Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Trenger anbefaling til et godt og varmt vanntett (evt vannavstøtende) vinterdekken. Dyrebutikkene her har så dårlig utvalg, så jeg får verken kjent på kvalitet eller prøvd på hunden... liker egentlig ikke å bestille sånt på nettet :/

Vil ikke ha hel dress, bare vanlig dekken. Den må ha litt høy hals, og dekke godt nedover sidene.

Har sett på Hurtta summit parka, men synes den ser litt tynn ut på bildene? Noen som har den og kan si om den er god og varm nok til en frostig korthåret hund?

Andre dekken dere kan anbefale?

Skrevet

https://hundsomhobby.no/nettbutikk/hundeutstyr/klaer-og-dekken/hurtta-ultimate-warmer-detail Kjøpte denne nettopp, den dekker ihvertfall godt og burde være god å varm.. Har ikke så frossen hund og har ikke fått testet dekkenet i kulde enda heller, men det virker godt. Passe tykkelse og dekker godt både nedover lår og oppover hals.

Edit: Ellers er jo katahdin dekken godt og varmt med den fordelen at det også dekker magen uten å ha ben og slikt som en dress.

Skrevet

Har det dekkenet. Er vanntett og tror det vil holde ned til ca 15 minus.

Størrelsene er kortere enn skjema gir inntrykk av, så ville gått for en størrelse større enn man tror man trenger.

Skrevet

http://www.hurtta.com/EN/Products/Warm%20clothing/Ultimate%20warmer/

Denne versjonen varmer i alle fall dvergpinscherne her, så da bør den også holde til en dalmis :)

Vet ikke hvordan den er i forhold til varianten du linket til.

https://hundsomhobby.no/nettbutikk/hundeutstyr/klaer-og-dekken/hurtta-ultimate-warmer-detail Kjøpte denne nettopp, den dekker ihvertfall godt og burde være god å varm.. Har ikke så frossen hund og har ikke fått testet dekkenet i kulde enda heller, men det virker godt. Passe tykkelse og dekker godt både nedover lår og oppover hals.

Edit: Ellers er jo katahdin dekken godt og varmt med den fordelen at det også dekker magen uten å ha ben og slikt som en dress.

Ja ultimate warmer har jeg også sett på, men trodde kanskje at summit parka var en nyere modell av den :icon_confused:

Skrevet

Summit parka er en nyere modell av det "vanlige" vinterdekkenet til Hurtta, jeg har dem -de er ganske tynne, jeg bruker de mest mot regn og vind i plussgrader, og gjetter på at dersom det blir flere minusgrader må i alle fall den forfrosne springeren kles mer på... De sitter bra, jeg syns ikke de var kortere enn jeg trodde i forhold til størrelsen, men jeg tror at de sitter bedre på en hund som ikke er veldig smal. Det sitter helt supert på papillonen min. På springeren, som er latterlig smal i kroppen, så henger det og slenger, og jeg syns at det glipper for mye over lårene og i front, det er mye derfor jeg tenker at det hadde fort blitt kaldt om det hadde vært kaldere ute..

Skrevet

Her har de Hurtta-dekken i alle fall. :) Og salg på den eldste modellen. Jeg vil tro at Outdoors Ultimate er den varmeste modellen, har sett på summit parka i butikken, og den virker ganske tynn.

Ellers kan vel canelana være et godt alternativ? Er ikke å mye som varmer så godt som ull. :)

Skrevet

Jeg har ultimate warmer, og er ikke spesielt fornøyd. Designet på bryststykket er slik at det samles MYE snø der - ihvertfall på min hund. Fungerer sikkert fint til turer i barfrost eller langs oppkjørte skiløyper, men passer dårlig til fjellturer der man må bevege seg i dypere snø.

Skrevet

Frost-jakke til Hurtta.

Når det kommer til snø o.l. syns jeg det er greit å ha lengde på beina og ikke bare ett "åpent" dekken for da legger snøen seg i "bulk" på brystet.

Jeg har heldrakten, (gamle modellen) men den er ikke vannavståtende. Jeg bruker den ved rundt -30 så da er det varme som er viktig og ikke om den er vannavstøtende.

Skrevet

Det jeg mente med at jeg syns den virker kortere, er at selv om jeg målte ørti ganger, er den fortsatt litt for kort til at tispa behagelig kan få det festet med strikkene rundt bakbena. Så står man mellom størrelser er det greit å gå for den som er litt større.

(kan nevnes at få ting sitter riktig på frøkna med mindre det er spesiallagd, kroppsfasongen er litt rar)

Som tidligere nevnt, dette er ikke jakka som blir å bli brukt på de kaldeste dagene, men den har fungert veldig fint som foret regnjakke, og jeg vil nok bruke den når det blåser kaldt.

Tror denne vil fungere fint ned til -15 på min hund, så lenge vi er i bevegelse, men hadde ikke satset på at hun hadde holdt varmen ved lengre stopp med denne.

Skrevet

Jeg har ultimate warmer, og er ikke spesielt fornøyd. Designet på bryststykket er slik at det samles MYE snø der - ihvertfall på min hund. Fungerer sikkert fint til turer i barfrost eller langs oppkjørte skiløyper, men passer dårlig til fjellturer der man må bevege seg i dypere snø.

Det gjør vell alle "vanlige" dekken? Skal man mye utenfor løypa så bør man ha dress, katahdin e.l. eller noe som sitter veldig tett på hunden så det ikke kommer snø imellom.

Ja ultimate warmer har jeg også sett på, men trodde kanskje at summit parka var en nyere modell av den :icon_confused:

Nei, det tror jeg ikke, tror ultimate warmer er ganske ny selv, og den har ihvertfall litt annen fassong mtp ekstra lengde nedover bena osv.

Skrevet

Det gjør vell alle "vanlige" dekken? Skal man mye utenfor løypa så bør man ha dress, katahdin e.l. eller noe som sitter veldig tett på hunden så det ikke kommer snø imellom.

 

Nei, det tror jeg ikke, tror ultimate warmer er ganske ny selv, og den har ihvertfall litt annen fassong mtp ekstra lengde nedover bena osv.

Ikke i samme grad som ultimate warmer - vi har to andre "vanlige" dekken der snøsamling ikke er et problem. Denne uka har hunden min daglig løpt i løssnø med et billig richo ulldekken helt uten at hun har vært plaget med snøsamling innenfor bryststykket.

Etter at jeg kjøpte det hørte jeg, typisk nok, at andre Tromsø-folk også hadde erfart at ultimate warmer fungerer dårligere enn "normalt" i snø.

Skrevet

Blir dobbel post, men håper det er ok? :innocent::flowers:

Jeg fant en butikk på ebay som selger Hurtta utstyr kjempe billig, dersom du går inn på "Hurtta" i menyen så kommer alt hun har i butikken, feks halsbåndene står ikke i menyen, men de kommer frem om du trykker "Hurtta" og ser på sidene som kommer opp, det samme gjelder kobbel.

Dekkene var såpass billig at jeg ville tipse om det, pluss at det er GRATIS frakt (fra hong kong, så frakten kan ta litt tid, men jeg syntes ikke det gjør noe når det er billig frakt og varer) :)

  • Like 1
Skrevet

Ultimate warmer holder dvergpinscherne her varme ned til i alle fall -10, og til enda kaldere enn det så sant vi tar på potesokker.. Jeg har ikke brukt det i regn, men snø fungerer det ypperlig til. Aldri opplevd at det har blitt vått igjennom. I -20 bruker vi fleecdress under. Da kan de være ute i ro lenge.

Små hunder blir kaldere raskere enn store, så jeg kan ikke helt skjønne at det ikke skal gi nok isolering til en stor hund, i normale vintertemperaturer. Med mindre hunden er ekstrem var på kulde da :P

Jeg er i alle fall meget, meget fornøyd med det dekkenet. Mye varemere enn den gamle varianten "Winter jacket", dekker mer, og fungerer supert til hunder som bærer halen høyt. :)

om det dekker halen også? (hilsen oss med vannhaleproblematikk :P )

Ser sånn ut:

http://www.arivo.no/index.php?route=product/product&product_id=274

Så vil nok ikke passe til hunder med høyt halefeste.

Skrevet

Jeg bruker ulldekken fra richo, får det hos tropehagen zoo. Ren ull, varmt og godt, og god passform til min dalmatiner :-) Ellers er jeg fornøyd med et dekken jeg har fra dogman, de hadde det på felleskjøpet før iallefall. Billigere enn hurtta, og bedre passform til min hund iallefall.

Skrevet

Det viktigste er at dekkende sitter løst på hunden. Klapper en sammen pelsen til hunden så blir den fortere kald. Luft i pelsen, og luft under dekkende er viktig.

Ikke noe man trenger å tenke på med korthåret hund uten underull akkurat :)

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...