Gå til innhold
Hundesonen.no

Din rase anno 1915


Recommended Posts

Skrevet

Dogs of all nations 1915

292tlk5.jpg

"Being a hard working dog the body should be rather long and well ribbed up, and deep in the brisket". Man kan vel ikke si at dette ligner så mye på de kortbente utstillingsvariantene i dag, og i tillegg er jo hunden veltrent.

Her ser vi også at selv om overlinjen ikke er helt opp til par (ifølge nåtidens krav) så hemmer verken den eller en noe lavt ansatt hale arbeidsegenskaper. Så hvorfor skal det være så ekstreme krav om dette i utstilling?

  • Svar 102
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Kunne vært dagens borzoi. 2014 i farger 1915 sort/hvitt

Første golden retrieveren som ble champion. Født 1912, så noe senere:

Just sayin'

Posted Images

Skrevet

Salukien er en veldig mye eldre rase enn boxeren og har ikke forandret seg mye på 100 år.

Boxeren derimot var jo helt i startgropa i 1905 og bar fortsatt mye preg av bulldog og mastiff.

post-690-0-59177300-1411024065.jpg

post-690-0-55279900-1411024074.jpg

  • Like 2
Skrevet

Ikke 1905, men boken ble utgitt første gang i 1915, bildene er vel ca fra 1905-1935

1599711_10153730195350072_1603223989_o.j

1553557_10153730195900072_1053832403_o.j

1534709_10153730197085072_246947093_o.jp

1492549_10153730196200072_1779526227_o.j

(det morsomme er at det de kaller den "moderne" typen i boken, er den samme som mange oppdrettere mener er den moderne og "feile" typen i dag :teehe: )

Skrevet

10557298_10154657828710341_2854928580181

Finsk lapphund eksisterte ikke da, men troor dette er lapphunden som er forgjengeren til lapsk vallhund, finsk lapphund og til dels svensk lapphund. Heftigere pelset enn mange i dag faktisk :P Interessant at det står at noen ble kupert, det har jeg ikke hørt om før, men har lagt det ut i ene rasegruppa, se om noen vet noe mer.

Bildet under er visstnok fra 1936, altså litt seinere, men selv om finsk lapphund ikke fantes som egen rase på den tida er det ikke store forskjellen til dagens finske lapphunder.

Sami_family_Finland_1936.jpg

  • Like 1
Skrevet

Ikke 1905, men boken ble utgitt første gang i 1915, bildene er vel ca fra 1905-1935

(det morsomme er at det de kaller den "moderne" typen i boken, er den samme som mange oppdrettere mener er den moderne og "feile" typen i dag :teehe: )

Det står om kelpie i den fra 1905 også, eller misforsto jeg noe? :)

Grå elghund ser jo ikke akkurat sånn ut i dag. Om jeg skulle hatt en rase bare fordi jeg elsker den og ikke tatt noe hensyn til bruk skulle det vært en sånn en.

post-12441-0-42459500-1411024795_thumb.j

Skrevet

Det står om kelpie i den fra 1905 også, eller misforsto jeg noe? :)

nei tror jeg missforsto :lol:

Men kan ikke si at kelpien i den boken syns så godt, eller at teksten er helt korrekt :P

Skrevet

Elghunden lignet mer på dagens jämthund.

Ja den gjorde det. I alle fall ikke på noen av de elghundene jeg kjenner. Kanskje vi skal ta rasebeskrivelsene med ei klype salt og tro at det der faktisk er jämthund?

Skrevet

Det står om kelpie i den fra 1905 også, eller misforsto jeg noe? :)

Grå elghund ser jo ikke akkurat sånn ut i dag. Om jeg skulle hatt en rase bare fordi jeg elsker den og ikke tatt noe hensyn til bruk skulle det vært en sånn en.

attachicon.gifdogsofallnations00masorich_0095.jpg

Elghunden lignet mer på dagens jämthund.

Ja den gjorde det. I alle fall ikke på noen av de elghundene jeg kjenner. Kanskje vi skal ta rasebeskrivelsene med ei klype salt og tro at det der faktisk er jämthund?

Tror de har funnet en dårlig elghund å ta bilde av ihvertfall :P Prøver å finne et bilde av selveste Bamse (som på mange måter regnes som gråhundens stamfar), født i 1865, men må leite litt først :)

  • Like 1
Skrevet

Greyhound er en veldig gammel rase. Det har ikke blitt de store forandringene på rasen opp igjennom, men størrelsen har økt noe og mer showete preg har kommet siden den gang. (som på de fleste raser)

27 inch er ca 68 cm og 70 pounds er ca 31 kg, så det er nesten på størrelsen med Mynte.

post-41-0-32763000-1411025706.jpg

Skrevet

Tror de har funnet en dårlig elghund å ta bilde av ihvertfall :P Prøver å finne et bilde av selveste Bamse (som på mange måter regnes som gråhundens stamfar), født i 1865, men må leite litt først :)

Kom på at jeg faktisk har sett bilde av Bamse. :)

Selveste Bamse faktisk. :wub:

Skrevet

Kom på at jeg faktisk har sett bilde av Bamse. :)

Selveste Bamse faktisk. :wub:

Jeg er litt vel glad i rasen min, så Bamse er jo nærmest kongelig i mitt hode :teehe:

Mener forresten også at jeg har sett et bilde fra den første utstillingen som ble holdt hvor Grant vant (i 1877 tror jeg det var)... men hvor jeg så det aner jeg ikke (kanskje bare jeg har drømt?), men skal se om jeg greier å finne noe.

Skrevet

Jeg er faktisk usikker på årstallet, men dette er en av de eldste bildene av rasen så vidt jeg har forstått.

Ellers så finnes det jo tegninger.

Pulien var jo nær utdødd en lang periode, derfor finner man ikke like mange gamle bilder av de som av mange yngre raser.

post-321-1411028149,6471_thumb.jpg

Skrevet

Max (1), en av de første politihundene i new york, hentet i belgia. Belgisk fårehund hadde ikke en rasestandard før i 1910, og da gikk alle under samme rase. De hentet 5 belgiske fårehunder, alle like som denne.

sheepdog.jpg

  • Like 2
Skrevet

Finnes enda tror jeg?

er (sånn jeg har skjønt det) ikke en egen pelstype, bare ett valg på hvordan man steller pelsen. Og rent trendmessig er det ut, vet ikke om det er akseptabelt i utstilling og lignende, mens det tidligere var like vanlig som krøllepelsen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...