Gå til innhold
Hundesonen.no

Permanent - var det et forbigående fenomen?


Helianthus
 Share

Recommended Posts

Jeg synes ikke det var et godt bilde av permanent. Det var heller et godt (dårlig) bilde av tupering. :P

Jeg er en av dem som er miljøskadet av å ha vokst opp på 80-tallet. Jeg elsker permanent, og tar perm ca annenhvert år selv. (Men det ser ikke ut som det over. :P )

På meg ser det da sånn ut:

25485_395245631720_3361006_n.jpg?oh=c14a

  • Like 5
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var populært når jeg var ung på 80 tallet. Jeg fulgte aldri trenden da, men mange av mine venner/klassekamerater gjorde det :) Kreppet hår derimot..det synes jeg var så fint :P Så det hadde jeg et par ganger :)

Det finnes sikkert folk som gjør det enda, men det er nok ikke så populært lenger :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg avsluttet min permanentkarriere etter at jeg kom ut fra frisøren som en kloning av Dan Børge Akerø... :aww:. Det var på 80-tallet en gang :lol:

:D:D

MIn første perm ble gjort hjemme, såkalt hjemmepermanent. Og da visste man ikke om dette med ulike størrelser på rullene alt etter hvor på håret man rullet. Jeg hadde virkelig langt hår da, så jeg endte opp med vakre bølger i håret - og en dott med saueull i panna. :D

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg avsluttet min permanentkarriere etter at jeg kom ut fra frisøren som en kloning av Dan Børge Akerø... :aww:. Det var på 80-tallet en gang :lol:

Et slikt utsagn burde være inkludert bildebevis :aww:

Jeg tok en del permanent i ungdommen, i håp om en helt annen type krøller enn det jeg alltid endte opp med. Kusina mi som var frisør tok hjemme på meg en gang og kom med et gullkorn etter at hun var ferdig: Jeg skal ikke si hva du ligner på, men sauene går rett utenfor :aww: (Burde vel også medfølge bilde, men det tror jeg ikke at jeg har :lol: )

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes ikke det var et godt bilde av permanent. Det var heller et godt (dårlig) bilde av tupering. :P

Jeg er en av dem som er miljøskadet av å ha vokst opp på 80-tallet. Jeg elsker permanent, og tar perm ca annenhvert år selv. (Men det ser ikke ut som det over. :P )

På meg ser det da sånn ut:

[..]

Hehe .. bildet er nok av permanentet hår .. been there, done that, og gråt da jeg kom ut fra frisøren :D Det var nok de minste spolene, ja... Din permanent er noe helt annet! Kanskje teknikken har blitt bedre?

Jeg har prøvd å fiske litt hos frisøren noen ganger, men de bare ler av meg ... håper liksom at de skal foreslå store, myke krøller :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et slikt utsagn burde være inkludert bildebevis :aww:

Jeg tok en del permanent i ungdommen, i håp om en helt annen type krøller enn det jeg alltid endte opp med. Kusina mi som var frisør tok hjemme på meg en gang og kom med et gullkorn etter at hun var ferdig: Jeg skal ikke si hva du ligner på, men sauene går rett utenfor :aww: (Burde vel også medfølge bilde, men det tror jeg ikke at jeg har :lol: )

Bilde skjer ikke. Ferddi snakka :lol:.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror teknikken har blitt bedre. :) Jeg har krøller selv, så har aldri hatt behov for å prøve. :P Men kjenner noen stykker som jeg trodde hadde naturlige krøller, hvor det etter hvert har vist seg at det egentlig er permanent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det selges home kit for permanent på butikkene, så det er åpenbart folk som tar permanent fremdeles :P

Jeg har overrasket mange når jeg må fortelle at mine krøller kommer fra boks, og ikke gener.

Jeg tar permanent to-tre ganger i året, og har gjort det siden konfirmasjonen. Det sitter ikke så godt i mitt hår, som er glatt, og fort blir tungt, livløst, fett og hengete om jeg ikke gjør noe. Permanenten gjør at det tørker litt ut, skaper litt mer liv og struktur, og jeg synes håret mitt er penere med krøller enn når det bare henger der.

Nå blir det ikke mange dagene det varer med åpenbare krøller, før det går over til noe som ser mer ut som fall, antar jeg. Det til tross for at jeg bruker dobbelt mengde permanentvæske, så det skal sitte lenger...

Her er permanenten min fremdeles rimelig ny:

10609569_10152608285595225_2225414730775

Jeg er ikke naturlig rødhåret heller, jeg! :shocked:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var i det herrens år i 1992 at det kom over en ung og lovende Sandy, at om en skulle telle med i manntallet og bli EyeCandy, så var permanent veien å gå. På den tida hadde jeg en meter langt hår i hel lengde så tjukt at jeg jevnlig hadde hodepine og blødde neseblod, så tenk DE korketrekkerne jeg ville få, tenkte jeg, 12 år gammel. Mamma ga etter av en eller annen grunn, og to damer rulla i mange, mange timer (senteret stengte og det rakk å bli mørkt. Dritflaut) med armene strukket helt ut, stakkars. Det kosta 600kr, noe som var helt insane på den tida.

Jeg hadde kjempefine krøller dagen etter, og så tok tyngdekraften over, og jeg hadde slappe, tørre bølger, omtrent som dem du får gratis ved å rulle håret inn i en strikk, resten av tida. Mamma var ikke imponert, kan jeg love. :D

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har tatt det en gang, og syntes det ble helt nydelig (litt store bølger/krøller, ikke massevis av bittesmå krøller som ofte brukes som skrekkeksempler...). Hadde definitivt tatt det ofte om det hadde vart lenger, på meg gikk det ut nesten med en gang. Mulig det varer lengre om man bruker sterkere permanentvæske (?), men da blir vel håret mer slitt også. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tok permanent i tenårene, og vurderer og gjøre det igjen.

Men, se neste avsnitt:

Nei har aldri tatt det.

Men jeg har lyst til å prøve. Jeg har helt rett hår , med tynne hårstrå, men mange, så jeg ser ikke skalla ut heller. Usikker på om permanent sitter såpass på meg, at det er verdt pengene...

Jeg har også rett hår, og ba om store krøller. De skled ut etter en uke, så jeg gikk tilbake og klaget. De lagde da mindre krøller enn det jeg egentlig ville ha, men det ble da pga glatt hår og tyngdekraft fine bølger som varte i ca 4 mnd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg avsluttet min permanentkarriere etter at jeg kom ut fra frisøren som en kloning av Dan Børge Akerø... :aww:. Det var på 80-tallet en gang :lol:

Haha, du får det sagt! :afro: Jeg fikk akkurat samme sveisen på nittitallet. Jeg tok antipermanent dagen etterpå. Frisørskrekken sitter i fortsatt :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde da jeg var 16. Elsker krøller! Har kjempe lyst på, men er litt redd for at håret skal bli veldig krisete når det begynner å gå ut :/

Jeg hadde sånn bølgekrøller da :) veldig fine. Synes selv jeg kler krøller mye bedre enn stritt hår. Bare synd det tar 2 timer å krølle håret med bølgetang :P hvis ikke hadde jeg hatt det mye oftere!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...