Jump to content
Hundesonen.no

Trekkbelte


Recommended Posts

Hei!

Jeg går mye i skog og mark med hundene mine, og syns det er veldig godt med ett trekkbelte slik at jeg har hendene mine fri. Jeg har ett trekkbelte nå, men det sklir bare opp i korsryggen hele tiden, og det er i grunn ganske ubehagelig.

Så, noen som har ett godt og solid trekkbelte å anbefale? Det må være av kvalitet og holdbart, da jeg går med to hunder i samme belte så godt som hver dag.

På forhånd takk :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Baggenbeltet Der går det også an å få kjøpt reimer man har mellom beina så at beltet ikke glir opp i livet.

Jeg er fornøyd med Gaupa-beltet: http://hundsomhobby.no/nettbutikk/hundeutstyr/trekk-og-bruksutstyr/belter/gaupa-snorekjorebelte-detail Sitter godt på rumpa både på skiturer og vanlige turer.

Finnes kjørestrikk med hanefot. Non-stop har det f.eks. Kommer til å bruke det til hundene her etterhvert som valpen blir voksen.

Jeg syns Baggen er noe herk så jeg prøver Manmat når mine Baggen dør. Baggen er klumpete,varme og glir oppunder armene om du løper i terreng med litt høye hunder foran deg. Om du skal bevege deg litt selv er et ikke så veldig stas med alt det seletøyet mellom beina?

Link to comment
Share on other sites

Jeg bruker Baggenbeltet, og selv om jeg har en figur om gjør at andre belter sklir oppover, har jeg aldri hatt det problemet med Baggen. Sitter det rundt hoftene når jeg starter turen, gjør det det når jeg er hjemme igjen også. Kjøpte sånne "sele-greier", men har aldri hatt bruk for det. :)

Link to comment
Share on other sites

Jeg tror kanskje at de fleste belter som skal sitte rundt hoftene (og ikke har noen nedholdermekanisme) vil gli opp hvis man har litt rumpe og går i terrenget. Jeg har ikke brukt stroppene når jeg går vanlig for da synes jeg baggenbeltet holder seg greit, men bruker stroppene når jeg går på ski.

Link to comment
Share on other sites

Guest lijenta

Har brukt baggen og det var i grunnen noe herk inntil jeg fikk slitt på det så det ble mykt. Men jeg må bruke det med beinstroppene for elelrs hadde det vært oppe i livet og det er ikke godt med trekkmonster på 30 kg. Kvaliteten holder

Skal du kjøpe et belte som sitter skikkelig så vilel jeg gått for et som har beinstropper i en eller annen form.

Noen er skapt san at alle belter sitter og noen er skapt san at en må ha beinstropper fr at beltet skal sitte

Link to comment
Share on other sites

Er passe fornøyd med baggenbeltet. Man må nesten ha reimene som går mellom beina skal man bruke det.

Det jeg er mest missfornøyd med er at baggenbeltet mitt ikke har tålt en husky som har vanvittig trekklyst (har også gått med en BC på 30 kg som trekker moderat). sleit ut et strikk på under et år, og deler av "lommen" strikket ligger i er kjempe slitt etter gnissingen mellom strikket og "lommen".

Så hvis du har hunder som trekker moderat så er det et fint belte, men har du hunder som trekker veldig hardt og mye så syntes jeg beltet er for "pinglete".

Hvis du skal ha et belte som sitter på hoften så må du nok uansett ha et med bånd mellom beina, det er min erfaring.

Link to comment
Share on other sites

Manmat eller Zero DC sine belter er best synes jeg. Brede, men tynne. Strikk order jeg selv, og trekket blir behagelig. Jeg bruker mest det fra Zero DC da jeg kan henge nakkeliner, kniv og turkopp i ringer på siden av det.

Baggen stoler jeg ikke på etter at strikken røk på midten bak. X2 strikk, brukt med husky.

Link to comment
Share on other sites

Har Baggen og er kjempefornøyd. God kvalitet og behagelig å ha på. Syns ikke det er klumpete, selv ikke til jogging, og jeg er ikke særlig stor selv. Bruker de reimene som går mellom beina ellers sklir det opp, men merker ikke noe til dem, de er ikke i veien eller noe slikt.

Link to comment
Share on other sites

Wow, er det bare jeg som har hatt super-dragende hund og hatt Baggen-beltet i en halv evighet? Kjøpte det for iallefall 5 år siden, og har brukt det på en helt annen måte enn man skal. Fester de to karabinkrokene i hverandre med den ene siden tredd gjennom håndtaket på flexi-båndet. Har en labrador på 30-33 kilo. Hun drar, røkker, har jevnt drag, etc... Mer enn en gang har jeg stått som en fjær og svaia pga en katt som kom forbi...

Sitter som et skudd gjør det også, uten "lyskestroppene", for jeg har det rundt hoftene :)

Så +1 for baggen (X2 med refleks rundt).

Link to comment
Share on other sites

Guest Snusmumrikk

Jeg syns Baggen er ett veldig godt belte, sklir ikke opp når man bruker hoftestroppene og liker godt at det er strikk i selve beltet. Men min terv på 30 kg har røket ene spenna på siden, og beltet er helt utslitt nå etter ca 3 år. Både strikken og selve beltet er så slitt at jeg ikke hadde turt å bruke det på hunder jeg ikke egentlig kan ha løs.

Link to comment
Share on other sites

Jeg er veldig fornøyd med Baggen beltet, eneste er at det noen ganger sklir opp når jeg jogger eller går i veldig bratte oppoverbakker. Men det plager meg ikke nok til at jeg gidder å kjøpe stropper :P

Link to comment
Share on other sites

Baggenbeltet er FANTASTISK! :) Beltet + universalkobbel frå Trine er heilt knall å gå på tur med :) Det beste med beltet er at en sleppe den plagsomme kobbel-feste-kroken som er på dei fleste andre belter, den kroken som er umulig å få noko til å henge fast på;)

Link to comment
Share on other sites

Jeg har baggen beltet :-) Jeg har stroppene, men har ikke montert dem. hehe! Jeg har to hunder på 38 og 21kg... Og har gått med en tredje hund på 24kg i samme beltet sammen med mine egne to hunder ;) Har hatt beltet i 3 år og det ekke slitt at all.

Link to comment
Share on other sites

Problemet med Baggen for min del (i tillegg til at det er ulidelig varmt med så tykt belte) er at det er for tykt rundt hele. Det er foran som er problemet og som gjør at det sklir opp når man løper og da særlig i terreng. Når beltet ligger der det skal,altså rundt hoftene ligger det også over lårhalsen eller hvordan jeg skal si det og når du beveger beina mere enn litt ,vil naturligvis øvre del av låret flytte beltet oppover. Det er jo polstret og sådær 15cm bredt rundt hele. Skulle vært et smalere stykke fremme så hadde det vært bra. Strikken går å ta ut heldigvis for den gir noen ubehagelige rykk med store hunder.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.



  • Nye innlegg

    • Fikk meg nettopp en liten støkk av den 12 uker "lille" riesenschnauzer valpen. Han hadde så fin bitehemming fra morens harde korrigeringer i valpekassen. Ikke noe trykk, bare la tennene på armen. Forrige hunden min, vi hadde en greie der hun gjorde det når hun ville ha kos og nærhet. Bare holdt hånden min forsiktig i munnen. Det var koselig. Jeg har derfor latt Ede få tanne på meg, fordi han ikke brukte noe press, bare berørte forsiktig. Det har kommet gradvis mer trykk på, though, hvor jeg har avgitt uærlige smertehyl der jeg synes det har blitt for mye trykk ifht bare berøring. Han har sluppet hver gang, men mulig han har gjennomskuet uærligheten min? At det ikke egentlig gjorde vondt, jeg bare latet som og løy om det. Han beit plutselig såpass hardt nå at det gjorde faktisk vondt, og ikke bare en gang. Han ga seg ikke da jeg hylte, repeatedly. Dette ble nytt. Bad dream come true. Valpehyl har alltid fungert for meg på alle valper unntatt en som ble tent av det og gikk hardere på. Jeg har siden fryktet en ny sånn, fordi det er så mye mer tidkrevende og vanskelig å få den til å slutte.  Shit just got real again. Så mange har så lenge snakket så mye om at positive metoder ikke strekker til på "den typen hund". Det er en riesenschnauzer, ikke en spaniel.  Påvirket av alle som er kritiske til rene positive metoder og vissheten om at adferd som potensielt kan bli farlig og forvolde skader på folk eller fe må tas med en gang. Faktisk. Men hvordan? Ikke bare de forholdsvis erfarne og ganske lærde, de faktiske ekspertene strides. De virkelig erfarne er uenige. Det er et dilemma for en som er mindre erfaren enn de er. Hvem av dem skal en lytte til når de er like erfarne og har samme nivå av suksess, men er rykende uenige om enkelte prinsipper? ..og nå har jeg "en sånn type hund." I øyeblikkets hete har en ikke tid til å tenke mye. En må handle.  Klynkehylene mine virket ikke, så jeg BRØLTE til Ede fordi den bittstyrken der var langt over grensen for akseptabel tanning fra en stor valp. Det tente ham, ga ham et fandenivoldsk uttrykk og han gikk i dominans maktkamp med meg. Stirret meg i øynene og bet hardere. Jeg brølte høyere, sintere og mer skingrende. Ubehagelig nok til at han slapp, men så gikk det en jævel i han og gikk på meg igjen, oppsatt på å vinne. Jeg tuller ikke. Ikke noen italiensk mynde. Søte og snille og myke lille valpen var plutselig en skikkelig røff gruppe 2 dominant hannhund - på bare 12 uker - og mot MEG!  Ubehagelig høye og skingrende brøl hadde altså ikke ønsket effekt det heller, han ble tent av det og ville virkelig sloss. I øyeblikkets hete valgte jeg lytte til den andre gruppen eksperter - de bøse og harde - som HAR suksess og meritter å vise til de også - i likhet med den skolen jeg kommer fra - som er 100% positiv. To ulike verdener av grunnleggende prinsipper, men også en generell trend av like ulike raser de trener og jobber med.  I øyeblikkets hete har en ikke tid til å tenke twice, en må handle når det kommer til fullstendig uakseptabel adferd som kan bli farlig. Jeg valgte vike fullstendig fra alle mine tidligere valgte prinsipper, holde ham igjen over snuten med makt, stirre han inn i øynene, løfte leppa og knurre alvorlig til ham, hvorpå han absolutt ikke backet ned slik de bøse og harde fra den skolen der, de med den typen hund mener burde skje. Dette tente ham nemlig bare enda mer. Han var like sint og oppsatt på å stadfeste sjefsrollen som jeg var.  Så tok jeg råd fra en (annen) oppdretter om å vri armen min så leppa ble dratt over tennene hans, så han bet seg selv. Den sved. Den fungerte. ..der og da. Oppnådde en midlertidig pause i bitinga, men han var ikke blid. Fandenivoldsk uttrykk i ansiktet. Knurret sint. Alvorlig, ikke lek. Den holdningen han satte opp og hans vilje til å ta en dominans maktkamp med MEG?! NÅ? Kan bli festlig i puberteten hans ^^   Quick change of scenes med å forflytte oss i rommet og han var myke lille søte valpen igjen. Pustet lettet ut for now og roste og berørte ham behagelig. Samlet alle tyggeleker foran ham, men han hadde allerede glemt og så ikke noen sammenheng i det, var bare glad til for å sitte der og eie en haug med sine egne greier som han straks tok til å tygge på.  Etter å ha fått noen minutter til gjennomgang og analyse av situasjonen, så beveger jeg meg tilbake til positive og hjemmebrente metoder igjen. Den hjemmebrente delen av strategien er å vise at jeg er SÅRET og besviken. Vise at jeg er virkelig lei meg og skuffa. Ikke lest eller hørt noen fortelle at de bruker den der, så jeg kaller den hjemmebrent. Den bøse leiren av trenere med den typen hund kommer sikkert til å skjelle meg ut for å vise svakhet og underdanighet. Skal forklare hvorfor jeg velger det lenger ned. Den andre delen av metoden er textbook negativ straff. Forlate rommet eller trekke meg opp i loftssengen utenfor rekkevidde, med all godisen og alle tyggeleker og gjøre det klart at han kan få vinne den kampen der mot meg med tennene, men det har den typen kjipe konsekvenser at godterisjappa og tivoliet stenger. Hvorfor velger jeg vise at jeg er såret og skuffet og lei meg? Det er å vise svakhet. - Hunden kommer til å fullstendig overkjøre deg! Du gir hunden alfa posisjon og mister lederskapet. Du mister kontroll! Vel, noen fysisk dominans maktkamp med den typen hund fører IKKE frem. Den vinner jo lett om jeg går i duell med den på den måten. Det er en situasjon jeg ikke er tjent med.  Heldigvis har jeg pløyet gjennom det som ble gitt ut på Canis Forlag og mer innen samme skole og har erfaring med at det virker, så jeg trenger bare minne meg selv om at ekspertene faktisk er uenige. Jeg kan velge å ha tillit til meg selv angående hvem av dem jeg skal lytte til og hvilke metoder jeg har tillit til og er komfortabel med å bruke. Å lytte til de bøse old school om: "Men med denne typen hund..", det blir helt feil for meg med nettopp denne typen hund, fordi den er ASSERTIVE og den vil ikke backe ned om jeg går i sånne konflikter med den på den måten, det vil bare ødelegge relasjonen mellom oss og forsure hele hundeholdet med dårlig stemning, høye skuldre og endeløse maktkamper. Det er ikke sånn en best håndterer store dyr.  Tenker de bøse machofolka burde få prøve seg på løver og elefanter, eller selv hester, der enkelte kan være veldig assertive. Hva gjør du når det oppstår en interessekonflikt med en assertive hest eller elefant? Myke dyr, men prøv å dominere den med truende ansikt og kroppsspråk og fysisk makt og se hvordan det går, ikke bare der og da, men over tid.  Positive metoder for the win. Quick reminder to self om å gå med bitepølsa på lomma innendørs også.  Bite this instead.   
    • Mm, #metoo har en sånn "den typen hund". Gruppe 2. Hopper over til dagboken i Min Hund subforumet for å fortelle noe om akkurat det, fordi det blir en avsporing her. 
    • Jeg har veldig respekt for hunden jeg har og ser selv at jeg ikke har noen cocker spaniel. Hun har en enorm styrke og ser at hun er kapabel til å forårsake skade dersom hun virkelig hadde ønsket det. Hun har jo et driv og en intensitet fra disse rasene hun er blandet med. Hun er en drøm å ha inne. Her ligger hun stort sett i hundesenga og snorker, eller kryper opp til meg for kos.  Som du skriver. Jeg tar ikke noe sjanse på å gå med henne løs. De to gangene jeg har hatt henne løs var inngjerdet barnehage hvor hun kunne være litt hund.  Jeg vil ikke være den som har en "skummel" hund, eller skape en unødvendig ubehagelig situasjon. Jeg vil ha full kontroll på henne til enhver tid.  Jeg er også typen som undersøker dersom jeg er usikker på noe. Det er derfor jeg poster her. Jeg tar hundeholdet veldig seriøst. Jeg er heller ikke redd for å be om hjelp dersom jeg trenger det. 
    • Kanskje ikke så dumt. ..men det enkle er ofte det beste og billigste. Av den blandingen der ville jeg selv antatt at den plutselig en dag kan finne på å skade eller drepe en annen hund, tilsynelatende uten av det blå, selv om hun er snill og trygg overfor en mengde hunder i mange år. Det har skjedd eiere av "den typen hund" før, og alle er like sjokkerte hver gang, fordi hunden ikke viste noen tegn til annet enn å være super godmodig og snill. Selv hunder som bor sammen og er bestevenner kan plutselig en dag brake sammen i en kamp på liv og død over en tilsynelatende fillesak de ikke har brydd seg om før. Skjedde med ei her på forumet for mange år siden, tispe og hannhund på liv og død.  Det smalt plutselig over en interessekonflikt som skulle vært en bagatell for de to. Genetikk er genetikk.  Virker som du har god kontroll og evner forhindre at sånt skjer med en fremmed forbipasserende da. Selv hadde jeg ikke turt ha hunden løs utenom inngjerdet område med full kontroll, fordi jeg selv har mistet kontrollen på løs hund jeg trodde hadde sikker innkalling og det KUNNE gått ille gærnt. 
    • Ja, vi unngår hilsing i bånd. Det skaper unødig ekstra stress og som du sier ikke noe hun bør forholde seg til. Jeg har heller ikke behov for å hilse på fremmede hunder i gata.  Jeg skulle gjerne visst intensjonen hennes bak disse to møtene. Hun har som sagt ikke skadet noen, men bare bykset mot, nesten for å skremme de litt vekk. Det ser mer ut som et ønske om avstand enn noe annet. Når jeg da har holdt henne igjen er hun helt rolig igjen og kan fortsette turen. Hun blir fort ferdig med ting. Eieren til den lille hunden var heldigvis forståelsesfull og spurte tilogmed om de skulle hilse i etterkant da de hadde roet seg, men da sa jeg nei.  Det hadde kanskje vært fornuftig å få noen som har mer ekspertise til å se på dette. Jeg får følge med på utviklingen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...