeg bruker alltid stavmikser på blomkålsuppe. Da blir den heeelt glatt og ingen grønnsaksbiter. Jeg har faktisk akkurat spist det :P I dag hadde jeg i noen større biter blomkål på slutten som ikke gikk i stavmikseren også, men oftest lar jeg bare hele greia gå i stavmikseren. Har ikke regna på pris jeg, men det er jo et par buljongterninger (kylling), to blomkålhoder (denne gangen til 10 kr stykke på rema), en løk, litt hvitløk, litt fløyte og litt over en liter vann. Og litt salt og pepper da. Det blir fort middag til et par dager for to personer. Ihvertfall om du tar en brødskive eller baguett med smør ved siden av :)

Skrevet

Sheperd's pie:

-En pakke kjøttdeig

-Potetmos (enten fra pose eller man lager selv)

-Revet ost.

-Krydder etter eget ønske

Stek kjøttdeig og lag potetmos. Fordel potetmos i en ildfast form, kjøttdeigen over der igjen og til slutt revet ost på toppen. Inn i ovnen på 200 grader i ca 10 min.

Pastaform Al Forno:

-Pasta (gjerne fullkorn)

-1 glass pastasaus al Forno fra Dolmio.

Kok pasta og ha den over i en ildfast form. Bland inn et glass pastasaus og ha over revet ost. Inn i ovnen på ca 200 grader i ca 10 min.

Fiskegryte:

-Torsk/sei i blokk

-1 boks hermetisk tomat

-En boks mais

-Purre

-Krydder etter eget ønske.

Kok fisken. Hell over hermetisk tomat, mais og pure og varm opp.

Kanskje ikke de mest avanserte middagene, men de er billige og lage og jeg synes de er gode :)

Skrevet

Nå skal jeg drive litt selvskryt jeg. Men bare fordi jeg faktisk tror det kan være litt nyttig. :P

Bloggen min, som jeg skriver på innimellom, har en del billige oppskrifter. Blant annet pasta med linser og spinat og nudelsuppe, som begge deler er ganske rimelig, med oppskrift, fremgangsmåte og total pris.

Gudameg, nå blir jeg sulten.

Skrevet

Stjålet fra et annet forum. Ikke så godt skrevet, men veldig god!

"hjemmelaget lassagne (til 4-6 voksne) maks 65 kr!

400-500 gr. kjøttdeig (25-45 kr)

1 løk 2 kr

1 hvitløk 2 kr

1 gulrot 2 kr

1 boks tomatpure 4 kr

1 boks hakkede tomater 5 kr

1-2 ss stekesmør (2-3 kr)

1 l melk 13 kr

1 ss mel 2-3 kr

10-20 skiver ost (kjøper du 1 kg hvitost på rema til 40 kr har du til mange andre ting også.

oregano, timian, rosmarin (og ellers annet krydder du liker. Vil du ikke kjøpe masse krydder så gå for pizzakrydder 10 kr, det inneholder det meste av det som man bruker mye)

Jeg er usikker på prisen på pastaflak, men man kan bruke all form for pasta i lassagnen. billig pasta 5 kr for en stor pose

Sett stekeovnen på 200 gr.

Lag hvit saus ved å smelte smørret i en kjele, rør inn mel til det er en liten deigklump, fordel melken gradvis til sauskonsistens og la koke opp

Stek kjøttdeigen i kjele, når det er stekt heller du i tomatpure og ønsket mengde krydder. deretter skal du putte oppi revet gulrot, oppkuttet løk og hvitløk og etter dette er rørt inn kommer sausen. Nå tar du et par tre skiver av hvitosten oppi og lar det koke opp. dersom du trenger mer væske tilsetter du enten melk eller vann (alt etter ønske).

Tøm noe av kjelens innhold i en ildfast form (ca. 1/3 opp), legg i valgt pasta. Gjenta prosessen til du har nådd toppen, men ikke legg pasta på toppen - her skal det komme de resterende skivende med ost.

Stekes midt i ovnen i ca. 20-30 minutter. La stå å hvile i 5 minutter etter den er tatt ut."

Skrevet

Svarer her, jeg.

Blomkålsuppe liker vel dessverre ingen av oss.

Jeg er dessverre ganske kresen når det kommer til grønnsaker. Altså rå gulrøtter, salat osv er greit. Men så fort de blir kokt eller stekt så takler jeg det ikke. Ender med at jeg brekker meg etter noen biter :/ Men om man bruker stavmikser blir det kanskje bedre, så slipper man tygge store biter med gulrot f.eks? :P Har ikke stavmikser da, men det kan vel skaffes.

Men takk for tips. Må absolutt bli flinkere å lage gryteretter og supper og sauser fra bunn av. TORO blir dyrt i lengden, også synes jeg alle gryterettene deres smaker tomatsuppe..

Med gryterett så har man lov å gjøre litt hva man vil ;) Bruk det dere liker og ha i, og prøv dere frem :)

Stekt ris er også veldig godt (sikkert noen andre måter å gjøre det på, men sånn gjør jeg det). Da bruker jeg det som er i huset av mat, gjerne kylling, bogskinke, fisk/reker eller pølse. Grønsaker av ymse slag (bruk det dere liker).

Sånn gjør jeg det. Kok risen. Hell av vannet og klapp den litt tørr med pappirhåndkle. Ha olje i en stekepanne/wokpanne. Ha i kjøtt/fisken og grønsakene og stek det lett. Ha i risen og bland godt. Fortsett å stek til man ikke gidder mer :P Bruk krydder og sauser for å gi smak til retten :)

Skrevet

Skinkegrateng

Ingredienser:

Makaroni - ønsket mengde

Skinke i strimler

To egg

4-5 spiseskjeer hvetemel

9 dl melk

3 ss smør

Muskat (0,5 teskje)

Salt

Pepper

Kok makaroni etter anvisning på pakken. Et godt tips er å fylle ukokt makaroni i formen og tenke på at de blir litt større etter koking. Smelt 3ss smør i en gryte ikke maksimal varme. Rør i hvetemel til det blir deig. Ha så i litt og litt melk som du rører mye i for hver gang for å unngå kluimper. Det pleier å gå rett under 1liter. Når sausen har grei konsistens tar du i 2 eggeplummer og litt muskatt og salt. La det koke 2min for å fjerne hvetesmaken. Hell makaronien i en smørt form. Ta skinke oppå før du topper med sausen. Du kan eventuelt røre skinken inn i sausen. Pisk de 2 eggehvitene stive og rør forsiktig inn i det øverste av sausen. Dryss over strøkavring. Stekes ca 20min på 200 grader. Til den er brun på toppen. Den blir best hvis du setter den ildfaste formen i en langpanne med vann i.

Skrevet

Hjemmelaget pizza trenger ikke være dyrt. Man kan jo bare bruke det man har i kjøleskapet som topping. Ikke trenger man tomatsaus på bunnen heller, det er super godt med litt olje.

Guest Jonna
Skrevet

Brokkoli salat.

1 brokkoli (1/2 per servering)

1 løk (1/2 pr servering)

1 pose pinjekjerner (2-4 salater, bruker ca 15 gram)

1 pakke ferdig oppskjært bacon (2-3 måltider, bruker 2-3 lengder pr måltid)

1 boks cream fresh (bruker 100 gram pr måltid, så da har du resten til annen mat)

1 pakke rosiner 250 gram (bruker ca 25 gram pr måltid)

1 flaske epleeddik cider er vel egentlig det dyreste, men du bruker ikke mer enn ca 1 ss pr servering.

Lett, deilig og billig om man også bruker de andre tingene. I dag tok jeg selv bort bacon og hadde en indrefile av reinsdyr til (ikke billig, men slikt jeg har i frysen).

Skrevet

Stjålet fra et annet forum. Ikke så godt skrevet, men veldig god!

"hjemmelaget lassagne (til 4-6 voksne) maks 65 kr!

400-500 gr. kjøttdeig (25-45 kr)

1 løk 2 kr

1 hvitløk 2 kr

1 gulrot 2 kr

1 boks tomatpure 4 kr

1 boks hakkede tomater 5 kr

1-2 ss stekesmør (2-3 kr)

1 l melk 13 kr

1 ss mel 2-3 kr

Håper virkelig ikke det er meningen å ha en hel hvitløk i denne! :lol:

Blander man bechamelsausen inn i tomatsausen i denne?

For å ikke gå helt OT så anbefaler jeg virkelig å gå til innkjøp av en stavmixer. Billig, enkelt og raskt å lage supper.

Skrevet

Fiskepinner, potet og gulrot. Superenkelt å lage. For én person varer en sånn fiskepinnepakke til 3-4 middager, potet koster ingen ting, heller ikke gulrot.

---

Koster 1 boks tomatpure 4 kr?
Og hakkede tomater 5 kr?
Selv ikke i sverige koster det så lite :P Må være mikroskopiske :P

Skrevet

Kjøttsaus med pasta:

1 pk kjøttdeig

1 boks hermetiserte tomater

matfløte etter ønske

salt

pepper

hvitløk

oregano/basilikum/pizzakrydder

1 pakke pasta/spaghetti

Stek kjøttdeigen med salt og pepper, tilsett hermetiserte tomater og kok opp. Tilsett krydder, hvitløk og matfløte. Grønnsaker kan puttes i etter ønske. Smak til med f. eks soyasaus og mer krydder ved behov. Serveres over al dente pasta/spaghetti.

Potetgrateng med kjøttdeig og ost:

Poteter

Fløte og melk

Hermetiserte tomater

Salt

Pepper

Annet krydder etter smak og behag

1 pakke kjøttdeig

ost

Skrell potetene og kutt dem i tynne skiver. Ha det i en ildfast form, bland melk og fløte med hermetiserte tomater og krydder - hell over potetene. Sett inn i ovnen på 220 grader. Stek kjøttdeigen. Etter 20 min i ovnen tar man ut den ildfaste formen, heller over den stekte kjøttdeigen og ost etter ønske. Stek i 10-15 min til. Serveres med salat.

Wok:

Kjøtt av ymse slag (kylling, svinekjøtt, storfekjøtt - er som regel noe som er på salg):

Grønnsaker etter ønske (brokkoli, gulrøtter, løk, sukkererter, paprika, babymais, vannkastanjer osv)

Marinade til kjøtt: olje, soyasaus, salt, pepper, urter etter ønske

Ris

Mariner kjøttet før du steker det. IKKE overstek, da blir det fort seigt. Legg kjøttet til side, og wok grønnsakene, og ha så i kjøttet for en rask oppvarming. Serveres med ris. Godt som restemat, bare pass på å ikke varme kjøttet for lenge, da blir det seigt. Også godt med "stekt ris".

Skrevet

Tror egentlig vi har litt forskjellig definisjon på hva som er billig middag. :P For meg er billig middag en rett med få råvarer. Gjerne vegetarisk, med enkle grønnsaker som også er billige. Evt billig og "dårlig" kjøtt/fisk. Og pasta og ris. En middag med ost er ikke billig i mine øyne. Billig middag kan være f.eks.:

- Fiskepinner med kokt potet og gulrot

- Stekt gulrot, løk og paprika med ris og sursøt saus

- Pasta med stekt champignon og tomat

- Potetstappe med pølse (forutsatt at man uansett har melk og smør i hus)

- First Price (e.l.) tomatposesuppe som bare skal tilsettes vann, og som evt kan tilsettes litt ekstra pasta

Delikatesser og perfekt sammensatt næring? Nei. Men man blir mett.

  • Like 1
Skrevet

Hjemmelaget pizza trenger ikke være dyrt. Man kan jo bare bruke det man har i kjøleskapet som topping. Ikke trenger man tomatsaus på bunnen heller, det er super godt med litt olje.

Tre tomater og et hvitløksfedd er jo ikke akkurat svindyrt, da ;) (kjør med stavmikser og kok inn med litt krydder = god pizzasaus)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...