Gå til innhold
Hundesonen.no

Basenji 101. Vi invaderes av valper til vinteren.


Recommended Posts

Skrevet

Julen nærmer seg, og høsten er her.
Høsten = løpetid for basenjier (ja, både hannhunder og tisper), og i år har vi planlagt to veldig spennende kull.
Begge de blivende mødrene bor hos en av våre naboer, og vil være der de første ukene før de flytter hjem til oss.

Kull 1:
Tara x Michael

10500490_558799387562525_160422698219786

Tara er fra eget oppdrett, med spennende linjer og et herlig vesen. Rolig og avbalansert, og kan håndteres av hvem som helst. Elsker barn. Tillitsfull og omgjengelig. Kan tenne litt på fremmede tisper hun møter i bånd, men har det kun i kjeften, og er enkel å få på andre tanker. Har ingen "hang ups" eller store issues.
Oppnådde sin championtittel meget enkelt, og har en haug med cert i bagasjen. Vakker dame med gode bevegelser, en sterk overlinje og nydelig hale / halefeste. Kunne hatt noe bedre øreplassering og rynker, samt noe lengere/ edlere nakke.

Hennes utkårede er den Amerikanske gentlemannen Michael, Am Ch Gr Ch Fin Ch S Ch Khanis Man In The Mirror.
Har møtt han ved flere anledninger selv, da han selvom han bor i USA til vanlig er på en liten Europaturné nå i høst.
Han er en fantastisk avbalansert og rolig hannhund som bare titter rart på hunder som hisser seg opp. Slikt er under hans verdighet virker det som. Han er roligheten selv og har selvtillitten på topp. Ingen grunn til å yppe seg.
Han er en kraftig bygget hannhund, med nydelig pels / farge, bevegelser og en fantastisk nakke. Gdt vinklet og nydelig hale / plassering.

De har begge meget god helse, er begge fanconi clear, minimal PPM, HD A / Very good og han er også testet patella / PRA fri.
Han vil innføre helt nye linjer i Norge.

Kull 2:

10608664_10152210904647693_8715903312037

Emma er Taras datter, og er ei kjempesøt lita frøken. Hun er en litt edlere type enn sin mor, med FANTASTISKE øyne med den vakreste eyelineren din kan tenke deg som rammer inn de mørkeste små mandelformede øyne. Hun har fine rynker, en god overlinje og gode bevegelser. Søtt hode, men kanskje litt snipete, selvom det er veldig pent og feminint allikevel.
Hun er ei lita glad-propell og jodler av glede med verdens søteste lille trutmunn i vildens sky :wub:
Umulig å ikke bli glad i slik ei lita tærte.

Hennes utkårede er vår egne Estlandske import "Prince", Farlanders Can You See It Now.
Han hadde en fantastisk valpekarriere, der han ble Norges mestvinnende valp, ved å vinne flere BEST IN SHOW, og plasserte seg hver gang han kom i gruppa. Han fortsatte den gode trenden som voksen, og er pr. nå mestvinnende basenji i Norge i 2014.
Han har utallige CERT (både norske og svenske), BIR og flere CACIB (både fra Norge og Sverige.) Han har også flere gruppeplasseringer som voksen, også fra NKK utstilling.

Han vinner særlig på sine fantastiske bevegelser. Han har et nydelig hode, edel nakke/ halslinje og meget pene linjer.
Han er snill og grei og kan håndteres av alle. Svarer andre hannhunder om de ypper, men er ikke av de som oppsøker bråk.

Både Emma og Prince har en fantastisk helsestatistikk. Begger er HD A, øyelyst fri, fanconi fri. Prince er også DNA testet fra for PRA BJ 1.

Nå veeeeeeenter vi på løpetid. *Utålmodig*

Bilde / helsestamtavler etc kan sees her:
http://kingwanas.com/puppies_plans.php

10690033_10152226845837693_1860507980188

Magnus & baby Emma

  • Like 12
  • Svar 335
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Han har jevnt store kull ja, 5-7. I natt fikk Emma valpene sine! Dag 59/ 60 i drektigheten. Fødselen forløp ganske udramatisk og gikk veldig fint for seg. Første kom 23.07, og siste 01.20. Så da k

Wohooo! 5 valper så vi på UL av Emma i dag! (dag 25)

Nyyyyydelig brindle JENTE!!!! Ååååå, sååå glad!!

Skrevet

For en nydelig brindel hannhund :wub: Er det noe sjanse for brindel valper i det kullet? :)

Dette blir litt for mange jodlevalper på en gang altså, jeg tror denne tråden blir skrekkelig farlig :wub:

  • Like 1
Skrevet

For en nydelig brindel hannhund :wub: Er det noe sjanse for brindel valper i det kullet? :)

Dette blir litt for mange jodlevalper på en gang altså, jeg tror denne tråden blir skrekkelig farlig :wub:

Ja, statistisk vil det bli 50 % brindle og 50 % rød/ hvite i kullet mellom Tara og Michael.

Jeg har egentlig styrt litt unna brindle, da det ikke er helt min farge (og av noen har blitt sett på som noe "uren" da de mener de opprinnelige basenjiene ikke var brindle. Det er jo ikke SÅ lenge siden den brindle fargen ble godkjent av FCI)

I dette tilfellet måtte jeg dog se forbi fargen- Michael er et blikkfang! :)

Om vi får brindle valper vil det være første gang for Kennel Kingwana. Det er jo også litt spennende.

Emma og Prince vil kun få rød/ hvite, da Prince er ren rød/hvit uten annlegg for tricolor. Da hjelper det lite at Emma bærer tri-genet.

  • Like 6
Skrevet

Jeg synes brindle er nydelig jeg! Men det er kanskje litt fordi det er uvanlig, vet ikke helt. Basenjier er fine uansett (men med min tålmodighet med urhunder så gjør de seg best på bilder, eller hos andre)! Lykke til!

Skrevet

Ja, statistisk vil det bli 50 % brindle og 50 % rød/ hvite i kullet mellom Tara og Michael.

Jeg har egentlig styrt litt unna brindle, da det ikke er helt min farge (og av noen har blitt sett på som noe "uren" da de mener de opprinnelige basenjiene ikke var brindle. Det er jo ikke SÅ lenge siden den brindle fargen ble godkjent av FCI)

I dette tilfellet måtte jeg dog se forbi fargen- Michael er et blikkfang! :)

Om vi får brindle valper vil det være første gang for Kennel Kingwana. Det er jo også litt spennende.

Emma og Prince vil kun få rød/ hvite, da Prince er ren rød/hvit uten annlegg for tricolor. Da hjelper det lite at Emma bærer tri-genet.

Så spennende da :D Krysser fingrene for en første født (eller flere) brindle valper da! Det er jo litt gøy :)

Men jeg er enig, brindle er ikke min farge heller. Men han var skikkelig lekker!

Skrevet

Oh my :wub: Føler basenjien alltid vil være litt spesiell for meg, kanskje når jeg blir gammal kjerring så får jeg få meg en rynkebebis :wub: Gleder meg villt og hemningsløst til bilder :D

  • 2 weeks later...
Skrevet

Takk for alle lykkeønskninger dere! En brindle hadde vært litt moro ja, når jeg nå først har parret med en. Oddsene er gode :)

Etter at jeg tror omtrent samtlige basenjier på den nordlige halvkule allerede har startet sin løpetid (som urhunder får omtrent samtlige løpetid samtidig, og derfor blir også omtrent samtlige basselusker født i/ rundt desember).
Men våre jenter har foreløpig vært treeige (synes jeg, selvom de nå ligger an til valper midt desember).

I dag derimot oppdaget vi en liten blodflekk ved den daglige ( :P ) vulva-sjekken med dopapir på Emma. Da er nok ikke Tara langt etter. Wohooo!

Da kan vi like gjerne starte med navne-prat, sant? (Har aldri jinxet noe tidligere kull ved slikt snakk iallefall, og jeg er som mange mildt sagt interessert i navn).

Emmma x Prince blir da et N-kull. I tillegg tenker jeg prins/ prinsesse/ royal kull.
Prince heter jo Prince (Can You See It Now), Emma -Kiss Me Quick (Prince og Kiss Me Quick- ser den? :P )
Pappan til Prince heter for sikkerhets skyld Duke (Fyrste).
Tenkte litt på "Prince Of Egypt" eller noe slikt, men det starter jo ikke på N, og det er et krav.

Tara (Kingwanas Fairy Of Tails) & Michael (Man In The Mirror) er jo eventyr blandet med Michael Jackson... tja, forslag på tema?
Viktigst er iallefall at det starter på O.
Det som stå høyest på lista der foreløpig er "Once Upon A Time".
MJ låtene

  • Off The Wall
  • One Day In Your Life

    er også aktuelle :)

    Edit: Mirror Mirror On The Wall hadde jo vært veldig treffende til dette kullet, men det starter heller ikke på O, da. Oh, Mirror Mirror On The Wall kanskje? :innocent:
Skrevet

Ooh, navn er moro!

På N tenker jeg noe med Noble, eventuelt Nobile om du vil ha italiensk. Det har jo med adel å gjøre, i hvert fall.

Noblesse Oblige - fransk, men finnes jo som engelsk ekvivalent med Nobility Obliges. Det bare låter kulere på fransk :whistle:

O og eventyr...

Oh This Is The Night fra Lady og Landstrykeren

Hmm, må legge hodet i bløt for mer.

  • Like 2
Skrevet

Når du sier "Prince of egypt"- tenker jeg på faraoene og Nefertiti, queen of the Nile.

Edit: Dette kan du jo utvide til flere kongelige og deres tittel slik som: Napoleon, the emperor of France (eller no)

EDIT2: eller Nuwa/Nyuwa, Nuwa, Nü-wa, Nu-wa, Nügua, first epmpress of China

  • Like 3
Skrevet

Spennende. Har selv vært heldig å truffet Prince da jeg kjørte han hjem fra Letohallen en gang. Han er nydelig og utrolig god.

Gleder meg til å se små princer. Hehe

Skrevet

Prince og Kiss Me Quick burde jo få en frosk til barn :o:P

Never Kiss a Frog ;)

I love it! *notere*

Spennende. Har selv vært heldig å truffet Prince da jeg kjørte han hjem fra Letohallen en gang. Han er nydelig og utrolig god.

Gleder meg til å se små princer. Hehe

Ja, Prinsen er fin han!

Benedicte og MOna hadde han også med til Danmark- spnn helt uten at han kjente dem på forhånd og det gikk ganske ubroblematisk - selv med høyløpsk tispe på laget.

Han er en enkel og god sjel!

Takk for andre navne-innspill også, dere er jammen flinke!

Dag 7 i løpetiden på Emma nå. Tara har fortsatt ikke startet. Så var det dette med å finne det optimale tidspunktet..

Skrevet

Prince har ankommet heimen. Vi tok oss en tur til Emma i dag, og det ble stor-stillt flørting, og tilnærmelser til mer, men ikke noe parring. Det er jo fortsatt bare dag 9, så hadde egentlig ikke regnet med et heller.Vi fortsetter å prøve annenhver dag en periode framover :)

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...