Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Etter noe fravær fra hundesonen, så skal jeg prøve å bli mere aktiv.
Tiara er født 4.mai -13, og jeg hentet henne 7.juli samme året.
Hun er etter N Sv Dk Nord CHJWW-10 NW-10 Icikarma's Quli Quiz og Int NL Dk CH KbhW-11 Arthos of Gander Lake
Hun er en meget aktiv hund, med mye stå-på vilje! Bruker henne til alt mulig - spor, rallylydighet, kløv, trekking, agility og utstilling. Men foreløbig er det kun utstilling som er konkuranse, resten er for at hun får bruke hodet og kroppen sin! Det meste tar hun på stående pote, og svært lite som er skummelt!


Utstillingsåret 2014 har sett slik ut:
Kvalsund 10.05.14: VG.JK 1.JKK
Kvalsund 11.05.14: Exc.JK 1.JKK CK CERT 1.BTK BIR
Tromsø 14.06.14: Exc.JK 1.JKK
Tromsø 15.06.14: Exc.JK 1.JKK CK CERT 1.BTK BIR (NKK)
Tromsø 06.09.14: VG.JK 1.JKK
Tromsø 07.09.14: Exc.JK 1.JKK CK CERT 1.BTK BIR
Harstad 04.10.14: Exc. UK 1.UKK CK CERT 1.BTK CACIB BIR
(nå i mai starter jo ny sesong :D )

02.jpg
Her er fra første møte med Tiara, reiste ned til oppdretter når kullet var 6 uker.

05.jpg
Her hadde jeg hentet lillehjertet! helt nydelig og kjempeflink allerede da!

06.jpg
fra første hyttetur!

08.jpg
første tur med kløv! dette er da bare en tom klumpete sekk - tilvenning til å ha noe på seg.

09.jpg
Første utstilling! ble 2 x BIR valp på utstilling i Tromsø. September -13. Da man ble bitt av basillen!

10.jpg
Fra turområdet rett utenfor døra hjemme! ca 5 min spasertur, så er man der :)

12.jpg
Fra et valpetreff i Alta - mistanke om at hu terget på seg litt for mye!

16.jpg
NKK Tromsø! BIR/BIM runden :)

17.jpg
Hun viser seg flott fram, og virker som hun faktisk liker dette!

19.jpg
Og når man enda får sløyfe, så vet hun at den er hennes! "Miiin!"

21.jpg
Fra enda ei utstilling i Tromsø :)

22.jpg

23.jpg
Harstad, oktober -14. Cacib!

24.jpg

25.jpg

10153155_10154051759790463_7727172876602
Fra handlerkurs arrangert av Skøy hundeskole

ag2.jpg
Agility er også gøy, blir oppgira når vi nærmer oss treningsområdet :)

ag3.jpg

ag4.jpg
at hun er stor og må krype stopper ikke Tiara, nei!

r1.jpg
Fra rallylydighetskurs!

s1.jpg
Fineste rumpa og følge når man driver spor!

s3.jpg
Her er fra sporkurs arrangert av Skøy hundeskole!

s4.jpg

rypa.jpg
Fjellrypa som hun skulle få bære på, bestemte seg for at hu var litt sulten heller! *fillebikkje*

  • Like 10
Skrevet

Flott hund! :D Nydelig område du bor på. Savner virkelig Finnmark!

Takk! Haha, Finnmark er et nydelig sted for det meste.. Nå har jo vinterstormene kommet en etter en - med sludd og regn! Så nyt heller vår og solskinn ;)

  • Like 1
Skrevet

Jeg husker dere fra utstillignene faktisk! Både tromsø og harstad. :)

Vi går også på kurs hos Skøy så jeg trodde nesten dere holdt til i Tromsø nå jeg. :)

Kjempeflott jente du har!

Skrevet

Så flott hun er! Innbiller meg alltid at landseere er litt mer "tønnete" i kroppen som berner og nuffe, men hun ser jo helt annerledes ut.

Takk! Noen er litt større, som du ser på bildet av BIR/BIM runden, så er den hannen framfor oss noe større/kraftigere. Hun har veldig feminine trekk også i utrykk/hode

Jeg husker dere fra utstillignene faktisk! Både tromsø og harstad. :)

Vi går også på kurs hos Skøy så jeg trodde nesten dere holdt til i Tromsø nå jeg. :)

Kjempeflott jente du har!

Haha, vi har reist litt for å komme oss på show. Må nesten det når vi bor i Finnmark. Skal jo både på EDS, og 2 INT show i finland, og ei i Sverige. Samt vi kommer tilbake til Tromsø i juni. Så blir noen mil.

Tusen takk!

  • Like 1
Skrevet

Vakkre Tiara! <3 Elsker Quli Quiz, og Tiara ligner mye på mor.

Men dere må prøve dere i andre konkurranser og! Det er så gøy å se andre også bruke landseeren sin aktiv til lydighet og bruks :)

Hvordan er Tiara i vann?

Skrevet

Så nydelig landseer :)

Hvor tung og høy er hun? Liker at hun ikke ser så stor og tung ut som alle de andre tispene jeg har sett og møtt :)

Har du planer om kull på hun etterhvert?

Skrevet

Quli kan ikke lyge den valpen fra seg, nei Grunnen til at vi ikke konkurrerer i andre grener er nok pga nervene til undertegnede ;) Men vurderer å starte i rallylydighet.

Tiara elsker vann! Synd det ikke er SoR i Finnmark/Troms, hadde garantert prøvd ho på det.

Tiara er ca 70-71 i mkh, veier 45kg - prøver å fôre henne litt opp. Hun er også fri for HD/AD (men ikke adhd )

Kull blir det kanskje, men tidligst sommeren 2016.

  • Like 1
Skrevet

Vakkre Tiara! <3 Elsker Quli Quiz, og Tiara ligner mye på mor.

Men dere må prøve dere i andre konkurranser og! Det er så gøy å se andre også bruke landseeren sin aktiv til lydighet og bruks :)

Hvordan er Tiara i vann?

12 uker

Tiara 15 uker

badetur 21/9/13

Det var kun disse videoene jeg hadde på youtube, litt gamle, men fortsatt gøy å se valp med vannglede :)

  • Like 2
Skrevet

Det var kun disse videoene jeg hadde på youtube, litt gamle, men fortsatt gøy å se valp med vannglede :)

Så herlige videoer! Skulle ønske eg hadde noen sånne av mine gutter og... Men eg har vært altfor dårlig til å filme de...:(

  • Like 1
Skrevet

Fiin hund! Og du bor ikke så langt unna her jo. Har også vært på kurs med Skøy hundeskole, det er kjempe morsomt :) Jeg så sporkurs bildene i sommer jeg :D

Skrevet

Vakker jente :wub: ! Vi inviterer dere hit vi,så hun kan lære gutta litt vannglede :D .

Takk! Om vi drar til Drammen i juni, så lar det vel seg gjøre ^_^
  • Like 1
Skrevet

Fiin hund! Og du bor ikke så langt unna her jo. Har også vært på kurs med Skøy hundeskole, det er kjempe morsomt :) Jeg så sporkurs bildene i sommer jeg :D

 

Takk :) er jo bare 18 mil ja, så vi er støtt og stadig i Hammerfest. Vi blir også å stille i Kvalsund i mai, begge dagene! :lol:

Vi har vært på 2 kurs i regi av Skøy, handlerkurs og brukshundkurs. Kjempe lærerike kurs ^_^

Skrevet

Fin hun er! Skikkelig herlig frøken! :)

Om du bruker knappen som heter "mulitsitat" istedenfor svar, får du alle svart alle kommentarene i en post, istedenfor flere etter hverandre, som ikke er lov iflg forumreglene :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...