Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase er det der?


Garp
 Share

Recommended Posts

Jeg overhørte en gang noen påstå at berneren var en rottweiler. Den de snakket med mente "Det må være en blandig, i hvert fall, kanskje med en sånn polarhund"

Ellers er det Sankt sennenhund, Bernard-hund og Barney sennenhund.

Eller border collie og aussie :huh:

At folk tipper aussie på den der skjønner jeg veldig godt, sjøl om de av oss som ser detaljer jo ser at det er visse ting som skurrer litt. :)

Hils på min gamle korthåra vorsteh (mvh ett par karer fra fuglehundgruppa i den lokale hundeklubben)

DSCN0181.JPG

Han var litt tynn i barten, stakkar, så man kan jo tilgi den.

Men det ER ikke en korthåra vorsteh, er det det som er poenget ditt? Hva er det da i så fall? :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 197
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Somregel så spør folk om raser eller blandinger og "er det sånn mynde?" Men beste var da jeg og ei venninne ble stoppet av et eldre par som bare måtte vite hvaslags rase blandingen hennes var. Lup

Whippeten: Penny blir som oftest spurt om hun er mynde, men for noen dager siden ble altså denne hunden: Tatt for å være en sånn en... Til Pennys forsvar så hadde hun på seg genseren som er

Aussie, nuffe og st. bernhard har jeg også fått beskjed om at jeg har - og det er så godt å vite at om jeg skulle få akutt demens på tur, så er det alltid noen som kan fortelle meg hva slags hund jeg

Posted Images

Må legge til det veldig mange sier:

"det er sånn Lars Monsen hunder?" :P

Nja. Han har nå gått med en malamute , men det er ikke det han kjører med prøver jeg å forklare.

Er det ikke bedre å være "sånne Alaskahunder" enn at de blir kalt for MaMMamutt? :P Det presterte pappa å si. Åh, se på de mammamuttene da !! Jeg lo meg i hjel.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Brasiliansk terrier

post-14345-0-56878600-1422280358_thumb.j

post-14345-0-45384800-1422279251_thumb.j

Når man har en sjelden rase må man finne seg i en del rare spørsmål og kommetarer.

Jeg vanker ofte i miljøer der de jeg treffer kan mye om hund og det morsomste er vel når jeg skjønner at de tror jeg har en blandingshund, men helst ikke vil spørre hva den er blanding av.

Og så får jeg mange spørsmål om stumphalen. Og noen som forklarer meg at siden jeg har en kuppert hund, så har jeg ikke lov å starte med den. Når jeg forklarer at hunden har en naturlig medfødt stumphale og at det er godkjent i denne rasen, så ser jeg at mange blir heller tvilende...

Den rasen brasilianeren oftest forveksles med er Dansk/svensk gårdshund og det er jo ikke så rart for de er ganske like. Brasilianeren er imidlertid noe lettere bygd enn det standarden for en gårdshund tilsier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At folk tipper aussie på den der skjønner jeg veldig godt, sjøl om de av oss som ser detaljer jo ser at det er visse ting som skurrer litt. :)

Men det ER ikke en korthåra vorsteh, er det det som er poenget ditt? Hva er det da i så fall? :D

Strihåret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg blir som oftest spurt om jeg har pinscher eller dobermannvalp(!). Sistnevnte får vi merkelig ofte selv med gamlehunden som er helt grå rundt snuten. I det siste har flere gjettet riktig, så det er artig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rottweiler-valp(!) og "pølsehund" :teehe:

LOL! Lær henne (eller han?) å knurre på kommando til folk som foreslår sånt.

Min cavalier blir også tatt for å være valp. Tricolor, med kortklipte ører, så hun er "fuglehundvalp".

...

"Er det en kleiner münsterlander?" er nok den som var mest på jordet om min forrige hund. Smooth fox, Parson Russell, "en sånn jakthund", og dansk-svensk gårdshund (+et par andre hederlige forslag jeg ikke kommer på i farta) var andre forslag folk kom med. Han var blanding mellom krypende stirrekålli og Jack-in-a-box.

image.jpg1.jpgimage.jpg2.jpg

post-14528-0-43513500-1422474514_thumb.j

post-14528-0-26351700-1422474526_thumb.j

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Folk tror at min Golden er en Labrador... Labradorer er fine de assa, men blir litt småfornærmet likevel. :sleep:

sgerhe_zpsloggtea8.jpg

Okei, jeg skjønner at folk uten peiling på hund tror hun er labrador. Lys og ganske kort rett pels på kroppen, utenom fanene og halen. :P

Edit: Naboen her er fortsatt sikker på at vi har blitt lurt av oppdretter og har en blanding av setter og noe...

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

<script language="JavaScript" type="text/javascript"></script>

Er finsk Lappland mer allergivennlig enn en golden retriever? :)

Ja :) Jeg kjenner flere allergikere som tåler lapper av en eller annen grunn. Vurderte den selv lenge pga det, men jeg orker ikke bjeffinga som gjerne kommer med alderen, så da driter jeg i eventuell allergivennlighet og fortsetter med medisinering. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

 

Ja :) Jeg kjenner flere allergikere som tåler lapper av en eller annen grunn. Vurderte den selv lenge pga det, men jeg orker ikke bjeffinga som gjerne kommer med alderen, så da driter jeg i eventuell allergivennlighet og fortsetter med medisinering. :P 

Så rart! Men artig å vite!
Lenke til kommentar
Del på andre sider

<script language="JavaScript" type="text/javascript"></script>

Så rart! Men artig å vite!

Jupp merkverdig. Kjenner også ei som var dritallergisk mot familiens schäfer x buhund blanding, men bor nå med sin egen JRT på 9år og et par staffer uten problemer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er finsk Lappland mer allergivennlig enn en golden retriever? :)

Ja, stort sett. Ikke så trygt at jeg ville kalt rasen allergivennlig, men mange med pelsdyrallergi tåler lappepels, eller polarhundpelsen. Handler om at pelsen er veldig tørr tror jeg, får aldri fett pels slik et retriever får.

Hilsen pelsdyrallergiker som har lapphunden i seng og sofa uten reaksjon, mens katter og endel andre hunderaser begynner jeg fortere å klø og nyse av :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er finsk Lappland mer allergivennlig enn en golden retriever? :)

Ei jeg kjenner har kraftig pelsdyrallergi.. Hun kan komme på besøk til meg, hvis jeg har vasket ned huset og pakka inn sofan i rene tepper osv, uten å bli dårlig..

Drar hun derimot til ei annen vennine med golden, blir hun kjempe dårlig..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så rart! Men artig å vite!

En i familien min tåler fint både irsk setter og irsk rød og hvit setter, men er allergisk for gordon setter. :P

Antar at det er noe med pelskvaliteten å gjøre. Våre irske har glatt silkepels der gordonen har mer ullete pels.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...