Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Klør meg i hodet igjen - hvorfor drar folk med sjuke hunder på utstilling? Stadig vekk hører man om og SER sjuke hunder på utstilling. Det er jo sjeldent noe alvorlig galt, kennelhoste er jo ikke sååå farlig, liksom.

Men det er det. Kennelhoste er veldig farlig for mynder, spesielt. Et par host på kvelden og vanlig almenn tilstand, er plutselig lungebetennelse over natta og død hund på morgenen.

Juba dro på seg kennelhoste på Romjulsutstillingen. Han hosta litt for en uke siden, så var han i fin form igjen. Helt til i går. Han var slapp, veldig slapp. Får han til veterinæren, og det viser seg at han krafig lungebetennelse, den ene lungen har kollapset. Om han overlever, vet vi ikke...

Så nå sitter vi her da, og venter. Overlever han, er det ikke sikkert at han får normal lungefunksjon igjen. Lille Juba er ikke mer enn 7 måneder, hvilket liv vil i såfall det bli for han?

Hva er det som får folk til å synes det er greit å ta med og smitte andre hunder? Hva er galt med folk? Er den forbanna utstillinga viktigere enn andre hunders liv?

Skrevet

Det er ikkje greit og slepe med seg ei bikkje med kennelhoste (eller andre smittsomme greier) på diverse arrangement. Det er ein uting...

Masse god betring til Juba!

  • Like 1
Skrevet

I og med at kennelhoste er smittsomt før det slår ut på hunden, så er det ikke sikkert at eierne en gang har vært klar over at hunden har vært syk på utstillingen. At folk med viten og vilje tar med syke hunder på utstilling er helt forferdelig, men det er nok vel så vanlig at eierne ikke vet at hunden deres er smittekilde.

Savannah fikk kennelhoste etter D4A, før det slo ut på henne rakk hun å smitte 2 andre hunder. Hun ble veldig midt rammet, hostet ikke vanlig, men fikk hoste/brekninger ved spising og press på hals. Ikke nedsatt almenntilstand.

Er kennelhoste noe som er farlig for alle mynder?

Fryktelig trist å lese om lille Juba. :( Håper det går rette veien, og at han kommer fra det uten varige men. God bedring!

  • Like 2
Skrevet

Uff, håper alt går bra :hug: En kollega mistet borzoien sin til Kennelhoste for noen år siden, skremmende!

Men kennelhoste er vel mest smittsomt FØR man merker symptomer slik som hos oss mennesker?

Det er en risiko man må ta hvis man velger å dra på slike arrangementer tenker jeg.

Jeg ville aldri tatt med en syk hund på utstilling, men jeg ville ikke ansett det som min feil hvis bikkja mi plutselig viste symptomer dagen etter utstilling og andre hunder ble smittet.

Like lite som det er min feil at folk blir smittet av meg eller guttungen hvis vi blir syke på/etter jobb eller barnehage.

Shit happens..

  • Like 5
Skrevet

I og med at kennelhoste er smittsomt før det slår ut på hunden, så er det ikke sikkert at eierne en gang har vært klar over at hunden har vært syk på utstillingen. At folk med viten og vilje tar med syke hunder på utstilling er helt forferdelig, men det er nok vel så vanlig at eierne ikke vet at hunden deres er smittekilde.

Savannah fikk kennelhoste etter D4A, før det slo ut på henne rakk hun å smitte 2 andre hunder. Hun ble veldig midt rammet, hostet ikke vanlig, men fikk hoste/brekninger ved spising og press på hals. Ikke nedsatt almenntilstand.

Er kennelhoste noe som er farlig for alle mynder?

Nei, og ofte er det nok sånn. Og noen ganger tror nok folk at hundene er friske, uten at det er tilfellet. Samtidig vet jeg om folk som sier og mener at hunder som ikke tåler en runde kennelhoste ikke har livets rett, og at det faktisk er bra om andre blir smittet, for da slipper de å vaksinere.

De tre andre hundene våre ble også syke, de var som Savannah, eller, enda litt mildere symptomer, faktisk. Alle tre ble friskmeldt i forrige uke.

Mynder er ekstra utsatt grunnet den djupe brystkassa, ja :/ Er nok ikke like skummelt for whipser og IG som de litt større, men skummelt nok. Veterinæren som behandler Juba nå, anbefaler alle med mynder å vaksinere med nesevaksinen to ganger i året, faktisk..

Uff, håper alt går bra :hug: En kollega mistet borzoien sin til Kennelhoste for noen år siden, skremmende!

Men kennelhoste er vel mest smittsomt FØR man merker symptomer slik som hos oss mennesker?

Det er en risiko man må ta hvis man velger å dra på slike arrangementer tenker jeg.

Jeg ville aldri tatt med en syk hund på utstilling, men jeg ville ikke ansett det som min feil hvis bikkja mi plutselig viste symptomer dagen etter utstilling og andre hunder ble smittet.

Like lite som det er min feil at folk blir smittet av meg eller guttungen hvis vi blir syke på/etter jobb eller barnehage.

Shit happens..

Takk, det håper vi også! Ja, det er fryktelig fort gjort å miste de til kennelhoste. En kompis mista unghunden sin i fjor, var helt grusomt :(

Kennelhoste er jo en hel haug forskjellige virus, så hvor smittsom man er vil variere litt med hvilket virus det er (har jeg blitt fortalt). Man sier jo også hunden skal holdes hjemme minst en uke etter at man har sett de siste symptomene.

Det er en risiko å ta, men jeg skulle ønske at folk som har hunder som åpenlyst hoster blir utvist - det blir de i Sverige f.eks. Jeg skulle også ønske at vaksinen ble obligatorisk og at man faktisk måtte vise vaksinasjonspapirer.

Jeg har aldri vært borti at noen med vitende vilje har tatt med seg syk hund på utstilling, men at noen gjør det blir jeg heller ikke overrasket over.

Nei. Jeg vet jo om folk som har gjort det, og jeg kan jo på en måte skjønne det litt om det er en stor utstilling (like idiotisk da, men da er det ihvertfall litt lettere å forstå), men på en liten filleutstillingsom Romjulsutstillinga, liksom? :(

  • Like 1
Skrevet

Så forferdelig, masse god bedring til Juba! Håper virkelig det går bra!

Som andre sier så er det ikke sikkert eier visste at hunden var syk. Men jeg har selv sett noen gå inn i ringen med en veteran som hang med hodet, haltet og så helt miserabel ut. Så miserabel at dommeren ba henne komme seg ut av ringen og heller gå til en veterinær. Fælt å se på, jeg skjønner ikke hva som foregår i hodet på enkelte.

  • Like 1
Skrevet

God bedring til Juba! :(

Synes det er smittet på romjuls utstillingen hvert eneste år. Er alltid hunder som blir syke etter den.

  • Like 2
Skrevet

Jeg har selv en hund som ble svært syk av kennelhoste, og da ikke en mynde og fullvaksinert.. Kennelhoste er no drit..

God bedring! Vi krysser fingre og tær :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Skrevet

Uff, god bedring til juba, krysser fingre for det beste.

Som Line blir jeg ikke forundret om noen faktisk gjør slikt med viten og vilje, selv om de fleste kilder til smitte mest sannsynlig ikke vet om det selv. Uting er det ihvertfall om noen gjør det med vilje, farlig eller ikke, det er smittsomt og totalt unødvendig og gå igjennom om man ikke må.

  • Like 1
Skrevet

Uff, krysser fingre for god bedring. Sara ble smittet i fjor, ikke på utstilling, men av en hund der eier visste hunden var syk, men som ikke sa fra til meg før hundene hadde vært sammen i 30 minutter. Det gikk bra, men ble et langtrukkent forløp.

Skrevet

Håper virkelig det går bra! God bedring til Juba. :clover:

Skummelt å høre at det kan være så alvorlig å få kennelhoste, da jeg ønsker mynder i fremtiden selv. Trodde det var svært sjeldent at eldre hunder ikke har hatt dette minst en gang i livet, da det jo kan sammenliknes som influensa for oss.

Skrevet

. Jeg skulle også ønske at vaksinen ble obligatorisk og at man faktisk måtte vise vaksinasjonspapirer.

What, jeg trodde det var det jeg! :o derfor har jeg alltid stussa litt over at det er så mye smitter på utstillinger..

Huff, masse god bedring til Juba! :hug:

  • Like 1
Skrevet

At hunder er vaksinert, betyr ikke at de ikke kan få kennelhoste, det er greit å huske det og, kanskje.

God bedring til Juba!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...