Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sølvpilen kan du egentlig bare sende hit altså :sleep: Hun kommer til å bli helt opp min gate utseendemessig, med lite hvitt å greier :wub:

Og lundebebislabber da... dåhn :wub:

  • Like 1
  • Svar 113
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Natt til onsdag denne uka fikk jeg og Lina vår ilddåp som henholdsvis førstegangsoppdretter og -mor. To av valpene ville ut samtidig, og dermed ble det keisersnitt. Det ble noen slitsomme og frustrere

Fem uker er de blitt nå. Jeg synes mamma Lina er veldig tålmodig med dem fremdeles. Man kan nesten se sansene, språket og motorikken deres utvikle seg time for time nå. Vi har begynt å øve litt på bil

Føtter kan brukes til mer enn å bite i:

Skrevet

Sølvpilen kan du egentlig bare sende hit altså :sleep: Hun kommer til å bli helt opp min gate utseendemessig, med lite hvitt å greier :wub:

Og lundebebislabber da... dåhn :wub:

Sølvpilen har atskillig mindre hvitt enn søsknene, ja. I tillegg mener de som kan det at blisset kommer til å bli mer eller mindre borte når han (ja, det er en hann) vokser til.

Skrevet

Sølvpilen har atskillig mindre hvitt enn søsknene, ja. I tillegg mener de som kan det at blisset kommer til å bli mer eller mindre borte når han (ja, det er en hann) vokser til.

Kommer nok til å bli igjen litt hvitt tenker jeg. Shensi hadde enda mindre, men har fremdeles en bitteliten hvit flekk i panna :) Men åh som jeg elsker dem mørk i fjeset! Ah det er hanne ja, da trenger du ikke sende han allikevel :lol::D

Fineste nuskene :wub:

  • Like 1
Skrevet

Fikk sansen for Falk!

Han har nok de mest symmetriske og klassisk pene tegningene. Dessuten liker jeg labbene hans veldig godt, men der er jeg ingen ekspert. Synes bare de ser "samlet" og fine ut. Og så er han minst. Vi får nå se om han fortsetter å være det, men i så fall tegner han til å bli den beste av dem eksteriørt sett. Begge foreldrene er nemlig litt i overkant størrelsesmessig (det er sånne detaljer man må se gjennom fingrene med når man driver oppdrett av lundehund).

Skrevet

Lundehunden har jeg virkelig fått sansen for, spesielt etter min mors venninne nylig fikk en herlig valp av rasen-

Gratulerer med vakkert kull og lykke til videre!

  • Like 1
Skrevet

Hjelpes så søte :wub:

Du kan sende alle sammen over hit :)

Har nå mest lyst til å beholde alle selv, men skal forsøke å få spredt dem litt da. Forhåpentligvis vil en eller flere av dem kunne bidra i videre avl for å bevare rasen, og da er det greit å ikke ha alle samlet på ett sted ;-)

Guest Gråtass
Skrevet

Fine valper! Det er godt å se at noen tar ansvar og bevarer rasen. Lykke til videre.

Skrevet

Fine valper! Det er godt å se at noen tar ansvar og bevarer rasen. Lykke til videre.

Takk! Ja, det kjennes faktisk litt som et ansvar. Og i det ligger kanskje noe av gleden også - og den er stor!

  • Like 1
Skrevet

Utrolig nydelige valper

Lundehunden er en rase jeg kan alt for lite om, og jeg finner ganske mye forskjellig info om de på nett...

Utrolig vakre er de i alle fall....

Skrevet

Farlig tråd dette her. Får jo lyst på lundehund av sånne bilder.

Ja, jeg synes jo alle polarhundentusiaster burde ha en lundehund-maskot. Selv om jeg vel egentlig har kommet fram til at whippeten min har mer til felles med malamuten vi av og til går tur med enn det lundehunden har ...

Skrevet

Hvordan er lundehunder, egentlig? Tror ikke jeg har møtt noen live, så interessant å høre! -om tråden passer for det :)

Tja, hva skal man si. De må oppleves? Jeg tenker først og fremst på dem som små urhunder: De har tydelig språk, inkludert varsling i ulik grad. De har god nytte av grunding og god sosialisering og miljøtrening. De knytter seg sterkt til flokken sin. De er ikke nødvendigvis så opptatt av fremmede. De har mye av sin opprinnelige atferd og instinkter som lundejegere i behold. Det vil si at de jobber nært føreren sin og er mer sankere enn jegere. Og de faller mellom alle stoler når folk skal velge rase: Søt, men ikke søt som en pomeranian. Sprek, men ikke sprek som en husky. Elegant, men ikke elegant som en mynde. "Naturlig lydig" ved at de holder seg nær flokken, men ikke lettrent som en border collie. Funksjonell, stort sett frisk, og med høy gjennomsnittlig levealder, men med én rasebetinget sykdom som dessverre skremmer en del.

Ellers har jeg nå tenkt å bryte alle prinsipper og poste et bilde der jeg selv er med. Dere får tro hva dere vil, men en selfie var faktisk den enkleste måten å få tatt bilde av den første valpen som har åpnet øynene (de har alle gjort det nå, da). Det passet vel bra at det var Falk:

10431272_10152191611406006_7961204118269

  • Like 7
Skrevet

Falk, altså :wub:

Håper folk får mer øynene opp for rasen, det høres ut som de kan være helt supre. Her jeg bor er det to lundehunder som "jobber" på flyplassen med å sanke egg. De har ikke blitt trent til det, de bare gjorde det av seg selv :)

  • Like 4
Skrevet

Har veldig sansen for lundehunden. Perfekt størrelse og veldig pene hunder. Også synes jeg det er viktig at man tar vare på de norske, "sjeldne" rasene :):heart:

  • Like 1
Skrevet

Ja, jeg synes jo alle polarhundentusiaster burde ha en lundehund-maskot. Selv om jeg vel egentlig har kommet fram til at whippeten min har mer til felles med malamuten vi av og til går tur med enn det lundehunden har ...

:)

Men der hørtes jo overhodet ikke skremmende ut, liker whippet også jeg fordi om jeg anser de som litt "overlegne" når de møter fremmedfolk (meg). Liker generelt mynderasene også.

og det der bildet av Falk var jo nærmest uimotståelig :wub:

  • Like 1
Skrevet

og det der bildet av Falk var jo nærmest uimotståelig :wub:

Vet du, fram til nå har jeg tenkt at han var litt liten og kjedelig "pent" tegnet sammenlignet med søsknene. Men etterhvert begynner jeg å lure på om det blir han det blir vanskeligst å gi slipp på. Han er en skikkelig going, og slett ikke tapt bak en vogn i konkurranse med de to bjørnungene av noen søsken han har.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...